Necenzurujeme.cz

Me Too je i v Rakousku

Jaderná elektrárna v rukou Rusů - stále obavy. USA zdvojnásobily dodávku raket. Starostům evropských měst volá nepravý Kličko. Delfíni v Černém moři umírají. Místo alarmu dali švédským pacientům poklici na hrnec.

Švédská televize www.svt.se: přímá reportáž o ruských leteckých útocích na chemickou továrnu v Severodoněcku (dnes v 11,30 hod.), kde se ukrývají civilisté, velká část města je zničena. (Ukrajinští vojáci se odtud mají stáhnout, viz dále.) Masivní útoky ruských robotů na ukrajinské vojenské cíle (na různých místech, vč. ale civilních oblastí, viz dále).

USA zdvojnásobily dodávky raket na Ukrajinu.

Včera 22 hod.: Mezinárodní agentura pro jadernou energetiku IAEA vyslovila narůstající obavy ze situace ukrajinského personálu největší evropské jaderné elektrárny v Záporoží, která je v rukou ruských sil. Podle ředitele agentury je situace neudržitelná, zaměstnanci pracují v extrémně obtížných podmínkách; agentura chce dosáhnout toho, aby směla JE navštívit. 

O JE v Záporoží informuje i Echo.cz: Ruské síly se snaží potřít odpor ukrajinských zaměstnanců, většina zůstává loajální ke Kyjevu; zaměstnanci např. každý den před nástupem do práce procházejí prohlídkou vč. vysvlékání (hledá se tetování), podstupují několikahodinové výslechy, někteří se z nich nevrátili, někteří strávili týdny ve sklepení bez jídla a vody.

Rakouská televize www.orf.at: Kyjev - Udržet zásobovací cestu směrem Lysyčansko. Rakety odpáleny z Běloruska směrem Černihiv. 

O. Zelenská obviňuje Rusko ze sexuálních zločinů.

Experti: Tisíce delfínů (nejméně 3000) v Černém moři zahynuly, jejich smrt je spojována s ruskými útoky na Ukrajinu; vedoucí šetření I. Rusev a odborníci Národního parku poblíž Oděsy mluví o explozích a sonarové technologii.

USA chtějí posílit vztahy s novou skupinou (států) v Pacifiku.

www.wien.orf.at/stories/3162264: podobně jako starostka města Berlín či starosta Madridu se stal obětí podvodu také vídeňský starosta M. Ludwig (SPÖ) - ve videotelefonátu jde o podvod: volaní se mají domnívat, že mluví s kyjevským starostou V. Kličkem. Berlínská starostka měla o pravosti hovoru významné pochybnosti, proto hovor přerušila. Vídeňský starosta setrval v hovoru (zřejmě) déle, resp. neměl pochybnosti: prý ale nemluvil o žádných "neobvyklých" věcech, jen o uprchlících ve Vídni nebo o situaci na Ukrajině. Kyjevský starosta V. Kličko potvrdil, že si se starostou Vídně netelefonoval. (Není tu informace, zda se tyto podvodné telefonáty vyšetřují, patrně ano.)

Renomovaná rakouská režisérka (divadlo, film) K. Mückstein (dcera poslankyně) iniciovala téma Me Too v Rakousku, na jejím Instagramu se zveřejňují některé kauzy, jiné se veřejně neprezentovaly: samozřejmě i v Rakousku dochází k sexuálnímu obtěžování (v oblasti filmu a divadla), případy se pohybují od "nepříjemností" až po těžké trauma. Mnohdy jde o známky absence respektu a neprofesionality. 

Např. herec přemluvil kolegyni k četbě textů v jeho hotelovém pokoji, pak došlo na návrh masáže a orálního sexu. Režisérka má informace o několika znásilněních. Byly jí oznámeny i případy násilí na mužích, zmíněny jsou případy homofobie, rasismu, transfobie.

www.svt.se: Po střelbě v nočním gay baru v Oslu nejméně 2 mrtví a 21 zraněných; 42letý útočník, Nor žijící v Oslu, byl zadržen, je podezřelý z vražd a terorismu. Norsko zrušilo Pride Parade (boj za práva LGBT osob).

Švýcarská televize www.srf.ch: Celoukrajinský alarm - v noci exploze na jihu v Záporoží, v centru země (Dnipro), 4 zranění na západě Ukrajiny; podle guvernéra regionu Lvov byly odpáleny ruské rakety z Č. Moře (některé byly zneškodněny). 

Ukrajinská armáda, jež se má stáhnout od Severodoněcka, zjevně je schopna udržet zásobovací cestu směrem Lysočansko, město je ale pod těžkou palbou. (Jak patrno, Kreml odpověděl na přiznání statutu kandidátské země EU pro Ukrajinu - moje pozn.)

Americký ministr zahraničí ujistil, že Ukrajina dostane další vojenskou pomoc: nebojují jen za sebe, ale za nás všechny - A. Blinken. Od začátku války USA poskytly Ukrajině vojenskou pomoc na obranu v hodnotě 6,1 mld USD (5,85 mld CHF).

USA jsou připraveny podpořit každé diplomatické řešení, ale Rusko ukazuje, že nemá žádný zájem - Blinken. Je přesvědčen, že sankce proti Rusku na tuto zem těžce dolehnou, i když vedení v Moskvě některé účinky sankcí ještě chvíli bude tajit.

www.theguardian.com: série článků k Britům, kteří byli v Doněcku odsouzeni k smrti, jednomu z nich prý bylo řečeno, že trest bude vykonán (v době, kdy se teprve připravovalo odvolání proti rozsudku). 

www.svt.se: Zástupce švédské inspekce zdravotní a sociální péče - viděli při kontrole např. pacienty, kteří měli volat personál pomocí poklice na hrnec nebo se nemohli dostat do chodby s defibrilátory kvůli nemocničním lůžkům v cestě. V některých regionech Švédska, resp. v některých nemocnicích byly nalezeny nedostatky mj. v urgentní péči, v počtu sester / ošetřovatelů, v počtu míst pro péči. Třem nemocnicím (vč. univerzitní nemocnice v Uppsale) hrozí pokuty 10 - 20 mil. SEK, podle inspektora je to poprvé, kdy se takto rozhodlo proti regionální nemocnici. Jedna z nich má např. do konce září zajistit 219 míst pro pacienty, což regionální ředitel pro zdravotní péči považuje za velmi obtížné. 

SVT konfrontovala informace o nedostatku sester v helsinborgské nemocnici s ministryní zdravotnictví: ta uvedla, že za zajištění personálu a pracovních podmínek odpovídá zaměstnavatel (zaměstnavatelé ale poukazují na nedostatek peněz od regionů). 

www.20min.ch: Švýcarsko v r. 2021 dováželo kolem 43 % svého plynu nepřímo z Ruska, nakupovalo ho v Itálii, SRN, Francii a Nizozemí. Potřebuje ale méně než 1 % z celkového plynu v Evropě, nicméně některá odvětví (strojírenství apod.) jsou na plynu více závislá. Německo v minulosti rozhodlo postupně vyřazovat uhlí a jadernou energetiku, stalo se tím ale více závislým na plynu, nyní se v německém parlamentu diskutuje, zda by se SRN měla vrátit  k uhlí a atomové energii (Moskva snížila dodávky do Evropy o 60 %).

Švýcarská vláda zavázala provozovatele plynárenské sítě ke skladování 15 % roční spotřeby plynu v sousedních zemích (sklady by musely být k dispozici nejpozději od 1.11.), dalších 20 % roční spotřeby by muselo být připraveno ve Francii, SRN, Itálii a Nizozemí (kvůli zimní sezóně).

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -0,29 přečteno 306×

11 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Me Too je i v Rakousku

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse