Necenzurujeme.cz

Džihádista s židovským jménem

Učí ve Švýcarsku děti korán. Multikulturní prostředí Švédska: usmrcené učitelky. Ruský voják souzený kyjevským soudem pro vraždu. Sáhne si Putin za Finsko pro Balkán?

www.20min.ch: Je velmi nebezpečné, když odsouzený islamista smí učit v mešitě, říká expertka na islámismus. Nyní žije v minulosti odsouzený Iráčan (za trestné činy v rámci členství v tzv. Islámském státu) ve švýcarském Schaffhausenu. Byl zatčen v r. 2014, v r. 2016 odsouzen k trestu odnětí svobody na 4,8 let, poté zůstává pod kontrolou švýcarských úřadů jako nebezpečná osoba. 

Oženil se v rámci islámského práva se švýcarskou konvertitkou; jako příjemce sociální pomoci si se souhlasem úřadů změnil jméno - přijal židovsky znějící jméno. Učí v jedné mešitě ve Švýcarsku korán, vč. dětí a mladistvých. Expertce se to jeví jako velmi nevhodné. 

Mluvčí federace islámských organizací ve Švýcarsku (FIDS) uvádí, že osoby s takovými postoji (pro něž byl příslušný muž odsouzen) by neměly učit "v našich mešitách", ovšem muž je členem spolku, který nespadá pod zastřešující organizaci FIDS; pokud by spolek byl jejich členem, zasáhli by. Na dotaz ke změně jména bývalého džihádisty švýcarský úřad uvedl, že muž předložil důvody "hodné zřetele", úřad nečiní rozdíly v tom, zda jde o trestanou osobu.

Další zpráva: Módní nemoc - ADHD (hyperaktivita, potíže s pozorností) - Švýcaři spotřebovávají lék ritalin o polovinu více než dříve, potvrzují to data zdravotních pojišťoven; odborníci bijí na poplach - je to alarmující nárůst preskripce. (Na českém internetu se setkáme s lékaři, kteří lék propagují jako bezpečný, na zahraničních zdrojích se setkáme i s upozorněním na nežádoucí účinky; poruchami pozornosti apod. trpí asi 2,5 % dospělých a 3 % - 7 % školních dětí, ale čísla se budou v zemích lišit.)

Další článek: Vstup Finska a Švédska do NATO je pro ruského prezidenta V. Putina "rudý hadr". Podle odborníka se šéf Kremlu patrně nebude zabývat faktem, že dvě skandinávské země by o členství v NATO patrně neusilovaly, kdyby se Rusko nechovalo tak silně agresivně, jak tomu je v současnosti. Zájem zemí o vstup do NATO je Putinem nechtěný bumerang po jeho vpádu na Ukrajinu. Ale bude zřejmě přemýšlet, jak "se zahojit". 

Je sotva možné, že Putin podobně, jak je tomu u Ukrajiny, vpadne na Balkán (teď je příliš zaměstnán Ukrajinou, kde se mu vojenské operace moc nedaří), ale může zkoušet malé, slabé země sužovat a s malým úsilím působit škody. Na Balkáně může Rusko snadno "ohřát atmosféru" stimulací proruských tendencí, může v těchto některých zemích využít nepokoje, ev. sáhnout k aktivní intervenci, k podněcování války. Každopádně svým zájmem o balkánské země může Putin zneklidnit a zaměstnat Západ.

(Na českém internetu lze zadat "balkánské státy", zhruba za ně lze označit asi deset států, některé vznikly z bývalé Jugoslávie, některé se staly mj. členy NATO; Putin by patrně mohl snadněji ovlivňovat proti Západu nečleny NATO či EU. Obecně se o nich mluví jako o "sudu prachu v Evropě" - příliš mnoho válek a konfliktů, mj. mezi Chorvaty a Srby s desítkami tisíc mrtvých. Srbsko se 7 mil. obyvateli chce do EU, formálně je vojensky neutrální, ovšem má velký zbrojní průmysl, vyváží zbraně do míst trvalých konfliktů.)

www.srf.ch: Od r. 2010 jsou zakázané kazetové bomby, přesto jsou používané na Ukrajině, patrně oběma stranami konfliktu - uvádí zpráva organizace Human Rights Watch; kvůli kazetovým bombám zemřely na Ukrajině stovky civilistů; když se shodí tato bomba, vypadne např. 100 menších bomb, rozprostřou se po velké ploše, vše je zničeno (působí velké utrpení obětem). Jeden z problémů je v tom, že tyto bomby vždy hned neexplodují, zůstávají rizikem i desítky let, takže pro civilní obyvatelstvo bývá obtížný návrat do měst i po ukončení konfliktu.

Zákaz kazetových bomb podepsalo 110 zemí, ale ne Rusko ani Ukrajina. Mezinárodní dohodu o zákazu protipěchotních min podepsalo 160 zemí, ale ne Rusko, Čína či USA.

www.orf.at: Satelitní snímek ukazuje zničení další ruské lodi.

Ruská vojska se stahují z charkovské oblasti.

EU posílá Ukrajině dalších 500 mil. eur v rámci vojenské pomoci.

Rusko hrozí Finsku: ruské ministerstvo zahraničí mluví o radikální změně kurzu a závažném poškození vztahů mezi zeměmi. "Rusko je nuceno odpovídajícím způsobem reagovat."

Podle USA - zdrojů: Rusko má na Ukrajině méně než 100 vojenských skupin a 20 dalších za hranicí v pozici vyčkávání, jedna taková skupina může mít 1000 mužů.

Ukrajina znárodní pobočky ruských bank vč. Sberbank; parlament v Kyjevě rozhodl, že jejich majetek převede do ukrajinského vlastnictví.

www.svt.se: OSN apeluje na Putina - otevřete přístavy! OSN požaduje znovuotevření ukrajinských přístavů (vč. Černého moře), jinak půjde o globální katastrofu - zemřou milióny lidí v celém světě. Ruské jednotky blokují Oděsu a další přístavy, takže není možné vyvážet např. zemědělské produkty do zahraničí.

Trestný čin v "latinské škole" (vyšší střední škola) ve švédském Malmö: dvě učitelky zavražděny, podezřelý 18letý student zadržen. K činu se měl přiznat, ale motiv byl nejasný. Některá zahraniční média uvádějí, že nejen učitelé a studenti, ale také uprchlíci - ukrajinské ženy mají "obavy z multikulturního prostředí" Švédska. 

Tzv. latinské školy vč. té v Malmö vznikaly ve středověku - vyučovala se latina a jedinci se připravovali na další životní dráhu, školy byly spojené s křesťanskými směry. V současnosti neznám obsah výuky školy, na níž došlo k tragické události, ani bližší charakteristiku studenta.

www.theguardian.com: Neúspěšný přechod řeky Donbas ukazuje tlak na ruské velitele; britské ministerstvo obrany poukazuje na vysoce rizikové manévry ruských jednotek s ohledem na selhávání v jejich postupu; patrně jde o informaci ze včerejška - Ukrajinci znemožnili přesun ruských vojáků přes řeku.

První ruský voják (21letý Vadim S.) má být dnes postaven před kyjevský soud kvůli válečným zločinům, je obviněn z vraždy 62letého civilisty.

Další informace jen pro předplatitele: Ruští vojáci odmítají bojovat.

Jak by mohl být V. Putin stíhán za válečné zločiny? Může být podle odborníka obviněn spolu se svým blízkým okolím z toho, že nařídil ilegální přepadení Ukrajiny a nebránil zločinům páchaným na jejím území.

(Moje pozn.: jsem svým založením bytostně mírumilovná, ale vůči kremelskému šéfovi bych použila stejné prostředky, které on používá dlouhodobě ve vztahu k různým zemím. Existuje mnoho ruských občanů, zvláště jde o rodiny postižené nespravedlivým vězněním pro odlišný názor, vraždami potenciálních politických soupeřů, kteří by uvítali zahraniční pomoc - "okupaci" Ruska, která by - tak jak tomu bylo po 2. sv. válce např. v Rakousku - napomohla vzniku skutečné demokracie v této říši, v níž přes formální "parlament" o všem rozhoduje V. Putin. Mírová mise v Rusku tohoto typu - pozvolné vytváření demokratických institucí, vzdělávání lidí - by si ovšem vyžádalo hodně času. 

Ke studiu Ruska se mj. hodí publikace Ch. Duggan: Fašistické hlasy - důvěrné dějiny Mussoliniho Itálie; tak jako bolševici v Rusku na začátku minulého století mj. založili tajnou sovětskou policii Čeku, měli i italští fašisté svou "Ceku". Bolševismus a fašismus se ode dávna vzájemně inspirovaly. Co se učil V. Putin ve škole KGB? Zmíněná publikace se dotkla i toho, že tak jako Sověti infiltrovali cizí země - vytvářeli si zde své spojence nebo rozdmýchávali nepokoje mezi občany - podobně to dělaly i násilně založené skupiny v Itálii vč. vytváření nepokojů např. v balkánských zemích - export násilí, kořistit cizí území. Bolševismus / komunismus, fašismus, mafie - obdobné zlo jen pod jiným názvem. Netýká se to jen Ruska, ovšem v něm to zlo dostalo příliš široký prostor.)

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 2,08 přečteno 214×

5 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Džihádista s židovským jménem

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse