Necenzurujeme.cz

Exodus z Putinovy říše

Utíkají nejen Ukrajinci, ale také Rusové - někteří nechtějí válčit v barvách Kremlu. Je to válka jednoho muže, říká izraelský historik Harari. Zradí Putina i oligarchové?

www.srf.ch, www.20min.ch, www.euronews.com aj.: Z různých důvodů v současnosti mnoho Rusů opouští svou vlast. Někteří mají ekonomické důvody, nechtějí dále chudnout za uzavřenými hranicemi, některé k tomu vedou politické důvody, mezi jiným se obávají, že budou povoláni do ruské armády, do války na Ukrajině. 

Zástupce finských železnic potvrzuje, že asi dva dny po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se enormně zvýšil počet Rusů, kteří se chtějí dostat do Finska či dál do Evropy. Vlaky z ruského St. Petersburgu do hlavního finského města Helsinki jsou v posledních dnech zcela plné, a ne všichni zájemci se do nich dostanou. V opačném směru - do Ruska - bývají takřka prázdné. Druhá cesta úniku po zastavení letecké dopravy by směřovala přes Turecko, ale ta se některým Rusům jeví jako dražší. 

Analytici si přes množství klikání na Googlu (se slovem emigrace) ověřili růst počtu zájemců dostat se z Ruska pryč. Rusko mj. postihne odliv mozků, odhadují odborníci. Také finská televize Yle potvrzuje, že do Finska už přicestovaly tisíce lidí z Ruska. (Moje pozn.: možná právě to, že Putin řekl, že v současnosti nejsou důvody k vyhlášení stanného práva, přimělo mnohé Rusy ke kvapnému úprku - v totalitním režimu občané vnímají prohlášení mocných tak, že opak jejich tvrzení bude pravdou.)

Rusko a Finsko mají společnou hranici v délce 1300 km. Ruští Finové představují asi 1,3 % populace, cca 30 000 má občanství Ruské federace, cca 70 000 má ruštinu jako mateřský jazyk. Finsko i nadále stojí o sezónní pracovníky ze 3. zemí vč. Ukrajiny (www.migri.fi), v současnosti je ale pro tuto zemi prioritou co nejužší spolupráce mj. s USA a NATO. Mezi hlavními sděleními vládního webu www.valtioneuvosto.fi je informace, že "pokračuje budování protivzdušné obrany". Na zítřek jsou novináři pozváni na tiskovou konferenci (Youtube), bude na ní vedle ministerstva vnitra zastoupen i finský úřad pro imigraci a finský Červený kříž (na fotce u tohoto příspěvku premiérka Sanna Marin). I Finsko pošle Ukrajině mj. vojenskou pomoc.

Zahraniční média informují, že se po zpřísnění ruských předpisů (za "falešnou" informaci o Rusku až 15 let vězení) z Ruska stahují další média, např. ARD, ZDF či SRF. 

www.echo24.cz: Ruské poslankyni se nelíbilo, že ze 100 členů ruské vojenské jednotky na Ukrajině přežili jen čtyři.

Švýcarská televize SRF dala prostor odborníkům pro komentář Putinova "přesvědčení", že Ukrajina nemá právo na svou samostatnost, že je "ruským produktem". V této souvislosti je "pozoruhodné", že Putin nechce uznat nezávislou Ukrajinu (kterou akceptuje celý svět), zatímco Čečensko, které po rozpadu Sovětského svazu uznal spíše jen afghánský Taliban, Putin "uznává" - poté, co ho opakovaně napadal, až se "spřátelil" se zdejšími loajálními "Putinovými loveckými psy" (lze to asi přeložit i jako krvežízniví). Čečenští bojovníci přišli v r. 2014 do Donbasu, také nyní posilují ruské vojenské tažení. Jde zřejmě i o součást psychologické války - zastrašovací taktika. (Tak jako Ukrajina i Čečna má ve své historii mj. to, že část Čečenců spolupracovala s nacisty, část se Stalinem.)

SRF: Čína chce stabilitu a udržovat obchodní vztahy i s Ukrajinou, ale žádné slovo od Číny k válce na Ukrajině, Čína tedy nadále balancuje mezi Ruskem a Ukrajinou (či i Západem).

www.timesofisrael.com (5.3.): Bez ohledu na to, co dělá, Putin tuto válku už prohrál, říká izraelský historik Y. N. Harari. Je to válka jednoho muže. Zatímco Hitler pro svou ideologii získal více Němců, Rusové si válku nepřejí, mj. jsou po generace propojeni s Ukrajinci. Není to ani válka malého okruhu lidí kolem Putina, říká Harari, ani mnozí oligarchové si ji nepřejí - mají své jachty, své domy v Londýně, zámky ve Francii, soukromé tryskáče. To je to, co oni chtějí od života. 

Válka jednoho muže je v historii vzácný úkaz, naneštěstí je to muž s ohromující mocí, z níž se uvolnilo několik šroubů. Západní svět je silnější než Rusko a dokonce i než Čína. 

Pokud bude Západ chytrý, nezaměří se jen na sankce, ale také na projekt Zeleného Manhattanu. Až zelená energie vytlačí ropu a plyn z jejich ústřední role, až ceny ropy spadnou na 20 USD za barel, bude to konec Putinova režimu, tvrdí Harari. Rusko má pro svou ekonomiku jen málo možností kromě svých přírodních zdrojů.

Redakce poskytuje i vhled do života Židů, kteří zůstali na Ukrajině tváří v tvář tvrdým podmínkám. Rusové nedodrželi příměří ohledně humanitárního koridoru pro odchod civilního obyvatelstva z válečných zón. V Charkově je asi 40 000 Židů. Někteří prý nevěří v Putinův antisemitismus.

Dnes i v českých médiích zazněla informace o jednání Izraele s Kremlem a mj. s Německem (zatím bez bližšího upřesnění, patrně se to může týkat mezinárodního zprostředkování vyjednávání). Včera redakce Timesofisrael uváděla, že ač Izrael nedospěl k rozhodnutí společně s USA a dalšími zeměmi sankcionovat ruské oligarchy, přesto jim Izrael nedovolí zaparkovat svá soukromá letadla v Izraeli. Např. personál letiště Ben Gurion nesmí povolit delší přistání soukromých letadel Rusů sankcionovaných Amerikou. 

SRF: Itálie potvrdila zajištění jacht a domů (sankcionovaných osob).

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: 5,75 přečteno 314×

4 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Exodus z Putinovy říše

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse