Necenzurujeme.cz

Komu svěříme Dukovany?

Francouzská energetická společnost má potíže? Opičí neštovice mají i ženy. Ve Vídni dva případy záškrtu. Představitel NATO odřekl návštěvu Berlína. Rusové ostřelují chemičku.

Podle Novinky.cz z 21.6.2021: ČEZ oslovil kvůli dostavbě Dukovan 3 firmy, mezi nimi francouzskou společnost EdF.

Podle rakouské televize www.orf.at (ale lze hledat i v angličtině, např. Investing.com, Tricastin) francouzská justice vyšetřuje podezření na ututlávání bezpečnostních incidentů v jaderné elektrárně ve francouzském regionu Tricastin - vyšetřování čelí francouzská energetická společnost EDF. V této společnosti má francouzský stát podíl přes 80 %; firma provozuje v tomto státu 56 reaktorů (nebo JE?), odpovídá cca za 70 % energetických zdrojů. 

Zaměstnanec společnosti EDF napsal stížnost proti vedení (zřejmě už loni v listopadu) kvůli porušení předpisů. V současnosti je 12 z 56 JE ve Francii odstaveno kvůli zjištěným nebo předpokládaným problémům s korozí; provoz 2 JE je zčásti omezen - kvůli vlně teplého počasí v předchozích týdnech jsou potíže s chladicí vodou (nízký stav vody v řekách). (Moje pozn.: na výsledek šetření si budeme muset počkat, ale jde o názornou ukázku, že v ČR neproběhla objektivní diskuse o ne/výhodách různých druhů energií; podle mne jsou jaderné elektrárny příliš drahé a bezpečnostně více rizikové než tzv. zelená energie.)

Ve vídeňské nemocnici byly stacionárně léčeny dva případy difterie (záškrtu): jeden pacient zemřel, druhý se uzdravuje. Jde o bakteriální infekci; posledních 10 let se vyskytovala (v Rakousku) zřídka, od r. 2014 (moje pozn.: po vlně migrace?) hlášeny jednotlivé případy. Adekvátně očkovaní jedinci mohou mít nákazu v nosohltanu a přenést ji, aniž by sami onemocněli. Léčí se antibiotiky a antitoxinem.

www.wien.orf.at/stories/3159944.

V Severodoněcku zůstává ještě 10 000 civilistů, evakuace není možná.

www.srf.ch: Rusové ostřelují chemickou továrnu v Severodoněcku; představitel luhanského regionu S. Gajdaj uvedl, že při jejím ostřelování zahynuli 4 lidé; podle ukrajinských zdrojů stovky civilistů využívají v této továrně protiletecký bunkr (z dřívějších informací médií vyplynulo, že ukrajinské úřady vyzývaly občany k včasné evakuaci, někteří to ale odmítli, nyní je tato oblast nepřetržitě ostřelována).

Švýcarská Národní rada (komora parlamentu) chce, aby vláda měla možnost uvalit vlastní (švýcarské) sankce. (Moje pozn.: uvidíme, zda to bude využíváno tak, že Švýcarsko ev. nebude čekat na rozhodnutí EU a uplatní dříve vlastní sankce např. proti Rusku, anebo zda švýcarských sankcí naopak ubyde.) V Národní radě chce jedna iniciativa urychlit lokalizaci, zmrazení a ev. zabavení majetku Rusů a Bělorusů, kteří jsou na sankčních seznamech.

Polský prezident A. Duda kritizoval svůj francouzský protějšek - E. Macrona: Řekl někdo za 2. sv. války, že se musí zajistit, aby si Hitler zachoval svou tvář? (Reakce na Macronovu větu, že Rusko se nesmí ponižovat.)

Generální tajemník NATO J. Stoltenber zrušil návštěvu Německa, důvody ještě nejsou známy. Měl jednat s německým kancléřem a ministrem obrany. Německý ministr zdravotnictví chce při návštěvě Ukrajiny nabídnout pomoc vážně zraněným, a to jak na Ukrajině, tak v Německu, např. při postižení končetin.

Počet hlášených případů opičích neštovic (celosvětově) překročil 1000, ve Švýcarsku potvrzeno 12 případů, ale nebezpečí pro obyvatelstvo podle švýcarských úřadů nehrozí. Podle WHO ještě není jasné, zda prodělání infekce poskytuje celoživotní ochranu, v Africe se vyskytly případy, kdy se uzdravený znovu nakazil. Většinou jde o muže, kteří spolu měli sex, mezitím se infekce vyskytla i u žen. Je třeba, aby se člověk s příznaky izoloval a omezil (zejména úzké tělesné) kontakty s členy rodiny. 

V Africe byly opičí neštovice prokázány v r. 1970, nákaza tam už dlouho cirkuluje, od letoška se v Africe mělo nakazit přes 1400 lidí, 66 zemřelo (moje pozn.: jak uvidíme dále, čísla se liší, figuruje i to, že infikovaní nejsou vždy detekováni, takže úmrtnost může být nižší, např. pod 1 %).

Americké Centrum pro kontrolu nemocí www.cdc.gov/poxvirus/monkexpox/outbreak/US-outbreaks.html: V USA případy opičích neštovic nejsou ničím novým, např. v r. 2003 bylo v 6 amerických státech 47 případů.

www.health.usnews.com (monkeypox): Opičí neštovice nejsou tak letální ani se nešíří tak jako covid-19, nyní je v USA 21 případů; úmrtnost (možná jen podle jednoho virového kmene a globálně - pod 1 %). V USA je k dispozici vakcína pro osoby ve vysokém profesním riziku.

www.ourworldindata.org (Monkeypox): k 8.6.2022 celosvětově registrováno 1226 případů opičích neštovic. (Prošla jsem zvláště Evropu - více případů v některých zemích souvisí s větším počtem obyvatel a patrně i s větší dopravní / cestovní / podnikatelskou propojeností s Afrikou apod.) ČR 6 případů, Slovinsko 6, Maďarsko 1, Dánsko 2, Norsko 2, Švédsko 5, Rakousko 1, Švýcarsko 10, Belgie 17, Nizozemí 54, SRN 113, Francie 66, Španělsko 225, UK 322, USA 40, Izrael 3. (Registrovaný počet může souviset i s chováním obyvatelstva, s ne/pozorností zdravotníků, resp. s vyšší či nižší připraveností k ověřování příčin příznaků aj.)

Moje pozn.: Podle Novinky.cz aj. přinejmenším 10 zemí odmítá nakupovat pro další období velké množství covid-vakcín (s firmami patrně byly uzavřeny smlouvy, jež nutí země  odběru většího počtu dávek, ač se ukazuje nízký zájem obyvatelstva a prošlé vakcíny se v různých zemích průběžně ničí).

www.berliner-zeitung.de: Kvůli výhrůžkám je zčásti uzavřeno hlavní nádraží v Halle v Sasku-Anhaltsku.

www.theguardian.com: Ukrajina uvádí, že Rusové zkoušejí vnutit obyvatelům okupovaného Chersonu "pas" (ruské občanství) s pobídkou 10 000 rublů (132 L), dále že v záporožském regionu v rámci sběru osobních dat podobné pobídky, ale většina populace odmítla s okupanty spolupracovat. 

www.bbc.com/news: Ruští vojáci odmítají bojovat.

V. Zelenskyj: Bitva o Severodoněck může rozhodnout o osudu východní Ukrajiny; Ukrajinci způsobují Rusům velké ztráty v boji o město, ale i Ukrajina trpí ztrátami. Severodoněck a Lysyčansko jsou mrtvá města (ruská vojska je srovnávají se zemí). 67letá říká: Je to hororová show, střílejí bez přestání.

UK pošle na Ukrajinu první rakety (patrně zatím 3) dlouhého doletu, M270 víceodpalovací raketový systém, a to navzdory hrozbám Kremlu (potvrdilo to britské ministerstvo obrany). Tento systém by měl pomáhat Ukrajině v obraně. Rozhodnutí UK následovalo oznámení USA, že zašlou raketový systém M142 (HIMARS) - dělostřelecký raketový systém s vysokou pohyblivostí. 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: 0,68 přečteno 293×

8 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Komu svěříme Dukovany?

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse