Necenzurujeme.cz

Elektřina z Ukrajiny

Leyenová: Od nynějška ji může Ukrajina vyvážet do EU. Erdogan si řekl o vydání 73 teroristů. V SRN možná padne předseda Institutu R. Kocha - falešná data o covidu. Severní Korea varuje před "covid-mimozemšťany".

I česká média zmiňují, že podle včerejšího sdělení prezidenta V. Zelenského Ukrajina začala dovážet do EU elektrickou energii. Já jsem si to přečetla na www.orf.at: Zelenskyj to označuje za důležitou etapu sbližování Ukrajiny s EU - Ukrajina začíná exportovat elektřinu do unie přes Rumunsko ve významné míře. Je to jen první etapa, připravujeme zvýšení dodávek. Elektřina z Ukrajiny může nahradit významnou část ruského plynu, uvedl ve videovystoupení. Nejde jen o naše příjmy z exportu, je to otázka bezpečnosti pro celou EU.

Předsedkyně Evropské komise U. von der Leyen na Twitteru: Od nynějška může Ukrajina vyvážet elektrickou energii na trh EU.

Zelenskyj podle rakouské televize ORF také emocionálně apeloval na Rakousko s návrhem na další zpřísnění sankcí proti Rusku a na další pomoc Ukrajině.

Podle ORF inflace (spotřebitelské ceny) v euro - prostoru na rekordní hodnotě, v průměru 8,6 %.

Švédská televize www.svt.se: Zde je jeden z těch, jejichž vydání požaduje Turecko (tzv. kurdští teroristi podle Turecka) jako podmínku souhlasu se vstupem Švédska a Finska do NATO. Turecký prezident Erdogan ve svém vystoupení mluvil o vydání 73 osob; předtím turecký ministr spravedlnosti mluvil o 21 lidech ze Švédska a 12 z Finska. Švédská ministryně zahraničí se zdržela komentáře. Její vládní kolega ministr spravedlnosti: je si jistý, že nebudou vydáni švédští občané, švédský zákon to neumožňuje. 

Německá média (www.tagesschau.de, www.berliner-zeitung.de, www.br.de) se dnes masivně věnují zprávě znalecké komise (v rámci poradců spolkové vlády), která měla hodnotit účinnost covid-opatření v posledních dvou letech. Zpráva přinesla smíšené pocity a nedořečené otázky, i samotní někteří odborníci kritizují, že nemá dostatečnou vypovídací hodnotu, ostatně vycházelo se spíše z nedostatku dat a nedostatečného výzkumu. 

Z politické strany FDP (ale prý i odjinud) zazněl požadavek na odvolání předsedy Institutu R. Kocha (L. Wielera) z funkce - pro nedostatek spolehlivějších dat a analýz dochází k netransparentním politickým rozhodnutím. Např. se nevyužila data zdravotních pojišťoven, nehodnotila se dostatečně ne-farmakologická opatření. Z CDU zazněl názor, že v budoucnu by opatření neměla tolik zasahovat do osobní svobody občanů. (Moje pozn.: vzhledem k tomu, že jsem sledovala web Institutu R. Kocha - www.rki.de - po celou dobu pandemie, mám pocit, že odborníci v této instituci asi tak do jara 2021 pracovali natolik dobře, že mohli sloužit jako vzor pro zbytek EU, loni na jaře ale začalo vedení RKI ustupovat požadavkům politiků, jež nebyly vždy opřeny o vědecké důkazy - politici si např. prosadili plošné testování bezpříznakových osob, před čímž se RKI pokoušel varovat, pak to vzdal.)

Znalci ve své zprávě (kterou jsem neměla možnost si přečíst, ani některá německá média) hodnotili spíše pozitivně covid-opatření na začátku pandemie, avšak např. účinnost uzavírání škol zůstala "otevřená" (jsou pochybnosti, že to má vliv na tlumení pandemie ve společnosti). Podle některých zúčastněných odborníků: testování bezpříznakových jedinců ve školách - podobně u zaměstnanců aj. - bez konkrétního důvodu (nebyli podezřelí z nákazy) v podstatě jen vyvolá zdánlivý obraz epidemie (moje pozn.: Německo tak po více než 2 letech dospělo k praxi Švédska, kde se lidé bez příznaků převážně nemuseli testovat a společnost zůstávala "klidná", neprožívala zvýšené obavy z infekce, nenosily se roušky, v úmrtnosti nebyly rozdíly ve srovnání se zeměmi, které roušky a testování apod. nařizovaly masivně; pokud tedy bude předseda RKI vyhozen z křesla, doplatí na své ústupky vůči politikům).

Berliner Zeitung má např. i článek Falešná data - mnoho covid-pacientů neleží v nemocnicích kvůli covidu: RKI vede pacienty s pozitivním testem jako covid-nemocné, ale ti bývají v nemocnici např. kvůli slepému střevu nebo zlomené noze. (Moje pozn.: na mezinárodní úrovni ovšem došlo ke konsensu, že se takto budou pacienti zaznamenávat, jednotná statistika se ale patrně neměla vydávat za "covid-nemocné", ale jen "pozitivně otestované", navíc tato statistika stejně nebyla mezinárodně jednotná, některé země do ní zahrnuly i "podezření na covid bez testu", mezi státy byly i rozdíly, v jaké době po pozitivním testu se pacient ještě bude chápat jako covid-nemocný, např. zda 14, 28 či 30 dní od začátku hospitalizace.)

Příslušná hodnotící komise se zřejmě shodovala na tom, že příliš dlouhý lockdown není účinný (lidé ho přestanou dodržovat), dále že roušky by se měly využívat redukovanějším způsobem (užitečné mohou být v uzavřených prostorách), a už vůbec ne všeobecně doporučené respirátory. Překvapivě prý chybělo stanovisko k očkování. Omezování pohybu lidí v podobě tzv. 2G či 3G (očkovaní, uzdravení, otestování, nebo jen první dvě skupiny) provládní odborníci hodnotili "zčásti pozitivně", ale do budoucna by zvážili spíše denní testování (moje peprná pozn.: líbí se jim Čína?).

www.orf.at: Poté, co se rakouská režisérka K. Mückstein začala zabývat případy sexuálního obtěžování a násilí (Me Too), rakouské ministerstvo kultury oznámilo, že v září odstartuje speciální psychologické a právní poradenství pro tyto případy, pro oblast umění, kultury a sportu.

Počet opičích neštovic se v Rakousku téměř zdvojnásobil, ale zůstává na nízké úrovni.

Švýcarská televize www.srf.ch: předseda celostátní "konference" ředitelů zdravotních odborů kantonů pléduje za 4. dávku vakcíny, tu ale zatím nedoporučily ani lékový úřad Swissmedic, ani švýcarská komise pro očkování.

Usmrcování norků v Dánsku: Rok a půl po rozhodnutí usmrtit přes 15 mil. norků vyšetřovací komise vyslovila kritiku vlády - objektivně vzato, postoje dánské premiérky byly hrubě zavádějící, měla uvést komise, ale šéfku vlády "neobvinila". Premiérka tvrdila, že covid u zvířat mutuje a že by to mohlo oslabit účinnost vakcín.

Americký úřad FDA se u výrobců zajímal o možnost přizpůsobit covid-vakcíny novým podvariantám omikronu BA.4 a BA.5, na podzim by mohla být dostupná doplňující dávka již přizpůsobené očkovací látky.

www.bbc.com/news/world-latin-america-62005220: Propuknutí covid-epidemie v Severní Koree (země zatím tvrdila, že nemá infikované) začalo - podle severokorejských státních médií - tím, že se občané dotýkali "mimozemských věcí", které spadly poblíž hranice státu (v podstatě s obviněním Jižní Koreje). (Moje pozn.: "alien things" lze překládat i jako "cizí objekty", nemusí jít tedy o mimozemšťany, jak si zgustla západní média, ale spíše o řádění tajné služby či policie tohoto státu na hranicích s Jižní Koreou.)

Kde se vzal covid-19? Oficiální šetření v Severní Koreji "odhalilo" jedince (18letý voják a 5leté dítě), kteří se nakazili covidem poté, co přišli do kontaktu s neidentifikovanými materiály poblíž hranice, pak se covid rapidně rozšířil větrem a "balóny" (ty se týkají letáků aj.)... Můj dovětek: copak se asi na hranici s Jižní Koreou odehrává? Každopádně severokorejský stát žádá občany, aby oznámili "podivné předměty", jež pak odstraní speciální anti-covidový tým.

Ještě moje pozn.: Od dubna Severní Korea prozradila vlnu 4,7 miliónu případů "horečky", kdy se ale lidé spíše netestují. Není jasné, kolik lidí z 25miliónové populace je očkováno (země nyní akceptovala čínské vakcíny) ani jaké skutečné příčiny způsobily onu horečku. Podle Wikipedie zažila Severní Korea v 90. letech 3letý hladomor, v r. 2013 bylo mj. 28 % dětí podvyživeno, z hladu lidé měli zápal plic, tbc aj. 

V českých médiích mě zčásti potěšil bývalý americký ministr zahraničí H. Kissinger, který vysvětlil své původní vystoupení na Světovém ekonomickém fóru: nyní uvedl, že jedním východiskem ze situace na Ukrajině může být i vytlačení Ruska ze všech ukrajinských území vč. Krymu (Novinky.cz).

Na ČRo dnes krátce zaznělo, že očkovaní jsou nyní častěji nakažení než neočkovaní či z covidu uzdravení, ale redakce dotyčnému rychle uťala řeč.

SVT.se: švédské obyvatelstvo zůstává věrné sociální demokracii - z průzkumu voličských názorů vyplývá, že sociální demokraty by volilo 31,7 % občanů, opoziční Umírněné 19,6 %, švédské demokraty (prý s nacionalistickými prvky) 17,4 %.

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 7,79 přečteno 352×

4 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Elektřina z Ukrajiny

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse