Necenzurujeme.cz

Co opravňuje k omezení práv?

V této chvíli v Rakousku diskutují experti o povinném očkování, o němž se má hlasovat asi ve čtvrtek; v intenzivní péči kvůli covid-19 je paradoxně jen 212 pacientů.

Podle rakouských médií se o návrhu zákona o povinném očkování proti covid-19 (nyní až od 18 let) má v Národní radě hlasovat ve čtvrtek. Právě nyní je možné sledovat (pokud někomu půjde zvuk, mně se to nedaří) na www.oe24.at vystoupení odborníků k této záležitosti při slyšení v parlamentu, resp. v rámci jednání zdravotního výboru (závěr diskuse ve výboru by měl být k dispozici snad večer).

Vládě (ÖVP a Zeleným) by v parlamentu měla stačit prostá většina, čili asi by se obešla bez hlasů opozice, nicméně se vláda snaží získat širší podporu. Podle médií sice návrh zákona (po některých úpravách) v zásadě podporuje opoziční SPÖ a NEOS, ale v těchto stranách není naprostá jednota (to ale vládě asi vadit nebude). Opoziční FPÖ povinnou vakcinaci zcela odmítá, ale má málo hlasů.

www.heute.at představuje některé osobnosti, které se připojily k petici občanů (pod vedením některých rakouských právníků v rámci iniciativy www.keine-impfpflicht.at) proti povinnému očkování, mj. z řad umělců. Požadují ale víc než zamítnout povinnou vakcinaci: chtějí v Rakousku demokracii vyšší kvality, veřejnou diskusi o všech otázkách pandemie, dodržování základních práv, dobrovolné rozhodování občanů o očkování, solidaritu, osobní odpovědnost občanů apod. 

Osobně jsem zvědavá (pokud se to podaří zjistit), co experti při slyšení v parlamentním zdravotním výboru uvedli jako argumenty pro a proti povinné vakcinaci. Já si např. kladu otázku, zda je taková povinnost ústavně přiměřená v době, kdy omikron vyprázdňuje nemocnice (v Rakousku je nyní 934 covid-hospitalizovaných, na JIP 212 pacientů; v ČR 1505 hospitalizovaných, z nich 273 na JIP - v posledních týdnech stálý pokles nemocných) a mnozí odborníci v různých zemích očekávají, že se virus ustálí v podobě jedné z chřipek. A také jsem zvědavá, zda rakouský ministr zdravotnictví při tvorbě nařízení upřesňujícího intervaly doplňujících dávek zohlední nové poznatky expertů při Evropské lékové agentuře, podle nichž jsou doplňující dávky sporné či dokonce mohou poškodit imunitu (proběhlo to i v českých médiích).

www.kleinezeitung.at/politik/6086363/Strafen-zur-Impfpflicht_koennen-sich-Ungeimpfte-tatsaechlich-vom: Redakce počítá s tím, že parlament návrh zákona schválí. Od února zákon začne platit, ale kontroly a tresty se mají začít odvíjet až od 16. března. Nyní se povinnost má týkat jen dospělých od 18 let (vyjmutí nezletilých ze zákona si připisuje k dobru opoziční NEOS). Podle návrhu mají mít výjimku z povinnosti těhotné, lidé, u nichž by očkování mohlo způsobit smrt či poškození zdraví (zdravotní výjimky má upravit ministerstvo zdravotnictví v nařízení), dále jedinci, u nichž po očkování nevzniká potřebná imunitní odpověď, a občané uzdravení z covid-19 v posledních 6 měsících.

Potvrzení o zdravotní výjimce z očkování nemají poskytovat všichni lékaři, ale jen úřední lékaři z oblasti infekčních nemocí či ve specializovaných ordinacích. Za neoprávněné vystavení potvrzení o kontraindikaci hrozí lékařům pokuta až 7200 eur. (Podle mě je to pro lékaře těžký úkol, protože u mnoha lidí se předem nezjistí určité zdravotní dispozice, jež by nasvědčovaly riziku; jsou doloženy případy - např. zprávy německého Institutu P. Ehrlicha - kdy po očkování došlo i k významnější zdravotní újmě, aniž jedinec měl chronickou nemoc či rizikový faktor.)

Mohou se neočkovaní z očkování skutečně vykoupit? - titulek redakce. Povinnost se má týkat 7,4 miliónu Rakušanů (83 % obyvatel, vč. dalších doplňujících dávek, 2 dávky už nemají stačit); nyní má platný covid-pas, resp. potvrzení o očkování z dospělých asi 80 %.

Vládní politici (vč. spolkového kancléře Nehammera, který se pochlubil bezpříznakovým covidem po své třetí dávce vakcíny) počítají s plošnými kontrolami občanů vč. dopravních prostředků, jež budou provádět policisté. (Osobně si nedovedu představit komunikaci např. v tramvaji mezi policistou a občanem typu Jak to, že jste se nenaočkoval? Zaplatíte 600 eur! - a spolucestující budou znát zdravotní statut občana.) Tedy v jakémsi zkráceném řízení má neposlušný neočkovaný zaplatit 600 eur, ale prý maximálně jen čtyřikrát do roka, takže za rok by to stálo 2400 eur. 

Ovšem pokud se občan dostane do řádného řízení (např. nezaplatí těch 600 eur či vznese námitku proti pokutě), hrozí mu prý až 3600 eur. Redakce na toto téma komunikovala s právníky a prý teoreticky je možné, aby občan zaplatil ročně dokonce až 14 400 eur (4krát 3600 eur). Podle návrhu zákona se počítá také s tím, že - kdyby vláda usoudila, že je stále málo očkovaných obyvatel - by se dvakrát do roka automaticky uložila pokuta všem neočkovaným najednou (nikoli podle individuální kontroly). 

Ministryně pro ústavní otázky Edtstadlerová potvrdila, že automatické pokuty všem neočkovaným by proběhly maximálně jen dvakrát do roka. Dále zdůraznila, že neplatiči pokut nehrozí náhradní trest, tedy ani vězení. (Pokuty možná budou vyměřeny podle příjmu občana, ale komunikace novinářů s právníky nevyloučila zcela finanční problémy neočkovaných - zda ne/může dojít k exekucím.) 

Další podrobnosti ke konečné verzi zákona (pokud ještě nedozná změny) na www.kleinezeitung.at/politik/innenpolitik/6086181/Finaler-Gesetzesentwurf_Impfpflicht-ab-18-Jahren-startet-Anfang: zástupkyně opoziční SPÖ uvádí, že povinné očkování "si nikdo nepřál", ale je třeba zvýšit míru očkování; další politik této strany zdůrazňuje, že na pracovištích se musí udržet pravidlo 3G (očkovaní, uzdravení, testovaní), tedy nikoli tu vyžadovat jen očkování - ?).

www.orf.at: V Rakousku se projevuje chaos kolem PCR testování ve školách, přes 100 škol oznámilo stávku (ta je motivována zřejmě více důvody, např. studenti chtějí usnadnit maturitu). Ústavní právník se poněkud vytáčí z otázek, např. zda by mohly být užity mírnější prostředky než povinné očkování - podle něho chybějí zkušenosti a čas, ve vztahu k pandemické situaci nelze čekat, až budou všechny informace vědecky jisté. (Rakousko má možná mj. problém s tím, že právníci nemají nezávislejší informace k omikronu apod., podle mě je třeba opatrně vážit - pokud si nejsme jisti ani vývojem viru, ani spolehlivostí vakcín, ovšem právě tyto klíčové otázky by se asi rychleji vyjasnily, pokud by vláda - nejen rakouská - umožnila otevřenou diskusi odborníků vč. rozdílných názorů.)

www.oe24.at: advokáti, kteří vytvořili platformu "Keine Impfpflicht" (žádná povinnost očkování), chtějí zákon zrušit. Tito právníci již uplatnili některé stížnosti u ústavního soudu a postarali se o občanskou petici pro parlament, zdá se však, že vláda a část opozice si s tím starosti nedělají.

Kdo má silné nervy, může se podívat na www.wochenblick.at: tady se razantně šije do vlády, redakce má např. titulek Příští skandál? Experti vlády pro očkování ve finančním spojení s firmou (moje pozn.: na podobný střet zájmů upozornil i švýcarský časopis Zeitpunkt.ch, který předložil určitá fakta k odborníkům kolem švýcarského lékového úřadu). Dále informace o úmrtí 24letého sportovně založeného studenta po očkování, kdy až jeho matka prý s pomocí advokáta prosadila u státního zástupce pitvu (nebyla prý předtím nařízena a údajně neproběhlo hlášení o vedlejších účincích). Soudní lékař se k této záležitosti (např. riziko zánětu srdce po očkování zvláště u věku pod 30 let) vyjadřuje na videu. 

Média opakovaně zkoumají názory občanů: spíše je to stále tak napůl, pokud jde o pro a proti povinnému očkování.

 

 

 

 

Štítky článku: zákony

prestiž 1: 11,34 přečteno 239×

1 Hodnotit článek 6

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Co opravňuje k omezení práv?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse