Necenzurujeme.cz

Turecko si promluví s Finskem

Není jasné, co se stalo s obránci Azovstalu po evakuaci. Španělsko zvažuje "menstruační dovolenou". Rusko zřídí nové vojenské základny při Evropě. Na Ukrajině hrozí cholera.

www.20min.ch: OSN varuje, že kvůli tisícům pohřbených těl v masových hrobech by se na ukrajinských územích mohly šířit cholera a další nemoci. Především v okolí Kyjeva byly objeveny hromadné hroby civilistů.

Bývalý německý kancléř G. Schröder chce opustit svůj post v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněft, je pro něho nemožné svůj mandát prodloužit, sdělil koncern bez dalších detailů.

Jako odpověď na rozšiřování NATO chce Rusko na západě země zřídit 12 nových vojenských základen; ruský ministr obrany S. Šojgu odsoudil nárůst vojenských hrozeb na ruských hranicích a obvinil USA a NATO.

Gubernátor regionu Luhansko: v Severodoněcku 12 lidí zabito po útocích ruské armády, přes 60 domů v regionu zničeno, přitom útok nepřinesl Rusům úspěch, utrpěli personální ztráty a stáhli se zpět; o kus dál boje o další území mezi Luhanskem a Doněckem - jako další strategický cíl ruských útoků; v obou oblastech Ukrajinci odrazili 14 útoků.

Ukrajina může vést další obranný boj proti Rusku, americký Kongres velkou většinou schválil téměř 40 mld USD (6 mld USD na přímou vojenskou pomoc).

www.srf.ch: EU přezkoumá možnost použít zmrazený majetek ruských oligarchů k financování obnovy Ukrajiny. Země G7 chtějí Ukrajině poskytnout další finanční pomoc, letos bylo mobilizováno 19,8 mld USD (zčásti zřejmě jde o půjčku), dodatečně 9,5 mld USD.

Z mapy švýcarské televize, kam směřují Ukrajinci: do Ruska necelých 900 000 osob, do Rumunska přes 900 000, Maďarsko přes 600 000, Slovensko přes 400 000, Itálie 118 000, SRN přes 700 000, Polsko 3,4 miliónu, Rakousko 70 000 atd. (moje pozn.: jak patrno, většina Ukrajinců se chce nechat chránit od zcela jiných zemí, než je Rusko).

Švýcarsko zatím registruje přes 50 000 uprchlíků z Ukrajiny, zatím se počítá s náklady 1,2 mld CHF; úředníci novinářům potvrdili, že se i zde vyskytly pokusy o zneužití sociální pomoci - některé osoby měly falešné dokumenty, další měly již pomoc od jiné země; uprchlík může max. na 15 dní odcestovat do jiné země, delší nepřítomnost by znamenala ztrátu pomoci, je třeba sdílet informace mezi evropskými zeměmi. V současnosti podle úřadů funguje v zásadě dobře přerozdělování osob mezi kantony, kdy část pomoci hradí stát a část kanton.

Španělská levicová koalice se věnuje feministické politice a plánuje "menstruační dovolenou", resp. šlo by o usnadněnou nemocenskou pod kontrolou lékaře, když žena trpí silnými menstruačními bolestmi. Kritici: ženy by byly stigmatizovány, např. v Itálii podobné opatření ztroskotalo; v Japonsku mohly ženy při bolestech zůstat doma, ale činily tak zřídka, protože se se svými problémy nechtěly svěřovat mužům; španělské odbory uvádějí, že mnoho detailů záměru není jasných, jde i o ochranu soukromí.

Kanton Wallis chce odstřelovat více vlků.

www.orf.at: Diskuse, zda je Rakousko ještě neutrální.

Zástupce Vatikánu arcibiskup P. R. Gallagher při 3denním pobytu na Ukrajině vč. Buče měl duchovní promluvu poblíž masového hrobu s civilisty zabitými ruskými vojáky. 

Advokát prvního ruského vojáka souzeného na Ukrajině pro válečný zločin žádá jeho osvobození: podle něj nechtěl 62letého civilistu zabít - jiní ruští vojáci na něj prý křičeli a vyhrožovali mu.

Turecký prezident R. T. Erdogan bude zítra jednat se zástupci Finska, nadále ale odmítá členství v NATO této země i Švédska; už o této záležitosti mluvil např. se zástupcem Nizozemí, bude to konzultovat s UK. 

www.svt.se: Z válečných zločinů na Ukrajině byli obviněni tři ruští vojáci. 

Státy G7 slíbily Ukrajině 190 mld.

Ruský parlament navrhuje, aby Rusům od 40 let a cizincům od 30 let byla dána možnost sloužit v armádě. 

Zde jsou tři lživá ruská prohlášení v rámci ruské propagandy...

www.nytimes.com, Business Insider aj. zveřejnily video, na němž dva ozbrojení ruští vojáci vedou přes ulici v Buče asi 8 - 9 ukrajinských mužů v civilu: jednotliví Ukrajinci se přidržují kalhot osoby před sebou, někteří s rukama nad hlavou, shrbení v jednom zástupu; redakci The New York Times měli svědci potvrdit, že ukrajinští zajatci byli odvedeni za kancelářskou budovu, byla slyšet střelba a skupina těchto mužů se už neobjevila. Video bylo pořízeno bezpečnostní kamerou. Další záběry z dronu, jež získali novináři, potvrzují výpověď svědků: ukazují skupinu těl vedle budovy, nad nimi stojí ruští vojáci. Zajatci patrně byli popraveni. (Videos show russian soldiers leading a group of Ukrainian captives.) Rusko tyto informace označuje za falešné.

Mnoho médií vč. výše uvedených se věnuje ukrajinským bojovníkům z Azov pluku, z nichž někteří se nechali evakuovat na Ruskem kontrolovaná území s nadějí na výměnu zajatců, někteří pak ještě zřejmě zůstávají v mariupolské ocelárně Azovstal. Údaje Ruska (z 2000 vojáků "se vzdalo" 1900) a Ukrajiny (ta mluví o stovkách evakuovaných se záměrem vyměnit je za ruské zajatce) se liší. 

Velitel pluku D. Prokopenko: Vyšší vojenské velení vydalo rozkaz zachránit životy vojáků naší posádky. Připravuje se vyzvednutí mrtvých bojovníků z objektu. 

Švédská televize SVT: Je nejasné, co se stalo s těmi, kteří zatím "kapitulovali" (Ukrajina nemluví o kapitulaci, ale o ukončení obrany Mariupolu s cílem výměny zajatců) - posledním vojákům v Azovstalu nařídili zastavit boje s cílem ušetřit jejich životy. Osud těch, kteří tak učinili a byli převezeni na Ruskem kontrolovaná území, zůstává nejasný; někteří měli být převezeni do nemocnice, ostatní do "koncentračních táborů" (lze se podívat také na web ČT24: některá ruská média tvrdí, že někteří z Azov vojáků byli převezeni do Ruska, ruští představitelé zpochybňují možnost výměny zajatců, mluví o soudním řízení a dokonce i o trestu smrti).

Švédská televize: Mezinárodní výbor Červeného kříže shromáždil informace o stovkách lidí, kteří byli v Azovstalu a byli zaregistrováni jako váleční zajatci, mělo by se s nimi zacházet podle ženevských konvencí.

www.theguardian.com: V ruském Belgorodu, 40 km od hranice s Ukrajinou, je napjatá atmosféra; někteří novináři mluvili s místními občany či představiteli města; v posledních týdnech se v tomto městě i na dalším místě v Rusku měly vyskytnout "útoky" či "požáry" vč. poškození skladu s ropou. Oficiální ruská místa mluví o "ukrajinských útocích" či o "ukrajinských sabotérech" (moje pozn.: existuje ruský útvar dobrovolníků - odpůrců Kremlu, avšak Moskva zřejmě nechce zveřejnit podezření, že by její záměry mohli poškozovat i Rusové). Místní občané jsou zaskočeni tím, že škody, které ruská vojska způsobují na Ukrajině, se začínají stěhovat také k nim (Teď jsme také zasaženi). Lidé potvrzují před ruskou invazí se zde nashromáždily tisíce ruských vojáků, ruské jednotky se kolem Belgorodska koncentrovaly na začátku roku. 

Rovněž satelitní snímek ukázal ruské tanky a další vozidla v regionu Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. Místní občané jsou nyní zaskočeni novým prvkem ve vývoji - nevíme, co se tu stane zítra... Informace z Ruska jsou ale často nespolehlivé: nedávno se uvedlo, že v této oblasti "ukrajinský útok" způsobil lehké poranění jedné osoby, nyní se zahraničním novinářům řeklo, že byl zabit jeden ruský civilista. (Moje pozn.: možná náhodný svědek, nechtěný ruskou tajnou službou?)

Během posledních týdnů Ukrajinci znovudobyli Charkov - zatlačili Rusy k hranici s Belgorodem. Mezi vojenskými experty je konsensus, že Ukrajina nebude usilovat o tlak na ruské území, nicméně její pokroky (v obraně) způsobily neklid v Belgorodu a v Rusku.

V regionu Belgorod nejsou známky "vzestupu vlastenectví"; mnozí ruští občané mají příbuzné či přátele na Ukrajině a podobně je tomu v mnoha jiných ruských regionech, uvádí novinář, který má příbuzného v Oděse. Nadšení Rusů pro speciální vojenskou operaci "je tlumené", některé rodiny rozdělila, jiní o konfliktu s příbuznými či přáteli na Ukrajině nemluví. 

Od začátku invaze Moskva přerušila provoz 11 letišť v části centrálního a jižního Ruska, jež jsou poblíž Ukrajiny, brání to cestování miliónů Rusů.

Redakce se zmiňuje i o starostech hoteliérů na Krymu - jakápak asi bude obsazenost hotelů v létě, většina pokojů patrně zůstane prázdná, válka je příliš blízko. (To mi připomíná, že české cestovky lidem nabízejí dovolenou např. v Bulharsku, já bych si takovéto výlety radši odepřela.)

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -1,63 přečteno 266×

9 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Turecko si promluví s Finskem

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse