Necenzurujeme.cz

I mistr ve lhaní se utne?

Tři Gepardi od Německa. Pokus dostat Schrödera ze strany. Itálie pravicová? Chlazení francouzských jaderných elektráren ve vlnách vedra. Dánsko si JE zakázalo, Švédsko si naplánovalo jejich demolici. 

www.srf.ch: Pravicová vláda v Itálii je jistá. www.orf.at doplňuje: 7 týdnů před parlamentními volbami v Itálii narazila středolevá aliance (proti "pravicovému populismu") na překážky - sice se spojili Zelení, Levice a sociální demokracie, ale jedna středová strana odešla.

SRF nabízí také analýzu politoložky o tom, že američtí demokraté hrají rizikovou hru, když "podporují" republikány, o této taktice pochybuje.

Ukrajinci znovu ostřelovali most v okupovaném Chersonu, zpozdí to jeho znovuzprovoznění. 

Podle vedení ukrajinského Energoatomu by opakovaně ostřelovaná záporožská JE měla spadat do zóny mimo vojenské operace; vedení varuje, že se tato JE může stát jadernou katastrofou, jaká se stala v Černobylu. 

Ruské ministerstvo obrany: Produkce JE v Záporoží je utlumena, při opakovaném ostřelování bylo poškozeno elektrické vedení, proto musel být výkon 2 reaktorových bloků v JE snížen.

Redakce SRF konstatuje: krátce předtím od Ruska dosazená lokální správa sdělila zpravodajské agentuře Interfax, že provoz "běžel normálně". (Moje pozn.: asi se Moskva nestihla včas domluvit s místními okupanty v Záporoží na stejné interpretaci?)

Ukrajina dostala první tři Gepardy od SRN - protiletecké tanky s dosahem až 4 km.

Ex-ruský prezident D. Medveděv (nyní v ruské bezpečnostní radě): Cílem je Rusko zničit, jde o dlouhodobé plány Západu (USA a NATO), kvůli nimž muselo Rusko už dříve vést válku v Gruzii (r. 2008).

Bývalý německý kancléř G. Schröder (přítel V. Putina) zatím nevyloučen z SPD, ale navrhovatel (zástupci SPD) se může odvolat k vyšší stranické instanci.

www.orf.at: Kyjev hlásí těžké boje na Doněcku.

V Rakousku se diskutuje o zvláštní dani na nadměrný zisk více energetických firem (ropa, plyn); institut pro výzkum v oblasti hospodářství upozorňuje, že by ale nebylo správné trestat ty firmy, které se zaměřují na energetiku z vody, větru či slunce, protože tyto druhy energie potřebujeme pro nezávislost na ruském plynu.

Za poslední 4 roky jsou francouzské jaderné elektrárny na nejnižším stupni kapacity. Do 11. září se pěti JE povolila výjimka - smějí vypouštět do řek teplejší vodu (užívanou k chlazení reaktorů) než obvykle; výjimka byla úřady povolena kvůli vlně veder, aby se zajistila elektřina, ovšem vypouštěná horká voda ohrožuje zvířata.

www.sweden.se/climate/sustainability/energy-use-in-sweden (a Wikipedia.org v angličtině): v r. 2019 Švédsko využívalo energii téměř z 56 % z obnovitelných zdrojů; má nízkou míru emisí; 75 % výroby elektřiny z vody (45 %) a JE (30 %), přes 17 % elektřiny z větrných elektráren, kombinace tepláren a elektráren cca 8 %. Foto - stockholmské přístavy investovaly do solárních panelů. 

Expandují větrné elektrárny (přes 4000 turbín, v r. 2020 produkce 276 TWh; největším zdrojem bioenergie je les (69 % země), primárně využíván pro vytápění, ale i výrobu elektřiny; solární energetika se rozvíjí, nárůst využívání tepelných čerpadel. 

Švédsko má 3 JE s šesti reaktory (z původních dvanácti); informace z r. 2020 - Švédsko připravuje v příštích letech rozebrat a zbourat 6 reaktorů na 3 místech.

V r. 2019 - 97 % energie pro veřejnou dopravu bylo z obnovitelných zdrojů. V r. 2017 se z 55% podílu energie z obnovitelných zdrojů týkalo 69 % vytápění a chlazení. 

Švédsko si do r. 2040 stanovilo 100 % výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, má mj. velkou zásobu biomasy.

Dánsko (www.wikipedia.org, Energy in Denmark): Od r. 1985 byla výroba jaderné energie v Dánsku zakázána; dovážená jaderná energie (ze Švédska a SRN) pro elektřinu činila v letech 2014-15 tři - čtyři procenta; doma produkovaný zemní plyn 6 %. 

www.svt.se: prodejna karavanů jižně od Göteborgu v plamenech, oblast uzavřena.

Švédská armáda bude školit ukrajinské vojáky vč. odhalování a zneškodňování min kladených ruskými silami, vysílá s tímto cílem do UK 120 instruktorů, náklady kolem 5 mil. SEK - informovala premiérka M. Andersson na tiskovce s ministrem obrany. Pro Švédsko a jeho občany je důležité, aby Rusko tuto válku nevyhrálo, řekla. 

Švédští odborníci na léčbu lipedému tvrdě kritizují, že zdravotnickým systémem jsou přehlíženy ženy trpící otoky (chronické onemocnění tukové tkáně a lymfatické dysfunkce), ženám lékař někdy řekne, aby zhubly, přitom při špatné diagnóze (proč žena přibývá na váze určitým způsobem) se může stav horšit. Ministryně zdravotnictví: To je skandální, nikdo by neměl být nucen bojovat za správnou diagnózu.

Na MS v soutěži družstev v drezuře bylo britské stříbro, ale po soutěži se zjistilo, že britský jezdec soutěžil s covidem; není jasné, zda Brit porušil pravidla, protože Dánsko nemá žádné covidové restrikce, ovšem podle příslušné mezinárodní organizace infikovaná osoba musí soutěž ihned opustit. Pokud by G. Hughes byl diskvalifikován, Švédsko by se posunulo k bronzovému umístění. (Upřímně se divím, že se ve sportu stále testuje na covid.)

www.berliner-zeitung.de: Lesní požár v berlínském Grunewaldu stále plápolá (při vypuknutí došlo k explozím, patrně policejní sklad munice). 

Skandál v Sasku: pravicový extrémista zveřejnil - zinscenované - video, které ukazuje únos ministra hospodářství (R. Habeck, Zelení) s pytlem přes hlavu, video mělo mobilizovat demonstranty v Sasku; už bylo podáno trestní oznámení.

www.tagesschau.de: Mučící věznice na Donbasu. Nejde jen o Olenivku, v níž měli být ukrajinští váleční zajatci mučeni a zaživa upáleni (podle více svědků, kteří zde byli rovněž vězněni, panuje toto přesvědčení, ač Rusko obviňuje z ostřelování Ukrajinu). Aktivisté z oblasti lidských práv identifikovali přes 70 takových věznic pod kontrolou separatistů - mluvili se stovkami těch, kteří pobyt v nich přežili (např. uříznuté prsty při mučení, držení vězňů v uzamčených dřevěných bednách a ještě i horší věci, které ani nechci popisovat). 

Svědectví poskytuje Anna Voroševová (o níž jsem psala včera, přežila v Olenivce 100 dnů, nyní byla na zotavené ve Francii): je tam (mezi stráží) to nejhorší ze sovětské éry, dozorci jsou brutální. Patří k těm, kteří jsou přesvědčeni, že Rusko se pokusilo výbuchem ve věznici zakrýt mučení válečných zajatců a někdy i civilistů. Vězni např. museli vylézt z cely v podřepu, husím pochodem se kolébat vpřed, ruce nad hlavou, 100-200 m do místnosti, kde byli biti. Slyšela z cely údery a křik vězňů: prosili, aby s tím přestali.

Být válečným zajatcem (u Rusů) je jistá smrt, mnoho ukrajinských vojáků u sebe nosí ruční granát - vzali by si sami život než se nechat zajmout: je to lepší než být umučen k smrti, říkají.

Vypovídají dva novináři: Ukrajinec S. Asjevev byl v izolačním vězení (u separatistů) přes 2 roky (2017-18). Jakmile se separatisté v r. 2014 zmocnili části Luhanska a Doněcka, šli jako první po aktivní části společnosti: po novinářích, politicích, aktivistech, ale i po věřících - někteří byli zabiti, někteří zmizeli. Asjevev se ve věznici setkal téměř se všemi vojenskými hodnostmi, od generálmajora po svobodníka; polovinu vězňů tvořili místní obyvatelé. 

Novinář I. Ponomarenko: na územích separatistů jsou kriminální enklávy, kontrolují je kriminální skupiny tzv. separatistů. Jde tu také o válku mezi gangstery, o boj mezi nimi ohledně kontroly území a peněz. Pro uvěznění existuje mnoho důvodů, například někdo vlastní obchod, ale rozhodne se ho získat někdo jiný. Uvěznění zůstávají bez ochrany, mezinárodní organizace k nim nemají přístup, příbuzní nemívají možnost kontaktu, někdy ani nevědí, kam dotyčný zmizel.

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 6,96 přečteno 229×

2 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

I mistr ve lhaní se utne?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse