Necenzurujeme.cz

Rakouský lockdown končí

Studenti protestují, důchodci protestními akcemi pohrozili, na Rakousko se snáší kritika i z ciziny - kvůli donucování k očkování pod sankcemi by měl tento stát opustit EU.

Přestože bylo v Rakousku za den pozitivně otestováno někdy až téměř 40 000 lidí (vypadává ale úřední systém, takže čísla nakažených se místy podivně mění), v nemocnicích přetlak covid-pacientů rozhodně nehrozí - jen 190 covid pacientů na JIPkách (www.covid19-dashboard.ages.at/dashboard_Hosp.html).

www.orf.at nebo www.kleinezeitung.at/politik/innenpolitik/6090690/CovidMassnahmen_Lockdown-fuer-Ungeimpfte-endet-am-Montag:

Před schůzí ministrů spolkový kancléř K. Nehammer a ministr zdravotnictví W. Mückstein oznámili, že v pondělí 31. ledna skončí lockdown pro neočkované, prý na doporučení odborníků v komisi pro krizové řízení GECKO: lockdown pro neočkované se nadále nejeví jako smysluplné opatření. Bezprostředně nehrozí přetížení nemocnic ani JIP.

Začala také diskuse o zrušení některých covid - opatření. Předběžně ale zůstává v platnosti pravidlo 2G (někam vstup jen pro očkované a uzdravené, "nedůležité" obchody a restaurace), diskutuje se také zavírací hodina u restaurací (někteří podnikatelé si stěžují, že je vláda "táhne pod vodu"). 

Z různých stran se ozývá kritika, že ve srovnání s Evropou jsou v Rakousku přísnější pravidla. Za opoziční NEOS zazněla slova o šikaně neočkovaných a v posledních 6 měsících neuzdravených - nemohou se najíst v restauraci, nesmějí nakupovat v různých obchodech. 

Na ORF.at lze online sledovat dnešní protest studentů, který se ale týká jejich nesouhlasu s povinnou ústní maturitou. Dále média informují, že předseda Svazu důchodců pohrozil, že pokud vláda zůstane nečinná (nepřizpůsobí důchody inflaci), přijdou na řadu i protesty z této oblasti. 

www.wochenblick.at/corona/schwedischer-abgeordneter-oesterreich-sollte-wegen-spritzenzwang-aus-der-eu-fliegen: redakce cituje švédského poslance J. Ericsona za Umírněné, který ostře kritizuje Rakousko na donucování lidí k očkování pod hrozbou trestů, ač Švédsko dosáhlo obdobné míry očkování zcela jinak. Rakousko hází lidská práva na hromadu odpadků; chtělo být průkopníkem v EU, ale mohlo by se stát mrazivým příkladem - jde o porušování evropské konvence o lidských právech, Rakousko by mělo EU opustit.

Švédsko má jiný přístup - bez lockdownů, bez uzavírání škol a dosáhlo lepších výsledků než Rakousko, uvádí redakce. 

Podobná kritika zazněla i z řad právníků z Nizozemí: měla by být uplatněna stížnost na porušování evropských předpisů (vč. předpisů EU) Rakouskem u Evropské komise. (Moje pozn.: trochu se usmívám, jednotlivé země EU někdy asi nemají přesný přehled, např. i Švédsko se nyní dopustilo zvýhodňování očkovaných oproti ostatním v podobě vakcinačního pasu, a donucování k vakcinaci formou zákonné povinnosti se týká více zemí EU. Právníci z Nizozemí totiž kritizovali i pravidlo "jen pro očkované a uzdravené", což přehání mj. Německo.)

V Rakousku pokračuje vyšetřování podezření na korupci ve vládní ÖVP, nyní má být vyslechnut nový kancléř Nehammer. A podnikatelé si stěžují mj. na pravidlo "jen pro očkované a uzdravené", chtějí zrušit alespoň ta nejpřísnější opatření. 

Úřední data na webu ministerstva zdravotnictví (výše uvedený odkaz): v jedné chvíli se mi nezobrazil žádný počet nakažených či hospitalizovaných, až později např. za 24. leden 22 899 pozitivně otestovaných (většině z nich ovšem vůbec nic není), na standardních lůžkách v nemocnicích 1114 covid-pacientů, z nich na JIP 190 (tj. 9 % celkových kapacit JIP). Média (např. www.oe24.at) podle sdělení odborníků potvrzují, že hospitalizace jsou stabilně na nízké úrovni. Vlna omikronu se nejeví jako ohrožující pro zdravotnický systém. Jen málo lidí po nákaze vč. neočkovaných směřuje do nemocnic.

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 16,37 přečteno 453×

1 Hodnotit článek 11

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Rakouský lockdown končí

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse