Necenzurujeme.cz

Posilující dávky v nemocnicích

Kdo je v ČR hospitalizovaný - srovnání očkovaných a neočkovaných. Data z Rakouska: politici omezovali základní práva kvůli minimálnímu podílu pacientů na JIPkách?

www.koronavirus.mzcr.cz: k 3. srpnu máme 1176 hospitalizovaných s pozitivním testem na covid-19 (úřady vysvětlují, že covid nemusí být primární příčinou hospitalizace); z nich na JIP je 32 covid-pacientů (což je nepatrná hodnota).

https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky: tady mi vždy chvíli trvá, než se zorientuju v grafech a tabulkách, není např. zcela jasný titulek k tabulce "Pravděpodobnost" hospitalizace (jde o skutečná data či jen odhadnutá?). Nicméně něco se z dat vyčíst dá:

Nově hospitalizovaní pozitivně otestovaní podle věku - 80+: 106 neočkovaných osob, 56 plně očkovaných, 290 osob s posilující dávkou; 70-79 let: 87 neočkovaných, 49 plně očkovaných, 253 s posilující dávkou; 60-69 let: 52 neočkovaných, 33 plně očkovaných, 77 s posilující dávkou.

Už z tohoto přehledu vidíme, že nejvíce jsou v nemocnicích pacienti s posilující dávkou, kteří představují v celkové populaci nejnižší podíl očkovaných. Má to jistě více příčin: starší občané zpravidla s některými chronickými nemocemi, avšak část českých lékařů upozornila ministra V. Válka, aby se aplikace dalších dávek vakcín více zvažovala, nemusí každému prospět (např. pro někoho jsou rizikovější některé vedlejší účinky vakcín, je také podezření, zda vyšší počet dávek neoslabuje imunitu; informace např. na www.sinagl.cz).

Nově hospitalizovaní na JIP - 80+: neočkovaní 2, plně očkovaní 2, s posilující dávkou 19; 70-79 let: neočkovaní 2, plně očkovaných 9, s posilující dávkou 16; 60-69 let: neočkovaných 7, plně očkovaní 3, s posilující dávkou 9 osob.

I zde tedy převažují pacienti s tzv. posilující dávkou vakcíny.

Podíl pozitivně otestovaných vyžadujících hospitalizaci na JIP: 60-69 let 0,6 %, 70-79 let 1,3 %, 80-89 let 2,4 % (uvádím přednostně nejstarší občany, u nichž se předpokládá vyšší potřeba jejich ochrany, nyní při omikronu jde o nízké procento hospitalizací).

Počet hospitalizací podle stavu a přístrojů k 3.8.: bez příznaků 198 (patrně jen pozitivní test, ale primární příčina asi spočívá v jiné nemoci), lehký stav 559, středně těžký 387, těžký stav 32 pacientů.

Úmrtí za den 3.8.: 80+ 2 úmrtí, 70-79 let 2, 60-69 let 0.

Celkově za více než 2 roky ale máme jednu z nejvyšších míru úmrtnosti s pozitivním testem na covid, při porovnání např. s evropskými zeměmi: 40 531 (Rakousko s podobným počtem obyvatel nyní dosáhlo mírně přes 20 000 úmrtí). Web českého MZ ČR ukazuje v posledních dnech vyšší úmrtnost za jednotlivé dny, např. 4, 14, 13, 20 úmrtí hlášených za den (někdy půjde o hlášení za více dnů).

Rakouská televize www.orf.at ukazuje, jak zdejší politici nadměrně potlačovali základní práva a svobody občanů během pandemie (covid-pas, zákaz vstupu neočkovaných na různá místa, pokus prosadit povinné očkování od 18 let, který nakonec ale byl "odpískán", nicméně i dnes rakouské úřady lidem říkají, že pokud pro něco (cestování) budou potřebovat covid-pas, pak jako "základní" vakcinaci potřebují tři dávky! Přitom ale za celou pandemii bylo na JIPkách (tedy ve vážnějším stavu) jen 0,36 % z infikovaných. 

Míra omikronových hospitalizací klesá: zatímco na konci ledna 2022 bylo hospitalizováno 3,9 % z pozitivně otestovaných, na konci letošního dubna už jen 2,3 % (jde o standardní lůžka s lehčím stavem). Za letošní 4 měsíce bylo hospitalizováno na JIPkách jen 0,1 % ze všech pozitivně otestovaných. Za 4 letošní měsíce bylo na standardních lůžkách hospitalizováno 0,98 % z infikovaných. (Takže si můžeme podle svého naturelu přemýšlet, zda je ospravedlnitelné zavádět např. lockdown pro neočkované, když dopad na nemocnice a JIP není vysoký.)

ORF.at uvádí, že za omikronu se zkrátila doba hospitalizace (u nás taky) a klesla úmrtnost. Od začátku pandemie do konce letošního května úmrtnost v průměru činila 14,8 % celkově, na JIP 33,4 %, letos za 5 měsíců je to 9% úmrtnost (na JIP 23,5 %). Na konci letošního května byli pacienti s covidem před úmrtím léčeni či ošetřováni na JIP z 25 %, kolem 48 % bylo na standardních lůžkách před úmrtím, dalších 27 % zemřelo mimo nemocnice financované ze zemského fondu (patrně spíše v sociálních ústavech).

Rakouská lékařka, která spáchala sebevraždu údajně po výhrůžkách od odpůrců covid-opatření a očkování: šéfka klubu Zelených Sigi Maurer ostře kritizovala zemskou policii v Horních Rakousích (v krátkém textu to nebylo upřesněno - zda mohla policie případ řešit líp).

Ukrajina se podle WHO nachází ve zhoršené zdravotní nouzi: ruské útoky na 434 zdravotnických zařízení - to je více než polovina celosvětově hlášených 615 útoků. Ukrajinský zdravotnický personál je přetížený, je zvýšený počet požárů ve zdravotnických zařízeních a blíží se zima, což zhoršuje celkovou situaci. Nejhůře jsou na tom lidé, která jsou kvůli bojům nedosažitelná pro poskytnutí péče, jsou nejsilněji ohroženi, patří k nim region Donbas na východě a na jihu země Cherson.

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 3,96 přečteno 207×

4 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Posilující dávky v nemocnicích

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse