Necenzurujeme.cz

Hrozí "norský Krym"?

Kreml vzpomněl dohodu z r. 1920. Kdyby byl Putin ženou - úvaha britského premiéra. Kdo volal evropským starostům jako "Kličko"? Nesahejte na Tchaj-wan. Kam šlo ruské zlato.

Rakouská televize www.orf.at: Špicberky - Rusko hrozí Norsku odvetou. Kreml pohrozil blíže neuvedenými opatřeními, pokud Norsko nedovolí zásobování ruské osady na Špicberkách. Jde o podobný konflikt, kdy si Kreml stěžuje na redukci přepravy zboží mezi Ruskem a Litvou ohledně zásobování ruské exklávy Kaliningrad (omezení transportu se týká jen záležitostí určených v rámci EU - sankcí). 

Špicberky (souostroví) leží mezi norským severním pobřežím a severním pólem a patří Norsku, Rusko ale poukazuje na dohodu podepsanou v r. 1920, podle níž má právo na důlní těžbu na souostroví. Ve Wikipedii jsem dohledávala další údaje o jednotlivých osídlovaných místech: např. Pyramiden osadu založili Švédové v r. 1910, v r. 1927 ji odkoupili Sověti, začali těžit uhlí podle zmíněné špicberské dohody, v dobách "největší slávy" tu bylo přes 1000 obyvatel, ale těžba přestala být rentabilní a v r. 1998 se rozhodlo o evakuaci města - obyvatelé odjeli lodí. Pak už sem mířili jen turisté "pokochat se" sovětskou socrealistickou architekturou (např. Leninova socha), nyní zde žije jen personál hotelu (a možná tu je česká arktická výzkumná stanice). 

V r. 2016 bylo na Špicberkách 2667 obyvatel s převahou Norů. Kdysi jeden důl patřil Američanovi, pak Norům apod. Jen v dávnější minulosti některé osady obývali Rusové, průběžně počet obyvatel silně poklesl. (Podle mě má Norsko právo držet se sankcí vůči Rusku, protože s jeho válkou na Ukrajině nesouhlasí, v rámci NATO se jistě předpokládá, aby se i na Špicberkách zamezilo ev. vojenským rizikům ze strany Ruska. Je také otázka, zda a nakolik dohoda z r. 1920 ještě platí, jak přesně zní.) Podle údajů ve Wikipedii nešlo nikdy o ryze ruskou osadu, mj. tu žili či žijí také Ukrajinci a Poláci (bez vměšování Kremlu se jejich soužití jeví jako bezproblémové, ale Kreml tu jistě má určité zájmy, možná nejde jen o "zásobování" běžnými věcmi).

ORF.at: Mezi Ruskem a Ukrajinou došlo k největší výměně zajatců, na svobodu se tak dostalo 144 ukrajinských vojáků vč. 95 bojovníků z mariupolského Azovstalu, podle ukrajinských úřadů jde zpravidla o nejvíce zraněné, např. s amputací končetin. 

Na ruských sítích se k podvodným telefonátům (falešného kyjevského starosty V. Klička) starostům evropských měst (Berlín, Vídeň, Madrid, Varšava) přihlásila ruská dvojice "komiků" (duo Vovan a Lexus) - nechtěli prozrazovat detaily, ale prý to bylo snadné. Tvrdili, že to nebylo na pokyn ruské tajné služby, ale novináři konstatují, že vystupují proti kritikům Kremlu a ruské ministerstvo obrany je ocenilo jako "mistry telefonické diplomacie".

Švédská televize www.svt.se: Finsko umí stavět ploty proti Rusku. Amnesty International: bombardování mariupolského divadla je válečným zločinem, Rusko tak zřejmě činilo záměrně.

www.theguardian.com: Britská ministryně zahraničí: Jedním z důvodů, proč Rusko bylo schopno napadnout Ukrajinu, bylo podcenění obrany v Evropě. Putin je otřesný diktátor - nařídil spáchat na Ukrajině ty nejděsivější zločiny, vidíme systematické znásilňování žen, útoky na civilisty. Nezná Putinovu motivaci, ale ví, že je nutné učinit vše pro zastavení této války, pro vytlačení Putina a ruských vojsk z Ukrajiny, jinak bude Evropa méně bezpečná.

Indonéský prezident podpořil Ukrajinu.

Britský premiér B. Johnson: Kdyby byl Putin ženou, kterou očividně není, ale pokud by byl, skutečně si nemyslím, že by se pustil do šílenství, do macho válečné invaze a násilí, jak se děje. Pohlaví ruského prezidenta je přispívajícím faktorem pro invazi na Ukrajině, je to dokonalá ukázka toxické maskulinity, uvedl Johnson pro německá média po setkání zemí G7.

Britská ministryně zahraničí L. Truss: Obchod by měl být zaměřen na země, kterým lze důvěřovat, státy by měly zvážit obchodní vztahy, vyvarovat se zemí, které ekonomickou moc zneužívají. Čína rozšiřuje svůj vliv přes ekonomické donucování a její posilování vojenské síly je reálným rizikem. Čína by se dopustila "katastroficky chybné kalkulace", pokud by napadla Tchaj-wan. Jemu i Ukrajině je třeba včas dodávat zbraně na obranu.

www.svt.se: Země G7 nebudou dovážet zlato z Ruska; podle Bílého domu je zlato ruský druhý největší export s podílem 5 % na světovém exportu v r. 2020: 90 % z exportu šlo do některých zemí G7.

Madrid se před summitem NATO ocitl v "lockdownu": bezpečnost zajišťovalo 10 000 policistů; starosta města požádal občany, aby během 3 dnů projevili trpělivost, aby pracovali na dálku a "nejezdili" (patrně autem). 

www.theguardian.com: Starosta Mariupolu - Ukrajina zde (v minulosti) vytvořila podmínky pro život velmi starých lidí (většinou "děti druhé sv. války"), nyní budou mezi prvními, kdo bude mj. trpět infekčními nemocemi, jsou nuceni (kvůli ruské okupaci) zde přežívat mj. bez adekvátní zdravotní péče, mají slabou imunitu, nedostatek jídla a vody, léčiv, jejich zdraví je v riziku.

Korespondence předsedkyně Evropské komise U. von der Leyen a šéfa firmy Pfizer: redakce New York Times loni v dubnu zveřejnila, že si Leyenová vyměnila textové zprávy s šéfem Pfizer, jde o navázání vztahu týkajícího se lukrativního obchodu kolem život chránící covid-vakcíny. Ne/existenci textových zpráv začala šetřit evropská ombudsmanka po stížnosti ohledně ne/transparentnosti vztahu EK - Pfizer. Letos v lednu ombudsmanka obvinila EK z administrativního pochybení, s korespondencí týkající se EU politiky a rozhodování by se mělo zacházet jako s dokumenty EU, jež podléhají pravidlům transparentnosti.

EK: nemohla textové zprávy najít, protože nejsou uchovávány "krátkodobé, pomíjivé" dokumenty, jež nebyly v držení instituce. Neobsahovaly důležité informace, tvrdí EK. Ombudsmanka označila tuto odpověď EK za problematickou. 

Belgická sociální demokratka K. Van Brempt, jež předsedá speciálnímu výboru pro covid-19 v Evropském parlamentu, označila postup EK za nepřijatelný - totální nedostatek transparentnosti prospívá průmyslu, nikoliv evropským občanům.

Belgická politička se ale vyjádřila také ke covid-vakcínám všem:

www.tagesschau.de: Z rešerší bruselské organizace CEO aj. vyplývají pochybení Evropské komise (EK) či EU, která bránila spravedlivějšímu rozdělení vakcín. Podle protokolů k nákupu očkovacích látek si státy EU zajistily miliardy dávek, jež nakoupily za vysoké ceny, a blokovaly uvolnění patentů na vakcíny. Na konci r. 2020 Indie a Jižní Afrika požádaly WHO, aby se patenty uvolnily; přestože WHO návrh podpořila, EK to zablokovala (také se to mělo týkat léčiv a testů). 

EK a výrobci vakcín uváděli, že vývoj přípravků stál miliardy, bez zisku firem by do budoucna nebyl žádný výzkum. Avšak kritici, k nimž patří i zmíněná belgická politička, uvádějí, že ve vývoji vakcín je mnoho veřejných peněz a výrobci by měli investovat také vlastní zisk; výrobci získali 10krát - 20krát své peníze zpět. Proč se tak děje bez hranic?

Lobbisté kolem farma-firem tlačili na EK a na této úrovni se blokovalo uvolnění patentů. Komise ale na své straně nevidí žádné pochybení, napomohla výrobě, existenci vakcín v Evropě a ty pak byly exportovány do celého světa. Podle UNICEF ale ke konci loňského září bylo 157 dávek (10krát víc) na 100 obyvatel v EU, ale do afrických států šlo jen 16 dávek.

Tagesschau.de: V USA lze očkovat proti covidu i děti mezi 6. měsícem a 5 roky. Testování na covid-19 v SRN už nebude zdarma pro všechny. V SRN vzhledem k nadměrnému množství dávek vakcín budou muset být 3 milióny dávek zničeny kvůli prošlé lhůtě.

Ceny plynu explodují. Je to něco jako druhý nájem.

www.srf.ch: švýcarská vláda schválila další sankce proti Rusku, obsahují embargo na ropu a určité ropné produkty z Ruska. Nákup, dovoz a tranzit či přeprava do Švýcarska nebo přes ně a služby s tím spojené jsou zakázány (ale je tu zřejmě přechodné období do začátku r. 2023). 

Kdo bude příště na řadě? Moldavsko, Pobaltí, Polsko? Odpověď je: všichni, varoval ukrajinský prezident V. Zelenskyj ve video-vystoupení na summitu NATO. Moskva používá jako nástroje hlad, který může způsobit značnou migraci, dále energie, jimiž lze potlačovat svobodu a demokracii Evropy. Ukrajina potřebuje měsíčně 4,7 mld franků na krytí své obrany. 

NATO má nový koncept obranné strategie, kdy s Ruskem nepočítá jako s partnerem; vztahy by se mohly změnit, jedině až Rusko opustí své agresivní chování a bude dodržovat mezinárodní právo. Je ale potřeba udržet komunikaci s Moskvou kvůli minimalizaci rizik, snížení eskalace a dosažení větší transparence. 

Švýcarští politici se zabývají rizikem nedostatku plynu v zimě; někteří radí firmám, které tak mohou učinit, aby místo plynu přesly na ropu. Ve Švýcarsku bude v zimě potřeba 30 terawatthodin elektřiny, v létě je to jen 5 terawatthodin. Při nedostatku energie by byly pokryty domácnosti a významná sociální infrastruktura; nebudou se např. vytápět některá místa ("prázdné tělocvičny"). Je třeba informovat občany, že může nastat nouzový stav; spotřebu je třeba redukovat.

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -1,80 přečteno 455×

13 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Hrozí "norský Krym"?

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse