Necenzurujeme.cz

Svět jako černá kronika

Ukrajina, Tchaj-wan, Izrael, Etiopie, Somálsko, Afghánistán aj. Slabiny demokracie. Německo jako vzor pro obnovitelné zdroje. Separatistický vůdce na JIP v Moskvě. 

V ČR nás uklidňují, že v záporožské jaderné elektrárně (JE) není vyšší radiace, ovšem www.svt.se aj. zahraniční média (mj. všechny veřejnoprávní televize) zvýraznila "existující vysoké riziko jaderné katastrofy". Opakované ostřelování JE skončilo vypnutím jednoho reaktoru. Švédská TV: dnes odpoledne v 16 hod. zpráva - části JE jsou vážně poškozeny, stále existuje riziko úniku vodíku a radioaktivních částic, také dál existuje riziko požáru. Šéf zahraniční oblasti EU J. Borrell: EU odsuzuje aktivity ruské armády v JE, je to závažné a neodpovědné porušení pravidel jaderné bezpečnosti a další příklad, že Rusko porušuje mezinárodní normy.

Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii potvrzuje: vojenské útoky podtrhují reálné riziko jaderné katastrofy. 

Švýcarská televize www.srf.ch: ke Kremlu kritický The Insider informuje o videu, na němž jsou vidět ruské vojenské nákladní vozy, jak jedou do JE, týdny jsou ruské jednotky kritizovány, že využívají JE k ochraně svého dělostřelectva a odtud ostřelují území pod kontrolou ukrajinských sil. www.orf.at: ukrajinský reaktor vypnut. 

Moje pozn.: souhlasím s izraelským historikem Hararim - dosud nebylo vymyšleno nic lepšího než demokracie, ale ta má také své slabiny; v určitých chvílích nestačí slova (vysoké riziko úniku radiace, byť i při nechtěném zásahu JE, se nezastaví na hranicích  s dalšími zeměmi) - jak si vynutit přístup nezávislých odborníků k záporožské JE? To by - kromě Kremlu - mělo být v zájmu všech ostatních zemí. Jak kvalitně se měří radiace na Ukrajině? Tatáž JE v SRN se jednou hodnotila starší metodou (bylo to O.K.), podruhé modernějším postupem - a politici se rozhodli provoz neprodlužovat. Jak kvalitně měříme české JE? Rozhodně nechci šířit "poplašné zprávy", ale tyto úvahy vzbudila četba zpráv zahraničních médií.

www.orf.at: Šéf Ruskem dosazené vojenské správy v okupovaném Chersonu V. Saldo leží v umělém spánku na JIP v Moskvě s příznaky otravy. Původně se 66letý dostal do nemocnice kvůli podezření na srdeční infarkt a mrtvici, to ale lékaři vyloučili, nyní mají podezření na otravu. Jeho stav se rapidně zhoršil, proto byl uveden do umělého spánku. Byl přepraven z Krymu do Moskvy speciálním letadlem, nyní je na klinice zaměřené na otravy (podle ruských zdrojů). 

Saldo je rodilý Ukrajinec; byl politicky činný již před ruskou invazí; v letech 2002-2012 působil jako starosta Chersonu, poté seděl v parlamentu do r. 2014 za stranu ex-prezidenta V. Janukoviče; v r. 2015 prohrál volby (chtěl být opět starostou v Chersonu). Letos byl Kremlem dosazen jako šéf vojenské správy v Chersonu.

www.tagesschau.de: Jedna oblast v německém Porýní-Falci se stává vzorem pro celé Německo - jak se stát nezávislými na ruském plynu. Zdejší firma se od r. 1995 zabývá obnovitelnými zdroji energie - voda, vítr, slunce a biomasa. Např. ze zahradního odpadu lze vyrábět třikrát větší množství energie - daná oblast je schopna výrobu zvýšit, pokrýt potřeby tepla 37 velkých budov v místě, domova důchodců, škol - o zdejší projekt se zajímají desítky států. Energii lze převádět na další města. 

Německé spolkové ministerstvo pro životní prostředí má výhrady k nedostatkům hodnocení JE v Bavorsku (nestihla jsem celé přečíst, ale mj. jde o kvalitu prověřování JE, zda lze provoz prodloužit přes letošní zimu - SRN chtěla letos ukončit provoz posledních svých 3 reaktorů. Podle provozovatelů německých JE by také mohly být problémy s personálním a dalším vybavením při pokusech o prodloužení provozu; připomíná to obtížnou situaci ukrajinského personálu v JE v Záporoží, kteří dlouhodobě pracují pod silným tlakem - pod dohledem ruských vojáků, což mj. zhoršuje psychiku).

Ukrajina i Severní Makedonie (člen NATO) potvrzují, že tento balkánský stát poskytne Ukrajině letadla a tanky (až se divím, proč se to zveřejňuje).

www.orf.at: ukrajinský prezident V. Zelenskyj podporuje trestní sankce vůči ruskému státnímu koncernu Rosatom v reakci na "akt terorismu" ruských jednotek, jež v Záporoží způsobují riziko jaderného incidentu.

Rusko tvrdí, že jeho armáda usmrtila kolem 600 ukrajinských vojáků a více než 400 "nacionalistů". 

Bitevní pole se rozrostlo na  linii 350 km, resp. podle UK se většina bojů posunula na tuto délku (ovšem ruské síly odpalují rakety přes celé území Ukrajiny vč. jejího západu); nyní se ruské síly shromažďují k jihu - analytici spekulují, zda kvůli obraně proti postupujícím Ukrajincům či kvůli vlastnímu útoku (pokus Ukrajince odtlačit). UK rozvědka to označuje: válka před novou fází; dlouhé ruské konvoje se přesouvají z Donbasu na východě směrem jihozápad. (Moje pozn.: představme si, jak bychom řešili frontu 350 km, přes celou ČR.)

www.theguardian.com: Na Tchaj-wanu v hotelu byl nalezen mrtvý 57letý tchajwanský zástupce vedení institutu, v němž se zabýval projektem výroby raket. Podle úřadů nebyly známky, že by někdo zvenčí vnikl do hotelového pokoje.

V UK byl 12letý Archie v kómatu odpojen z přístrojů, rodiče vyčerpali všechny právní cesty, jimiž se mohli domáhat dalšího udržování jeho života (poranění mozku při nehodě; moje pozn.: proč soud nedovolil rodičům přemístit syna do hospice - někdy se tyto případy dají řešit tím, že si rodina zaplatí jinde další udržování pacienta při životě; lékaři poukázali na smrt mozkového kmene, mozek by ale měl být "mrtvý" celý, ovšem nejsem do případu více zasvěcena, jen vím, že různé země mají různé definice "smrti mozku" a někdy i "beznadějné" stavy vyústily v to, že se pacient z kómatu probral). 

Média se věnují silně Tchaj-wanu a Číně, dále Izraeli (který před útokem na Gazu zveřejní varování vůči tamním civilistům, jenže islámisti se ukrývají i v civilních objektech): www.srf.ch - v jedné budově zničené v Gaze měl být usmrcen velitel Islámského džihádu, nicméně tato militantní skupina v prohlášení uvedla, že jsou připraveni pokračovat ve válce. 

Setkání Erdogana a Putina v Soči (na videu si podali pravice, o hybnosti Putinovy pravé ruky se ale spekuluje): ve společném prohlášení se měla posílit spolupráce mezi Ruskem a Tureckem (švédský expert - SVT.se - odhaduje, že Rusko by asi chtělo turecké drony).

Přijede papež František na Ukrajinu? Ukrajinský velvyslanec ve Vatikánu o tom uvažuje po návštěvě papeže; přestože je zřejmě fyzicky křehký (85 let), je plánována jeho třídenní cesta v září do Kazachstánu. 

ORF.at: etiopská armáda (prý) zabila 800 bojovníků-islamistů (ve hře Somálsko); v Libyi v hlavním městě boje ozbrojených skupin (tahanice o moc); výbuch bomby v Kábulu... (Život na Zemi rozhodně není procházka růžovým sadem, akorát si to můžeme občas namlouvat na pláži v Chorvatsku nebo u číše vína. Ovšem v současnosti se ve více evropských zemích projevuje také mj. potřeba šetřit vodou - potíže má mj. Francie. A celá Evropa hoří - až si místy říkám, zda za to může "jen" počasí, podnět dá zpravidla člověk; nedávno vypukl požár v Berlíně - hořel větší les vč. výbuchů munice v policejním skladu, švýcarská TV dnes ukazuje požár v této zemi.)

Takže, dobrou noc.

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 4,51 přečteno 174×

3 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Svět jako černá kronika

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse