Necenzurujeme.cz

Ruská telka šílí radostí

Nad "osvobozením" Azovstalu, z něhož ale všichni chtějí pryč od Putina. Itálie pracuje na mírovém plánu. Covid-19 v USA? Spíš novinářská kachna.

www.srf.ch: Rusko mediálně využívá Mariupol. Jako vítězné trofeje prezentuje ruská státní televize zajaté ukrajinské obránce ocelárny Azovstal; před touto kulisou stojí v řadách muži s plnovousem, jejich tváře byly týdny bez slunce při pobytu v bunkrech v průmyslové zóně. Ruská televize šílí z "bezpříkladné operace" a "z osvobození" ocelárny (kde se ukryla část obyvatel Mariupolu spolu s jejich ukrajinskými obránci) a z kompletního převzetí strategicky důležitého přístavního města; pro Ukrajinu je to závažná ztráta. 

Na ukrajinském internetu také převládá radost ze "záchrany" vojáků nad smutkem z porážky (Ukrajina spoléhá, že zajatí obránci budou vyměněni za ruské zajatce). Město mělo před invazí téměř 500 000 obyvatel, z nichž mnozí zemřeli při ruském bombardování, další uprchli (zpravidla směrem pryč od Rusů); z hlediska ukrajinského prezidenta V. Zelenského k obraně chyběly těžké zbraně. 

Itálie pracuje na mírovém plánu, podle ministra zahraničí L. Di Maia je nyní potřebná "diplomatická protiofenzíva". Měly by být zapojeny všechny relevantní mezinárodní organizace. Prvním cílem by mělo být docílit přerušení lokálních bojů, zavést příměří, definovat neutralitu Ukrajiny a dohodnout mír. Plán je připravován diplomaty a italskou vládou, se zapojením zemí G7, OSN, EU a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, zapojeny by měly být také Turecko a Indie. Italský ministr se však vyjádřil pesimisticky k aktuálnímu stavu jednání s Ruskem, kdy Putina zatím nic nepřesvědčilo k jednání.

Nedávno se na sankčním seznamu ocitly dvě Putinovy dospělé dcery: jedna jako technická manažerka, která při své činnosti podporovala ruskou vládu a zbrojní průmysl - zaznělo z Washingtonu. Její sestra vedla státem financovaný program (genetický výzkum), který podporoval Kreml miliardovými částkami a Putin na něj osobně dohlížel. Majetek obou dcer byl zmrazen v Kanadě, do budoucna zde nesmějí vyvíjet žádné obchodní aktivity. 

Ruský hraniční region Kursk obviňuje Ukrajinu z denního ostřelování.

Ukrajina registruje značný počet ruských útoků na více místech vč. rizika leteckých útoků z Běloruska. Ukrajina si stěžuje na teror vůči civilnímu obyvatelstvu, kdy Rusko mj. brání odchodu lidí, kteří si přejí utéct na Ukrajinou kontrolované území, z obsazeného Chersonu, Rusko také brání humanitárním koridorům pro dovoz potravin a léčiv; mj. senioři a děti se stávají zajatci.

www.berliner-zeitung.de: V SRN proběhla v některých spolkových zemích stranická konference Die Linke (levice až krajní levice, která v r. 2017 získala ve volbách do Spolkového sněmu 9,2 %, ve spolkových zemích má méně voličských hlasů); vystoupil jeden z jejích čelných politiků B. Ramelow s tím, že "NATO za to nemůže" nebo "Putin bagatelizuje nacistické zločiny". Ve straně probíhají spory ohledně postoje k válce na Ukrajině. Ramelow: Pokud bychom přijali, že za Putinovu invazi může NATO, bylo by to postavené na hlavu.

Zelenskyj: Válku může ukončit jen diplomacie, se spravedlivým řešením pro Ukrajinu. Podle něho by paralelně mohly vzniknout garance (podpis "přátel a partnerů") pro Ukrajinu bez Ruska a zároveň by se bilaterálně jednalo s Ruskem.

EU - komisař pro justici: přes 600 podezření na válečné zločiny na Ukrajině šetří 11 evropských zemí (svědci, fotografie, videa, audiodata, satelitní záznamy). Válečné zločiny nezůstanou bez trestu.

USA a Jižní Korea chtějí rozšířit vojenské manévry.

www.svt.se: právě nyní - turecký prezident R. T. Erdogan a švédská premiérka jednají o vstupu do NATO; prezident vytýká Švédsku podporu teroristickým organizacím; Turecko vždy podporovalo politiku otevřených dveří ve vztahu k NATO s hodnotou vzájemné bezpečnosti; Švédsko musí přestat podporovat teroristy (Kurdy) politicky, finančně a zbraněmi. Erdogan také vyzval Švédsko ke zrušení zbrojního embarga, které vzniklo poté, co Turecko v r. 2019 vpadlo do Sýrie. 

Švédská premiérka M. Andersson oceňuje jednání s Tureckem: těšíme se na posilování našich bilaterálních vztahů vč. míru, bezpečnosti a boje proti terorismu. 

Také finský prezident S. Niinistö jednal s Erdoganem: řekl, že Finsko odsuzuje terorismus ve všech jeho formách a projevech.

Ve švédské televizi odborník vysvětluje kurdskou partyzánskou organizaci PKK a YPG syrských ozbrojených Kurdů. Politický cíl obou skupin je podobný - do určité míry jde o kurdskou autonomii, ale v různých zemích. Kurdský nedostatek sebeurčení je regionální problém. Viděli jsme, že Turecko, Sýrie, Irák, Írán a další vnější mocnosti jako USA a Rusko při různých příležitostech poskytly podporu kurdským skupinám v zahraničí... 

Podle Wikipedie: Kurdové žijí v mnoha zemích, nejvíce v Turecku (až 15 mil.), v Íránu, Iráku, Sýrii, ale také v západních zemích. V mnoha zemích se cítí být utlačováni (někdy se mluví i o genocidě). První, kdo proti Kurdům použil plyn jako zbraň, byli Turci v r. 1918, později irácký diktátor S. Husajn nechal povraždit tisíce Kurdů plynem. Nicméně i na českých zdrojích se setkáme s informacemi, jak Kurdové pomohli bojovat proti radikálnímu Islámskému státu, např. v r. 2015 ho vytlačili ze syrského města.

www.theguardian.com: opět se souhrnně věnuje ukončení obranných bojů ukrajinských vojáků v mariupolském Azovstalu. Podle Kremlu "kapitulovalo" 2439 vojáků. Pro-kremelské vysílání prezentuje video s velitelem 36. jednotky námořní brigády o odstoupení z obrany - ale informace není potvrzena.

Před ruským oznámením "dobytí" Azovstalu bylo jeho obráncům ukrajinskou armádou řečeno, že by se mohli dostat ven a zachránit své životy. Ve videu velitel Azov pluku D. Prokopenko, který vedl obranu ocelárny, uvedl, že zůstali už jen mrtví, jejichž převoz se připravuje. 

Rusko dříve uvedlo, že přes 900 ukrajinských vojáků z Azovstalu bylo posláno do vězení na Rusy kontrolovaném území. Mluvčí Kremlu sliboval, že s bojovníky se bude zacházet podle ženevských konvencí, ale příští týden má ruský soud projednat žádost označit Azov pluk za teroristickou organizaci, kdy by vojáci mohli být odsouzeni až na 20 let, jeden ruský představitel dokonce žádá trest smrti. 

Mezinárodní výbor Červeného kříže zaregistroval "stovky" válečných zajatců z Azovstalu a požádal v souladu s ženevskými konvencemi o přístup k nim. 

Mariupol je dnes zničené město (po týdny bylo bombardováno, byla zničena mj. zdravotnická zařízení, je evidován vysoký počet mrtvých po ruských útocích), ale celosvětově se stal symbolem odporu Ukrajiny proti Rusku.

Covid-19: Sotva se český ministr zdravotnictví V. Válek zmínil, že odstartuje novou očkovací kampaň, česká veřejnoprávní média pohotově začala naše občany strašit mj. příkladem USA, kde prý "roste" počet infikovaných (o hospitalizacích až snad na jeden pokus se spíše mlčí). Na www.worldometers.info/coronavirus/country/us: Celkově za celou dobu pandemie v USA s covidem zemřelo jen jedno procento obyvatel. USA mají přes 326 miliónů obyvatel; např. letos v lednu (např. 26.1.), kdy byla vyšší vlna šíření infekce, bylo téměř 900 000 infikovaných a zemřelo 3544 pacientů (není to ani 0,5 % z infikovaných), 20. května bylo 98 000 nových případů nákazy a 244 úmrtí, což je ve vztahu k počtu obyvatel nepatrné. 

Kdo umírá - ti zdravotně celkově více oslabení (mají podobné riziko při chřipce apod.). Plně očkováno je v USA 66 %, doplňující dávku má 31 %. Nejvíce očkovaní jsou ti nejstarší: od 75 let 87 %, mezi 65 - 74 roky 93 %. 

Doporučuji na Nespokojeny.cz otevřený dopis advokátky J. Z. Hamplové ministru zdravotnictví V. Válkovi: varuje ho, aby se ve vztahu ke covid-19 nedopouštěl trestných činů; ani odborníci, natož řadoví občané nemají k dispozici skutečně objektivní vědecké poznatky o ne/účinnosti vakcín a jejich vedlejších účincích (za objektivní informace nelze považovat tvrzení farma-firem). Advokátka vytýká ministrovi více věcí, stojí to za přečtení.

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -6,47 přečteno 450×

16 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Ruská telka šílí radostí

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse