Necenzurujeme.cz

Kudy do jaderné elektrárny

Přes Kyjev či přes Krym? Ruský voják zaspal útok. Putin trvá na převzetí Donbasu. WHO tlačí na to, aby se jí členské země musely více podřídit. ČT jako inkvizitor?

Aby se člověk dozvěděl více, kdo a co přesně řekl kvůli riziku v záporožské jaderné elektrárně obsazené ruskými silami a opakovaně ostřelované, je třeba učíst více médií (vč. konfrontace ruských a ukrajinských tvrzení). Ale nejstručněji to možná řekla česká expertka na jaderné elektrárny D. Drábová v časopise Respekt: kontrola JE v Záporoží ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) je prakticky nerealizovatelná.

www.bbc.com/news: před separatistickým, mezinárodně neuznaným soudem na Doněcku 5 mužů vč. 3 Britů (dále Švéd a Chorvat), odmítlo obvinění, že na straně Ukrajiny bojovali jako žoldnéři. Pozorovatelé komentují: jde ze strany Rusů o absolutní porušování Ženevských konvencí, zadržovaní jsou např. transportováni spoutaní a s černými pytli přes hlavu, nevědí ani, kde se nalézají. Nejsou to žoldnéři (s podrobnějšími údaji); mezinárodní právo chrání válečné zajatce, humanitární / pomocné pracovníky i ty, kteří nemohou bojovat, před násilnými činy nebo zastrašováním (mučením).

Separatisté je ale obviňují z pokusu "o převzetí moci násilím" a z "účasti ve vojenském konfliktu jako žoldnéři". Podle ruských zdrojů 3 muži čelí možnému odsouzení k trestu smrti (všichni byli zajati v Mariupolu). 

Zahraniční vlády zpochybnily legitimitu soudního řízení (pokračovat má v říjnu) s tím, že nebudou vyjednávat se separatisty. Britské ministerstvo zahraničí: soudní řízení plní politické účely (Kremlu). Chorvatský ministr zahraničí: obžalobu odmítá, nepovažuje ji za opodstatněnou ani legální. (Ten samý soud odsoudil v červnu dva Brity k smrti; jeden zadržovaný P. Urey v červenci zemřel v separatistické věznici.)

www.theguardian.com: Moskva stanovuje podmínky návštěvy v záporožské JE (a V. Zelenskyj obnovuje či přeskupuje šéfy bezpečnostních služeb ve 4 regionech). OSN má logistickou a bezpečnostní schopnost podpořit návštěvu inspektorů MAAE v záporožské JE, ale ruský diplomat prosazuje (kremelské) podmínky s tím, že směřování mise přes ukrajinské hlavní město Kyjev by bylo "příliš nebezpečné" - uvedl mluvčí OSN. Sekretariát OSN potvrdil, že má na Ukrajině (resp. na územích jí kontrolovaných) podporu pro logistiku a bezpečnost jakákoli mise MAAE do JE směrem z Kyjeva. Ovšem ruský diplomat trvá na tom, že žádná mise MAAE nemůže projít přes Kyjev a frontovou linii, protože by to bylo "nebezpečné". 

Podle ruských médií s odkazem na ruské ministerstvo obrany: cesta přes Kyjev znamená dostat se do JE přes frontovou linii; je to obrovské riziko vzhledem k tomu, že ukrajinské ozbrojené síly nejsou všechny složeny stejným způsobem (moje pozn.: tak tomu nerozumím). Ruská agentura TASS cituje zástupce ministerstva obrany (pro zbraně a jadernou oblast): taková mise (přes Kyjev, nikoli přes Krym, který prosazují Rusové?) by neměla žádný mandát k řešení demilitarizace JE, jak požaduje Kyjev, mise by se mohla zabývat jen "naplňováním garancí MAAE". (Moje pozn.: totalitní režimy používají zvláštní druh vyjadřování, užívání daného jazyka vč. možnosti zastření reality; každopádně i ruské zdroje potvrzují, že Ukrajina chce, aby se kolem JE nestřílelo a aby v ní nebyla po zuby ozbrojená ruská armáda.)

Ruské ministerstvo obrany a šéf OSN A. Guterres spolu v pondělí telefonicky jednali o bezpečnostní situaci v JE - oznámil ruský ministr. 

www.orf.at: OSN odporuje tvrzení Moskvy, nesouhlasí s výčitkami Ruska (např. Rusko tvrdilo, že chce usnadnit misi v JE nebo že OSN misi zablokovala). Sekretariát OSN není oprávněn činnosti MAAE blokovat nebo rušit, MAAE je nezávislá. Ukrajina by mohla ochranu mise zajistit na územích pod její kontrolou, ale musí existovat dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou; jaderná elektrárna se v současnosti nachází na Ruskem kontrolovaném území - uvádí OSN. Ukrajina by nepovolila misi vedenou výlučně přes Rusy obsazená území (Krym aj.) (Moje pozn.: skutečně velký problém - na okupovaných územích může dojít např. k zadržení členů mise a poté k vydírání Západu.)

www.20min.ch a www.srf.ch: Ruský prezident V. Putin potvrdil jako svůj cíl - kompletní převzetí Donbasu, jeho "osvobození" krok za krokem od "ukrajinských nacionalistů".

Po opakovaném ostřelování JE ruská diplomacie navrhuje přerušení bojů; podle Ruska by OSN a EU neměly mluvit o demilitarizaci, ale o zastavení palby - odkaz na ruskou televizi (tedy je to potvrzeno ruskými činiteli: Rusko se nechce vzdát záporožské JE jako ruské vojenské základny). 

SRF.ch: video - nové exploze a požár na Krymu (muniční sklad aj., zatím hlášeni dva zranění, separatisté evakuují obyvatelstvo, kolem má vzniknout 5km zóna). 

JE v Záporoží nově ostřelována. 

Německý kancléř a švédská premiérka ujistili Ukrajinu, že jí dál budou pomáhat se zbraněmi (dalších 6 houfnic nyní dostala od Lotyšska). Ukrajina podle Scholze potřebuje zbraně pro obranu své suverenity (a k té patří i Krym), podle švédské premiérky Andersson: Rusko tuto válku nesmí vyhrát, je to důležité pro Ukrajinu i Evropu.

www.sueddeutsche.de: redakce představuje studii amerických odborníků modelování, jak by svět či jednotlivé země dopadly při jaderném konfliktu o menší či větší síle. Např. v jednom scénáři jde o 100 jaderných bomb s exploziční silou 15 000 tun, vyvrhlo by to do horních vrstev atmosféry cca 5 miliónů tun "sazí". Mj. by to mělo zdrcující účinky na potraviny (např. během následujících 10 let): všechny státy by zastavily export potravin, lze propočíst, kolik lidí by zemřelo hladem či redukovaný počet kalorií na hlavu občana. V některých zemích by šlo o drastickou redukci potravin o 99 %, např. polovina celosvětové populace by zemřela. Studie publikována v Nature Food.

Např. www.denik.cz v r. 2019 rovněž popsal jaderný konflikt (simulování střetu Ruska a USA): radioaktivní částice se dostávají i do nejhlubších míst oceánů; blesková slepota, popáleniny, úmrtí mj. kvůli bortícím se budovám, tepelná vlna, tlaková vlna, ale i "jaderná zima". (Takže já rovněž podporuju, aby se jaderné elektrárny vojensky neobsazovaly a kolem nich by se bojovat nemělo, jenže agresoři zpravidla postupují podle vlastního přání, nikoli podle mezinárodně uznávaných předpisů. Osobně bych trvala na nahrazení JE v Evropě obnovitelnými zdroji.)

www.orf.at: Podle UK je z velké části odvráceno riziko vylodění ruských jednotek v ukrajinském přístavu Oděsa; konstatuje se "extrémně obranné postavení" ruských lodí - sice se z nich i nadále odpalují rakety s dlouhým doletem, ale ruská flotila má potíže s uplatněním své nadvlády. 

Írán odpověděl na návrhy EU ohledně záchrany mezinárodní dohody o "atomu", detaily ještě nejsou známé. Pokud naše návrhy akceptujete, jsme připraveni dohodu uzavřít, uvedl íránský ministr zahraničí. USA měly souhlasit se 2 požadavky Teheránu, jsou připraveny na základě návrhů EU atom-dohodu obnovit, Írán by se ale musel vzdát "vedlejších" požadavků.

Útočník, který napadl a závažně zranil spisovatele S. Rushdieho, se podle jeho matky zradikalizoval při svém pobytu v Libanonu (2018): velmi se změnil, izoloval se od rodiny.

www.svt.se: Expert Norské akademie obrany tvrdí, že V. Putin jen předstírá "nabídku nejmodernějších zbraní" spojencům Ruska; sankce proti Rusku ve skutečnosti tvrdě dopadají na jeho obranný průmysl, Kreml má potíže s dodávkami zbraní pro ruské síly na Ukrajině, přitom v té samé době svým spojeneckým zemím slibuje dodávky moderních zbraní (v Rusku chybí polovodiče a elektronika, kde závisí na Západu). To, že Putin svým spojencům říká "nebojte se, tohle my pro vás uděláme" je pokus uklidnit je a zároveň se podílet na jejich technologii pro výrobu zbraní. Ale O. Jonsson "těžko chápe, jak by Rusko dokázalo dodávat zbraně na frontovou linii, zatímco jeho partnerské země by sdílely ruské nejmodernější zbraně".

Expert na Turecko: Při setkání Putina s Erdoganem si šéf Kremlu řekl o turecké drony.

www.transition-news.org: WHO znovu vyzývá ke globální dohodě o pandemiích (původně usilovala o to, aby všechny členské země vč. ČR byly závazně podřízeny jejím vyhlášením; moje pozn.: to by západní civilizace byla permanentně v "pandemii", protože různé infekce neustále řádí v různých 3. zemích, což by byl nesmysl). Většina členských zemí souhlasí, aby se zpracoval "nástroj" k řešení pandemií, měl by obsahovat právně závazné i právně nezávazné prvky. (Dodejme, že WHO je asi z 80 % financována od soukromých subjektů s různými svými zájmy, činitelé z různých zemí na její vrcholné úrovni si během covid-19 vzájemně mezi sebou někdy odporovali, nebyly tu zcela jednotné názory. Část českých odborníků se snaží prosadit, aby WHO neměla silnou pravomoc nad státy.)

Včera po 22. hod. mne pozlobila redaktorka ČT24, která byla milá na prezidenta České lékařské komory (byl by pro přísnější opatření proti covidu, i když připustil, že nyní nám moc potíží nezpůsobuje), ale vůči ministru V. Válkovi vystupovala jako středověká inkvizice (jak to, že se nehrne do přísných covid-scénářů). Ovšem všichni svorně podpořili covid-očkování, aniž by se někdo zabýval např. tím, že mezi hospitalizovanými převažují osoby očkované 3. či 4. dávkou (https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky).

www.koronavirus.mzcr.cz: v českých nemocnicích je 986 covid-pacientů (už i ÚZIS ČR někdy uvádí, že pacienti mívají primárně jiný zdravotní důvod k hospitalizaci), z nich na JIP jen 23 pacientů. 

Redaktoři ČT by si snad měli přečíst někdy i něco "nemainstreamového", resp. i v tom mainstreamu v zahraničí se vyskytují informace, jež se většina Čechů patrně nikdy nedozví (např. že u poradce amerického prezidenta dr. Fauciho moc na covid nezabral lék, který se doporučuje v první dnech příznaků a má ho mít i ČR; Fauci se svým lékařem zveřejnili, že po 5 dnech pilulek - Fauci dostal covid po 4 dávkách vakcíny - se cítil hůř, což ale nepřičítal léku, jen se o tom zmínil).

ČT by se mohla zabývat např. tvrzením některých zahraničních lékařů a vědců, že míra úmrtnosti dětí do 15 let (spalničky, černý kašel, záškrt aj.) poklesla téměř o 90 % mezi roky 1860-1965 před zavedením antibiotik i globálního očkování; zčásti se situace zlepšila lepšími životními podmínkami, mj. s lepší výživou, která podporuje odpor hostitele vůči zdrojům nákazy, virům (je třeba rozlišit např. mezi Evropou a Afrikou či Asií). Jeden z článků je na Transition-news.org: Proč Rockeffeler - teorie o zárodku vedla k farmaceutické tyranii. Článek jsem celý nestihla přečíst, ale podobné potvrzuje německý Institut R. Kocha (RKI): během 20. stol. se díky lepšícím se životním podmínkám snižovala úmrtnost na různé infekční nemoci (RKI podporuje očkování, ale v SRN je pro děti povinné jen očkování proti spalničkám z důvodu velké vlny migrace do Německa ze zemí, kde většina populace očkována není; stát si netroufl vynucovat vakcinaci od migrantů, podrobil jí tedy všechny děti, ale jen u jednoho druhu nemoci, při nesouhlasu rodiče ev. zaplatí pokutu, dítě může chodit do školy i neočkované).

www.20min.ch: ukrajinský voják našel v lese ruského vojáka, který zjevně spal v době ukrajinského útoku. Nevšiml si, že území převzala Ukrajina. Video.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 7,28 přečteno 177×

1 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kudy do jaderné elektrárny

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse