Necenzurujeme.cz

Soud proti popravám

Putine, nehraj si s námi, řekl německý generál. Ukrajinská lékařka propuštěna ze zajetí. Blitz-sankce Západu nemají šanci, tvrdí Putin. Jeho údajná milenka pod ženskou ochrankou.

Dvou Britů zajatých ruskými jednotkami a v separatistické republice odsouzených k trestu smrti se zkouší zastat UK. Třetího zajatce odsouzeného rovněž k trestu smrti, Marokánce, se zastal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ECHR) na podnět jeho právníka.

www.20min.ch: ECHR vyzval Moskvu k tomu, aby zabránila popravě Maročana Brahima Saaduna; Moskva by podle soudu měla zajistit, aby trest smrti nebyl vykonán. Redakce dodává, že kvůli vpádu ruské armády na Ukrajinu bylo zrušeno členství Ruska v Radě Evropy (podle jejíž Úmluvy o lidských právech štrasburský soud vynucuje její plnění v členských státech); v podstatě ve stejné době Rusko přijalo zákon, podle něhož už nebude dbát na rozhodnutí tohoto mezinárodního soudu.

Putine, nezahrávej si s námi - v pátek se setkaly armádní špičky na mezinárodním sympoziu námořních sil; inspektor letectva německý generál I. Gerhartz vyslovil přímé varování šéfovi Kremlu: Putine, nezahrávej si s námi. Západ se výrazně vyzbrojuje. Gerhartz varoval Putina před útokem na NATO. Ve vztahu k členským zemím NATO uvedl: Pro důvěryhodné odstrašení potřebujeme jak tyto prostředky, tak politickou vůli nukleární odrazení v případě potřeby uplatnit (ze stručných vět prezentovaných redakcí možná není překlad zcela přesný, generál patrně i varoval před neuváženým užitím jaderných zbraní). 

Gerhartz mluvil o 585 moderních stíhačkách do r. 2030, jež bude mít NATO ve svém prostoru k dispozici. Jsou započteny i ozbrojené síly Finska a Švédska, ač jejich členství v alianci kvůli blokaci Tureckem ještě chybí. 

Ruská televize zveřejnila dvě videa s americkými občany, jež měly na Ukrajině zajmout ruské jednotky; jeden z nich na jednom videu oslovil svou matku s tím, že žije a doufá, že se snad brzy dostane domů. Na druhém měli oba lámanou ruštinou říct: Jsem proti válce. 

Měli se účastnit bojů v charkovském regionu jako dobrovolníci, pak měli ustupovat a skrývat se, než se vzdali ruským vojákům. (Moje pozn.: přemýšlím, zda absolvovali v zajetí mučení, o němž jsem psala nedávno, ale více věcí je nejasných, resp. jasné je spíše jen to, že Rusko by takovéto příležitosti silně mediálně využilo; jeden z Američanů má křestní jméno Alexandr, což je možná jen náhoda; nezdá se mi to "skrývání" - bývalí američtí vojáci by se patrně drželi své jednotky.) Americké ministerstvo zahraničí po zhlédnutí fotek a videí: údajně byli zajati ruskými ozbrojenými silami; okolnosti, za nichž byli nafilmováni, nejsou známy; nebylo jasné, kým jsou muži zadržováni (ministerstvo to patrně bude přezkoumávat, redakce dodává, že kauza není moc jasná).

Americký prezident J. Biden apeloval na americké občany, aby necestovali na Ukrajinu. Redakce zmiňuje, že pohřešovaní jsou již tři Američané na Ukrajině.

Tři měsíce po svém zajetí v Mariupolu byla ukrajinská lékařka J. Pajevska ruskými jednotkami propuštěna. V Mariupolu si prý svou práci v Rusy okupovaném městě nahrávala pomocí osobní kamery; starala se o ukrajinské civilisty i o ruské vojáky; lékařka předala nahrávky týmu tiskové agentury AP (poslední zahraniční novináři v Mariupolu), v dalších dnech byla s kolegyní Rusy zajata (v březnu), novináři nahrávky tajně vynesli z města. Ukrajinský prezident V. Zelenskyj poděkoval všem, kteří pracovali na tomto výsledku - dosáhnout jejího propuštění.

Redakce poznamenává: od začátku války byly stovky prominentních Ukrajinců (úředníci, novináři, aktivisté, obhájci lidských práv aj.) uneseny nebo zajaty.

Ruský prezident V. Putin na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu (jeho vystoupení se zpozdilo kvůli hackerskému útoku) uvedl, že hospodářská Blitz-válka Západu v podobě sankcí od začátku neměla šanci na úspěch, sankce označil za šílené (choromyslné) a bezmyšlenkovité, vyčíslil škody pro Evropu na 400 mld USD. USA se podle něho chovají jako posel boží na zemi, Západ by chtěl další část světa kolonizovat (moje pozn.: pokud má Putin na mysli např. vstup Ukrajiny a Moldavska do EU s posílením demokracie a práva, pak lze stěží mluvit o kolonizaci; např. čínský Hongkong se měl pod britskou správou zcela určité líp než dnes).

Britský premiér B. Johnson už podruhé v Kyjevě: opět přislíbil vojenskou pomoc vč. vyškolení až 10 000 ukrajinských vojáků pro užití moderných zbraní; UK už v r. 2015 školila na Ukrajině přes 22 000 osob.

www.thesun.co.uk/news/18862242/putins-pregnant-lover-rare-outing: Vzácně se na veřejnosti vyskytující bývalá ruská sportovkyně, pak údajně milenka Putina (měla mu porodit děti) A. Kabajeva (na fotkách je vidět, že poněkud přibrala na váze) se objevila v Petrohradě na ekonomickém fóru, obklopená ochrankou složenou ze samých žen. 

www.orf.at: rakouská televize uvádí, že podle některých ukrajinských zdrojů má ukrajinská armáda vysoké materiální ztráty (možná ale jde o souběh nedostatečné výzbroje a ztrát v rámci bitev) mezi 30 % - 50 % (patrně podle druhu zbraní či dalšího materiálu). 

Zelenskyj navštívil další frontu - Mykolajiv na jihu Ukrajiny. 

Kyjev: podle jednoho z původních vyjednavačů se očekává další jednání s Ruskem na konci srpna, resp. až bude pro jednání lepší pozice (Ukrajiny).

Tajemník národní bezpečnostní rady Ukrajiny označil Vídeň jako bezpečný přístav pro ruské agenty, má to svůj historický vývoj, uvedl.

Rakouská opoziční parlamentní strana Neos chce v parlamentu jednat o ruském vlivu na Rakousko, např. proč vláda v r. 2015 nereagovala na varování tajné služby; Neos kritizuje, že se Rakousko příliš propojilo s Moskvou v politice i hospodářství, požaduje vyhoštění dalších diplomatů přátelských ke Kremlu. 

www.tagesschau.de: ruský export uhlí by mohl klesnout o třetinu (redakce se odvolává na ruskou agenturu Interfax).

Švédská televize www.svt.se nabízí mj. záběry z bojů a devastace Ukrajiny - pokusy ruských jednotek obklíčit ukrajinské obránce na Donbasu (Izjum). Ruský korespondent televize uvádí: Válka může trvat mnoho let. 

Lék oxycontin (opioid předepisovaný na silné bolesti) způsobil v USA katastrofu - zneužívání opioidů si v USA vyžádalo stovky tisíc životů, odstartovalo s uvedením na trh a marketingem léku v 90. letech. Oběťmi ale jsou mj. i Švédi - ti, kteří ho získali ilegálně a stali se na uvedeném léku závislými, televize nabízí příběhy několika lidí - těžká závislost u 30letého, 23letý byl rovněž závislý, navíc byl zastřelen v garáži pro parkování; závislost vyúsťuje mj. v páchání trestných činů (např. dostat se k penězům, jeden muž uvádí, že musel platit 8000 - 9000 SEK za den). Propadnutí drogám se nevyhýbá ani vysokoškolákům (ani lékařům).

Letmo jsem se podívala do Wikipedie - právní statut oxycontinu (či pod jiným názvem, resp. jde o silné opiáty): v SRN jen určití lékaři smějí předepsat za určitých zdravotních podmínek pacienta; v UK poskytnutí léku bez zákonného oprávnění je trestné - až 7 let vězení a ev. k tomu navíc částkou nelimitovaná pokuta; USA v r. 2020 dekriminalizovaly oxycodon (blíž jsem nestihla přečíst).

www.20min.ch: Ukrajina měla před válkou cca 42 mil. obyv., nyní téměř 14 miliónů uvnitř země nebo v zahraničí uprchlo z domova. Hospodářství Ukrajiny letos zřejmě "poklesne" až o 45 %. Více než polovina malých a středních podniků není v provozu a 20 % velkých firem je nečinných. 

ČT - myslím, že včera - uvedla, že u Mezinárodního trestního soudu byl odhalen ruský špion.

 

 

 

 

Štítky článku:

prestiž 1: -6,89 přečteno 347×

14 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Soud proti popravám

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse