Necenzurujeme.cz

Inspektoři jedou do Záporoží

Rusko tvrdí, že sestřelilo nad šesti reaktory "ukrajinské" drony. Manévry s účastí čínských a dalších zahraničních vojáků mají zaručit vojenskou bezpečnost Ruska. Ukrajinci narození už ve svobodném státu.

www.bbc.com/news/world-europe-62710530: Tým expertů Mezinárodní agentury pro jadernou energetiku (MAAE) se vydává na cestu do záporožské JE (snímek ukazuje rozmístění reaktorů aj.). V druhém článku: Mnoho zemí kritizuje Rusko za zablokování deklarace OSN k jaderné bezpečnosti (moje pozn.: na ČT24 konstatoval odborník, že ti slušnější akceptovali dosavadní předpisy - např. nezneužít JE k vojenským bojům, ovšem jak vymoci dodržování předpisů od takových agresorů jako Rusko?).

www.orf.at: Tým MAAE míří do Záporoží; musíme chránit bezpečnost největší JE na Ukrajině a v Evropě, uvádí šéf této organizace. Experti chtějí nezávisle ověřit škody a bezpečnostní systémy v JE; účastní se jak země podporující Rusko (Čína, Srbsko), tak země podporující Ukrajinu (Pobaltí, Polsko). 

Podle ruských zdrojů v neděli večer zasáhly dělostřelecké granáty město Enerhodar, kde žijí zaměstnanci JE; několik hodin předtím měly údajně ruské jednotky přímo nad šesti reaktory sestřelit "ukrajinské ozbrojené drony". Rusko si stěžovalo, že tímto krokem chtěla Ukrajina zabránit inspekci v JE. Naopak uprchlý ukrajinský starosta Enerhodaru D. Orlov: jde o provokaci, střílely ruské jednotky; obvinil Moskvu z jaderného vydírání, protože se ruské jednotky zabarikádovaly v JE. 

Podle MAAE Ukrajina s inspekcí souhlasí, předtím měla námitky, zda by cesta inspektorů přes okupovaná území byla legitimní. V polovině srpna měl V. Putin při rozhovoru s E. Macronem akceptovat, že mise bude cestovat přes ukrajinská území, a ne přes "ruská", jak Moskva dříve požadovala. Ukrajinský Enerhoatom: odpojení reaktorů od sítě (což zahraniční experti vnímají jako jedno z největších rizik - výpadek elektřiny a potenciální problémy s chlazením reaktorů - BBC) zavinilo jednání okupantů.

Přes 50 000 vojáků se má tento týden (od čtvrtka) účastnit vojenského cvičení v Rusku; manévry se mají odehrát ve východní Sibiři, Dálném východu a v Japonském moři; 5000 zbraní, 140 letadel, 60 válečných lodí; ze zahraničí se zúčastní vojáci z Běloruska a dalších postsovětských republik, z Číny a Indie. Podle ruského ministerstva obrany: cvičení uprostřed "ukrajinské války" je o zaručení vojenské bezpečnosti Ruska a jeho spojenců. Akce "Vostok" patří k největším vojenským cvičením Ruska; v r. 2018 se účastnilo téměř 300 000 vojáků vč. mongolských a čínských jednotek.

Podle Ukrajiny: v oblasti Cherson na jihu země byly zasaženy 3 ruské velitelské pozice a nejméně dva muniční sklady. Ukrajinské útoky potvrdila i okupační správa s tím, že ostřelování údajně zasáhlo i vodní elektrárnu. (Ozývají se i nové exploze na Krymu.)

www.srf.ch: Šéf MAAE - Jsem hrdý na to, že mohu vést tuto misi (do Záporoží). Experti by měli provést kontrolu Rusy obsazené JE tento týden, měli by přezkoumat poškození a bezpečnostní systémy v JE opakovaně ostřelované v ruské útočné válce. O cestě se vyjednávalo měsíce, zatím chyběly bezpečnostní záruky a vedly se spory o způsobu návštěvy. 

V neděli večer (vč. noci na pondělí) vícekrát ostřelováno město Enerhodar, kde žijí zaměstnanci JE; ostřelování hlášeno z více ukrajinských regionů a podél fronty. Oběma stranami konfliktu zveřejněná videa ukazují, že v obytných čtvrtích hořelo mnoho aut, 7 lidí zraněno, dva vážně - člen Ruskem dosazené okupační správy. Ukrajinský starosta (nyní v exilu) D. Orlov mluví o ruské provokaci - ostřelovat měly ruské síly.

Ukrajina je na dobré cestě v srpnu vyvézt téměř tolik obilí jako před invazí, cílem ukrajinské vlády je exportovat za měsíc 3 milióny tun, před invazí šlo měsíčně o 5 miliónů.

Reportáž z Ukrajiny: narozeni v r. 1991 - v době, kdy Ukrajina získala nezávislost (na Rusku). Video představuje Annu Kovalenko, která se stala očitým svědkem tzv. Euromajdanu, i ona se podílela na demonstracích za svobodu, resp. za její udržení (občané se postavili proti ukrajinským politikům otáčejícím se znovu k Moskvě). Vzpomíná: byla na cestě k Majdanu, bylo hezké počasí a ona si říkala, že život je skvělý apod. Pak prošla kolem dvou kaváren v ulici, do které byli přepravováni zabití demonstranti.

Po svržení pro-ruské Janukovyčovy vlády nejprve marně kandidovala v r. 2014 do ukrajinského parlamentu, pak udělala kariéru na ministerstvu obrany; v r. 2019 se dostala do parlamentu. V r. 2021 ji prezident V. Zelenskyj jmenoval jako guvernérku (gubernátorku) jednoho z regionů. Své právo na nezávislost (svobodu) mám od narození, ale musí se bojovat o to, aby to tak zůstalo. Je přesvědčena, že Ukrajina zvítězí. 

Švýcarská televize dále představuje 31letého fotografa A. Furmana, který dokumentuje život lidí v zemi. Silně na něj působily mrtvoly naskládané na sebe v černých pytlích, část mrtvých ale byla zakryta jen pískem - z něho trčela tu ruka, tu noha. Než v r. 2014 přišel do Kyjeva z Krymu, byl pozván přáteli na oslavu narozenin. Ptal se jich: v naší zemi jsou ruské jednotky a my tu (jen) sedíme? Říkali: to je těžké téma, nemůžeme o tom nemluvit?

28letá vdova po důstojníkovi (setkání s redakcí v Poltavě): dnes by jejímu muži bylo 31 let, zahynul ve službě jako důstojník ukrajinské protiletecké obrany asi měsíc po vypuknutí války (ale V. Šuškov byl válce blízko 8 let). V té době Ukrajině chyběly moderní zbraňové systémy.

Švýcarská televize SRF dnes informuje o soudu s 30letou ženou, která v r. 2020 útočila nožem v obchodním centru v Luganu a byla obviněna z terorismu i spolčení s teroristickou organizací Al-Kaida. Zranila dvě ženy a podle svědků měla volat Alláh akbar, policie dospěla k názoru, že šlo o teroristický čin s islámistickým motivem. V r. 2017 chtěla odcestovat do Sýrie (přes sociální média se zamilovala do džihádistického bojovníka), ale byla vrácena z hranice Turecko-Sýrie. Ve Švýcarsku se dostala do psychiatrického ústavu. Nyní se Spolkový soud pro trestní kauzy má vypořádat s otázkou: byla žena v době útoku ve stavu plánovat teroristický čin (znalci o její příčetnosti pochybují).

Na českém Radiožurnálu dopoledne informace od M. Dorazína přímo z oblasti Dnipropetrovska: záhadné exploze na Krymu pokračují; ruské útoky z ruského Belgorodu na Charkov, zároveň útoky na město Enerhodar u JE. Nezávisle složená mise OSN (asi 13 členů) nebude mít snadnou cestu přes válečnou linii.

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 4,30 přečteno 243×

4 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Inspektoři jedou do Záporoží

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse