Necenzurujeme.cz

Drsná Itálie

Od 15. února se vymáhá povinné očkování mj. od osob starších 50 let. Neočkovaní nesmějí do práce, bez nároku na mzdu, má se to týkat i nezaměstnaných. Očkování ale nesnížilo úmrtnost.

www.repubblica.it (18.2.) nebo www.wantedinrome.com/news/italy-covid-vaccine-mandate-50s-15-february.html (14.2.): Pro osoby pod 50 let (ale ne pro všechny) platí základní covid-pas, tzn. i jen otestovaní mohou do banky, na poštu, pro cigarety, ale od 50 let už jen tzv. super covid-pas, kdy lidé musejí být buď očkovaní nebo uzdravení z nákazy. Povinné očkování se týká kromě osob od 50 let také zdravotníků, policistů, vojáků, učitelů.

Od 50 let se nyní musí očkovat nejen italští zaměstnanci, ale také také pracovníci na "volné noze" (nezávislá povolání) a rovněž zahraniční pracovníci. Bez super covid-pasu nesmějí na pracoviště, mají neomluvenou absenci, po 5 dnech nepřítomnosti v práci nedostanou plat a (patrně) se jim tento čas nezapočítá ani do důchodu. Povinnost očkovat se se týká i nezaměstnaných (zatím jsem nenašla vysvětlení - zda jim bude odepřena podpora v nezaměstnanosti, každopádně se bez očkování, popř. bez dokladu o nedávném uzdravení z infekce nemohou ani ucházet o práci).

Nikdo prý ale nesmí být vyhozen z práce, má jen přerušenou pracovní činnost, uvádějí média. Pokud by někdo pracoval bez super covid-pasu, pak by zaměstnavateli hrozila pokuta 600 - 1500 eur, zaměstnanci 100 eur. 

V Itálii má být plně očkováno 82,4 % populace (89 % od 12 let), 36 miliónů (z 60miliónové populace) má už doplňující dávku. 

Podle posledních informací bylo 16. února hlášeno téměř 60 000 infikovaných a 273 covid-úmrtí; je evidován pokles počtu pacientů v nemocnicích i na JIP.

Kolem 1,4 miliónu lidí v Itálii od 50 let není očkováno. Proti povinné vakcinaci probíhají protesty ve více městech, ale jde spíše jen o stovky demonstrantů. Nicméně se neprotestuje jen proti covid-pasu a povinnému očkování, opakovaně se na náměstí (Řím, Neapol, Miláno aj.) vracejí studenti nespokojení se svými podmínkami (La Repubblica nabídla video z více měst - potyčky protestujících s policií).

Podle vyjádření premiéra a zástupců ministerstva zdravotnictví se po zrušení roušek ve venkovních prostorách chystá další změkčení pravidel, ale neočkovaní budou nadále vyhoštěni nejen z práce (od 50 let či v některých profesích i mladší), ale také z většiny společenského či veřejného života, nedostanou se do kina, divadla, na koncert, na sportovní stadion, do restaurace apod. Jen základní potraviny, lékárna apod. Předběžně se počítalo se super covid-pasem (jen očkovaní a uzdravení) do 15. června, nyní politici uvádějí, že povinné očkování se bude vymáhat zřejmě i později a covid-pas pro všechny by - podle přání poradce vlády - měl zůstat po celý letošní rok. 

www.worldometers.info/coronavirus/country/italy: 17. února téměř 58 000 infikovaných a 320 úmrtí (což je vyšší úmrtnost i v přepočtu na ČR). Ze současných 1,4 miliónu aktivních případů je 1037 pacientů ve vážném stavu (0,1 %).

Graf vývoje covid-úmrtnosti: k 31.12.2020 měla Itálie 74 237 covid-úmrtí, k 31.12.2021 (po roce očkování) 137 562 úmrtí, k 17.2.2022 jde celkově o 152 282 covid-úmrtí.

Osobně se domnívám, že povinné očkování není z tohoto pohledu ospravedlnitelné, není prokázáno zlepšení po zavedení plošné vakcinace. A neospravedlňuje ho stávající jeden tisíc pacientů ve vážném stavu (z 60 mil. obyv.) - omikron působí méně závažných stavů. 

Itálie je poznamenána svou spletitou historií: už ve starověku a středověku záleželo např. na tom, zda nad jedincem (byť sebeschopnějším) držel ochrannou ruku někdo z mocných. Průběžně se projevovala nesvornost mezi jednotlivými oblastmi tohoto státu, nepřehledná spleť právních předpisů, vliv nacismu, vliv mafie, nyní se zjevně projevuje i tlak části podnikatelské lobby (mohou se nyní např. snadno zbavit pracovníků před důchodem, na druhou stranu mohou podnikatelé i doplatit na úbytek pracovní síly).

www.republicworld.com (15.2.): po vzoru kanadských protestů také napříč Itálií se protestuje proti covid-pasu a povinné vakcinaci.

Je to diktatura jako v Číně a Rusku, říkají někteří aktéři. Ač italská ústava garantuje demonstrace, proti covid-pasu se protestovat nesmí - protesty jsou potlačovány policií i úředními zákazy. Osobně se domnívám, že negativní vliv sehrál i nápor uprchlíků z různých zemí, který v Itálii způsobuje dlouhodobě problémy (politici či úřady namísto kultivace tíhnou spíše k hrubším postupům). 

Je to patrno i na průběhu soudních stížností, které uplatňují neočkovaní občané. Např. na www.ricerna.repubblica.it si lze zadat tribunale vaccinazione - soud očkování: nabídlo mi to např. případ pediatrické sestry, jíž byl po 29 letech práce přerušen výkon profesní činnosti, ač zřejmě měla lékařské potvrzení o riziku alergické reakce na očkování, soudce zřejmě měl za to, že ve zdravotnictví nemůže platit žádná zdravotní výjimka z vakcinace (v SRN by se to možná mohlo řešit např. přeřazením na práci bez kontaktu s pacienty). K soudu se odvolal mj. i vysokoškolský učitel, rovněž byl bez očkování postaven mimo službu bez nároku na mzdu - soudce se ale domnívá, že povinné očkování je ústavní (neuznal možnost alternativního testování na covid-19).

Takže uvidíme, co se stane, až se k soudům v Itálii, příp. ve Štrasburku (Evropský soud pro lidská práva) vypraví více takto postižených občanů vč. nezávislých novinářů, umělců, právníků, lékařů... Možná se přístup italských politiků pozmění, pokud v Evropě tato země zůstane osamělá v tvrdých postupech, protože momentálně se zvyšuje počet států, které covid-19 začaly chápat jako jedno z respiračních onemocnění, např. po UK a Skandinávii nyní i Švýcarsko. (Např. Švédsko se nyní na prvém místě zabývá zcela jinými nemocemi, ovšem vedle toho si dále prověřuje protilátky proti covidu v populaci.)

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 12,10 přečteno 358×

1 Hodnotit článek 6

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Drsná Itálie

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse