Necenzurujeme.cz

Kim pálí další střely

Čína zavírá své odpůrce na psychiatrii. Kreml zablokoval švédské rádio. Guterres a Erdogan navštíví Ukrajinu. Ruští hackeři útočí na ukrajinský Enerhoatom. Rusko se chlubí novou jadernou ponorkou. 

Více zahraničních médií vč. www.theguardian.com se věnuje návštěvě generálního tajemníka OSN A. Guterrese a tureckého prezidenta T. Erdogana, plánované na čtvrtek do ukrajinského Lvova, při níž mají s ukrajinským prezidentem V. Zelenským jednat o potravinových exportech (Guterres chce navštívit také ukrajinský přístav Oděsu, kam nyní opět směřovaly útoky ruských sil), ale také o situaci v záporožské jaderné elektrárně.

Guterres navštívil Ukrajinu již v dubnu vč. Buče, kde docházelo k početnému usmrcování civilistů ruskými jednotkami. Včera se podle www.svt.se město Nikopol v blízkosti záporožské JE opět stalo terčem ruského ostřelování (4 zranění; město je dlouhodobě ostřelováno z ruské základny na protějším břehu řeky Dněpr, jaderná elektrárna - vedle Nikopolu - je naproti, uvádí SVT). 

www.20min.ch: Kapitulujte! - Putinovi vojáci vyzývají rádiem ukrajinské vojáky, aby se vzdali. Rusko vysílá rádiový program s populární hudbou a aktuálními zprávami, a především poskytuje detailní "návod na přežití"; přitom cílí na ukrajinské vojáky: Vojáci a důstojníci ozbrojených sil Ukrajiny, váš odpor je marný. Rozhodněte se pro život, vzdejte se ruským silám. Podle ruského ministerstva obrany je program - s využitím vojenských vozidel (signál) - slyšet v rozsahu nejméně 15 km. 

www.orf.at: Den po začátku vojenského cvičení Jižní Korea - USA odpálila Severní Korea dvě řízené střely (dnes ráno); údaje o směru střel nebo jejich výšce nejsou k dispozici. Jihokorejský prezident je připraven sousední zemi finančně pomáhat, pokud ukončí vývoj atomových zbraní a začne s denuklearizací. Podporuje zajištění trvalého míru na korejském poloostrovu: jednání mezi Severní a Jižní Koreou by měla být něčím větším než jen politickou show - navzdory setkání Kima a Trumpa se jednání o denuklearizaci zastavila. 

Čínská nezisková lidskoprávní organizace Safeguard Defenders zveřejnila na internetu zprávu, v níž obviňuje komunistický režim, že své odpůrce (např. občany, kteří se pomocí peticí domáhali zlepšení) nadále zavírá do psychiatrických ústavů, pod smyšlenou diagnózou duševní nemoci. Organizace šetřila v letech 2015-21 asi 99 kauz (rozhovory s oběťmi či rodinnými příslušníky). Přes "reformy" v r. 2010 pokračuje zneužívání psychiatrie k politickým účelům. O všem rozhoduje komunistická strana, takže postižený člověk nemá šanci dostat se před soud a stěžovat si na nucenou hospitalizaci a "léčbu " bez medicínského důvodu. I když je člověk propuštěn, zůstává ve společnosti izolován. Lidé si stěžují na nedobrovolné užívání léčiv, bití, elektrošoky. Pekingské ministerstvo zdravotnictví na dotaz zpravodajské agentury AFP nereagovalo.

www.svt.se: Švédské rádio v Rusku bylo zablokováno (není to poprvé) - jsme na seznamu těch, které ruští provozovatelé musí blokovat. Rusko nechce, aby lidé měli možnost informací i z nezávislých zdrojů.

USA věděly o plánech Ruska přepadnout Ukrajinu už loni v říjnu, tvrdí Washington Post, ale dále uvádí: určité informace neusnadnily USA přesvědčit evropské spojence a vládu Ukrajiny, že jde o informace korektní a že Putin je na útok připraven. Podle plánu Kremlu měly ruské jednotky obsadit Kyjev za 4 dny, zbavit Zelenského funkce a instalovat pro-ruský režim (moje pozn.: tedy nešlo jen o "osvobození rusky hovořících" na Donbasu).

Co USA nevěděly: kdy přesně měl útok přijít. Rozvědka USA vycházela z několikaměsíčního sledování, jak se stovky tisíc ruských vojáků pohybují kolem ukrajinské hranice. (Doporučuju u nás nedávno vydanou knihu Volodymyr Zelenskyj - prezident "bez příkras" tak, jak ho poznal ukrajinský novinář S. Rudenko: hluboce mírumilovný člověk inklinuje k tomu, že nemůže uvěřit, že by někdo byl schopen páchat ještě větší zlo, než jak se dosud ukázalo. Ostatně, něco podobného se promítlo do života a jeho zkázy i evropským Židům před 2. sv. válkou a za ní; kdo z nás - ač víme, že Kreml přepadl Gruzii aj. - by čekal masivní vyhlazování ukrajinských občanů?)

Expert z norské akademie pro obranu: Je pravděpodobné, že za útoky na ruské cíle na Krymu je Ukrajina; poškození muničního skladu aj. zhoršuje schopnost Ruska zásobovat své jednotky v chersonském regionu. Rusko nejdřív uvedlo, že jde o nehodu, při další sérii explozí že jde o sabotáž: "Je to pro Rusko trochu jako mor nebo cholera," říká O. Jonsson. 

Ukrajinské bezpečnostní síly identifikovaly dalších 8 ruských vojáků podezřelých z válečných zločinů v Buče. Jsou obviněni z drancování majetku a opuštěných domů, je zdokumentováno, že kradli počítače, šperky, domácí vybavení, oděvy, potraviny - pachatelé později ukradený majetek posílali svým příbuzným z Běloruska.

Ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom viní ruské hackery (skupinu "Lidová kybernetická armáda") z útoku na web této společnosti (trval asi 3 hodiny), významně se ale nedotknul činnosti společnosti.

www.20min.ch: ruský ministr obrany S. Šojgu obviňuje Západ (jeho rozvědky), že se podílí na koordinaci útoků Ukrajinců na ruské síly - zadávání dat do zbraňových systémů se děje pod plnou kontrolou západních specialistů, řekl Šojgu na moskevské konferenci pro mezinárodní bezpečnost; důkazy ale nepředložil, uvádí redakce. (Moje peprná pozn.: a co Ruskem využívaní Kadyrovci či Wagnerovci?)

Ruský zbrojařský podnik Rubin představil "ambiciózní novou ponorku s balistickými střelami" - uvádí americký expert H I Sutton - jde ale jen o návrh firmy, nikoli o schválený projekt, šance, že se ponorka postaví, je nízká. Ponorka by měla disponovat silou 12 raket, ty jsou dost velké pro balistické rakety s jadernými zbraněmi. 

V pondělí ruský prezident V. Putin obdařil svou návštěvou veletrh, kde chválil práci ruského zbrojařského koncernu při podpoře ruské armády a flotily moderními zbraněmi.

Po sérii těžkých explozí na Ruskem okupovaném Krymu Zelenskyj vyzval Ukrajince v okupovaných oblastech k opatrnosti: prosím, nezdržujte se poblíž vojenských zařízení ruské armády a míst s municí a výzbrojí. Svůj apel směroval na "všechny naše lidi" na Krymu, v jiných oblastech na jihu, v obsazených oblastech na Donbasu a v Chersonu. Ukrajina se ale k útokům na Krymu nepřihlásila. Spustit je mohlo více věcí, např. jsou na vině Rusové (nedbalost).

Čím méně mají okupanti možnost usmrcovat Ukrajince, tím spíš můžeme tuto válku ukončit - zní z Ukrajiny. Fronta na mostu (Krym - pevninské Rusko) je důkazem, že absolutní většina občanů teroristického státu už pochopila nebo to cítí, že Krym není místem pro ně - Zelenskyj. Videa na sociálních sítích ukazují úprk ruských turistů; podle ruské agentury RIA Novosti bylo v pondělí na mostu rekordních 38 300 vozů, ovšem (prý) v obou směrech. Na železničním nádraží na Krymu se mnoho turistů pokoušelo získat lístek na vlak.

Mj. Charkov opět ostřelován. 

46letý ruský opoziční kritik Kremlu A. Navalnyj, nyní na 9 let ve vězení, podporuje další sankce proti oligarchům, ty zatím postihly jen 46 z 200 nejbohatších Rusů (podle Forbes); na seznamu EU zatím chybí např. šéf Gazpromu. Navalnyj vyzval voliče, aby tlačili na své vlády. Ruský opoziční politik v minulosti aktivoval protesty ruských občanů proti politice Kremlu; byl otráven jedem s podezřením na Kreml a léčen v SRN, odtud se přes varování vydal znovu do Ruska, na moskevském letišti pak byl zadržen.

www.theguardian.com: je tu exkluzivní interview se Zelenského poradcem M. Podoljakem - naší strategií je zničit ruskou logistiku, zásoby, sklady s municí a další objekty vojenské infrastruktury - vytvořit chaos uvnitř ruských sil. Např. most spojující Rusko a Krym je nelegální stavbou, takové objekty by měly být zničeny.

Ruské uši se otevřou teprve tehdy, když obří vojenský netopýr zasáhne ruskou hlavu; vyjednávání s Ruskem na začátku invaze neposkytovalo žádné vyhlídky na seriózní jednání, Rusko ve skutečnosti mír nechtělo, některé evropské země podlehly iluzi, že by Kreml jednání o míru myslel vážně.

V noci údajně Rusové spustili útok na oděský region, 3 osoby měly být zraněny, bylo zničeno rekreační centrum a několik soukromých budov.

Od začátku invaze 20 500 Židů věří, že musí emigrovat z Ruska (podle izraelských úřadů), před invazí v Rusku žilo kolem 165 000 Židů. Dva týdny po invazi na Ukrajinu opustil Rusko s rodinou vrchní moskevský rabín P. Goldschmidt, nejprve se vydali do Maďarska, pak do Izraele. Poté rezignoval na svou funkci, kterou zastával téměř 30 let, a odsoudil válku: pokud by kritizoval Kreml ještě v Rusku, byl by v ohrožení.

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 6,61 přečteno 195×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kim pálí další střely

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse