Necenzurujeme.cz

Švédsko posiluje obranu

Kde všude mají svůj byznys ruští oligarchové - jsou přisátí také na firmy v EU. Sankce asi zkusí obcházet mj. přes arabské země. 

www.nytimes.com: Putinovi bohatí spojenci jsou stále vítáni ve Spojených arabských emirátech, jež by mohly podkopat sankce proti oligarchům.

www.svt.se: Švédské ozbrojené síly nakupovaly náhradní díly pro ponorky od společnosti oligarchy. Jde o Rusa Viktora Vekselberga (vlastní přes 60 mld SEK), který byl na americkém sankčním seznamu od r. 2018. Je největším vlastníkem společnosti, jež fakturovala švédským ozbrojeným silám milióny SEK. Úřední nákupy: podle informací redakce SVT šlo o náhradní díly pro ponorky. "Ozbrojené síly berou informace, které se objevily, vážně," napsal příslušný úřad SVT po odhalení. 

Ohrožení Švédska (Ruskem) narůstá a švédská vláda nyní chce posílit obranu, uvádí redakce. Na tiskové konferenci po ruské invazi na Ukrajinu to konstatovala švédská premiérka M. Andersson. Vláda mj. pověřila instituci FOI zmapovat ruské investice a ekonomické zájmy ve Švédsku.

SVT přezkoumala sílu ruských oligarchů ve Švédsku: zjistila určitý počet jedinců, kteří kontrolují nebo mají většinový podíl ve švédských firmách. Jedním z nich je Vekselberg, který odedávna patřil do okruhu osob kolem Putina. Byl na sankčním seznamu USA, ale ne na seznamu EU. Je největším vlastníkem Swiss Sulzer, jež zcela vlastní švédskou dceřinou společnost. Švédské ozbrojené síly nakupovaly zboží a služby za téměř 2 milióny SEK od této švédské společnosti v letech 2019-20. Podle informací SVT jde o náhradní díly pro ponorky; armáda nechce jít do detailů, ale přezkoumaly se smlouvy se společností, kde oligarcha hraje většinovou roli. 

Ozbrojené síly potvrzují, že v současnosti neexistuje smluvní vztah mezi Sulzer Pumps Sweden AB a ozbrojenými silami. Švédsko nyní staví dvě nové ponorky, jež byly objednány v r. 2015. Očekávají se celkové náklady kolem 14 mld SEK, doručení proběhne v letech 2028-29. Avšak není jasné, zda dohoda se Sulzerem je spojena s tímto projektem. 

Multimiliardář Vekselberg své jmění vybudoval na ruských přírodních zdrojích, ale má vlastnictví i v jiných částech světa vč. Švýcarska, kde koupil Sulzer před 15 lety. Většinovým vlastníkem byl do r. 2018, pak ho redukoval na 48 %, aby se společnosti nedotkly sankce. 

Švédské ozbrojené síly nejsou jediným, kdo dělá byznys se Sulzer Pumps Sweden; společnost mj. fakturovala švédské dopravní správě, tato instituce najala firmy v rámci Strabag Group, kde je oligarcha Oleg Deripaska; i on je již na americkém sankčním seznamu a stal se nyní předmětem britských sankcí. Tyto společnosti fakturovaly švédské dopravní správě za velké infrastrukturní projekty (Stockholm, Gothenburg). Švédská dopravní správa nyní přezkoumává smlouvy.

(Moje pozn.: jde jen o malou ukázku, existují známky, že podobně mohou fungovat firmy např. v SRN či Rakousku, kdy ani nemusí jít o nejbohatší osoby s možným přímým spojením na Kreml, ale pokračující byznys může i nepřímo podporovat Putinův režim; někdy jde o trestnou činnost, nedávno se rakouský soud zabýval podezřením na "vysávání" rakouského zdravotního pojištění Rusy přes "rakouskou" firmu.)

Dnes má švédská armáda 1,2 % HDP, podle vlády by nyní měla dostat 2 % HDP (108 mld SEK). Premiérka také uvedla, že bude třeba připravit pro vojenskou službu vč. civilní obrany více mladých lidí. 

Premiérka řekla "ne" na členství Švédska v NATO (o věci se diskutuje také ve Finsku). Švédsko chce spoléhat na úzkou spolupráci s Finskem a USA a rovněž s EU (její vojenská podpora v případě války), dále na přezbrojení švédské armády. Ale politický komentátor redakce SVT uvádí, že několik politických stran chce připojení Švédska k NATO. O tom, že situace je vážná, podle něho svědčí dopis, jímž se Švédsko a Finsko obrátily na země EU. Švédská armáda pak vládě předala seznam - svou žádost o nákup pohonných hmot, náhradních dílů, obranných zařízení apod. 

(Rakouská média se nedávno zmínila o tom, že Rakousko se obrátí na Katar, pokud jde o náhradu dodávek ropy či plynu namísto Ruska. Polsko již před několika lety dospělo k záměru získávat plyn od Norska, nikoli od Ruska.)

www.theguardian.com: redakce se věnuje mj. setkání Kuleba - Lavrov. Ukrajinský ministr zahraničí: Vypadá to, že Rusko bude pokračovat a usiluje o kapitulaci Kyjeva, které se mu nedostane. Ruského ministra zahraničí jsem si poslechla na ČT24: útoky na ukrajinské nemocnice aj. přiřadil "teroristům"; neodpustím si poznámku - z některých zdrojů (např. švýcarská média) nedávno prosákl záměr Kremlu poslat na Ukrajinu asi 70 000 čečenských bojovníků, jimž se přezdívá "krvelační psi" apod. Pokud jde o osočení, že se USA na Ukrajině věnovaly biologickým zbraním, Kreml neposkytl žádný důkaz. 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: 5,39 přečteno 260×

2 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Švédsko posiluje obranu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse