Necenzurujeme.cz

Putin zná jen vlastní zákony

I v Sýrii byla úmluva zakazující chemické zbraně zbytečná - švýcarský analytik. Obrazy brutality války. Alexandra Tolstá: můj život s oligarchou.

www.svt.se: Ředitel švédského migračního úřadu požaduje, aby parlament přijal k ukrajinským uprchlíkům nový zákon, jinak se budou opakovat chyby z roku 2015 (válka v Sýrii). Do Švédska každý den přichází kolem 1500 Ukrajinců; podle nejvyšších odhadů země počítá s 200 000 lidmi do léta. Podle šetření úřadů v regionech je možno v rozumné době zajistit Ukrajincům přes 70 000 míst pro přechodné ubytování.

Ovšem ředitel úřadu pro migraci se obává, aby to nedopadlo jako v r. 2015, kdy nejvíce volných ubytovacích kapacit bylo spíše v menších obcích bez dostatečných pracovních příležitostí a potřebné infrastruktury. Nový zákon by měl zajistit (vhodné) rozdělování uprchlíků do regionů. Ministr pro integraci a migraci toto stanovisko podpořil, je třeba zajistit rozdělování příchozích přes celý stát.

Švédská televize SVT  se věnuje také tématu fotoreportáží z válek, které jsou důležité, aby lidé vše pochopili - záběry jsou někdy "naze brutální", např. pohřbívání mrtvých těl v ukrajinském Mariupolu; někdy je to nutné - ukázat realitu takovou, jaká skutečně je (Kreml mluví o "ochraně" zdejších obyvatel, ale ti Rusko odmítají a v nelítostných podmínkách daných agresorem umírají). Korektní média ale nezveřejňují vše z toho, co se objevuje na sociálních sítích: ne vždy lze vše ověřit, a někdy jde o nesnesitelně brutální záležitosti. Také na Ukrajině přicházejí novináři o svůj život.

www.berliner-zeitung.de: Je Donbas změnou strategie nebo diverzním manévrem? Ruský generální štáb oznámil, že se bude koncentrovat na "osvobození" Donbasu. To by mohlo být první známkou, že Kreml své válečné cíle přizpůsobí realitě, anebo jde jen o odvedení pozornosti. 

www.faz.net: Můj život s (ruským) oligarchou - Alexandra Tolstá měla mnoho let vztah s Putinovým důvěrníkem. Dnes z Anglie bojuje se svým bývalým prostředím, což není nikterak bezpečné. (Bývalá) partnerka kremelského bankéře ještě před tím, než se média začala zabývat významem písmene "Z" (jako Putinova emblému), upozorňovala na svém instagramu na příšerné nacistické symboly, které se objevují v celém Rusku. Její 12letý syn, mluvící rusky, si všiml, že v cyrilice nejde o "Z" - vysvětluje Tolstá v kuchyni jejího londýnského domu (je k dispozici foto). 

Zlobí se na své pomýlené ruské známé a vytkla si za úkol vysvětlit Putinovu propagandistickou bublinu. 

Článek byl dále jen pro předplatitele, tak nabízím www.en.wikipedia.org/wiki/Alexandra_Tolstoy: jde o jednoho z potomků ruského šlechtice a spisovatele Lva N. Tolstoje (ten naštěstí zemřel ještě před ruskou revolucí na začátku 20. století), rod je ale mj. provázán i se spisovatelem Alexejem N. Tolstým, který po tzv. velké říjnové revoluci emigroval, ale pak se na výzvu diktátora Stalina vrátil. A. Tolstá je dcera britského politika hraběte N. Tolstého a mj. potomek ruské carevny. Po bolševické revoluci mnoho příslušníků rodu Tolstých uteklo do různých západních zemí.

Partnerství s ruským miliardářem S. Pugačevem se datuje k letům 2008-2015. Opět ve Wikipedii můžeme sledovat jeho spletitý život, kdy se místy zdá, že se možná stal jednou z Putinových figurek, jimiž se obklopuje, když je potřebuje, pak je nechá stíhat. Ruská vláda proti němu vedla trestní šetření, prý i jeho rodinu nechala sledovat "soukromými detektivy" (já bych uvažovala spíše o členech tajných služeb), miliardář se nakonec uchýlil do Francie, kde získal občanství. Mnozí ruští oligarchové mají kolem svého života divoký propletenec událostí, které nelze vždy dostatečně ověřit: co ev. zavinil podnikatel a co ruský stát, někdy asi může jít o kombinaci obého.

www.srf.ch: Riziko, že Putin nasadí chemické zbraně, je reálné, uvádí bezpečnostní expert z curyšské univerzity. Oficiálně Rusko své chemické zbraně zničilo, nyní ale jsou obavy z chemického útoku (moje pozn.: užití určitých prostředků na Ukrajině by se nemuselo zastavit před hranicí s dalšími státy). 

V 90. letech na základě zkušeností s ničivým jedovatým plynem za 1. sv. války, ve vietnamské válce a v 1. válce v Zálivu se 193 států zavázalo k zákazu chemických zbraní a k odzbrojení, vč. Ruska. Rusko ale (takovéto) úmluvy ignoruje. 

Chemické zbraně mohou být vyrobeny i relativně jednoduše, také se substancemi, jež slouží civilním účelům. Proto je produkce zbraní hromadného ničení těžko ověřitelná. Švýcarsko se snaží omezit riziko nechtěných dotací na výrobu ruských chemických zbraní. Kontrola exportu rozlišuje tři kategorie: válečný materiál (u něho jsou chemické látky zakázány), zboží dvojího užití (látky pro průmyslové a vojenské účely jsou - s výjimkou - pro expert do Ruska zakázány), jiné chemické zboží (zpravidla látky pro civilní užití); export v zásadě dovolen u látek nepodléhajících schválení. 

Ovšem ke 3. kategorii patří také rozpouštědlo Isopropanol, se kterým lze vyrábět farma-produkty, a také jedovatý plyn Sarin. V r. 2014 Švýcarsko schválilo dodávku více tun jedné firmě v Sýrii. Do země, v níž mnoho lidí bylo po útoku sarinem usmrceno a další byli poškozeni. Švýcarsko nechce žádnou nechtěnou "nápomoc" (ke zneužití).

Export chemických látek do Ruska je dilema, uvádí další odborník. V žádném případě člověk nechce podporovat produkci chemických zbraní, ale některé příslušné substance jsou potřebné také pro medicínské a humanitární účely. Exportující podniky si musí uvědomit svou odpovědnost, přezkoumat, zda konečné užití nebo konečný uživatel je pro určité chemické látky legitimní a přijatelný. 

Různé firmy pro SRF potvrdily, že do Ruska neposílají žádné problematické zboží. Ovšem přes veškerou snahu: chce-li Rusko chemické zbraně vyrábět, těžko tomu lze zabránit. Kreml sám rozhoduje, zda dodrží svůj oficiální závazek ustoupit od takových zbraní, říká expert O. Thränert. Nepočítá s tím, že se Moskva nechá ovlivnit úmluvou, jež chemické zbraně zakazuje. To je podle něho zásadní problém. Inspektoři nemohou permanentně kontrolovat celou zem. 

V Sýrii byla mezinárodní úmluva zbytečná; Asadův režim oficiálně převzal úmluvu k chemickým zbraním, přesto byly použity - s fatálními následky. Podle Wikipedie: Sarin - nervový plyn, bezbarvá kapalina bez výraznho zápachu (nebo např. vůně hořčice), zakázaný v r. 1993; byl objeven v r. 1939 v Německu. V r. 2013 kvůli užití chemických látek v syrské občanské válce zemřely stovky lidí, tisíce byly zasaženy. 

Převážně tedy ze světa žádné dobré zprávy. www.br.de: redakce ukazuje, jak lze ohřívat dům - roste poptávka po tepelných čerpadlech a pozornost se více zaměřuje na energie z větru, vody, slunce...

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: -1,57 přečteno 275×

9 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putin zná jen vlastní zákony

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse