Necenzurujeme.cz

Tak už jste promořeni?

Sedím doma – jako většina kancelářských krys jsem byl exkomunikován plně do režimu home office a tak mám vlastně spoustu času, který se snažím nějak využít, či zabít, chcete-li.

Pochopitelně se snažím  sledovat dění kolem, nutně tedy i vývoj kolem toho malýho hajzlíka, který nám během několika málo dní pořádně zamával se vším, co tady bylo zaběhnuté. Nacházím v zprávách a na médiích zprávy nejrůznější – špatné, dobré, horší, lepší, katastrofické, konspirační – a skládám si z toho svůj vlastní pohled. Musím říci, že se někdy docela bavím, ale může to být jen tím že mám rád humor, označovaný jako černý, a nevadí mi ani určitá dávka cynismu.

Posledních pár dní se, jako ona pověstná červená nit, debatami proplétá slovo, které jsem - přiznávám – dosud neznal a které raketovým tempem vniká do podvědomí všech skupin společnosti – to slovo zní „promořování“. (hele - nezná to ani automatická úprava pravopisu a tvrdošíjně mi to přepisuje na „proměřování“)

Poprvé jsem se s tím setkal v rozhovoru s profesorem Prymulou, a konstatuji, že lepšího vysvětlení se mi – jako laikovi nedostalo. Pochopil jsem, že čísla o počtu nakažených jsou dvojí – jednak tak co denně vídáme v statistikách, a říkají nám, kolik máme oficiálně nemocných, vyléčených a (bohužel) také mrtvých. Důležité je tady to slovo „oficiální“. Ze zmíněného rozhovoru jsem pochopil, že existuje i jiná množina – totiž počty reálně oficiálně nemocných, vyléčených a mrtvých – a tady je problém v tom že přesná čísla neznáme, protože už se ví, že mnoho lidí mohlo onemocněním projít a ani o tom nemuseli vědět, tito lidé přitom mohli, ale nemusel nakazit celou spoustu dalších, bohužel také mohli zemřít, aniž by si to kdokoli dokázal propojit s tím zlým vejrem.

Pan Prymula má plán – chce plošně otestovat velký počet lidí, ale vybraných v podstatě náhodně (na rozdíl od stávající skupiny testovaných, která je definována tím, že prioritně se se testují pouze  podezřelí tím, že potkali někoho více podezřelého, nebo dokonce přímo nemocného). Výsledkem by mělo být numero, které nám všem upřesní skutečný, reálný podíl lidí onemocnělých či dotčených bacilem. Celkem logicky pan Prymula argumentuje tím, že se pak může stát to, že se velmi razantně změní statistiky – může se proto ukázat například to že virus zdaleka není tak nebezpečný jak se na první pohled může zdát,  může se stát, že čísla která z toho vylezou, budou říkat, že vejr je vlastně méně nebezpečný než (třeba) chřipka, také se může stát, že se ukáže, že některá opatření přijatá určitě v dobré víře byl vlastně tak nějak nanic a podobně. Podle výsledků – to považuji za nutné zvýraznit, skutečně až po vyhodnocení, nikoli hned -  míry „promoření“ by se pak postupovalo dále.

Mně, jako laikovi, ten výklad připadá logický. Proto nyní zírám, ne nepodoben onomu příslovečnému teleti prohlížejícímu si nová vrata, jak všelijak je slovo použité panem Prymulou používáno a vykládáno, a to i lidmi u nichž bych i s ohledem n funkce a pozice které zastávají. Dokonce jsem z některých vyjádření nabyl dojmu, že pod pojmem „promoření“ si někteří představují scénáře, v nichž do terénu vyrazí nějaká promořovací komanda, která budou nahánět lidi s bateriemi injekčních stříkaček naplněných aktivním vejrem a každému jednu injekci píchnou do zadku a tím ho definitivně a hlavně „řízeně promoří“. Ufff!

Jistě, částečně tohle může být způsobeno jistou neznalostí kombinovanou s panikou a strachem z možného vážného onemocnění. Sám za sebe tady ale vidím ještě jeden možný úhel pohledu – vývoj epidemie se v Česku daří zvládat a někteří už začínají přemýšlet jak z toho něco vytěžit. Klasickým nástrojem získání vlivu je zasetí pochybností s cílem pak získat ty, kteří začnou pochybovat na svou stranu (třeba) ve volbách.

Proto se ptám - nemůže tedy být za určitou démonizací pojmů „promořování“ či dokonce „řízené promořování“ jakási dělostřelecká příprava některých politiků, kandidátů, či jinak zainteresovaných figur na to, aby při konečném vyhodnocování shodili odborné řešení a řízení boje s epidemií a naopak,  vyzdvižením svého politického nadhledu a vizionářství s kterým „promořování“ napadali, a  nakonec se pokusili slíznout pověstnou smetanu?

Hezký den všem.

Štítky článku:

prestiž 1: 12,33 přečteno 786×

0 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Tak už jste promořeni?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse