Necenzurujeme.cz

Bitva nad elektrárnou?

Nebo také dezinformace Kremlu. Putinovi lidé jsou i ve Švýcarsku. Odstavené francouzské JE se podílejí na energetické krizi. Ruská jaderná ponorka údajně u Itálie.

Těsně před příjezdem mise Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) do jaderné elektrárny (JE) poblíž města Enerhodaru se v pátek ráno šířily informace o útocích v této oblasti, z čehož se vzájemně obviňovaly Moskva a Kyjev (viz můj předchozí příspěvek, kdy ruské zdroje uváděly postupně rozdílné informace). Nyní jsem v zahraničních médiích našla "informace" (redakce zdůrazňují, že tvrzení nelze ověřit) o nových bojích kolem záporožské JE či přímo nad ní (?) ze sobotního rána - rozhodující "bitva" se měla odehrát v pátek v noci. Mise MAAE k tomu zatím nevydala žádné stanovisko, ač někteří její členové byli přímo na místě, předtím ale ředitel R. Grossi vyjádřil obavy, že k nebezpečným incidentům může dojít i v budoucnu, takže podporuje stálou přítomnost zástupců MAAE.

www.investing.com (podle agentury Reuters před 2 hodinami, nešlo to ověřit): Rusko tvrdí, že zmařilo Ukrajině "ukořistnění" JE; v pátek v noci se ukrajinské síly pokusily dobýt JE - v sobotu tvrdilo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská námořní síla o více než 250 vojácích (troops) se pokusila přistát na pobřeží "jezera" (patrně měli na mysli řeku Dněpr?) poblíž záporožské JE - kolem 23. hodiny místního času v pátek. Přes přítomnost zástupců MAAE v JE "kyjevský režim se opět pokusil obsadit JE" - ruské ministerstvo obrany (Reuters nemohla ověřit). Ruské síly zmařily útok údery vojenských vrtulníků a stíhaček, zničily 20 ukrajinských plavidel a způsobily, že se ostatní rozprchli (vojáci či plavidla? - moje otázka).

Ruský ministr obrany S. Šojgu odmítl, že by v JE byly ruské těžké zbraně. Ruská okupační správa v záporožském regionu: situace v JE byla klidná. 

www.theguardian.com: EU žádá Moskvu, aby respektovala energetické smlouvy.

V sobotu ráno se záporožská JE opět odpojila ze sítě; úřady podporované Ruskem tvrdily, že ostřelování zničilo klíčové elektrické vedení. Podle místní okupační správy granát zasáhl oblast mezi dvěma reaktory (nebylo možno ověřit). Pozdě večer v pátek ruská místní správa: JE byla 2 hodiny pod palbou, v sobotu ráno ani ukrajinská vláda, ani Enerhoatom nekomentovaly. 

V posledním týdnu místní ukrajinské úřady obvinily Moskvu, že raketami napadla dvě města, která mají výhled na JE přes Dněpr; místní farmář: Rusové v posledních týdnech ostřelování zintenzívnili. 

www.tagesschau.de: Vagnerovi žoldáci (spojení s Kremlem) šíří atmosféru strachu - vojenská junta v Mali vsadila na Vagnerovi žoldáky, což ztěžuje práci mírové mise OSN, větší bezpečnost pro občany Mali se nezajistila.

Zástupci Greenpeace nejsou zcela spokojeni s misí MAAE v záporožské JE, neměly by se řešit jen technické problémy v JE. 

Podle ukrajinských informací ruští okupanti odstranili z areálu JE vojenskou techniku ještě před příjezdem delegace MAAE. I v pátek probíhaly boje v regionu; Ukrajina měla ostřelovat ruské dělostřelecké pozice nedaleko JE okupované ruskými silami a v oblasti Chersonu - ukrajinské síly měly zničit tři ruské pozice vč. muničního skladu (nelze ověřit; mně se nezdá, že by ukrajinský generální štáb informoval přes Facebook a že by Ukrajina v přítomnosti MAAE ostřelovala Enerhodar). Ruský ministr obrany S. Šojgu obvinil Ukrajinu z ostřelování a nukleárního terorismu, doufá, že MAAE se přesvědčí, že v JE žádné ruské těžké zbraně nejsou. Ukrajinský Enerhoatom: okupanti lžou; vedení této organizace vyslovilo pochybnosti, zda hodnocení JE pod ruským vlivem bude nezávislé; přístup delegace MAAE ke krizovému centru JE, kde se zdržují ruští vojáci, byl odepřen - okupanti lžou, překrucují fakta a důkazy; na jeden den vypnutý reaktor je již připojen k síti (nyní tedy nevíme, zda byl opět odpojen - moje pozn.). (Ředitel MAAE R. Grossi zveřejnil, že nebylo možné komunikovat s ruskými vojáky v JE.)

www.cs.wikipedia.org/wiki/Enerhodar: koho to blíže zajímá, pak podle tohoto zdroje Rusko 28. února oznámilo obsazení záporožské JE ruskými jednotkami (tzn. že mělo od počátku v úmyslu buď ukrást Ukrajině elektřinu, potenciálně i Evropě, neboť nyní Ukrajina dodává svou elektřinu např. do Moldavska, Rumunska aj., či hrozit Západu rizikem jaderné katastrofy nebo obojí najednou). Ukajinský starosta Enerhodaru popřel ruskou okupaci JE, civilisté postavili barikádu, aby se Rusové k JE nemohli snadno dostat. 2. března tisíce civilistů zablokovaly silnici - obsazení města a JE bylo přechodně Kremlem odloženo. Ale 4. března byly město i JE obsazeny ruskými silami. 12. července ukrajinské síly bezpilotními letouny zasáhly budovu v městě Enerhodaru, kterou zabrali okupanti, JE nezasažena. 6. a 7. srpna ukrajinský Enerhoatom (dohlíží na všechny ukrajinské JE): Rusové ostřelují JE.

Reaktor v záporožské JE byl vypnut pro určité poškození např. i v r. 2014.

www.orf.at: Ruský Gazprom chce dodávat plyn přes Ukrajinu.

Ukrajina chce dodávat elektřinu ze svých JE mj. do SRN.

Ukrajinská armáda ostřelovala jednu ruskou základnu poblíž JE (Reuters, která říká, že tvrzení nelze blíže ověřit) v městě Enerhodar a v chersonské oblasti - precizní zásahy zničily tři ruské dělostřelecké systémy s muničním skladem.

Moskva misi MAAE vidí "velmi pozitivně", ale na hodnocení je ještě brzy - D. Peskov za Kreml. Kyjev postrádá v misi MAAE demilitarizaci JE, kterou podpořil i šéf OSN A. Guterres. 

www.srf.ch: Nedávno se na sportovní akci Švýcarska Schwingfest přinejmenším na oděvu jedné členky ruského sdružení Ruská Basilej vyskytl Putinův válečný symbol - písmeno Z, ukrajinský velvyslanec se na protest vzdal své účasti na akci. Sdružení rusky mluvících jedinců žijících ve Švýcarsku oficiálně deklaruje, že je politicky neutrální, avšak pátrání švýcarské televize SRF ukazuje, že členové sdružení otevřeně podporují válečnou Putinovu politiku. I další členové sdružení nosí na oděvu písmeno Z a někteří také stuhu sv. Jiří, z níž Putin učinil znamení podpory své politiky.

9. května při ruské oslavě vítězství nad nacistickým režimem se opět vyskytovalo "Z", někteří nosili i černo-oranžovou stuhu sv. Jiří. Odborník na Rusko z univerzity v St. Gallen potvrzuje, že stuha je známkou podpory Putina. SRF dále zjistila, že jedna z nositelek "Z" na letošní národní sportovní akci ve Švýcarsku byla už v r. 2020 na počest sovětských vojáků na hřbitově Hörnli, a to ve společnosti šéfa švýcarské pobočky Putinových "nočních vlků" (vč. předsedkyně sdružení Ruská Basilej). Spojitost sdružení s nočními vlky doložena na více místech; na hřbitově měly nositelky "Z" čistit pomník Suvorova potřísněného národními barvami Ukrajiny. (Patrně jde o ruského vojevůdce A.V. Suvorova z 18. stol., který údajně neprohrál žádnou z 60 klíčových bitev, nicméně Wikipedie ukazuje, že Rusko už tehdy vedlo útočné války proti Polsku, Turecku, krymským Tatarům aj.; paradoxně tehdy požadovalo "zrovnoprávnění" mj. pravoslavných Ukrajinců na polském území s katolíky. Zdá se, že Rusko má "ochranu v podobě válečných útoků přímo v genech.)

Pro zajímavost, existuje/existoval mj. také Viktor Suvorov (vlastním jménem Rezun), původně důstojník RA, 4 roky působil v Ženevě na hlavní zpravodajské správě, v r. 1978 emigroval do Anglie - a napsal knihu Všecko bylo jinak (kdo začal 2. sv. válku), kdy dokládá podle mnoha důkazů, že SSSR od r. 1939 cílevědomě připravoval útočnou válku v rámci "osvobozovacího pochodu" Evropou. 

Švýcarská televize SRF: útlum francouzských jaderných elektráren rozjel cyklus krize, odborník to dokládá přehledem o výrobních výpadcích JE ve Francii dávno před válkou na Ukrajině; od r. 2021 ve Francii zejména kvůli technickým problémům se vyrábělo o 94 terawatthodin méně elektřiny z JE, než se očekávalo. Kolem poloviny francouzských reaktorů je odstaveno. V Evropě se tento výpadek kompenzoval výrobou elektřiny pomocí plynu (zvláště SRN).

Švýcarsko si před 5 lety odhlasovalo zákaz budování nových reaktorů (vč. referenda), nyní se v jednom šetření ukázalo, že 52 % dotázaných Švýcarů je nakloněno jaderné energetice a zrušili by zákaz nových reaktorů. Ukazuje se ale, že více se k JE hlásí švýcarští "nacionalisté" (SVP) a někteří lokální členové FDP - ti nyní prosazují, aby se o věci znovu hlasovalo. Proti tomu vystupuje aliance národních politiků (vč. FDP): iniciativa za jaderné elektrárny staví vzdušné zámky a neřeší skutečné problémy. Tito politici podporují silnější výstavbu obnovitelných zdrojů elektřiny, rychleji provozovatelných, naopak investice do JE (nových technologií) je velmi drahá, pomalá a neřeší to problémy s jaderným odpadem. 

Seznamzpravy.cz: je problém zajistit výrobu paliva do českých reaktorů v Evropě (výrobci ve Francii a USA); každý rok se musí měnit cca čtvrtina ze 163 palivových souborů v jednom reaktoru (např. pro dva reaktory v Temelíně se každý rok dováží asi 40 souborů - z Ruska; letos by se mělo rozhodnout o nové smlouvě pro JE v Dukovanech, smlouva s ruským výrobcem pro JE Temelín končí v r. 2024). (Moje pozn.: zahraniční zdroje uvádějí, že i toto časté, pravidelné dodávání součástí pro provoz jaderných elektráren je dražší, než obměna v oblasti solární, větrné a obdobné energetiky.)

www.20min.ch: Ruská jaderná ponorka se údajně nachází ve Středozemním moři u Itálie; mělo by jít o útočnou ponorku SSN nebo ponorku s řízenou střelou SSGN (schopnou nést jaderné zbraně); po doplnění zásob v Černém moři mají nyní Rusové udělat totéž ve Středozemním moři; důvodem pro vyslání ponorky by mělo být odstrašování (moje pozn.: zajímalo by mě - pokud ruská ponorka skutečně plula na uvedeném místě - zda šlo o "legální" akci vč. uvažovaného "doplňování zásob").

Podle ukrajinského generálního štábu: Rusko rozpustilo dvě své speciální jednotky (přinejmenším jedna letecká), jež bojovaly na Ukrajině, ale utrpěly velké ztráty (přes 80 % personálního zajištění). 22. speciální jednotka bojovala již při anexi Krymu, letos musela utrpět ztráty u letiště poblíž Kyjeva. 

Ukrajina dodává elektřinu ze svých JE do Moldavska, Rumunska, Slovenska a do Polska a je připravena rozšířit export i do Německa. Projedná se to se SRN a Bruselem. Od ruské invaze se Ukrajina i Moldavsko odpojily od ruské sítě a synchronizovaly se s Evropou.

Ředitel MAAE R. Grossi: škody kvůli ostřelování JE jsou očividné a nepřijatelné, ale důležité bezpečnostní prvky fungovaly, také spolupráce mezi ruskými okupanty a ukrajinským personálem do určité míry funguje. Jeho velká starost přetrvává: JE by mohla být dalším ostřelováním závažně poškozena. Očekává analýzu bezpečnosti od expertů. Viděli jsme, co jsem chtěl. Rozhodující je, že nyní z vlastních zdrojů zjistil, co se děje na místě. Nemá dojem, že ruští okupanti něco skryli. (Moje pozn.: není vždy jasné, z kterého zdroje novináři citují.) Grossi: misi svého úřadu vidím jako trvalou (měla by zůstat na místě, dokud je to nezbytné), v současnosti je k tomu souhlas Ukrajiny i Ruska. Je mu jasné, že situace se může změnit, hlavní starostí je, že válka kolem JE nabírá na síle. (Ukrajina dodala pro místní občany jodové tablety a plynové masky.)

www.bbc.com: USA chtějí poskytnout Tchaj-wanu 1,1 mld USD na nákup zbraní.

Moje pozn.: na českém internetu se nabízejí plynové masky (jodové tablety neseženete, jsou patrně v rezervách státu), ovšem pozor - některé prý pocházejí z dávných rezerv ruské armády a jejich funkčnost není zaručena.

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,38 přečteno 259×

3 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Bitva nad elektrárnou?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse