Necenzurujeme.cz

Plyn jako trumf Kremlu

Maďarský premiér nakloněn Moldavsku. Rozhovor BBC s Lavrovem: proč nás separatisti nepustili na východ Ukrajiny? Spekulace o letadle ve vzdušném prostoru zemí NATO.

www.bbc.com má exkluzivní rozhovor s ruským ministrem zahraničí S. Lavrovem, který od ruské invaze na Ukrajinu poskytl jen málo interview západním médiím. Novinář poukázal na to, že po invazi byly tisíce Ukrajinců usmrceny, celá města byla redukována na suť a milióny Ukrajinců uprchly ze svých domovů. 

Lavrov v intencích oficiálních stanovisek Kremlu: my jsme Ukrajinu nenapadli, vyhlásili jsme speciální vojenskou operaci, protože absolutně neexistovala jiná možnost, jak vysvětlit Západu, že zavlečení Ukrajiny do NATO je trestným činem. Zopakoval kremelská tvrzení, že na Ukrajině jsou nacisté. Redakce poznamenala, že nedávno Lavrov reagoval na fakt, že ukrajinský prezident má židovský původ, tím, že i Hitler měl "židovskou krev".

Novinář mu citoval zprávu OSN o ukrajinské vesnici v regionu Černihiv, podle níž 360 obyvatel vč. 74 dětí a 5 osob se zdravotním postižením bylo ruskými jednotkami donuceno zůstat 28 dní v suterénu školy bez WC, vody aj. - 10 starších lidí zemřelo. Patří to k boji proti nacistům?, zeptal se novinář. 

To je velká škoda, řekl Lavrov, ale mezinárodní diplomacie vč. OSN je pod tlakem Západu a velmi často používá falešné zprávy. Rusko je tím, čím je, nestydíme se ukázat, kdo jsme.

Redakce poznamenává: západní sankce byly zavedeny i na Lavrova a jeho dceru, USA ho obvinily z přímého podílu na ruské invazi jako člena bezpečnostní rady. 

Lavrov poukázal na to, že britský premiér a jeho ministryně L. Truss uvedli, že "bychom měli Rusko porazit, měli bychom Rusko srazit na kolena". Redaktor cituje britské ministerstvo zahraničí: ruský prezident V. Putin se ponížil sám, "musíme zajistit, že bude čelit porážce na Ukrajině". 

Novinář se zeptal na dva zajaté Brity a odsouzené k smrti proruskými separatisty. Lavrov: podle mezinárodního práva nejsou žoldnéři uznáni jako váleční zajatci. Novinář reagoval, že muži sloužili v ukrajinské armádě a nebyli žoldnéři. Lavrov řekl, že by to měl rozhodnout soud. (Moje pozn.: nedávno Moskva sdělila UK, aby kvůli odsouzeným britským vojákům jednali s vedením separatistů. UK ovšem neuznává separatistické republiky, musela by zde vyjednávat patrně jako na úrovni "vyjednávání s teroristy" - pokud UK nemá zákon, který by jednání s teroristy zakazoval - zmocnili se části ukrajinského území v rozporu s ukrajinskou ústavou a ve spojení s cizím státem.)

Podle Lavrova nemá BBC přehled o dění na východní Ukrajině, kde "8 let byli civilisté bombardováni kyjevskými jednotkami". Novinář: BBC šest let mnohokrát žádala vedení separatistických oblastí o souhlas podívat se, co se tam děje, novináři vždy byli odmítnuti. 

Redakce: Rusko obvinilo Ukrajinu z genocidy, ale v r. 2018 mělo na území drženém separatisty osm civilistů - podle tamních proruských úřadů. A sedm o rok dříve. I když každá smrt je tragédie, nejde o genocidu. (Moje pozn.: za období 2014-2021 Ukrajina registruje cca 14 000 úmrtí v důsledku ostřelování separatisty.)

Pokud by šlo o genocidu, pokračuje novinář, pak by vedení Luhanska a Doněcka (resp. separatisty obsazených částí) mělo zájem pustit tam (západní) novináře. Proč nás tam nepustili? Lavrov odpověděl: Nevím.

www.theguardian.com: ruské ministerstvo obrany dnes vydalo dlouhý operativní dokument bez zmínky o remorkéru, který měli silně poškodit Ukrajinci, ruské ministerstvo sděluje úspěchy vlastních jednotek (z informací má vyplynout obrovská přesila Rusů vč. moderní techniky). Naproti tomu UK ministerstvo obrany: Rusko má málo vojáků a raket; Rusko strategicky válku prohrálo. 

Nemožné  a fyzicky nebezpečné pro civilisty opustit chemickou továrnu v Severodoněcku kvůli trvalému ostřelování a bojům. 

www.srf.ch: Chemická továrna Azot je téměř zcela zničena.

www.orf.at: Rusko drasticky škrtí plyn, nyní i Francii a Itálii. 

Inflace v Rakousku v květnu vzrostla na 7,7 %.

Očekává se, že Putin dnes vystoupí na mezinárodním ekonomickém fóru v St. Petersburgu, podle Kremlu chce mluvit o "nefér" hospodářské soutěži a obchodních podmínkách a o sankcích. Přes video se očekává vystoupení čínského prezidenta; účast není umožněna (podle Ruska) nepřátelským zemím, mj. EU a USA. Fóra se zúčastní např. Egypt a Turecko, Putin zkouší zintenzivnit vztahy s Asií a Afrikou. (Moje pozn.: Po 2. sv. válce nám prý SSSR "pomohl" dodávkou obilí, ale tvrdí se, že šlo ve skutečnosti o československé obilí, tak si teď říkám, zda Rusko nabídne Africe a Asii "ruské" obilí, které zcizilo Ukrajině.)

www.tagesschau.de: EK doporučuje přiznat Ukrajině statut kandidátské země (řeč je ale také o Moldavsku); Leyenová uvedla, že v obou zemích jsou pro to položeny základy, ale budou nutné reformy. Podle www.cnn.com Leyenová uvedla: Všichni víme, že Ukrajinci jsou připraveni zemřít za evropské hodnoty, chceme, aby žili s námi...

Tagesschau: plyn je ruský trumf... Německo, Francie, Itálie aj. pociťují redukci dodávek. (Moje pozn.: Kreml má dobře zmapované slabiny "zhýčkaných" Evropanů, toužících zbohatnout či nezchudnout. Podle mě je jediným "lékem" přerušit s Ruskem smlouvy o dodávkách, smířit se přechodně s určitými obtížemi.)

www.hungarytoday.hu: Podle šetření by se polovina dospělé maďarské populace chopila zbraní k obraně své země, kdyby byla napadena ze zahraničí. 

EU embargo na ropu s kompromisem se zdá jako úspěch maďarského premiéra V. Orbána: na tom se shodli komentátoři provládní, levicoví i liberální, ale neshodují se v tom, zda tento kompromis (výjimka pro Maďarsko) slouží maďarským dlouhodobým zájmům; podle některých analýz pokud embargo zpomalí růst v Evropě, utrpí i maďarská ekonomika.

www.edition.cnn.com: EK doporučuje poskytnout Ukrajině status kandidátské země EU, lídři 27 zemí EU názor EK příští týden projednají. (Moje otázka: jak se zachová V. Orbán - viz dále.) Během delšího procesu posuzování kandidátské země se vychází z různých kritérií. V r. 2021 podle Transparency International byla Ukrajina v oblasti korupce na 122. místě ze 180 zemí, Rusko na 136. místě. 

www.dailynewshungary.com: Maďarský premiér Orbán podporuje status kandidátské země EU pro Moldavsko; mluvil telefonicky se svým moldavským protějškem o válce na Ukrajině a integraci Moldavska do EU. Orbán uvítal plán moldavské vlády získat tento statut. (Návrh ve vztahu k Ukrajině by mu nemusel vadit, půjde patrně o delší časový úsek posuzování.)

Článek s titulkem Bývalý guvernér Národní banky: Proč by Maďarsko mohlo odejít z EU - jsem nečetla, jen nabízím zájemcům.

Ruské tajné služby za posledním narušením maďarského vzdušného prostoru? Malé letadlo ilegálně přeletělo přes několik zemí NATO (Maďarsko, Polsko, Slovensko, Srbsko, Rumunsko); redakce se zabývá ifnormacemi od litevského pilota a od prodejce letadla "neznámé společnosti". Letadlo přiletělo ze Slovenska do Maďarska, pak vzlétlo do debrecínské oblasti bez souhlasu, po 8 minutách bylo zachyceno maďarským gripenem, ale pilot nereagoval na výzvy a letěl do Rumunska. Záležitost šetřily i bulharské úřady, podezření na "trasu drog či zbraní" snad bylo vyloučeno. Redakce ovšem hodně spekuluje, a nemá se moc čeho chytit: podezření na provokaci ruské tajné služby nebo testování vzdušného prostoru zemí NATO, nebo že letadlo mělo na palubě někoho, kdo nemohl opustit legálně Litvu.

Včera mě při sledování vystoupení vrcholných představitelů Francie, Německa, Itálie a Rumunska na návštěvě Ukrajiny zaujal rumunský prezident Klaus Iohannis (do tohoto úřadu byl zvolen již podruhé). Svým vystupováním mi připomněl Václava Havla. Je bývalý učitel, "vyrostl" z německé menšiny v Rumunsku, mj. se před několika lety zabýval ukrajinským školským zákonem - aby se zlepšil vůči menšinám. Stojí za to podívat se např. do anglicky psané Wikipedie (www.en.wikipedia.org - romania): v něčem má Rumunsko horší historické zážitky - pod přímou vojenskou sovětskou okupací bylo ještě i v 50. letech; v r. 2006 se odhadlo, že komunistické represe způsobily 2 milióny obětí, ostatně i revoluce v r. 1989 měla tisíce usmrcených a zraněných, po ní pak zemi dál škodili mj. členové tajných služeb. Takže si myslím, že rumunský prezident Ukrajině bojující za svobodu "od Ruska" rozumí víc než někteří jiní.

 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: -2,52 přečteno 297×

11 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Plyn jako trumf Kremlu

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse