Necenzurujeme.cz

Co stojí ničení vakcín

V ČR je na JIPkách 8 covid-pacientů, státy ale znovu objednávají očkovací látky. Opičí neštovice se vyskytly na Západě už dříve, dál se nešířily. Pravé neštovice v laboratořích.

Švýcarská televize www.srf.ch uvádí, že v této zemi má prošlou lhůtu pro používání 620 000 dávek covid-vakcíny Moderna, z nich 420 000 dávek je v zásobách armády. Náklady na zničení vakcín, jež už nelze použít, vyčíslily úřady na jeden švýcarský frank na kilogram vakcín. 

Není vyloučeno, že stejný osud postihne i další šarže, v zásobách armády by mělo být ještě kolem 7 miliónů dávek, ale počet očkovaných dávek v posledních měsících silně poklesl; v květnu bylo za den aplikováno kolem 1200. Celkem Švýcarsko nakoupilo 34 miliónů dávek (stát má cca 9 mil. obyv.) pro rok 2022. 

V jižní Africe je nadprůměrný nárůst covid-případů, ale v rámci celého tohoto kontinentu je podle afrických úřadů pokles nových případů, klesá také počet covid-úmrtí. V Africe bylo od začátku pandemie registrováno 11,6 miliónu covid-19 a 253 000 úmrtí.

Ve Švýcarsku je k 24.5. hlášeno 8125 nových covid-případů v posledním týdnu (v průměru denně kolem 1000); v nemocnicích 374 covid - pacientů, na JIP 27. Kdo chce před cestováním doplňující dávku vakcíny, má se o to postarat sám - podle návrhu vlády.

Pro srovnání v ČR www.koronavirus.mzcr.cz: covid-hospitalizace 138, na JIP osm pacientů; úmrtí v jednotkách. 

Jak vidí opičí neštovice německý Institut R. Kocha: www.rki.de (Informationen zu Affenpocken k 25.5.): registrováno 10 případů v 5 spolkových zemích SRN; existují případy, které nemají vazbu na cestování (do Afriky apod.); podle dosavadních poznatků RKI hodnotí riziko pro německé obyvatelstvo jako nízké, přenos nákazy na základě úzkého kontaktu (např. kůže-kůže, delší doba kontaktu obličej-obličej); inkubační doba 5-21 dnů.

Na rozdíl od pravých neštovic probíhají opičí neštovice zpravidla mírně, celková prognóza pacienta je příznivá; lidé očkovaní proti pravým neštovicím jsou zřejmě dobře chráněni, závažněji by mohli onemocnět novorozenci, děti, senioři, osoby s počkozenou imunitou. Podle WHO 3 % - 6 % z hlášených případů v centrální a západní Africe zemřelo (viz dále data amerického CDC, podle něhož se komplikace vyskytují spíše u jedinců trpících jinou závažnou nemocí, např. v Africe jde o nerozpoznanou infekci HIV). Ale i RKI uvádí, že podle ECDC měli v Nigérii pacienti s HIV závažnější průběh. Zatím i RKI usuzuje, že nákaza se týká spíše sexuálních kontaktů mezi muži.

Povinnost očkování proti pravým neštovicím byla zrušena v západním Německu v r. 1976, v NDR 1982. V EU byla od r. 2013 připuštěna vakcína proti neštovicím Imvanex, měla by mít větší snášenlivost u očkovaných než původní očkovací látka. Lze ji použít od 18 let; v USA a Kanadě je schválena i jako očkování proti opičím neštovicím. 

Rozdíl mezi klasickými (lidskými) neštovicemi, opičími, kravskými a planými neštovicemi: ty klasické (pravé) byly podle WHO v r. 1980 prohlášeny za vymýcené, od té doby se očkování proti nim užívá jen zřídka, ve velmi zvláštních případech.

Plané neštovice nejsou příbuzné s opičími a dalšími, ani s těmi pravými, přísluší k herpetickým virům (původci širokého spektra nemocí u lidí i zvířat). Na rozdíl od planých neštovic, jež jsou velmi nakažlivé (hlavně u dětí), ty opičí nejsou za normálních okolností moc nakažlivé, nákaza vyžaduje úzký tělesný kontakt, riziko šíření v SRN je nízké.

Případy nyní sledované nejsou typické pro šíření opičích neštovic, nebylo hlášeno cestování ani kontakty s určitými zvířaty. 

Německý ministr zdravotnictví navrhl 21denní izolaci, ta je doporučena i kontaktním osobám (www.faz.net, k 24.5. bylo hlášeno 5 případů).

www.rtl.de: děti se mohou nakazit, ale zpravidla jde o mírný průběh, riziko je u osob s poškozenou imunitou, což bývá mj. v Africe. 

USA: www.cdc.gov: Centrum pro kontrolu nemocí uvádí, že opičí neštovice se objevily v r. 1958 u opic, první případ u člověka registrován v r. 1970 v Kongu v době intenzivního úsilí eliminovat pravé neštovice; opičí neštovice se vyskytují vzácně. 

V USA byl identifikován případ opičích neštovic např. v listopadu 2021 po návratu občana z Nigérie, v červenci loni rovněž návrat z Nigérie. K 26.5. je v USA registrováno 10 případů. Ani americké úřady nepočítají s větším šířením této infekce, větší pozornost se týká profesí, jež jsou silněji vystaveny riziku nákazy, např. pracovníci laboratoří, kteří manipulují s určitými viry. V USA se těmto osobám doporučovala jedna dávka JYNNEOS po 10 letech nebo po dvou letech (vysoká expozice nákaze), nebo ACAM2000 jako základní očkování, od 18 let proti opičím neštovicím; nebo i proti pravým neštovicím u osob ve vysokém riziku.

www.bbc.com (Monkeypox): většina nakažených bude mít velmi mírnou formu nemoci a uzdraví se brzy doma, malý počet může potřebovat lékařskou péči; většina lidí je po pozitivním testu poslána domů, jen málo jedinců potřebuje nemocnici.

Lékař, který v UK zachytil v r. 2018 první případ po cestování: někteří lidé mohou mít komplikace, např. sekundární infekci, s rizikovými faktory je lepší být pod kontrolou. Např. v Africe při opičích neštovicích vede ke komplikacím nediagnostikovaná nákaza HIV; podle ECDC v Nigérii umírají 3 % nakažených. 

V Anglii jsou pacienti, u nichž se vyvinuly komplikace nebo mají vysoká zdravotní rizika, posláni do specializované ambulance, např. v jedné londýnské nemocnici.

V r. 1980 byly pravé neštovice prohlášeny za eradikované, ale virus existuje v laboratořích a existují krizové plány pro případ "nehody" (únik z laboratoře) nebo pro případ záměrného šíření pravých neštovic. 

Podle výzkumníků lze některé vakcíny užít i proti opičím neštovicím, příp. i po expozici nákaze, ale když se vyvinou příznaky, pak lékaři říkají, že injekce by zřejmě neměla efekt, roli by tu mohly hrát nové léky. 

Moje pozn.: kdybych se chtěla zařadit mezi "konspirátory" (a to nechci) či bych si naplánovala psaní scifi románu, pak bych zvažovala fakt, že Afrika je nejen velmi chudá země s velmi nepříznivými životními podmínkami (vč. vaření na zemi mezi různými zvířaty, nedostatek vody k hygieně), ale také se zde často zkoušejí nové léky a vakcíny - a jak jsme se přesvědčili u covid-očkování, někdy ti očkovaní roznášejí infekci, resp. nejen po covid-vakcinaci se u lidí vyvinou příznaky nemoci, proti níž byli očkováni. A během covid pandemie někteří odborníci, kteří nebyli příliš vpouštěni do mainstreamových médií, upozornili i na to, že se vakcinace nemá přehánět - mj. hrozí, že vakcíny (tak jako léky) přestanou fungovat. Pod tlakem vakcinace se prý viry mohou "vzpírat" v podobě svých nových podob. 

Pak bych také zvažovala - jako námět na scifi - fakt, že na začátku letošního roku přicestovaly z Afriky stovky tzv. Vagnerovců (žoldnéři, kteří pomáhají Putinovi bojovat v různých zemích) do Evropy. To jen na okraj toho, že se někteří odborníci diví, proč se nyní opičí neštovice v západních zemích vyskytly ve vyšší míře, než tomu bylo do nedávna. Cestování Evropanů či Američanů po Africe je rozšířeno dávno. 

Jako autor scifi bych tedy uvažovala, zda něco nezvykle nezmutovalo či nebylo záměrně nebo nahodile rozšířeno, ale i autor scifi se má nejdřív poradit se zkušenými odborníky.

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 7,36 přečteno 279×

3 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Co stojí ničení vakcín

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse