Necenzurujeme.cz

Nejen srpnové paralely

Babička sedí s vnoučkem na terásce chaty. Dívají se přes údolí na lesy a na silničku, která vede do Chudenic. Letní slunečný den, ptáci zpívají v korunách ovocných stromů.  Zdálky uslyší hřmot, jaký v té klidné oblasti a lesích nikdy nebylo slyšet. Zvedají se, aby lépe viděli, co se děje.  Od Klatov se po silnici valí kolona tanků a nákladních aut plných vojáků. Babičce, která zažila válku, proběhne hlavou: "Okupace..." Se slzami v očích a s obavami usedá na lavici a vnoučka přivine blíž k sobě.

Normalizace - posílení moci 

Normalizace byla důsledkem srpnové okupace Československa Sovětskou armádou a vojsky Varšavské smlouvy v rámci "bratrské pomoci". 

Aktivní odpůrci proti okupaci byli vyhazováni z práce. Nebylo jim dovoleno cestovat, a to ani v rámci socialistického bloku. Dětem nebylo umožněno studovat. Mnohé rodiny byly sledovány Státní bezpečností. 

V rámci RVHP byly ještě striktněji určeny oblasti, co která země smí nebo nesmí produkovat. Centrální plánování zcela zničilo jakékoli snahy o decentralizaci a možný návrat živnostníků. 

Do škol se ještě usilovněji vrátily prvky "ideové masírky" dětí, které měly zajistit "správný vývoj" nového socialisticky smýšlejícího člověka. To vše bylo "hlídáno" (ne)povinnou organizovaností mládeže v Pionýru a Svazu socialistické mládeže. 

Mlčící většina se přizpůsobuje ještě větším ztrátám svobod a snaží se tak nějak přežít. 

Současnost 

Novodobé RVHP v podobě EU určuje, co se smí kde vyrábět, jaké zemědělství se bude kde podporovat. Jak zakřivený může být banán a okurka, jak výkonný smí být vysavač... 

Různé "úmluvy" mají zajistit správnou "ideovou masírku" malých dětí, aby z nich vyrostla uvědomělá mládež, ten správný "Evropan", vykořeněný z "nacionalistických" předsudků a vědomí o své vlasti. 

Přijímá se legislativa, která má "odzbrojit" obyvatelstvo a potichu se plánuje vznik "evropské armády". Že by předzvěst možné další "bratrské pomoci"? 

A mlčící většina se přizpůsobuje ztrátám svobod a nařízením, která často odporují zdravému rozumu a pudu sebezáchovy. 

Závěr 

Ti, co zažili jakoukoli dobu temna a měli i osobní zkušenost s perzekucí, stále neztratili instinkty vůči totalitě, i plíživé. A je jedno, jestli ta totalita je hnědá, rudá nebo modrá s hvězdami. 

Nebuďme lhostejní a nenechme se odradit napadáním vlastních názorů, nálepkováním a dejme najevo své postoje. 

Buďte si jistí, že když se nebudete zajímat o politiku, politici se začnou rychle zajímat o vaše svobody a peněženky. A vůbec k tomu nemusí použít tanky...

Štítky článku: demokracieEUsvobodatotalita

prestiž 1: 20,50 přečteno 709×

0 Hodnotit článek 15

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nejen srpnové paralely

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse