Necenzurujeme.cz

Norsko bez izolace

Ode dneška stát ruší zbývající covid-opatření, většina zanikla od 1. února. Po pozitivním testu není povinná izolace. Počítá se s promořením i očkovaných.

www.regjeringen.no, nebo delší odkaz www.regjeringen.no/no/aktuelt/smitteverntiltakene-oppheves/id2900873:

Zde lze sledovat video s vystoupením premiéra J. G. Storeho a ministryně zdravotnictví, kteří oznamují zrušení všech zbylých covid-opatření od soboty 12. února: ruší se všechno vč. toho, že se ze zákona o infekčních nemocech vyškrtne covid-19 jako společnost závažně ohrožující nemoc. Ke koronaviru se bude přistupovat v podstatě jako k jedné z chřipek.

Ruší se povinná 4denní izolace po pozitivním testu, ruší se roušky i odstupy mezi lidmi, nikde nebude žádné omezení. 

Pro většinu naší společnosti není covid-19 závažně ohrožující, jsme dobře chráněni očkováním, můžeme se vrátit k normálnímu životu, uvádí premiér. Politické rozhodnutí je založeno na doporučení odborníků, např. Národního institutu veřejného zdraví (FHI).

Očekává se, že počet infikovaných ještě poroste (FHI předvídá, že se do léta nakazí asi 3 - 4 milióny lidí, což v 5,4 miliónové populaci znamená, že se ve vyšší míře nakazí i očkovaní). Ještě bude mnoho nemocných, ještě se může zvýšit počet osob v pracovní neschopnosti. Ale pacienti jsou v nemocnicích kratší dobu a méně potřebují intenzivní péči, uvedli zástupci vlády. 

Úřad FHI odhadl, že přijetí covid-pacientů do nemocnic v téže době nepřesáhne 1000 nemocných, kapacity Norska to zvládnou. 

Jen dospělým s příznaky se doporučuje test, bezpříznakovým se testování nedoporučuje, ale lidé se mohou např. samotestovat doma. Pokud má dospělý příznaky, je doporučeno zůstat doma 4 dny (24 hod. by neměla být horečka). Děti a studenti (školky, školy) se nemusí testovat, u dětí je jen doporučeno zůstat doma, když jsou skutečně nemocné, ale mohou jít do školky / školy, když nemají 24 hod. horečku. Děti se nemusí testovat ani tehdy, když mají příznaky. Se zbytkovou rýmou apod. lze jít do školy či práce.

Norsko ruší pro vstup do země registraci i test před vstupem a také po vstupu.

Nákaza ještě není za námi, mohou přijít nové vlny, uvedli premiér a ministryně. Na jaře bude představena strategie přípravy na podzim a zimu či ev. na novou variantu viru. Být schopen žít s covid-19 znamená žít se strategií. Monitorovat situaci, být připraven na ev. změny, ale co nejméně zatěžovat jednotlivce a společnost. 

Neočkovaní a lidé se zdravotními riziky se mají chránit: neizolovat se, ale být více opatrný, zdržet se rizikovějšího shromažďování lidí, ev. si někdy vzít roušku. Pokud má dospělý příznaky, měl by si před kontaktem s rizikovým jedincem vzít roušku. Lokální hygienici a lékaři budou kontrolovat zvláště sociální ústavy, předcházet vzniku či šíření nákazy v nich. 

Pouze v jedné oblasti Norska (Svalbard), která má omezené zdravotnické kapacity, se ještě budou lidé testovat před vstupem do ní a po vstupu. 

Shrnutí: povinná izolace 4 dny při pozitivním testu je zrušena (uvažuje o tom více států, např. Švýcarsko, které už zrušilo karanténu pro kontaktní osoby); dospělým a dětem se doporučuje být doma s příznaky (lze se doma samootestovat), děti se nemusí testovat ani při příznacích, bez horečky mohou jít do školky / školy. (Covid-19 se tedy skutečně bere jako jedno z respiračních onemocnění, kdy se předpokládá, že s nejhoršími příznaky člověk zůstane pár dní doma, ale nemusí k lékaři ani nikde nic hlásit.) Bez příznaků není doporučován test ani u dospělých. Rouška - doporučena jen dobrovolně pro zranitelné či osobám, jež jsou s nimi v kontaktu a měly by u sebe podezření na nákazu.

Obce jsou připravené - pokud by se v lokalitě vyskytl větší problém, zavedla by se ev. některá opatření, ale jen když to bude "nezbytné".

Norská populace patří k těm nejvíce očkovaným, avšak nyní se počítá s tím, že se postupně většina stejně nakazí. 

www.worldometers.info/coronavirus/country/norway: Norsko má 5,4 miliónu obyvatel, celkem má k dnešku 1513 covid-úmrtí, což se jeví jako neuvěřitelně nízké číslo (mne by zajímala metodika sběru těchto dat v tomto státu). 

V současnosti má Norsko 919 461 infikovaných (resp. pozitivně otestovaných), avšak z projevů politiků je patrno, že v nemocniční péči nejsou větší problémy. V posledních dnech bylo hlášeno např. přes 26 000 pozitivně otestovaných, denní úmrtí nyní byla pod 10 (o něco dříve byl jejich počet vyšší). 

Nicméně i Norsko patří k zemím, kde se s covid-19 loni - přes vakcinaci - umíralo více než v r. 2020 bez očkování.

Na grafu můžeme "jet myší" po křivce vývoje pandemie: k 31.12.20 bylo v Norsku registrováno 436 covid-úmrtí, k 30.12.21 šlo o 1312 covid-úmrtí (loni tedy byl větší přírůstek těchto úmrtí), další přírůstek existuje i nyní: k 11. únoru 2022 má Norsko 1513 covid-úmrtí. 

Největším - a nyní téměř jediným - problémem tedy je ochrana zejména sociálních ústavů a zranitelnějších pacientů v nemocnicích: jak už dříve norské úřady uváděly - v těchto zařízeních nelze absolutně zabránit nákaze a nelze ani neprodyšně izolovat jedince v nich (uškodilo by jim to a nákaza by se stejně vyskytla); je to jako v Dánsku (viz předchozí příspěvek) a jinde - zdravotně rizikovější jedinci se nakazí i např. po třetí dávce vakcíny (málo fungující imunita, zátěž organismu různými nemocemi, může se promítnout i zátěž vakcínou - viz informace českého SÚKL k úmrtím norských pacientů po odstartování očkování loni).

 

 

Štítky článku:

prestiž 1: 7,23 přečteno 173×

1 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Norsko bez izolace

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse