Necenzurujeme.cz

Putin nesnáší Ukrajince

A použije drastické prostředky, uvádějí americké zdroje. Když získáme Donbas, budeme bojovat i o Krym - ukrajinský ministr zahraničí. Členka Pussy Riot zmizela. Prodej žen ve Švédsku.

www.theguardian.com: ukrajinský provozovatel oznámil, že pozastaví dodávky ruského plynu přes tranzitní bod, přes který se dodává téměř třetina paliva z Ruska do Evropy, přičemž z tohoto kroku obviňuje Moskvu.

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj: ruské jednotky jsou vytlačovány z území Charkova. 

www.20min.ch: ukrajinský ministr zahraničí D. Kuleba nevylučuje, že Ukrajina získá zpět svá území; pokud znovu obsadíme Donbas, půjde nám i o ostatní území vč. Krymu.

Vlna rezignací ruských politiků v různých regionech: během několika hodin 5 šéfů různých ruských územních oblastí buď na svou funkci rezignovalo nebo už nechtějí znovu kandidovat. Jsou kolem kolem toho spekulace: možná nebyli dostatečně loajální vůči Kremlu a musí ze svých pozic odejít, ale mohlo by jít také o to, že Putin v určitých oblastech plánuje částečnou mobilizaci pro válku na Ukrajině a někteří ruští politici za to nechtějí nést odpovědnost. 

Redakce ukazuje video, jež má ukázat, že Rusové ztratili moderní tank T-90M - zničit ho měli Ukrajinci díky švédské protitankové zbrani typu Carl Gustav. Zničený ruský tank stojí asi 5 mil. CHF.

V jedné z komor amerického Kongresu uspěl J. Biden s další podporou Ukrajiny; Nancy Pelosi uvedla: Ukrajina brání nejen svůj národ, ale také demokracii ve světě.

V Bílém domě byl na návštěvě italský premiér, mluvil s J. Bidenem o možnostech ukončení masakrů lidí a násilí na Ukrajině; USA jsou však podle svých informací o vývoji skeptické, pokud jde o jednání mezi Moskvou a Kyjevem.

Lidskoprávní organizace Amnesty International: Putin nesnáší Ukrajince; jeho vyjadřování, komentáře a chování vč. dalších ruských představitelů ukazují, jak ukrajinský národ ignorují a nesnášejí - mluví, jako by Ukrajina neexistovala. Ruský režim ve válce toleruje násilí nebo ho dokonce oslavuje.

Ukrajinští vojáci uvízlí v mariupolském Azovstalu prosí o evakuaci svých těžce zraněných druhů, ti mají např. amputované končetiny, nesterilní obvazy, je tu nedostatek léčiv, ale i potravin; s evakuací zraněných by měly pomoci OSN a Červený kříž.

www.theguardian.com: Putin připravuje dlouhou válku a vrátí se k více drastickým opatřením k dosažení cílů - americké zdroje. 

Podle OSN je na Ukrajině skutečný počet usmrcených civilistů vyšší, než se oficiálně uvádělo.

V. Zelenskyj vyzval k ukončení blokády přístavu, aby se zabránilo globální potravinové krizi.

www.orf.at: Mluvčí Pentagonu J. Kirby - Máme stopy, že jsou Ukrajinci proti své vůli převáženi do Ruska, toto jednání označil za bezohledné. Podle zmocněnkyně pro lidská práva ukrajinského parlamentu L. Děnisové bylo do Ruska deportováno přes 1,1 miliónu ukrajinských občanů vč. přes 200 000 dětí (údaje nelze nezávisle ověřit).

Hysterické útoky proti pokojným civilistům a civilní infrastruktuře v oblasti Oděsa.

Město Salcburk "nenašlo uspokojivou cestu" - jak vyřešit názvy ulic zatížených názvy z dob národního socialismu; diskuse o názvech ulic by měla pokračovat na akademické úrovni, zaznělo v diskusi na salcburské univerzitě.

www.berliner-zeitung.de: ve východním Německu se rozšířila infekce virem západního Nilu - infikovaní někdy nemají příznaky, jindy jen mírné nebo horečka, bolesti hlavy, zřídka encefalitida či meningitida (virus přenášejí komáři).

Ruští "noční vlci" byli v Berlíně i na jiných místech pod policejní kontrolou (členové ruského motorkářského - rockerského klubu, blízcí k Putinovi); některým byla znemožněna jízda, protože neměli např. pojištění (povinné ručení); byli policií doprovázeni k pomníkům sovětských vojáků padlých v 2. sv. válce.

V Berlíně proběhly pro-ruské i pro-ukrajinské demonstrace, dohlíželo 1700 policistů.

www.srf.ch: Co znamená písmeno "Z" - symbol pro ruskou válku na Ukrajině; někteří spekulují, že jde o "Západ" (rusky "zapad"), protože Kreml vede válku i proti Západu, další se domnívají, že by mohlo jít o počáteční písmeno jména ukrajinského prezidenta Zelenského, anebo že jde o "za pobědu" (za vítězství), nebo že jde ve skutečnosti o "dvojku" - dvě separatistické oblasti na Ukrajině; švýcarský expert uvádí, že je jasné jediné - Putin a ruské ministerstvo obrany tento symbol využívá ve své propagandě.

Švýcarsko je v zahraničí kritizováno, že ač je neutrální zemí, těží z ochrany NATO (např. z jeho vojenských cvičení v Evropě), přitom ale s poukazem na svou neutralitu "vpadlo" alianci do zad - neuvolnilo munici pro Ukrajinu, odepřelo právo na přelet. Odborník se snaží vysvětlit, že neutralita není ad hoc měnitelná a není jednostranně stanovená Švýcarskem.

www.svt.se: švédská televize dnes měla jako hlavní sdělení vyšetřování "manželství pro potěšení", jež podle určitých známek organizují i ve Švédsku šíitští muslimští imámové - berou si ženy, které si kupují muži kvůli sexu. Zástupkyně policie v Malmö říká, že kdyby vedla předběžné šetření, patrně by sepsala zprávu o obchodování s lidmi. 

Je tu ukázka, jak arabsky mluvící jedinci s falešnou identitou a skrytou kamerou (zaměstnanci určité organizace) ověřovali, co se děje v praxi v desítkách kongregacích ve Švédsku. Někteří oslovení jim potvrdili, že náboženští vůdci zneužívají svou moc, zaměřují se na zranitelné ženy - za úplatu je uzavřeno přechodné "manželství", které trvá např. měsíc, týden či jen hodinu, jde pouze o přechodný sex. 

Policie i soudci potvrzují, že "manželství" tohoto typu je ve Švédsku trestné, ale ve skutečnosti je nelegální i v rámci islámu. Za poslední 3 roky získaly příslušné kongregace od švédské vlády a obcí přes 14 miliónů; nyní těm, jež jsou v podezření, měly být finanční příspěvky zastaveny; předseda islámské šíitské komunity uvádí, že je to velmi závažné a nesmí to tak zůstat. (Shiamuslimska imamer i sverige.)

www.orf.at: Při setkání s rakouským prezidentem A. Van der Bellem se představil nový ÖVP - vládní tým, jeden člen se ale nemohl zúčastnit kvůli pozitivnímu testu na covid-19.

Podle sdělení jejího advokáta aktivistka Marija Aljochinová, členka ruské feministické punk rockové skupiny Pussy Riot, "zmizela z Ruska"; navzdory policejnímu dohledu je nyní na neznámém místě. Skupina založená v r. 2011 má sídlo v Moskvě, kromě jiného vyjadřuje nespokojenost s ruským režimem; Marija Aljochinová je původně novinářka, spolu s kolegyněmi byla zatčena v r. 2012, v r. 2013 měla být propuštěna (někdy se uvádí domácí vězení, jindy odsouzení k pobytu v trestním táboře). Skupina dostala v r. 2014 Cenu Václava Havla za "kreativní disent".

Odhaduje se, že kvůli válce na Ukrajině opustilo Rusko přes 200 000 lidí.

www.20min.ch: Co slyšel v Putinově projevu (9. května) ruský expert A. Dubovy - podle různých pozorovatelů byl jeho projev brán jako podprahová hrozba třetí světovou válkou (i když např. říká, že třetí sv. válka není pro Rusko "možná").

Ovšem co sdělovací prostředek, to trochu jiné pocity z veřejného vystoupení ruského prezidenta, resp. šlo o pocity smíšené, např. www.srf.ch: Proč se Putin držel zpátky - velké řinčení šavlí se nekonalo; ruský korespondent (spolupracovník www.nzz.ch) uvádí, že Putin se zřejmě rozhodl říct co nejméně, aby měl volný prostor k de/eskalaci konfliktu. Svým způsobem jde o známku (jeho) slabosti.

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 1,34 přečteno 243×

8 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putin nesnáší Ukrajince

garik:
Nepište hlouposti , Ukrajina přijde i o přístup k Černému moři , bude to suchozemská zem se vším všudy !

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 11. 5. 2022 18:32 || Diskutovat

Facebook diskuse