Necenzurujeme.cz

Metro 2033 na Ukrajině

Ruský autor scifi odsouzen v nepřítomnosti. Jak se zbavit závislosti na ruském plynu - švédský expert. Stoltenberg: s moderními zbraněmi může Ukrajina vyhrát. Rozhovor s O. Zelenskou. 

Švédská televize www.svt.se: Poté, co Turecko zablokovalo vstup Švédska do NATO, méně lidí věří, že se to podaří. Generální tajemník NATO J. Stoltenberg k turecké blokaci členství Švédska a Finska: Bereme obavy Turecka velmi vážně a uděláme vše pro jejich redukci. Švédsko bude s Tureckem dále vyjednávat.

Stoltenberg také řekl: Nesmíme přestat podporovat Ukrajinu, i když náklady jsou vysoké - nejen vojenská pomoc, ale i rostoucí ceny energie a potravin. S moderními zbraněmi budou Ukrajinci schopni vytlačit Putina z Donbasu. 

Země G7 budou Ukrajinu podporovat, jak se ukáže nezbytné - německý kancléř O. Scholz. Podle něho si Putin myslí, že pomoc Ukrajině opadne a Západ se vrátí k "obvyklému byznysu". To je (Putinova) iluze, řekl Scholz.

Institut pro válečná studia (ISW): Severodoněck padne do rukou Rusů do několika týdnů, ale stane se to za vysokou cenu pro ruské ozbrojené síly, které mají těžké ztráty. Většina ruských sil se koncentruje na malém území, což činí jiné oblasti Ukrajiny zranitelnými vůči ukrajinským protiútokům, vč. odporu obyvatelstva.

Rusko deportovalo kolem 2 miliónů Ukrajinců do Ruska vč. 370 000 dětí (podle ruského ministerstva obrany).

Dům opery a baletu v Oděse znovu otevřel (www.operahouse.od.ua), je dnes po ruské invazi chráněn těmi samými opatřeními jako za 2. sv. války (protiletecké a protidělostřelecké systémy); zájem lidí o návštěvu byl velký, z bezpečnostních důvodů směla být sedadla obsazena jen z jedné třetiny. (Budova z r. 1810 s vlivem architektů různých zemí, zpíval tu mj. slavný ruský pěvec F. Šaljapin, nyní se ukrajinským občanům nabízejí např. opery G. Verdiho nebo A. Mozarta.)

Ruský novinář a spisovatel (studoval mj. v Izraeli a v r. 2021 podporoval ruského opozičního politika A. Navalného) D. Gluchovský, autor scifi Metro 2033,  je na ruském federálním seznamu hledaných osob za kritiku ruské invaze na Ukrajině. Moskevským soudem byl odsouzen v nepřítomnosti, hrozí mu 10-15 let vězení. Jeho postapokalyptický román je o životě přeživších v moskevském metru po jaderné válce na Zemi (dystopická fikce - idea vymyšlené společnosti, která se vyvíjí nevhodným směrem a vykazuje zásadní nedostatky, jež vznikly přehnaným prosazováním ideologických zásad; v lékařství dystopie znamená chybnou polohu orgánu, což mi připomíná chybné zásahy ruské bezpečnostní služby - orgánu - do života lidí). Nyní ruský autor vyzývá ke kritice vpádu na Ukrajinu - jeho dystopie se v ní stala bohužel realitou; to, co se na Ukrajině děje, je velmi podobné tomu, co jsem popsal ve svých knihách.

Expert na energetiku A. Lovins, který léta radil mj. švédské vládě (vč. O. Palmeho): jak se Evropa může zbavit závislosti na ruských fosilních palivech - je překvapivě snadné stát se nezávislými na ruském plynu a ropě, a to přes malé změny. V EU energetická spotřeba (fosilní paliva) činí cca 60 %, většinou jde o dovoz (nejen z Ruska). Už v 70. letech - ropná krize - uváděl, že s malými úpravami lze globálně dosáhnout velkých změn, udržitelné a efektivní energie. 

Např. nižší teplota v domech: redukce na měrnou jednotku ušetří 6,5 % z ruské dodávky plynu. Pokud opravíte starou továrnu "narovnáním" starých trubek, můžete dostat investici zpět do roka; pokud postavíte novou továrnu s efektivními energetickými opatřeními od začátku, vrátí se vám peníze hned. 

Italský představitel: Evropská závislost na ruském plynu byla největší geopolitická chyba za posledních 20 let. 

www.theguardian.com: Moskva zkouší udělat z Charkova (2. největší město) frontové město; Ukrajina varuje - intenzivně se útočí. Podle ukrajinských zdrojů se podařilo odrazit ruský útok na vesnice poblíž Severodoněcku. S. Gajdaj (Hajdaj): prohlášení Rusů, že kontrolují Severodoněck, jsou lži.

Ruské jednotky konstantně doplňují svůj personální stav z rezerv. Evakuace civilistů ze Severodoněcku není moná; evakuuje se z Lysyčanska. Ukrajinská armáda odhaduje ruské ztráty: 33 600 vojáků, 1468 tanků, 181 vrtilníků, 216 letadel, 2523 vozidel, 745 dělostřeleckých systémů aj. (Kyiv Independent).

www.bbc.com/news/world-europe-61852958: Starosta Kyjeva Vitali Kličko (dříve špička v boxu) se účastnil pohřbu 24letého známého protikorupčního aktivisty R. Ratušnyho, který zahynul v Izjumu v charkovském regionu. Pro BBC Kličko uvedl: Je to (válka) tragédie (i) pro Rusy a Ruskou federaci - za co Rusové umírají? Za Putinovy ambice? Respekt vůči Ratušnymu přišly na pohřeb vyjádřit stovky lidí. BBC se Klička zeptala, zda se obává, že by Ukrajina mohla být tlačena k ústupkům vůči Rusku. Podle Klička by k postoupení ukrajinského území nemělo dojít, je si (ale) jistý, že "budeme připraveni jednat o nějakém kompromisu". Ovšem dodal: pokud poslední ruský voják opustí Ukrajinu, bude čas jednat, jinak ne. Rusové musí z naší vlasti odejít. 

The Guardian (autor S. Walker) nabízí rozhovor s manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou, která je "cílem Ruska č. 1" (spolu s jejím mužem) a její děti "cílem č. 2". První dáma popisuje začátek ruské invaze, kdy ji vzbudil zvuk tlumeného dunění, ale její manžel už byl oblečený do práce v obleku a kravatě. Co se děje? ptala se. Řekl: Začalo to.

Normální život její rodiny i celé země byl přetržen, měla pocit, že žije v paralelní realitě; její muž šel předsedat bezpečnostní radě, kde se mělo rozhodnout o reakci na šokující invazi; 9letý syn a 17letá dcera zjevně hned porozuměli situaci; kolem okna zaječela stíhačka, nebyla si jista, zda jde o ukrajinskou nebo ruskou. Aby nepodléhala panice či kvůli dětem, osvojila si "zvláštní" úsměv (na fotkách je ale vidět její smutek).

Zelenskyj nevyužil nabídku západních lídrů k opuštění Kyjeva a být v exilu na západní Ukrajině nebo v Polsku. Jeho žena si musela zvyknout na různá bezpečnostní opatření, i když ji poslal asi na dva měsíce do relativního bezpečí (zůstala ale na Ukrajině). Olena pochází z ukrajinské rodiny, kde "vyrostli s ruštinou", ale byli hrdí na to, že jsou Ukrajinci; když se zhroutil SSSR, uvítali nezávislost Ukrajiny, oddělení od Ruska považují za správné. S V. Zelenským se znají od školních studií. Oceňuje některé jeho vlastnosti či schopnosti. Nemanipuluje s lidmi a nepřetvařuje se.

První dáma Ukrajiny udržuje kontakty se svými protějšky, např. s ženou amerického či francouzského prezidenta či s belgickou královnou - profesorkou psychologie, s níž probírala rehabilitační programy: každý Ukrajinec je dnes po těžkou psychologickou zátěží, ale moc nevyhledávají pomoc odborníka. Jsme náchylní ignorovat depresi nebo obavy, říká O. Zelenská.

Podle rozvědky ji nepřítel označil jako cíl č. 1 a její rodinu jako cíl č. 2, zkouší na hrozby příliš nemyslet, ale je ostražitá k riziku, že by Rusové mohli rodinu zajmout. Přes rodinu lze vykonávat tlak na prezidenta; nechtěla by, aby musel volit mezi jeho rodinou a jeho prezidentskou odpovědností. Když vidíte jejich zločiny, asi jsou opravdu schopni všeho, uvedla.

116. den invaze: podle zástupce regionu probíhají těžké boje poblíž Severodoněcka.

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 2,39 přečteno 248×

6 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Metro 2033 na Ukrajině

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse