Necenzurujeme.cz

Vládo začni jednat s Gazpromem a odejdi z burzy! HNED!

Premiér Fiala podle mého názoru lže, jak když tiskne. Třeba jeho „hrdinská“ cesta/necesta do Kyjeva, dojednání plynu z Chorvatska a z Polska. Pomoc občanům této země s nárůstem cen energií. To jsou jen signály, realizace je ale nulová.

Není absurdní, že my a EU z důvodu války na Ukrajině odmítáme ruský plyn a chceme jej zkapalněný kupovat za čtyřnásobek odjinud? Přitom jde zřejmě o ten samý ruský plyn? Premiér Fiala spolu s komunistickým generálem a vojenskou matrónou hrozí pěstičkou Rusku a vykřikují, že jsme s ním ve válce a naproti tomu Orbán, který odsoudil válku na Ukrajině, ale přitom zvládl s Putinem dohodnout navýšení přímých dodávek plynu oproti původní smlouvě z roku 2021 o 5,8 miliardy kubíků navíc za ještě nižší cenu než v roce 2021. Orbán se pere za svůj národ. Fiala nedohodl ni. Nikde. Na svůj národ kašle.

Fiala tvrdí, že má plán, že dodávky plynu jsou vyřešené, že plyn bude. Připomíná mi Antonína Novotného, který za totality sliboval „soudružky a soudruzi, maso bude“ a nedostatek brambor bagatelizoval tvrzením, že jsou jen příloha. Dnes Pekarová „plete“ svetry. Pan premiér se holedbá, jak jedná o dodávkách LNG v Chorvatsku a Polsku. Má to jeden háček, vlastně háčků několik. LNG z Polska k nám není jak dodat. Výstavka plynovodu by trvala 4 roky, nemluvě o přípravných řízeních, projekčních pracech a dalším. Z Chorvatska sice plynovod existuje, ale má omezenou kapacitu a s ohledem na další odběratele by dodávky plynu tímto plynovodem ČR absolutně nestačily, už jen proto, že je mají nasmlouvané jiné země.

Neposledním háčkem je to, že např. LNG z USA je až čtyřnásobně dražší. Na to, aby dodávky USA pokryly spotřebu Evropy chybí nezbytný počet tankerů pro přepravu a dostatečný počet terminálů pro přečerpání a zpracování pro další distribuci. Evropská unie ročně spotřebuje zhruba 500 miliard metrů krychlových plynu. Tankerů na LNG je cca 600 a mají kapacitu v rozmezí 125.000 až 175.000 metrů krychlových. Tak počítejte, když nepočítá pan premiér. Jen na dokreslení, ČR má v novému plovoucímu terminálu na LNG v nizozemském přístavu Eemshaven pronajat kapacitu 3 miliardy m3, chlubí se pan premiér.

Jenže celoroční spotřeba ČR je 9,3 miliardy m3 plynu a do konce roku přijede k terminálu pouze 8 tankerů, každý se 100 milióny m3 plynu – tedy množství pouhých 0,8 miliardy m2, což je spotřeba ČR za necelý měsíc! Režimu nepoplatní energetičtí odborníci tvrdí, že do horizontu minimálně 5. let není jak a čím nahradit 80% dodávek ruského plynu a dodávají, že jediným možným řešením je dohodnout přímé dodávky plynu s ruským Gazpromem, jinak nastane totální ekonomický kolaps. Pan premiér Fiala tvrdí že má řešení a že to zvládne. Je zřejmě chytřejší než ekonomové, inženýři a energetici, vždyť i svoji slavnou cestu do Kyjeva a zpět zvládl za třetinu možného času.

Ne, vážně, pan premiér Fiala nezvládne nic, jeho vláda nemá vyřešenu energetiku, zdražování, inflaci. Nemá vyřešeno financování státního rozpočtu, kterému hrozí kolaps. Nezávislá Národní rozpočtová rada totiž vydala důrazné varování: „Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu.“ Stát je nyní neufinancovatelný! Na tahu je tedy vláda, která však ani po 10 měsících ve funkci s ničím nepřišla, a ani nemá s čím přijít.

Vedle toho podnikatel Tykač nabídl přímý prodej levné elektřiny a vláda to zřejmě očividně ignoruje. Tykačem byl založen nový obchodník s elektřinou Sev.en Industry Supply. Firma je součástí skupiny Sev.en Pavla Tykače a čerstvě získala licenci k obchodování. Zaměří se výhradně na segment B2B, především na velké průmyslové zákazníky s roční spotřebou elektřiny nad pět gigawatthodin. Nevím, jak velká je kapacita výroby elektráren Pavla Tykače, kolik podniků zachrání před krachem a kolika lidem pomůže udržet zaměstnání, ale smekám. Náš premiér by si měl vzít příklad.

Denně se pohybuji mezi lidmi a mluvím s nimi. Naprostá většina z nich je zoufalá, v obrovském stresu a neví jak dál. Požaduji, aby Vláda ČR začala s Pavlem Tykačem a dalšími energetiky jednat o přímých dodávkách elektřiny a stejně tak aby začala jednat s Gazpromem o přímých dodávkách plynu. Jinak přijde obrovský krach, který ošklivě odnese 90% obyvatel republiky. Navrhuji, aby toto byl hlavní požadavek vládě vyslovený na blížící se demonstraci a aby to byl hlavní a naprosto nekompromisní požadavek odborů pod hrozbou Generální stávky!

 Na facebooku mě zablokovali před volbami na 30 dní pro mé názory, které začaly mít větší dosah. Proto děkuji Parlamentním listům, prakticky jedinému mediu, kde mohu svobodně psát a šířit své názory. Členové parlamentních stran nesou spoluodpovědnost za současné dění, protože nijak netlačí na vedení svých stran, aby situaci rešila. Je nezbytné dát SPOLU, tedy ODS, TOP-09, KDU-ČSL, Pirátům a STAN v komunálních volbách stopku! Nevolte jejich kandidáty! Je nutné, aby současná vláda poznala naši sílu! Je třeba, abychom si to letos 17. listopadu zopakovali, ale důkladněji, než v roce 1989!

Michal Malý, místopředseda MO Trikolora Praha, kandidát do zastupitelstva MČ Prahy 8 a zastupitelstva hl. m. Prahy.

Napsáno pro Parlamentní listy

Obrázek: ekonom.cz

Štítky článku:

prestiž 1: 14,56 přečteno 374×

1 Hodnotit článek 9

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Vládo začni jednat s Gazpromem a odejdi z burzy! HNED!

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse