Necenzurujeme.cz

Kauza Bursík skončila jako kauza Čunek pokynem „shora“. Proč asi?

Kauza o zvláštnmích okolnostech, za kterých bratři Bursíkové dům privatizovali je dnes již skoro zapomenuta. Objevila se nová – daňové úniky. Ministr Martin Bursík měl dodnes za zády policii. Ode dneška ale už může klidně spát. Podle anonyma se prý Martin Bursík dopustil daňového úniku. Vyšetřovatelé se snažili přijít na to, zda stát na daních obíral, či se jen snažil ušetřit na odvodech legální cestou, tedy takzvanou "daňovou optimalizací". Dle prošetření výnosy z bytů, v nichž je nařízený regulovaný (tedy nízký) nájem, si píše do svých příjmů. Z nich ze zákona platí daň 32 procent. Lukrativní nebytové prostory s neregulovaným (tedy vysokým) tržním nájmem pronajímá přes svou firmu Ecoconsulting. Ta platí ze zisků nižší, firemní daň ve výši 24 procent. Na tom není nic špatného. Na čem tedy je?

Deník Blesk uvedl 14.12.2007: „Policie Bursíka podezírá hned z pěti trestných činů. "Vše nasvědčuje tomu, že mohl tyto trestné činy spáchat," svěřil se Blesku jeden z vyšetřovatelů. Podle něj se může vicepremiér 'těšit' po návratu z Bali, kde byl do dneška na konferenci o klimatu, dokonce na domovní prohlídku.

Z jakých činů ho policie podezřívá:

- poškozování věřitele

- zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby

- porušování závazných pravidel hospodářského styku

- neoprávněné podnikání

- porušování povinností při správě cizího majetku“

17.12.2007 bylo vyšetřování zastaveno. Po pouhých třech dnech. Zapomeňte.

 

Jak uvedla MF DNES, od roku 2004 bratři Bursíkovi pronajímali své nebytové prostory firmě za 1,2 milionu korun, což běžná malostranská cena není. V roce 2005 Ecoconsulting ty samé prostory dál pronajal šesti různým firmám za minimálně celkem tři miliony korun. První částku 1,2 milionu Bursíkovi zdanili sazbou 32 procent, druhou, tedy tři miliony jen 24 procenty. Co na tom, že existuje paragraf v zákoně, který nařizuje, že takovéto transakce musí být prováděny za ceny na trhu obvyklé. Dle sdělení medií Bursík nesplnil svou povinnost a nedodal obchodnímu rejstříku účetní závěrky, z nichž by se to dalo vyčíst. Na tom už něco špatného zřejmě bude. Ale nejen na tom.

Válka zelených ?
Otázkou zůstává kdo Bursíka anonymně udal. On sám je prý přesvědčen, že to byl Jaromír Soukup, který Bursíkovi dělal daňového poradce a s kterým se rozešel ve zlém. Jaromír Soukup byl poradcem exministryně školství Dany Kuchtové, místopředsedkyně strany zelených. Ve straně je Kuchtová v opozici vůči Bursíkovi. Jde o válku nebo o princip?

Policejní prověřování vicepremiéra a předsedy Strany zelených Martina Bursíka kvůli údajným daňovým únikům bylo neodůvodněné, zazněl dnes v mediích verdikt. K tomuto závěru dospěla žalobkyně z Městského státního zastupitelství v Praze. A nařídila zrušit záznam o zahájení trestního řízení. Pražští policisté tak museli s prověřováním vicepremiéra Bursíka přestat. Stejně tak, jak museli jiní policisté přestat vyšetřovat kauzu Čunek. Prý pro nedostatečné podklady. Takže byl jen upozorněn finanční úřad. Kauza smetena ze stolu stejně rychle, jak se narodila. Možná i proto, že se Martin Bursík netopil v rozporuplných vysvětleních tak, jako před časem pan Čunek. V jeho případě díky tomu kauza trvala mnohem déle. Ale měla stejný konec. Skončeno, zapomeňte.

Co ale zřejmě v pořádku není, bude to, že místopředseda Vlády ČR a Ministr životního prostředí podniká. Jako kdyby třeba Vlasta Parkanová měla velkoobchod se zbraněmi, ministr spravedlnosti Pospíšil právnickou firmu, Ivan Langer detektivní kancelář, nebo Tomáš Julínek soukromý špitál. Nemají. Těžko by se někde našel vicepremiér, který má ještě komerční vedlejšák.

Takže ať byl anonymním udavačem kdokoli, za tuto bleskově ukončenou kauzu si může Martin Bursík sám.

To, že Martin Bursík neplní jako podnikatel své povinnosti vůči Obchodnímu rejstříku neplní media konstatovala. Dostane pokutu jako kterýkoli podnikatel, který neplní své povinnosti vůči státu? A jak vysokou? Je obecným pravidlem, že lidé kteří vstupují do politiky podnikání ukončí, nebo je alespoň na dobu, po kterou jsou v politice zmrazí. Nad tím, že místopředseda vlády ČR a předseda strany podniká se raději nepozastavuje nikdo. Pronajmout si kancl 10 metrů naproti Parlamentu a ještě od místopředsedy vlády musí být „in“. A možná i za třetinu ceny.

Štítky článku:

prestiž 1: 65,98 přečteno 3 139×

0 Hodnotit článek 167

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kauza Bursík skončila jako kauza Čunek pokynem „shora“. Proč asi?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse