Necenzurujeme.cz

Šance zabít zlo

Říká bývalá ukrajinská politička Tymošenková. Kreml zrušil Putinovo setkání s občany? Švédská premiérka ocenila kontrolu politiků médii. Renovovaná vakcína Moderna.

Švýcarská redakce www.20min.ch: Putinova tradiční "Přímá linka" se letos (v rozporu s předchozími roky) v červnu neuskuteční. Je to hodinové živé televizní vysílání, v němž ruští občané mohou šéfovi Kremlu předkládat své osobní starosti, televize poskytuje ruskému prezidentu možnost prezentovat se jako svědomitý otec státu; např. se mluví o mzdách, opravě silnic apod., zčásti v minulosti také šlo o politické otázky.

V předchozích letech, s výjimkou covidového roku 2020, byla tato akce vždy v červnu. Letošní přípravy na ni sice probíhaly, ale konkrétní datum zatím není stanoveno. Mluvčí Kremlu D. Peskov ve středu řekl agentuře Interfax, že se tato událost v červnu vylučuje. Není jasné, zda zpoždění má spojitost s ruskou invazí na Ukrajinu, jež probíhá hůře, než se čekalo. V. Putin od konce února, od vpádu do sousedního státu, vystupoval veřejně jen velmi zřídka. V předchozím týdnu - podle některých zdrojů - Peskov ještě počítal s termínem s nejbližším datem. Nyní se zjevně odkládá.

Turecký ministr zahraničí s ruským protějškem S. Lavrovem se setkali v Ankaře na jednání o mořském koridoru pro transport ukrajinského obilí. Lavrov obilnou krizi označil jako "malý problém"; potravinovým problémem by (ale) mohlo být dotčeno 1,4 miliardy lidí, uvádí redakce. Podle Ukrajiny je v přístavech zadržováno přes 23 miliónů tun obilí a olejných semen.

Na Ukrajině nejméně 15,7 miliónu obyvatel potřebuje naléhavou humanitární pomoc a ochranu; téměř 14 miliónů lidí uprchlo (ze svého domova) uvnitř Ukrajiny nebo do zahraničí (ze 42 mil. obyv. před válkou).

Mezi Ruskem a Ukrajinou došlo k výměně mrtvých těl (celkem asi 160), nyní šlo z obou stran o 50 zemřelých, mezi nimi 37 zemřelo při obraně mariupolského Azovstalu.

www.theguardian.com: ruská agentura TASS uvádí, že ruské velvyslanectví v USA vidí kriticky dodávky zbraní z USA na Ukrajinu, zvláště jsou zmiňovány rakety dlouhého doletu (moje pozn.: prezident J. Biden ujišťoval Kreml, že neposkytne Ukrajině střely dlouhého doletu); podle ruského velvyslanectví Washington ignoruje hrozbu a dává zbraně do rukou radikálních nacionalistů, teroristů a banditů.

Ukrajinští státní zástupci registrují válečné zločiny ruské armády na území Ukrajiny, např. vyšetřovatelé (vč. zahraničních) v Buče našli důkazy, podle nichž lze usuzovat na hromadné popravy. Ukrajina startuje systém sběru dat o válečných zločinech - "Knihu katů" (vraždy, znásilnění, rabování).

Norsko darovalo Ukrajině 22 samohybných houfnic aj.; se zveřejněním daru norská vláda čekala (na později) z bezpečnostních důvodů; budoucí dary nesmějí být oznamovány ani komentovány, uvedlo norské ministerstvo obrany.

Ukrajinská politička a bývalá předsedkyně vlády J. Tymošenková o válce na Ukrajině: Existuje pro svobodný svět šance zabít zlo. (Moje pozn.: moc jsem tuto podle mě kontroverzní osobnost nesledovala, takže podle Wikipedie: byla čelní představitelkou opozice, např. tzv. Oranžové revoluce v r. 2004; v r. 2011 byla odsouzena do vězení za nevýhodné podmínky dodávek ruského plynu na Ukrajinu, ale mj. z EU zaznělo, že rozsudek mohl být politicky motivován; v r. 2014 po Euromajdanu - protest občanů proti představitelům Ukrajiny, kteří se otáčeli spíše k Moskvě - byla propuštěna z vězeňské nemocnice; v r. 2002 během politické kampaně ji postihla nevyjasněná dopravní nehoda. V r. 2014 po ruské anexi Krymu měla při tajně odposlouchávaném telefonátu říct: Měli bychom vzít zbraně a postřílet je (Rusy). 

Redakce uvádí, že Tymošenková popisuje Putina jako absolutně racionálního, chladného, krutého a jako černé zlo.

Luhanský guvernér: Naši obránci bojují o každý centimetr (v Severodoněcku), nikdo se nehodlá vzdát. Zároveň v další informaci: Ukrajinské síly se možná budou muset stáhnout v Severodoněcku na Donbasu.

Švédská televize www.svt.se: V Berlíně byl zadržen 29letý řidič, který najel do lidí - jeden mrtvý, 6 zraněno (život ohrožující stav), zraněna i těhotná; pachatel se měl přiznat (nalezen jeho dopis); podle některých informací měl být usmrcen učitel, který byl na místě se studenty. 

Farma-firma Moderna předloží ke kontrole předběžnou analýzu dat z nové studie týkající se nově upravené vakcíny. Data ukazují, že po aplikaci nové vakcíny je vyšší protilátková odpověď (téměř dvojnásobná oproti předchozí) 29. den - říká expert této firmy. (Moje pozn.: tak tady jsem byla zklamaná, že švédská televize převzala tvrzení zástupce firmy, aniž by - měla jsem ale jen krátký písemný text, neviděla jsem prezentaci ve vysílání - ho konfrontovala s názorem někoho nezávislého na firmě. Má jít o studii, jak bude fungovat doplňující dávka nové vakcíny. Ta původní vakcína "poskytovala ochranu před vážným onemocněním první tři měsíce", pak účinnost klesala. Pokud jde o bezpečnost očkovací látky, doplňující dávku dobře snášelo 437 účastníků studie. (Nebyl tady celkový počet účastníků, cca 400 osob se mi jeví jako malý vzorek.) Pokud bude vakcína schválena, mohla by být k dispozici v září, uvádí redakce.

(Moje pozn.: firmy jsou zvyklé na občany, kteří nemají dostatek znalostí; říct, že se v určitý čas po aplikaci injekce objeví větší množství protilátek, ve skutečnosti nic neznamená, např. nevíme, co se u koho jak projeví po 30 dnech po očkování. Zajímalo by mě např. to, zda účastníci ve studii byli kontrolováni, zda už neměli covid-19, po kterém totiž mohou mít protilátky bez ohledu na pozdější injekci. Mnozí odborníci z různých zemí si už od počátku schvalování covid-vakcín na přelomu let 2020-21 stěžovali, že firmy nepředložily denní záznamy o probíhajících studiích, spíše z nich vytáhly data podle vlastního uvážení. Psala jsem o tom na blogu u Idnes.cz s odkazem na zdroje těchto informací, ale tamní redakce mi blog v době potlačování objektivnějších informací o vakcínách zcenzurovala a zrušila; ale pro případ potřeby k tomu mám zachované poznámky, např. jsem citovala německé odborníky při Institutu R. Kocha). 

Švédská sociálně demokratická vláda sice uhájila svého ministra spravedlnosti, ale rezignoval její předseda parlamentního výboru pro daně J. Hellman, a to pod tlakem mj. investigativní žurnalistiky televize SVT. Ta tvrdí, že v r. 2015 obdržel téměř 700 000 SEK jako kompenzaci za jeho ubytování ve Stockholmu (uvedl, že žije více než 50 km od parlamentu); patrně nebylo vše v pořádku kolem jeho bydlení (řeč je o jeho domech), alespoň novinářům se to nelíbilo (přiznám se, že tato kauza mě zrovna nyní nebavila, nečetla jsem k tomu více).

Politik zveřejnil, že nezískal žádnou finanční kompenzaci, ale s ohledem na to, aby nepoškodil důvěru veřejnosti k sociální demokracii, okamžitě rezignuje na všechny své pozice a nebude znovu kandidovat ve volbách. Sociálně demokratická premiérka uvedla, že je dobře, když média politiky kontrolují. 

 

 

 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: 1,62 přečteno 279×

7 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Šance zabít zlo

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse