Necenzurujeme.cz

SRN: Radši uhlí než jádro?

Setkání USA - Čína. Útok na německou sociální demokracii? Více političek utrpělo mj. ztrátu paměti. Covid epidemie prý posiluje - vážný stav ale jen ojediněle.

www.theguardian.com/world/2022/jul/08/germany-reactivate-coal-power-plants-russia-curbs-gas-flow: Německo se rozhodlo obnovit výrobu elektřiny z uhlí, dodávky plynu z Ruska potrubím od Baltského moře do SRN redukovány na 40 %. Parlament schválil "nouzové předpisy" - reaktivovat zakonzervované uhelné elektrárny. Je to bolestivé, ale nezbytné, řekl ministr R. Habeck (má jít samozřejmě jen o přechodné řešení).

www.reuters.com (22.6.): Mohla by SRN udržet v provozu své tři poslední reaktory? Po incidentech v Japonsku (2011) s JE tehdejší kancléřka A. Merkelová rozhodla, že do konce r. 2022 se uzavřou všechny německé JE (např. z Wikipedie se lze seznámit s tím, že i německé jaderné elektrárny provázely v 70. a 80. letech incidenty, např. bylo u jedné poškozeno 10 palivových článků, u další selhal uzavírací ventil s kontaminací lokálního území, náklady na incidenty ve stovkách mld USD). 

Německá vláda letos v březnu: legální, bezpečnostní a odpovědnostní otázky vyloučily zachování JE, kancléř O. Scholz dosud odmítal udržet v provozu JE déle. Tři zbývající JE zajišťují 4300 MW; původních 6 JE zajišťovalo 12 % elektřiny. Pro stranu Zelených jsou JE nepřijatelné: bezpečnostní rizika a nedořešení jaderného odpadu, emise nejsou nulové. Ani provozovatelé zbývajících JE nevidí šance na prodloužení jejich života: podle vlády nejsou JE řešením, musíme to akceptovat, bylo by drahé prodlužovat provoz, je pozdě něco měnit.

www.world-nuclear.org: V r. 2011 měla SRN 11 reaktorů, pokrývaly čtvrtinu elektřin; v r. 2019 např. vítr a solár pokrývaly 28 %. (Při řešení - kam s jaderným odpadem, se ukázalo, že ho nechce žádná západní země.)

Bloomberg, resp. www.finance.yahoo.com (Germany nuclear): existují technická rizika, kdyby se uvažovalo o prodloužení provozu JE.

www.en.wikipedia.org (Renewable energy in Germany): SRN byla označena za světově největší ekonomiku s obnovitelnou energií, zejména v kapacitě fotovoltaiky a větrných elektráren; v r. 2019 mělo jít o 42,1 % energie z obnovitelných zdrojů. 2021: JE 13,3 % (zdroj elektřiny), hnědé uhlí 20,2 %, černé uhlí 9,5 %, zemní plyn 10,4 %, vítr 23,1 %, solár 9,9 %, biomasa 8,8 %, hydro 4 % aj.

The Guardian: rozhovor mezi ministry zahraničí USA a Číny trval přes 5 hodin. Novinářům řekl A. Blinken: Jsme znepokojeni ze sblížení Číny s Ruskem. Nevěřím, že Čína se chová způsobem, který je neutrální. Nevidíme žádné známky v této chvíli, že si Rusko přeje zapojit se do smysluplné diplomacie; nejde jen o agresi proti Ukrajině, ale i proti západním principům světového řádu. 

Americký šéf diplomacie Blinken je pro mne zajímavou osobností, podle Wikipedie pochází z židovské rodiny, jeden jeho předek z Kyjeva, další z Německa, v rodině měl i přeživšího několik nacistických koncentračních táborů vč. pochodu smrti. Podle mne tedy Blinken má zvýšenou citlivost na totalitní, autokratické systémy vládnutí. 

Do UK přijíždějí ukrajinští vojáci na výcvik; bitva o znovuzískání Chersonu. Rusové ostřelují Doněcko z různých směrů (www.orf.at: Rusové shromažďují rezervní síly poblíž Ukrajiny). 

Nahradí B. Johnsona na pozici britského premiéra Rishi Sunaken? "Proklepla" jsem si ho přes Wiki: jeho indičtí rodiče emigrovali z Afriky, on studoval v UK. V britské historii se stal prvním vrcholným politikem, který byl postižen za porušení zákona - dostal pokutu kvůli porušení covid-opatření během lockdownu. Rezignoval na post ministra ovšem až 5.7., 8.7. oznámil svou kandidaturu na pozici premiéra. (Tak z toho mám pocit, že vůči sobě nesebekriticky "vrazil nůž" do zad premiéra, který mu umožnil účast ve vládě, aby získal větší moc?)

Ukrajina obnovuje dunajské říční přístavy ve snaze dostat své obilí do světa (pokus o obnovu této dopravní cesty, dříve se využívala zřejmě zřídka).

www.berliner-zeitung.de: Více žen z SPD po společenské akci této politické strany omámeno - policie vyšetřuje kauzu jako možný útok, sociální demokracie je v šoku. Na akci (patrně festival) se pil alkohol, 8 členek SPD pak pociťovalo nevolnost, závrať a ztrátu paměti - po konzumaci alkoholu (tady jsem se přece jen zasmála; politici někdy ztrácejí paměť i bez alkoholické příčiny). Policie oznámila další 4 případy. Oběti ev. útoku byly vyšetřeny v nemocnici, podezření, že šlo o tzv. K.o.-Tropfen (s tím jsem měla trochu problém ohledně překladu, ale patrně jde - redakce potvrzuje - o tekutou extázi). Redakce varuje všeobecně: společné oslavování může mít rizika, když někdo z okruhu známých či cizí osoba použije chemické látky u pití, např. v barech hrozí rohypnol nebo v rámci tekuté extáze. Loni měla berlínská policie 22 takových případů, kdy se pachatel postará o to, aby oběť učinil bezbrannou. Akce se zřejmě účastnil i kancléř a ministři, o to více kauza rozrušila politiky.

Nejen ČT nám sděluje, že "covid-epidemie posiluje" (včera jsem psala, že v ČR nyní bylo 13 covid-pacientů na JIP, zpravidla jde o jedince s jinými vážnými nemocemi, k nimž přibude pozitivní test). 

www.orf.at: V Itálii za den registrováno přes 100 000 nových covid-případů. K tomu dodám podle Worldometers.info, že Itálie má přes 60 mil. obyv.; z 1,2 miliónu v současnosti pozitivně otestovaných (většina má mírné příznaky nebo bez příznaků) je 361 (0,0 %) pacientů ve vážném stavu. 

Vzhledem k tomu, že ČT poukazuje na "nárůst" infekce ve Francii (také přes 60 mil. obyv.), tak podle www.worldometers.info/coronavirus/country/france situace vypadá takto: ze 16 miliónů aktivních případů (pozitivně otestovaní, kteří někdy nemají ani příznaky) je 0,0 % ve vážném stavu (v porovnání s celkově pozitivními je počet osob ve vážném stavu tak malý, že v podstatě nejde ani vyčíslit).

Švédská televize www.svt.se nabídla studii z USA, která má občany přesvědčit o užitečnosti covid-vakcinace. Kdo se nakazí covidem vícekrát, má vyšší riziko hospitalizace či úmrtí, onemocnění či zhoršení diabetes, plic, srdce, ledvin apod. (To hrozí u jedinců s nižší imunitou i u "chřipky" - moje pozn.). Ve studii bylo 250 000 osob, které měly covid jen jednou, 38 000 lidí bylo pozitivně otestováno vícekrát (moje pozn.: mírně přes 10 % - při porovnání s těmi, co měli covid jen jednou - tedy mělo dostat covid víckrát, přičemž někdo mohl být otestován pozitivně falešně, testy nejsou spolehlivé na 100 %, a hlavně tu chybí informace, kolik z očkovaných dostalo covid-19 jednou či vícekrát; tyto informace je třeba brát s rezervou: kdo si vyzkoušel, že covid přečkal dobře, patrně nechodí na test znovu při podobných příznacích, omikron prostě připomíná u většiny lidí "běžnou virózu" či jen únavu a rýmu). 

Rakouská televize www.orf.at se zmiňuje o rozdílném ne/zájmu občanů o 4. dávku vakcíny v jednotlivých spolkových zemích: např. v Salcburku má 4. dávku 10 % osob od 80 let a 6 % od 65 let. (Podle mého nedávného ověřování oficiálních údajů na www.sozialministerium.at zhruba 20-30 % populace si očkování nepřeje vůbec.)

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 7,76 přečteno 219×

1 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

SRN: Radši uhlí než jádro?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse