Necenzurujeme.cz

Inspektoři jsou v elektrárně

Během dne rozporná tvrzení ruských a jiných zdrojů, např. ukrajinští "sabotéři" u JE usmrceni vs. zajati, poté se ze zpráv "vytratili"? Únosy civilistů do Ruska. Záhadná úmrtí ropných magnátů. Výchova k vlastenectví ruských školáků.

www.bbc.com (před chvílí): Konvoj vozů s inspektory MAAE dorazil do záporožské JE cca ve 14,15 hod. moskevského času (11,15 GMT) - ruská agentura Interfax cituje korespondenta v Enerhodaru (kde se nalézá JE); Reuters rovněž potvrzuje, že inspektoři dorazili se silnou ruskou vojenskou přítomností; také ukrajinský Enerhoatom potvrdil.

www.theguardian.com (14 hod.): ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské síly odrazily pokus ukrajinských sil o sabotáž nebo znovudobytí JE - malý počet ukrajinských vojáků spustil ambiciózní útoky, dále ministerstvo tvrdilo, že Ukrajinci spustili palbu 400 m od JE; ministr zahraničí S. Lavrov: děláme vše k zajištění bezpečnosti, aby mise vykonala všechny své plány. 

www.svt.se (o něco dříve): tým MAAE postupuje k JE; reportér Reuters, který je v Rusy kontrolovaném Enerhodaru poblíž JE: narůstající vojenská aktivita a ostřelování v oblasti. Inspektoři chtějí v JE zůstat více dní.

www.tagesschau.de (9,20 hod.): zpravodaj WDR na Ukrajině - JE byla ostřelována, ale ředitel MAAE, který byl Ukrajinou informován o zvýšené vojenské aktivitě v oblasti, prohlásil, že se nedá odradit. Starosta Enerhodaru (v exilu) - Moskva by měla zastavit provokace (ruské zdroje naopak viní Ukrajinu).

www.srf.ch: inspektoři MAAE byli zřejmě na cestě k JE na ukrajinském území na 3 hodiny zadrženi, ředitel R. Grossi to projednal s ukrajinskou armádou, aby mohli jet dál (viz ale dále, předtím totiž ruské zdroje tvrdily, že inspektoři si budou muset počkat na odbavení na kontrolním místě v rukou Rusů). 

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu, že chce sabotovat inspekci, ráno ukrajinští vojáci zkusili JE napadnout; "tři ukrajinští vojáci byli zajati" - tvrdila ruská agentura TASS, a to podle "ruského zástupce v JE" ("korespondent" TASSu? - moje jízlivá otázka). 

O něco dříve švýcarská televize SRF: Rusko mělo cestu expertů MAAE a JE ostřelovat.

www.bbc.com (dopoledne): Podle úřadu V. Zelenského se Rusko snaží misi MAAE rozbít, ale přes zprávy o ostřelování u JE ředitel Grossi: nezastavíme se.

Ukrajinská rozvědka: Rusové využívají helikoptéry k útokům na obytné oblasti v Enerhodaru. Rusko: Jde o ukrajinskou sabotáž, zkoušejí obsadit JE, (ale) ruské síly zasáhly proti až 60 ukrajinským sabotérům, kteří byli zabiti. (Moje pozn.: jsem odkázána na média, zda použijí celý či jen část textu od ruských či dalších zdrojů, nicméně v čase lze pozorovat, že nejdřív se ruské zdroje zmiňovaly o větším počtu "ukrajinských sabotérů", nicméně je ruská armáda zlikvidovala, později se mihl "malý počet" ukrajinských vojáků, mezitím že Rusové zajali 3 ukrajinské vojáky. Pro experty MAAE je to děsivý úkol podstoupit kontrolu za uvedených podmínek.)

Časněji zrána např. Seznamzpravy.cz: Mise MAAE se blíží k cíli, počkají si ve frontě - vzkazují okupanti. Podle ruské TASS: MAAE už je ve frontě před kontrolním stanovištěm před vstupem na území ovládané Ruskem (přes obec Vasylivka mají vstoupit na okupované území). TASS s odkazem na okupační správu: budou muset počkat ve frontě (že by tam byl nával? - moje otázka) na vydání zvláštního povolení pro vstup na okupované území, ale ruské úřady jim nebudou v cestě bránit. 

Experti mají posoudit poškození JE, funkčnost bezpečnostních systémů (kvůli dnešním novým útokům se opět jeden reaktor vypnul), pracovní podmínky zaměstnanců, dále mají provést naléhavá ochranná opatření. Kyjev chce stáhnout ruské vojáky z JE a kolem ní vytvořit demilitarizovanou zónu, Moskva to odmítla. (Průběžně se mění informace o tom, zda inspektoři budou moci zůstat v JE jen jeden den či více.) Novinky.cz dodaly (10 hod.): podle Ukrajiny tým MAAE nemůže pokračovat v cestě, ukrajinský gubernátor záporožské oblasti: ruské síly ostřelují předem dohodnutou trasu vytčenou pro misi.

Na www.svt.se zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch: podle ruských zdrojů bylo přes 3 milióny Ukrajinců vč. půl miliónu dětí "dobrovolně" evakuováno do Ruska od února; zmíněná organizace ale uvádí, že mnozí později potvrdili, že transport se děl proti jejich vůli (pokud se ale nepřihlásí ukrajinským či zahraničním úřadům či organizacím, není plný přehled). Jeden z těch, kterým se podařilo Rusům uniknout, je ukrajinský učitel, který byl deportován z Mariupolu na jaře: mnozí se ocitli ve filtračních táborech (nebylo jim umožněno utéct na ukrajinskou stranu, po zadržení jim byly přezkoumány mobily, odejmuty otisky prstů, pak odesláni do Ruska nebo uvězněni na separatistických územích, asi 20 filtračních či výslechových míst). Jemu se nakonec podařilo dostat se z Ruska do Estonska, ale rodina, která se pokoušela o totéž, zmizela.

www.orf.at: od r. 2014 (anexe Krymu) se v Rakousku snížil počet ruských turistů, mezitím jejich počet klesl na méně než 1 %.

www.tagesschau.de: foto V. Putina a manažera Lukoil, který nyní záhadně zemřel po údajném pádu z okna moskevské nemocnice; kauze se věnuje i www.20min.ch: jako první zemřel v květnu bývalý manažer ruské ropné firmy Lukoil - A. Subbotin,  nyní záhadný "pád z okna nemocnice" nového manažera R. Maganova, podle ruských zdrojů s odvoláním na "informované kruhy" - nejasné úmrtí 5 měsíců po jeho uvedení do funkce, podpořil, aby konflikt na Ukrajině byl brzy ukončen, také trvalé příměří a řešení diplomatickým jednáním. Vyjádřil po invazi hluboké obavy nad tragickými událostmi na Ukrajině. 

Jeho 43letý kolega Subbotin po návštěvě u dvou "šamanů" utrpěl srdeční infarkt. Od 24. února je ale více záhadných úmrtí ruských oligarchů či bohatých jedinců; v dubnu např. zemřeli dva manažeři krátce po sobě téměř identickým způsobem: muži měli nejprve usmrti svou rodinu vč. dětí, poté spáchat sebevraždu. Podle ruského šetření měl být mj. J. Voronov zastřelen při obchodním sporu (jedna střela do hlavy, na místě ale více použitých patron), měl podepsat smlouvu s Gazpromem.

www.srf.ch dává k dobru příklad Španělska, které již během 3 týdnů dosáhlo úspor elektřiny: nesmějí být veřejné budovy ochlazovány pod 27 stupňů, výlohy nesmějí být osvětlovány po 22. hodině, bary a obchody musejí tlumit klimatizaci; za první týden ušetřili téměř 4 % elektřiny, ve druhém týdnu přes 8 %, říká ministerstvo pro energetiku. V příměstských a regionálních vlacích dojíždějící (patrně do zaměstnání?) mají dopravu zdarma, městská doprava byla zlevněna o 30-50 %, ale je to omezeno na konkrétní dojíždějící, nicméně vláda se snaží převést občany na levnější způsob přepravy. 

Dnes je ve Švýcarsku výhodnější nájem než si koupit byt - mapa ukazuje, které obce nabízejí příznivější nájem.

www.bbc.com má článek od zpravodaje z donbaské frontové linie (předtím byl na jihu, kde ukrajinské síly narušily nejméně na 3 místech ruskou linii); převaha Rusů je ovšem velká - někdy na jednoho ukrajinského vojáka 7 vojáků nepřítele, jindy jeden ku třem. Konstantní ostřelování, ale záludné jsou také miny. Rozhovor i s místními občany, kteří se z různých důvodů nechtějí evakuovat: někdo natolik věří ukrajinské armádě, že chce být u "vítězství", jindy rodina nemá jednotné názory. Ukázka, jak "bojoví zdravotníci" zvládají urgentní život zachraňující péči o raněné (i mezi zdravotníky jsou oběti, ale někteří se připravovali už od r. 2014).

Je tu i ukázka, jak fungují vysokorychlostní střely HARMS, jež jsou navrženy pro lokalizaci a zničení (ruských) radarů. 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 2,67 přečteno 286×

5 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Inspektoři jsou v elektrárně

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse