Necenzurujeme.cz

Kde se skrývá ředitelka odboru sociálního zabezpečení v Ostravě?

V průběhu koronavirové pandemie přestal být homeoffice sprosté slovo a mnoho firem zjistilo, že tak lze vlastně docela dobře fungovat. Je ale firma a firma. Pokud svou práci vykonává na homeoffice státní úředník, není zkrátka k zastižení. A to už dobré fungování firmy – úřadu rozhodně není. 

Problém v tom ale evidentně nevidí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v Ostravě, která jako finančně správní instituce má zodpovědnost za agendu sociálního zabezpečení nejen pro Moravskoslezský kraj, ale i pro kraj Olomoucký. Jeden by řekl, že ředitelské místo odboru takového pracoviště bude rozsáhlá, náročná a zodpovědná funkce, která bude vyžadovat plné nasazení, a protože se jedná o vedoucí funkci, tak přítomnost pracovníka na pracovišti. Pojďme se tedy do Ostravy podívat. 

Homeoffice podle ostravské ČSSZ

 V čele ostravského pracoviště ČSSZ stojí ředitelka Ing. Jana Miklasová. V druhé nejvyšší funkci, tedy ve funkci ředitelky odboru sociálního zabezpečení, je zaměstnána Mgr. Gabriela Jízdná

Mgr. Jízdná již více jak dva roky doma pečuje o své dítě. Z počátku její nepřítomnosti ředitelka Ing. Miklasová její funkci po dobu delší než rok vůbec neobsadila, ale sama si na svá bedra naložila celou další ředitelskou agendu a její práci vykonávala sama. Tedy dva plné ředitelské úvazky, dvě nejvyšší funkce úřadu. Co ji k tomu vedlo, můžeme jen spekulovat. 

Obsadit v podobném případě místo na dobu určitou je běžná praxe, díky které zůstane místo otevřené pro návrat původní kolegyně, kolegy. Ředitelka Miklasová měla ale nejspíš ve své funkci dostatek volného času, že se rozhodla nezatěžovat tamní HR oddělení hledáním vhodného kandidáta, a hravě zvládala za standardní pracovní dobu dva plné vedoucí úvazky.

Mgr. Jízdná  se do své funkce vrátila v letošním roce, nově jen na poloviční úvazek. Zda v době její nepřítomnosti ubylo práce, můžeme opět jen spekulovat, protože žádná kolegyně na druhý půlúvazek přijata nebyla. Jako žena kvituju možnost polovičních úvazků, musí mít ale pro fungování firmy nebo úřadu smysl. Představte si, že by na poloviční úvazek pracovala kuchařka ve školce a od středy do pátku tak nebyly svačiny ani obědy. Přišlo by vám to v pořádku, nebo byste čekali, že na poloviční úvazek budou tedy kuchaky dvě?

Nicméně jen samotný fakt, že vyšší ředitelskou pozici státního úřadu lze vykonávat na poloviční úvazek, vyvolává údiv a úsměv. V Ostravě jdou ale státní úředníci s inovacemi ještě dál. Mgr. Jízdná svůj poloviční úvazek vykonává z domu a do kanceláře vůbec nedochází. Není ji možné zastihnout jak fyzicky na pracovišti, tak na telefonu v kanceláři, nelze ji nechat vzkaz nebo s ní po telefonu konzultovat. Mgr. Jízdná zkrátka není. 

Vedoucí, ale jen napůl

Česká správa sociálního zabezpečení se prezentuje jako úřad se složitým, rozsáhlým a odpovědným výkonem za všechny svěřené agendy. Lze tak trochu očekávat, že její úředníci by měli být nejen odborníci, ale měli by být plně vytížení a svou práci vykonávat s maximálním nasazením. Místo toho lze v Ostravě slučovat a rozdělovat ředitelské funkce tak, jak se to právě hodí. 

Nabízí se tedy otázka –  pokud úřad fungoval více jak rok sloučením funkcí Mgr. Jízdné a Ing. Miklasové, je skutečně nutné zaměstnávat a platit dva pracovníky? 

Pokud byla Ing. Miklasová schopná převzít plný úvazek ke svému plnému úvazku, je skutečně adekvátně vytížená? 

A pokud Mgr. Jízdná pracuje na poloviční úvazek, kdo řídí odbor v druhé části týdne?

Ani sama ředitelka Miklasová nedokázala opakovanou nepřítomnost své podřízené na pracovišti v úřední dny a hodiny vysvětlit. Je tedy člověk na svém místě?

Zajímavé je i to, že takto nadstandardní úlevy nejsou poskytovány žádným jiným zaměstnancům ostravského pracoviště ČSSZ. I přesto, že věříme, že jsou státní úředníci, kteří svou práci vykonávají s maximálním nasazením a svědomitě, ostravské pracoviště ČSSZ tímto místemevidentně není. Svérázné pojetí tamních vedoucích funkcí, notabene hrazených ze státního rozpočtu, se absolutně míjí se sebeprezentací sociální správy jako odborného úřadu. A jak se říká, ryba smrdí od hlavy.

Štítky článku: absurdistánstát

prestiž 1: 16,82 přečteno 376×

0 Hodnotit článek 11

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kde se skrývá ředitelka odboru sociálního zabezpečení v Ostravě?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse