Necenzurujeme.cz

Dvě tváře Turecka

Ukrajinští záchranáři nacvičují nejhorší scénář: kdyby došlo k úniku radiace z elektrárny. Estonsko nechce ruské turisty, postihl ho masívní kyber-útok. Rusko popírá, že by do JE umístilo těžké zbraně. V nemocnicích spíš ti očkovaní.

Média pozorně sledují návštěvu generálního tajemníka OSN A. Guterrese a tureckého prezidenta T. Erdogana ve Lvovu, kde mají jednat s ukrajinským prezidentem V. Zelenským. Rakouská www.orf.at podle svých zdrojů: Setkání se Zelenským - Erdogan mezi Západem a Putinem. Jedním z témat je export obilí, kde Turecko má rozhodující roli; očekává se také bilaterální jednání Zelenského a Guterrese - kritická situace v záporožské JE. Turecko (zřejmě) podporuje otevření třetího tématu: jednat o možnosti ukončit válku na Ukrajině diplomatickou cestou.

Redakce uvádí, že Turecko se nepodílí na sankcích Západu proti Rusku; v r. 2019 bylo vyloučeno z raketového programu F-35 USA, kvůli nákupu moderního ruského raketového systému členskou zemí NATO (jíž je Turecko). Turecko je závislé na obilí, energiích a turistech z Ruska, v r. 2020 turecký dovoz plynu činil téměř 34 %. Od ruské invaze na Ukrajinu podporují USA Turecko silněji, na druhou stranu Turecko a Rusko nedávno deklarovaly posílení své spolupráce v hospodářství a energiích, financích, dopravě aj. 

Turecká jaderná elektrárna byla postavena ruskou státní firmou; Erdogan je dohodnut, že bude platit za plyn v rublech. Obchodní vztahy Turecko-Rusko v oblasti zbraní nejsou vyloučeny - zahraniční média spekulují, zda při nedávném setkání v Soči Erdogan a Putin mluvili o bojových dronech (že by je Rusko získalo od Turecka). Podle CNN Putin navrhl společně s Tureckem "pracovat na dronech". (Moje pozn.: to je prekérní situace mj. pro NATO; podle mě by v takové atmosféře bylo potřeba projednávat mj. některé obranné záležitosti za zády Turecka. Člen NATO podle mne nesmí poskytnout zbraně zemi válčící proti zájmům většiny členských států.)

ORF: Ruské ministerstvo obrany popírá, že by v záporožské JE nebo kolem ní umístilo své těžké zbraně, "je tam jen stráž". Ministerstvo pokračuje: Ukrajina vyslala do (této) oblasti své vojáky a plánuje zítra zahájit dělostřelecký útok na JE z města Nikopol, zatímco Guterres navštíví Oděsu. Odpovědnost za následky by měla být podstrčena ruským silám. Redakce dodává: JE je od obřezna okupována Rusy a od konce července opakovaně ostřelována. (Neodpustím si vlastní pozn.: myšlenková konstrukce ruského ministerstva připomíná A. Hitlera, který např. osočoval Židy, že chtějí zničit svět, ale ve skutečnosti se sám zasloužil o masivní vyhlazování Židů. Ale podívejme se na mapu BBC - ukrajinské a ruské síly kolem JE a Nikopolu, na který Rusko dlouhodobě masivně odpaluje rakety, ač je od JE vzdáleno méně než 20 km, zatímco Ukrajinci si stěžují, že nemohou tyto útoky vracet nepříteli kvůli vysokému riziku blízkosti JE.)

www.bbc.com/news/world-europe-62579154: daným územím protéká řeka Dněpr, Rusové tu mají obsazeno daleko větší území (existují důkazy - snímky - že také v JE mají i vojenskou výzbroj, nejen kolem ní). Ruské síly mají výhodnější možnost ostřelovat Nikopol, který chtějí zabrat, a to z různých směrů - přímo přes řeku nebo z boku apod. To samozřejmě nevylučuje riziko "zbloudilé střely" i od Ukrajinců, ale místní občané, vč. pracovníků JE, kteří ostřelování Nikopolu (a také JE) delší dobu zažívají na vlastní kůži, vypovídají, že jde o vysoké riziko od ruských sil. 

BBC uvádí, že novináři se dostali do blízkosti, mohli rozmlouvat s místními, mj. zachytili ukrajinské pohotovostní záchranáře, kteří nacvičují své postupy, kdyby došlo k nejhoršímu scénáři - došlo by k radioaktivnímu nouzovému stavu v JE (co by kdo z nich dělal v případě možného jaderného incidentu). Novináři tu komunikují mj. s ukrajinským ministrem vnitra. V posledních dvou týdnech těžké ostřelování směrem JE i kolem ní, k tomu zaměstnanci JE jsou drženi pod zbraněmi. Také NATO vyzvalo, aby inspektoři OSN mohli JE zkontrolovat - její okupace je vážnou hrozbou pro Ukrajinu i okolní země. 

Okupanti se pokoušejí odpojit JE tak, aby elektřina byla převedena na Krym; je nemožné zajistit bezpečnost, když jsou přímo v JE okupační vojska - ministr vnitra. Pokud není možné ruské vojáky dostat z elektrárny, je nutné se připravit i na nejhorší scénář. (Místní potvrzují, že Ukrajinci poblíž JE nevracejí útoky, dodržují "posvátnou zónu" kolem ní.)

www.svt.se: Smrtelné útoky Ruska na více ukrajinských měst (např. Charkov - video); starosta uvádí, že Rusové usilují o smrt celého ukrajinského národa, útočí převážně na civilisty. Také Mykolajiv napaden, ničení Oděsy. Denně na nás střílejí 40 000 - 60 000 střel, chtějí nás (mj.) vytlačit od Doněcka.

47letý Švéd u soudu v separatistickém Doněcku: Podle informací SVT odešel na Ukrajinu už v r. 2014, nyní ho ruská státní televize ukázala mezi 5 muži u soudu, který má pokračovat v říjnu. Podle ruských zdrojů 3 z nich vč. Švéda jsou obviněni z žoldnéřství a mohou být odsouzeni k trestu smrti, ač doněcká separatistická republika není mezinárodně uznána. Během natáčeného výslechu vězňů Švéd odmítl, že byl placen za účast v bojích, všichni obvinění odmítli obvinění. Švédské ministerstvo zahraničí se odvolává na to, že se s nimi musí zacházet podle mezinárodního humanitárního práva, zajatci se nemají trestat smrtí za účast v konfliktu (moje pozn.: stále je třeba mít na paměti, že Ukrajina nevedla útočnou válku, pouze se začala bránit po napadení). Švéd se dostal do zajetí spolu s ukrajinskými vojáky z mariupolského Azovstalu. (Jeden Švéd na Ukrajině zahynul.)

Pro zajímavost mimo válku - včera The Guardian měl informaci o platformě Airbnb, přes kterou se pronajímají byty a domy, ale je na ni hodně stížností (zvláště krátkodobé bujaré výlety do zahraničí vadí občanům jednotlivých zemí, takže mnohé státy již pronájmy přes tuto platformu silněji omezily). Nyní Airbnb chce podpořit lepší obrázek o sobě: na cestovatele nasadi novou technologii "proti párty" (přes mobilní aplikaci sdílení údajů, podle nichž firma bude monitorovat, zda pobyt jejích klientů neuškodí domu - akceptovat se budou jen pobyty se souhlasem majitele nemovitosti, za podmínek, jež nebudou vadit sousedům pronajímaného bytu apod.).

www.20min.ch: Rusko po explozích na Krymu zadrželo 6 islámistů - podle ruské rozvědky, všichni patří k organizaci Hizb at-Tahrir, kterou Rusko považuje za teroristickou (avšak některé evropské země se na ni takto nedívají); přímá spojitost s explozemi ale výslovně uvedena nebyla. Od anexe Krymu v r. 2014 byli s výtkou členství v této organizaci několikrát zatýkáni a odsouzeni ukrajinští krymští Tataři. (Moje pozn.: krymské Tatary nechával nuceně deportovat do gulagů apod. J. V. Stalin, někteří, kteří se dočkali pádu Sovětského svazu, se na Krym vrátili v 90. letech. Za Putinovy vlády nelze ověřit, zda někdo z nich skutečně něco udělal či je členem zapovězené organizace, někteří ruští vězni uvádějí, že zadržení jsou mučením přinuceni k doznání. Můj dojem: Kreml nechce připustit, že by opakovanou úspěšnou sérii explozí dokázali provést Ukrajinci, tak se spokojí s demonstrací postihů u krymských Tatarů.)

Exploze v Melitopolu: potvrzuje ji ukrajinský starosta (v exilu?, moje otázka) v Rusy obsazeném městě, měla být zasažena velitelská centrála ruské armády. "Pod okupanty bude hořet země...", říká I. Fedorov, 33letý, který byl po ruské okupaci města unesen a v březnu při výměně vězňů osvobozen. 

www.theguardian.com: Nevidím spravedlnost v této válce - ruský voják odhaluje hnilobu podstaty ruské invaze. Se svou jednotkou z Krymu se zúčastnil některých ruských tažení (Cherson, Mykolajiv), nakonec byl zraněn vč. postižení oka. Rozhodl se zveřejnit na sociálních sítích své zážitky a názory - kritika Putinova režimu, války, velitelů, napsal i svou stížnost do Kremlu (špatné zacházení s ruskými vojáky ze strany jejich vedení). Mnoho lidí v ruské armádě bylo nešťastných, myslí si, že 20 % z nich podporuje jeho protest proti této válce, někteří mají respekt k Ukrajincům za jejich vlasteneckou obranu své země. 

Zranění vojáci čekají měsíce na svůj plat, za mrtvé rodiny nedostaly kompenzaci. Redakce uvádí, že nemohla ověřit některá jeho tvrzení, ale mohl doložit, že patřil k jednotce na Krymu a byl hospitalizován se zraněním a že napsal stížnost do Kremlu. Jeho matka i další ho přiměli, aby z Ruska uprchl. 

Čínští vojáci odcestují do Ruska na společné vojenské cvičení, údajně to ale nesouvisí se současnými událostmi.

Číně se nelíbí, že USA a Tchaj-wan posilují vzájemné obchodní vazby; USA zdůraznily, že "budou létat" či operovat všude, kde to mezinárodní právo dovoluje.

www.svt.se: Turecko a Švédsko budou jednat s NATO (vč. Finska).

www.orf.at: zvýšení penzí v Rakousku nejméně o 5,8 %.

Estonsko: rozsáhlý kyber-útok (poté, co země zpřísňuje možnost cestování Rusů).

Inflace v Rakousku v červenci vzrostla na 9,3 %.

V SRN je od r. 2020 (jako jediný druh povinné vakcinace u dětí) povinné očkování proti spalničkám (s časovým oddálením povinnosti); soud odmítl ústavní stížnost rodičů neočkovaného dítěte jako neodůvodněnou. Neočkované dítě nesmí navštěvovat obecní školky (rodiče mohou zajistit jeho soukromé hlídání), ale neočkované děti nelze vyloučit z povinné školní výuky - škola takové dítě nahlásí zdravotnímu úřadu, který může rodičům uložit pokutu (existují zdravotní výjimky z očkování, dále lze prokázat imunitu po prodělání nemoci; v Rakousku není povinné žádné očkování pro děti.)

Rusko a Čína měly společné vojenské cvičení už v květnu s bombardéry poblíž Japonska a Jižní Korey; tehdy americký prezident J. Biden jednal v Tokiu s šéfy vlád Indie, Austrálie a Japonska kvůli regionální bezpečnosti.

V Rakousku se snížil počet covid-pacientů na JIPkách na 66.

https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky: za období 8.8.-14.8: hned z prvního grafu vidíme, že nejvíce covidem nakažení jsou lidé s tzv. posilující dávkou (nejméně 3 dávky vakcíny), a to od 18 let všechny věkové skupiny. Počet covid-hospitalizací k 17.8.: bez příznaků 112, lehký stav 484, středně těžký stav 355, těžký stav (JIP) 32 osob.

Počet nově hospitalizovaných na JIPkách (lepší je nalézt údaje o počtu fyzických osob, nikoli přepočet na 100 000 - někdy se jeví zkreslující): věk 80+ neočkovaných 5, plně očkovaných 3, s posilující dávkou 13; 70-79 let neočkovaní 3, plně očkovaní 2, s posilující dávkou 12; 60-69 let neočkovaných 7, plně očkovaný 1, s posilující dávkou 6. 

Nově hospitalizovaní na standardních lůžkách: 80+ neočkovaných 76, plně očkovaných 41, s posilující dávkou 233; 70-79 let neočkovaných 82, plně očkovaných 42, s posilující dávkou 193. Bez dalších dat, např. úmrtí podle očkování, jde jen o nižší vypovídací hodnotu ("lepší" situace v počtu hospitalizovaných může být teoreticky naopak "horší" - sice klesne počet hospitalizovaných, ale vzroste počet úmrtí). 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,93 přečteno 216×

3 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Dvě tváře Turecka

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse