Necenzurujeme.cz

Ministr dal výpověď

Během dvou let má Rakousko už třetího ministra zdravotnictví, je to prý ten nejtěžší džob v zemi. Ode dneška odpadají takřka všechna covid-opatření, povinné očkování nejisté.

www.orf.at nebo www.faz.net: Během pandemie má mít Rakousko už třetí změnu na postu ministra zdravotnictví, sociálních věcí a ochrany spotřebitelů, strana Zelených vybrala po W. Mücksteinovi nelékaře J. Raucha. Ve funkci by ho měl na návrh spolkového kancléře potvrdit prezident A. van der Bellen, ten ale včera byl po setkání s infikovanou osobou v sebeizolaci, čekal na výsledek testu. 

Odcházející W. Mückstein ke své rezignaci uvedl, že již není schopen pracovat každý den na 100 procent, obzvláště když se po zavedení povinného očkování zvyšoval tlak a hrozby vůči němu a jeho rodině; když člověk nemůže opustit domov bez policejní ochrany, nevydrží to dlouho. 

J. Rauch se chce věnovat mj. sociální oblasti, reformě ošetřovatelství, boji proti násilí na ženách. Pokud jde o zdravotnictví, chce se dobře připravit na podzimní covid-sezónu. Prý chce být seriózní, (patrně) lépe komunikovat a (snad i) vnímat rozdílné názory. Covid-opatření by mělo být tak mnoho, jak je nutné, a tak málo, jak je možné.

Jako svůj první úkol chápe uvolňování covid-opatření a povinné očkování. Podle úředního webu www.sozialministerium.at má 69,9 % populace platné potvrzení o očkování. Ode dneška tam, kde byl vyžadován covid-pas, nebude žádné omezení vstupu, jen v nemocnicích, sociálních ústavech apod. Respirátory převážně jen v nemocnicích, veřejné dopravě, obchodech, na některých místech budou jen doporučovány. Otvírají se noční podniky. Předběžně nová úprava pravidel platí do 2. dubna. 

Vídeň zatím trvá na vlastní, přísnější cestě: např. do gastro jen očkovaní a uzdravení. 

Od poloviny března jsou plánovány kontroly splnění povinnosti očkovat se proti covidu (na JIPkách je jen 195 pacientů), ale všeobecně se očekává, že se ještě předtím k situaci vyjádří odborníci - zda nezmění názor na nutnost očkovat veškerou dospělou populaci.  Německá redakce FAZ uvádí, že v německém parlamentu zatím zřejmě není většinová shoda na zavedení všeobecné povinnosti covid-vakcinace ani jen pro osoby od 50 let. 

Vídeň tedy trvá na zvýhodňování očkovaných a uzdravených z infekce při návštěvě restaurace, ovšem např. na www.orf.at/stories/3236061 se lze seznámit s rostoucím počtem nakažených mezi plně očkovanými. Ze 72 794 případů příznakového covidu v období 11.10.-7.11.21 bylo 41 % plně očkovaných (téměř 30 000 osob) - podle agentury AGES. Nejvyšší podíl nakažených po plném očkování se týká osob od 60 let, v posledních týdnech loňského období šlo o 70 % infikovaných po vakcinaci (tato věková skupina byla proočkována z 84 %). U věku 18-59 let se nakazilo po očkování kolem 38 %. 

Pokud vídeňský starosta trvá na pravidlu "jen pro očkované a uzdravené", pak by si měl přečíst mj. tento článek, resp. jistě má přístup k úředním datům (AGES - úřad pro zdraví a bezpečnost potravin): ve vídeňských nemocnicích ve zkoumaném období bylo na standardních lůžkách mezi covid-pacienty 39 % plně očkovaných, na JIP 13,5 %.

www.kurier.at: bohužel článek zatím pro předplatitele, ale začíná slovy Zvyšují také mRNA vakcíny riziko trombóz? U vektorových vakcín toto riziko bylo již uznáno jako vzácně se vyskytující, nyní se nejen na sociálních sítích diskutuje, ale i někteří lékaři se vyjadřují v tomto ohledu i k mRNA vakcínám. 

www.kleinezeitung.at: I v Rakousku se ozývají názory, že lepší ochranu by znamenalo přistoupení k NATO (Rakousko není členem, ale úzce spolupracuje).

Na ilustrační fotografii rakouské spolkové kancléřství, foto A. Wenzel. Tato a podobná místa nám připomenou, jak bylo krásně mj. ve Vídni před pandemií.

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 13,42 přečteno 306×

1 Hodnotit článek 8

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Ministr dal výpověď

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse