Necenzurujeme.cz

Je třeba zavřít Bakalu, prohlásil Zeman. A Sobotku ne?

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek před studenty Střední průmyslové školy v Hranicích na Přerovsku opět kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu v souvislosti se situací v OKD. Kromě svého dřívějšího přirovnání Bakaly k Viktoru Koženému prohlásil, že patří zavřít. Čeká prý na to, až na Bakalu bude podáno trestní oznámení.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek před studenty Střední průmyslové školy v Hranicích na Přerovsku opět kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu v souvislosti se situací v OKD. Kromě svého dřívějšího přirovnání Bakaly k Viktoru Koženému prohlásil, že patří zavřít. Čeká prý na to, až na Bakalu bude podáno trestní oznámení. ZDROJ

Ve veřejně přístupných výročních zprávách nalezneme konstatování, že korupce prorostla do nejvyšších pater politiky, policie a justice. Roky čekám, že se začne něco dít. Že po zatčeném Ráthovi přijdou další. V mediích jsou roky zveřejňována jména údajných politických kmotrů, stíhání některých bylo již zahájeno. V hospůdkách po Praze, zejména těch blízko Sněmovny občas zaslechnete od mediálně známých tváří, kdo ovládá zdravotnictví, kdo rekultivace, kdo sport a další. Zaslechnete, že se za přiklepnutí zakázky vybírá 15% předem. Ti „informovaní“ lidé se o tom baví zcela bez okolků. Stejně tak jsem před třemi roky zaslechl, že KAPSCH dostane prodloužení mýtného, přesto, že jsou mýtné brány v dnešní době nesmysl.

Pokud si někdo myslí, že si nelze koupit výběrové řízení, tak je na omylu. Uvedu obecný příklad. Vypíše se zakázka, kdy uchazeč musí splňovat daná kritéria. Třeba roční obrat, zkušenost v oboru, specializaci a další. Tato kritéria se ušijí tak, aby je splňovaly dvě tři předem dohodnuté společnosti s tím, že jen jedna z nich bude splňovat všechna kritéria, druhé dvě většinu. Vítěz soutěže je pak jasný a vše je v mezích zákona. Nemluvě o tom, že přes předvolební sliby (i Andreje Babiše) o snížení objemu státních zakázek bez výběrového řízení došlo k opaku, tedy k jejich navýšení. Běžící zakázky (nejraději IT) se po skončení platnosti prodlužují pro nějakou tu „chybku“, autorská práva a podobně. Před posledními volbami se říkalo, kdo z politiků současných parlamentních stran půjde „do tepláků“.

Padala velmi známá jména. Prý se ale čeká, až bude po volbách, aby nemohla být policie obviněna z jejich ovlivnění. A tak jsem čekal, kdy se v mediích objeví fotky policistů v kuklách, jak beranidlem otevírají byty některých současných či bývalých premiérů či ministrů. Nestalo se nic, největším politicko-korupčním zločinem zůstaly dodnes kabelky paní Nagyové. Oživil jsem si znovu, jak ta privatizace tehdy proběhla:  Privatizaci severomoravské černouhelné společnosti v roce 2004 řídil tehdejší ministr financí, Bohuslav Sobotka. Privatizace byla podle vyšetřovatelů pro stát velmi nevýhodná. Obžalobě čelí však jen dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle žalobce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun.

Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu.. Ti obžalovaní však jsou zřejmě jen pěšáci, kteří prodej OKD takzvaně administrovali. Policie od začátku prověřovala zejména Sobotku a jeho roli v celé transakci. Detektivové si nechali vypracovat analýzu, která měla rozkrýt odpovědnost současného ministerského předsedy i jeho tehdejších vládních kolegů. Sobotka, ani nikdo jiný z vlády nakonec obžalováni nebyli. Spis obsahuje řadu informací, které jsou pro Sobotku velmi nepříjemné. Sobotka prodal OKD výrazně pod cenou, ač měl šanci prodat uhelnou společnost dráž.

Ve chvíli, kdy měl stát díky stížnosti u Evropské komise možnost prodejní cenu za doly přehodnotit a přimět kupce k jejímu navýšení, Sobotkovo ministerstvo nechalo původní prodejní cenu obhájit. Do Bruselu totiž putoval pod hlavičkou „Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády“ posudek s neúplnými informacemi. Dokumenty ve vyšetřovacím spisu dokazují, že jej ministerstvo nechalo vypracovat kupcem OKD, tedy jeho advokáty z AK Pokorný, Wagner & spol., kteří neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit. Pikantní je, že právě v této kanceláři Sobotka dříve pracoval a jejím spolumajitelem je premiérův blízký přítel Radek Pokorný. Ministerstvo financí prý před rokem přiznalo, že v minulosti Evropskou komisi skutečně obelhalo. Prostě dodalo takové „podklady“, aby Evropská komice obchod schválila. Zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto podklady byly zavádějící, či dokonce nepravdivé,“ uvedl v loňském roce mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.

Ministerstvo financí v čele s Bohuslavem Sobotkou v roce 2004 navrhlo vládě Stanislava Grosse schválit prodej 46 procent státního podílu v OKD za 4,1 miliardy korun. Podle médií se ministerstvo financí v srpnu roku 2013 přihlásilo jako poškozený s nárokem na náhradu škody do trestní kauzy, týkající se privatizace OKD v roce 2004. Sobotka při privatizaci OKD zastupoval stát, jeho alter ego Pokorný, právník dlouhodobě spolupracující s Bakalou, zastupoval kupujícího – není to výsměch? Bakala tak získal 46procentní podíl v OKD za nižší cenu, než měly samotné byty OKD, které byly součástí privatizace a které měly být i podle Bakalova veřejného příslibu nabídnuty k prodeji jejich nájemníkům za pro ně výhodnou cenu.

Podle posudku společnosti Ernst & Young mohl stát v privatizaci získat 24 miliard korun, tedy téměř šestkrát více, než dostal. Přitom podle odhadů realitních makléřů, orientujících se v cenách nemovitostí v daném kraji, mají jen byty OKD hodnotu 34 miliard korun. „Bakala tehdy slíbil, že 44 000 bytů, které v této privatizaci získal, odprodá jejich nájemníkům, a to za podmínek, které pro ně budou výhodné. Svůj slib však štědrý sponzor sil pravdy a lásky nedodržel a nájemníci těchto bytů dnes platí běžné tržní nájemné. Řada z nich jsou příjemci příspěvku na bydlení, takže Bakalova firma ještě nepřímo inkasuje veřejné prostředky," vyjádřil se před časem někdejší premiér Jiří Paroubek. ZDROJ

Prodej OKD považuji za drzou loupež za bílého dne, kterou zřejmě orgány činné v trestním řízení nechají díky politickému tlaku u ledu. Takže, pokud má prezident Miloš Zeman pravdu (já si myslím, že má) v tom, že Zdeněk Bakala patří zavřít, pak podle mého patří zavřít i Bohuslav Sobotka.

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Je třeba zavřít Bakalu, prohlásil Zeman. A Sobotku ne?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse