Necenzurujeme.cz

Trest smrti za obranu vlasti

O "vině" ukrajinských vojáků rozhodne Kreml - korespondentka švýcarské televize mluví o otřesných podmínkách věznice, kam byli zřejmě převezeni i ti z Azovstalu.

V podstatě během jednoho dne jsme v ČT mohli sledovat ujištění Kremlu, že se zajatci z mariupolské ocelárny Azovstal se bude nakládat v souladu s mezinárodními konvencemi (to je Rusové ještě neměli ve svých rukou), a vzápětí světem prolétlo "volání z Ruska postavit tyto ukrajinské vojáky před soud a dokonce rozhodnout o trestu smrti". 

Postavením části ukrajinských vojáků, kteří se od pondělí nechali evakuovat z Azovstalu na území okupované ruskými silami (podle včerejších informací jich mělo být přes 200 vč. 53 nejzávažněji zraněných, kteří měli mířit do nejbližší nemocnice), se dnes věnují např. www.theguardian.com nebo švýcarská televize www.srf.ch. Mezitím začalo ruské ministerstvo obrany tvrdit (informaci zatím nebylo možno ověřit), že během 24 hodin se již "vzdalo" celkem 959 ukrajinských vojáků z Azovstalu (který stále ještě je posledním Rusy nedobytým místem v Mariupolu), tzn. že "kapitulovalo" dalších více než 600 vojáků. 

The Guardian nabízí video, jak ukrajinští vojáci opouštějí Azovstal. Jejich status zůstává nejasný, protože ruský parlament (duma) zřejmě označí tzv. Azovský prapor za teroristickou organizaci - tj. zacházelo by se s jeho členy jako s teroristy. (Kyjev nadále spoléhá, že se tyto vojáky podaří vyměnit za zajaté ruské vojáky.) D. Pušilin v čele separatistického Doněcka uvedl, že o osudu ukrajinských zajatců by měl rozhodnout soud. Pokud by Azov prapor (připomeňme, že jde spíše o standardní součást ukrajinské armády a že v Azovstalu měli být i námořníci, policisté, pohraničníci, dobrovolníci) byl Ruskem označen jako teroristická organizace, zpochybnilo by to, zda se Rusko cítí vázáno zacházet s vojáky jako s válečnými zajatci.

Podle švýcarské televize SRF: Proruští separatisté uvádějí, že ukrajinští vojáci, kteří se nechali zajmout v silně zničené ocelárně v Mariupolu, by měli být postaveni před soud a ten rozhodne o jejich osudu. Velitelé ukrajinských jednotek tamních vojáků se ještě nevzdali a jsou ještě v budovách ocelárny.

V úterý se v Rusku dokonce volalo po trestu smrti. Ukrajina chce vojáky osvobodit výměnou zajatců. 

Korespondentka SRF L. Tschirky (video ze 17.5.): Ukrajinské bojovníky z Azovstalu zjevně vyšetřuje ruský vyšetřovací výbor ve vězení, podle ruské tiskové agentury TASS to má být součástí vyšetřování kriminálních činů ve spojitosti "se zločiny ukrajinského režimu". Vězni jsou v notoricky známém vězení nedaleko Doněcka a jsou drženi v otřesných podmínkách, uvádí televize. 

Moje pozn.: stalo se tedy přesně to, co jsem předpověděla v jednom z předchozích příspěvků - ruský prezident V. Putin, o jehož kvalitách začínají "probublávat" pochybnosti i na domácí ruské půdě, potřebuje ukázat národu svůj "úspěch" - dopředu "věděl", že na Ukrajině pochytá neonacisty, zvláště ty z Mariupolu. O ruských soudech si nelze dělat iluze, politické i jiné kauzy probíhají obdobně jako u nás v 50. letech minulého století, kdy o "vině" bylo předem politicky rozhodnuto, "důkazy" se dotvořily různými způsoby (zpravidla různými formami mučení obětí). Trest smrti za to, že ukrajinský voják např. 8 let sloužil u zóny oddělující samozvané separatistické území od zbytku Ukrajiny, anebo kvůli obraně vlasti přepadené Ruskem sloužil nyní jen necelé 3 měsíce? V totalitním režimu není třeba dohledávat konkrétní "trestné činy" (obrana vlasti by tak stěží mohla být nazvána), takový režim vidí viníka už jen v tom, že je členem některé vojenské jednotky (která ale nenapadala civilisty, jako to dělají ty ruské). Ať už se čtenáři tohoto blogu dívají na posledních 8 let Ukrajiny jakkoli, střídající se vrcholní politici na Ukrajině (nespojení s V. Zelenským) potvrdili, že proruští separatisté útočili na Ukrajince - 8 let od r. 2014 stálo život asi 14 000 Ukrajinců. A Putin by k tomu přidal ještě trest smrti pro obránce jím přepadené Ukrajiny?

Ale možná že si už kremelský šéf chystá další "důkazy": že Ukrajina už vícekrát v současnosti "přepadla" ruské regiony. To ale těžko "přišije" azovským vojákům, kteří byli v dotčené době uvězněni v Azovstalu. Nedávno mělo dojít asi ke dvěma explozím v jednom ruském regionu hraničícím s Ukrajinou (žádná lidská oběť, jen požáry, patrně i vojenského materiálu), nyní ruské úřady oznámily další "ostřelování" dvou hraničních ruských regionů - jen jeden člověk byl lehce zraněn (Belgorod a Kursk). Nařkly z toho opět (bez jasných důkazů) Ukrajinu, ta to nepotvrdila ani nedementovala. (Moje pozn.: upřímně řečeno, být ukrajinským vojákem, po vyhlazení různých ukrajinských měst a vesnic Rusy bych byla nakloněna Rusům to vrátit. Ale zároveň předpokládám snahu ruské tajné služby ukázat národu Ukrajinu v co nejhorším světle, zdůvodnit nutnost agrese, je docela možné, že "exploze z Ukrajiny" provádějí ruští pověřenci, tak to ostatně dělal i Hitler, např. při přepadení Polska.)

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj promluvil ve videu při zahájení filmového festivalu v Cannes k filmařům a hercům. Připomněl antifašistickou parodii Ch. Chaplina Diktátor: Potřebujeme nového Chaplina, nemlčte k ruské invazi, kino by nemělo mlčet; když jde o diktátora a svobodu, vše závisí na naší soudržnosti. On sám je přesvědčen, že tyran prohraje (paralely mezi Hitlerem a Putinem jsou očividné).

Na filmovém festivalu se má prezentovat dokument Mariupolis litevského filmaře, který zahynul minulý měsíc v jihoukrajinském Mariupolu; dále psychologické drama ukrajinského debutujícího režiséra, jež vzniklo v koprodukci Ukrajina, ČR, Chorvatsko a Švédsko.

SRF.ch: Britská ministryně zahraničí podporuje tribunál pro válečné zločiny - proti ruskému prezidentu V. Putinovi a všem, kteří jsou spojeni s "otřesnými" válečnými zločiny na Ukrajině (nesmyslné útoky na civilisty, sexuální násilí aj.). 

Evropská komise chce předložit návrh plánu opuštění ruských fosilních paliv a přechodu na zelenou energii. Brusel navrhuje 3 body: přechod na import ne-ruského plynu, rychlejší zavedení obnovitelných energií a opatření k energetickým úsporám (dokument má k dispozici agentura Reuters). Brusel pro plánovaná opatření počítá s dodatečnou investiční potřebou 210 mld eur, jež má být financována z covid-fondu (patrně finanční pomoc ekonomice postižené pandemií).

Obnova Ukrajiny bude úkolem jedné generace (nepůjde to až tak rychle, jak si někteří přejí) - EU komisař pro hospodářství.

Německý kancléř O. Scholz chce přizvat k jednání zemí G7 další - např. Indii, Indonésii, Senegal - aby více podpořily nutnost západních sankcí proti Rusku.

Německá železnice pomůže s transportem obilí z Ukrajiny.

The Guardian: Rusko tvrdí, že zabili 270 ukrajinských vojáků a přes noc vyřadili 54 jednotek vojenské techniky, dále sestřelili 2 letadla a 15 dronů. Ukrajina: poslední den neutralizovali 685 výbušných zařízení na ukrajinském území.

Mezinárodní trestní soud vyslal na Ukrajinu 42členný tým k přezkoumání válečných zločinů při ruské invazi.

Série fotografií: 8letý chlapec zůstal s několika lidmi ve zničené vesnici poblíž Charkova ve sklepě, kde si kreslí. Kutuzivka měla asi 1500 obyvatel, dnes je zničená a žije v ní méně než 50 lidí. Je nejisté, co se tu stane zítra; okupanti sice odešli, ale nikdo neví, zda se nevrátí.

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -38,14 přečteno 463×

34 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Trest smrti za obranu vlasti

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse