Necenzurujeme.cz

Ukrajina na Světovém ekonomickém fóru

Chce mít Švýcarsko na rukou krev? USA avizují pomoc Tchaj-wanu. Ruský voják odsouzen Kyjevem k doživotí. Opičí neštovice a covid-19.

Na www.blick.ch nyní bylo k dispozici celé video-vystoupení ukrajinského prezidenta V. Zelenského, který mluvil k účastníkům Světového ekonomického fóra: Co ukázala válka na Ukrajině - agresora (jakéhokoli, nejen Rusko) je třeba včas zastavit, včasnou prevencí a podporou oběti; Rusko se bojí jednoty světa, ta by se neměla oslabovat. Řeč byla i o budoucnosti Ukrajiny, o její obnově s pomocí přátelských zemí i jednotlivých podnikatelských subjektů. Mluvilo se i o potřebě zabránit globální potravinové krizi kvůli tomu, že Rusko v přístavech blokuje export ukrajinského obilí aj. (Osobní dojem: domnívám se, že Zelenského hodně trápí  každodenní oběti mezi Ukrajinci, ať jde o civilisty nebo vojáky; za 24 hodin uvedl 87 obětí ruské agrese, v průměru lze bohužel počítat denní oběti války mezi 50 - 100 osob.) Zelenskyj sklízel potlesky - nejen po svém projevu, ale i po dílčích odpovědích na otázky.

www.srf.ch: Bývalý mistr v boxu V. Kličko (bratr kyjevského starosty) kritizuje Švýcarsko za to, že umožňuje Rusku šířit jeho propagandu. Na rozdíl od EU Švýcarsko nezakázalo "distribuci" ruských médií; kanály RT (Rusko dnes) a Sputnik jsou sice podle švýcarské vlády cílené dezinformace ruské propagandy, ale proti nepravdivým a škodlivým tvrzením je podle ní účinnější čelit jim fakty. Nicméně Swisscom aj. v březnu rozhodly, že program RT nebudou vysílat. Podle Klička by ale Švýcarsko jako stát nemělo zůstat pasivní (pokud nechce mít na rukou krev), média jsou ve válce nejhorší zbraní.

www.orf.at: První ruský voják byl kyjevským soudem za zastřelení 62letého civilisty odsouzen na doživotí, uvádí rakouská televize (ještě jsem nestihla ověřit na více zdrojích).

V Rakousku je registrováno 1753 nových případů covid-19, ale na JIPkách je jen 52 pacientů. Úřady zatím nevydaly doporučení ke 4. dávce vakcíny. 

EU odsouhlasila k doplňující covid-dávce vedle Pfizer a Moderna také vakcínu AstraZeneca.

Čína nařídila pravidelné testování na covid ve třech provinciích.

Severní Korea: přes 167 000 nových případů "horečky" (moje pozn.: ne každý je otestován na covid, takže lze uvažovat, zda zčásti nejde o horečku z jiných příčin, např. chřipka, podvýživa).

www.wochenblick.at: Belgie zavedla izolaci případů s potvrzenými opičími neštovicemi v délce 3 týdny; zatím se potvrdily 4 případy, ale úřady mají obavy, zda se lidé nenakazili při "fetiš-festivalu" s 80 000 návštěvníky. Kontaktní osoby do izolace nespadají. Zatím se zdá, že nemoc se týká spíše homosexuálních kontaktů a nákaza hrozí spíše při kontaktu s tekutinou z kožních puchýřků. 

V Rakousku je první případ podezření, dotčená osoba má jen lehké chřipkové příznaky.

www.srf.ch: Podle OSN je celosvětově na útěku přes 100 miliónů lidí.

Švýcarská televize nabízí video: Rusko zesiluje útoky na Donbasu. Přitom podle poradce šéfa Kremlu V. Putina "je připraveno obnovit jednání s Kyjevem". Z hlediska zesílené ruské ofenzívy na Donbasu ale Ukrajina odmítla výzvu k zastavení palby. 

Podle ukrajinského poslance Rusové chtějí celá města "vymazat": napadají především civilní infrastrukturu - školy, nemocnice, energetiku, vodovodní potrubí. Rusové nebojují proti ukrajinské armádě, ale proti celému národu. Ukrajinská vláda se snaží evakuovat civilní obyvatelstvo z ohrožených oblastí, Rusko tomu ale brání nebo občany nutí k převozu do Ruska - ukrajinské zdroje. 

V Rusy okupovaném malém městě Enerhodar byl závažně zraněn "samozvaný" (Rusy dosazený) starosta, a to při explozi u vchodu do domu, kde žije jeho matka; jde o cílený partyzánský útok proti kolaborantovi; ruský vyšetřovací orgán zahájil trestní šetření proti zločinům ukrajinských nacionalistů.

V Enerhodaru (malé město na jihu oblasti Záporoží) je nejvýkonnější jaderná elektrárna Evropy; město bylo obsazeno ruskými silami v prvních válečných dnech, při bojích došlo ke krátkodobému požáru v areálu JE; oblast hlavního města Záporoží je pod ukrajinskou kontrolou.

Londýn: ruské ztráty jsou tak vysoké, jako měla rudá armáda za 9 let v sovětské válce v Afghánistánu, vysoké ztráty narůstají také při ruské ofenzívě na Donbasu: špatná taktika, omezená letecká suverenita a nedostatečná flexibilita.

www.orf.at: Americký prezident J. Biden - USA by v případě útoku stály na straně Tchaj-wanu.

Po 17 letech je OSN komisařka pro lidská práva na návštěvě Číny. V severozápadním čínském regionu jsou podle organizací pro lidská práva stovky tisíc muslimských Ujgurů a dalších menšin v převýchovném táboře. Komisařka má mj. vystoupit před studenty.

Kyjev: Bělorusko shromažďuje vojenské síly na hranici, ozbrojené síly provádějí zvýšený průzkum; existuje riziko raketových a leteckých útoků z Běloruska; A. Lukašenko dovolil Rusku přesunovat jeho vojska přes tento stát.

Baltské státy přestanou dovážet elektřinu z Ruska.

EU: zástupci Arménie a Ázerbajdžánu se včera při setkání v Bruselu měli dohodnout na předběžných rozhovorech o mírové smlouvě pro oblast Náhorního Karabachu.

www.svt.se: Více než jeden z deseti narozených v zahraničí je nezaměstnaný.

Erdoganův poradce: Řešení je na Švédsku. Švédští ministři musí ukončit kontakty se syrskou kurdskou organizací (YPG) a nehodnotit je jako hrdiny, říká novinářka (turecká média blízká tamní vládě). Zatímco Turecko chápe tuto organizaci jako teroristickou, Západem je obvykle chválena za její úsilí vyvíjené proti džihádistům; YPG byla spojencem USA v boji proti tzv. islámskému státu. 

Turecká vláda je přesvědčena, že YPG podobně jako domovská PKK je hrozbou pro tureckou národní bezpečnost. Pro-turecká novinářka říká: Nebojujte proti jedné teroristické organizaci podporou jiné. Ne každý v Turecku to ale cítí stejně: mezi podporovateli pro-kurdské HDP (turecká 3. největší strana) jsou obavy, že Švédsko je kvůli vstupu do NATO zradí. Poslanec za HDP: kompromis Švédska v oblasti lidských práv by šel proti švédským hodnotám.

Moje pozn.: Česká veřejnoprávní média jsou zjevně silně zainteresována na očkování (proti čemukoliv), začala např. šířit informaci o očkování proti opičím neštovicím (údajně se v UK uvažuje o vyzkoušení vakcíny proti pravým neštovicím, protože proti těm "opičím" nejsou; nesledovala jsem to podrobněji, takže nevím, zda lze uplatnit vakcínu proti planým neštovicím). Hlavy českých redaktorů ale zchladil kupodivu předseda České vakcinologické společnosti R. Chlíbek (hlas redaktora ČRo byl po jeho odpovědi poněkud zklamaný - nebude se očkovat). Dr. Chlíbek řekl něco v tom smyslu, že vakcína (pokud ji ještě někdo má) proti pravým neštovicím se spíše uchovávala jako prostředek proti ev. biologické zbrani v podobě pravých neštovic (mělo je mít mj. Rusko ve svých laboratořích), nikoli k běžnému očkování (a ani se patrně neví, zda by to bylo na místě u těchto neštovic). Tak jako švýcarští odborníci i dr. Chlíbek byl proti "panice" (zatím neprobleskl závažný případ, média zatím dostala k dispozici jen zprávy o mírných, chřipce podobných příznacích, dále že nákaza se nešíří hromadně, ale spíše jen při kontaktu s tekutinou z kožních puchýřků; nicméně některé farma-firmy "zavětřily"). 

WHO doporučila izolaci potvrzených případů a kontrolu kontaktních osob.

www.berliner-zeitung.de se nedávno dotknul faktu, že za covid-pandemie utrpěla i v západních zemích demokracie, což je rizikové, protože oslabená demokracie se někdy obtížně obnovuje. Proto se chci podívat na Global Covid Summit - podle předběžné informace mezinárodní skupina lékařů a vědců (asi 17 000 osob) chce obnovit vědeckou integritu, která utrpěla během covid - pandemie. (Věda je mj. založena na trvalém přezkoumávání, nic zpravidla není neměnné, poznatky se stále vyvíjejí, někdy se dospěje k silně jinému poznání oproti původnímu, takže bránit výměně odborných názorů vědě a tím i společnosti škodí. Během 2 let covid-19 se totiž začaly potlačovat názory "nevládních" odborníků, což i v ČR ze setrvačnosti pokračuje, viz např. Echo24.cz - pokus bránit přednášce "nevládního" odborníka na půdě Institutu pro další vzdělávání ve zdravotnictví.)

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -1,53 přečteno 281×

9 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Ukrajina na Světovém ekonomickém fóru

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse