Necenzurujeme.cz

Putinova válečná kasa

Za zatčení ruského prezidenta vypsal ruský miliardář odměnu, jiný o něm mluví jako o duševně nemocném. Peníze ve Švýcarsku jsou větší? Proč se Indie vzdala Pfizerovy vakcíny.

www.tn.nova.cz: Ruský miliardář a bankéř A. Konanychin vypsal odměnu 1 milión USD (cca 23 miliónů Kč) za zatčení ruského prezidenta V. Putina, což by měli provést ruští armádní představitelé jako svou ústavní povinnost - měli by ho zatknout jako válečného zločince. 

www.berliner-zeitung.de  má článek o interview s ruským exilovým oligarchou M. Chodorkovskim, který si poseděl v ruském vězení asi 10 let, až se mu podařilo získat azyl ve Švýcarsku (ve Wikipedii se lze dočíst silně kontroverzní informace, kdy tento ruský podnikatel se stal zakladatelem hnutí Otevřené Rusko, na druhou stranu kolem jeho firem docházelo k vraždám). Stal se Putinovým odpůrcem. Nyní je přesvědčený, že šéf Kremlu si útokem na Ukrajinu zavinil svůj pád - on sám čeká na Putinův konec prostřednictvím krachu ruského hospodářství. Putinovi připisuje "paranoidní senilitu".

Tato německá redakce také informuje, že indické ministerstvo zdravotnictví vysvětluje, proč Indie nepoužívá covid-vakcíny Pfizer a Moderna; nesouhlasí s tím, aby tito výrobci byli vyvázáni z odpovědnosti za ev. vedlejší účinky či úmrtí po očkování.

Švýcarská televize www.srf.ch měla včera článek Putinova švýcarská válečná kasa. Expert na trestní právo a korupci M. Pieth uvádí, že Švýcarsko je jako finanční centrum enormně důležité pro ruskou elitu. Jsme přístupovou bránou k západnímu světu, ale možná i k celému světovému hospodářství, říká. Švýcarsko je největším stanovištěm pro off shore - obchody, což také usnadňuje korupci; probíhá ovšem nejen ruská korupce. Lze tu počítat s obrovskými sumami.

Švýcarsko je atraktivní nejen pro ruské peníze, ale také pro ruskou ropu. Kolem 80 % ruského vývozu ropy se obchoduje ve Švýcarsku; v r. 2019 to odpovídalo 90 mld USD. 

Na ruské peníze na švýcarských kontech upozornila také ruská účastnice nedávné demonstrace (20 000 lidí) ve Švýcarsku proti napadení Ukrajiny: sice jsem Ruska, ale je ostuda to, co Rusko nyní dělá. Je přesvědčena, že ve Švýcarsku mnoho ruských oligarchů skrývá své peníze, a ne všichni jsou dotčení sankcemi, podle ní by na seznamu mělo být víc osob. Jde o více lidí, kteří např. brali úplatky a pomohli Putinovi tam, kde teď je.

Podle dat Banky pro mezinárodní platby leží na švýcarských kontech kolem 30 % zahraničního majetku osob a firem z Ruska. V zahraničí žijící Rusové ale v tomto počtu chybějí, takže by mohlo jít o mnohem více peněz oligarchů ve Švýcarsku.

Pro ruský stát vč. války na Ukrajině je důležité obchodování s komoditami, potvrzuje zástupce nevládní organizace Public Eye. Oligarchové jsou pro válku důležití, to je Putinova válečná kasa. A. Duparcová poukazuje na setkání Putina a vedoucích osobností z obchodu 24. února, v den ruského útoku. Ruský prezident hospodářské elitě řekl, že invaze na Ukrajinu je nezbytná, že není jiná volba. Naživo tato slova prožili před kamerou tři miliardáři se vztahy ke Švýcarsku (např. syn jednoho žije v tomto státu).

Zazněl i názor, že od r. 2014 Západ možná následoval falešnou ruskou politiku, počítalo se zřejmě s tím, že s minskými dohodami bude situace více nebo méně stabilní.

www.srf.ch/news/schweiz/krieg-in-der-ukraine-putins-schweizer-kriegskasse.

SRF: Gruzie by se chtěla stát zemí EU, ale neúčastní se sankcí vůči Rusku s tím, že mezi Tbilisi a Moskvou jsou napjaté vztahy od r. 2008.

www.20min.ch: Mezinárodní trestní soud zahájil šetření - shromažďování důkazů k podezření na ruské válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na Ukrajině; pro podezření jsou důvody od r. 2014. 

Švýcarská a samozřejmě zvláště švédská média se nyní věnovala také tomu, že ruská letadla (stíhačky a bombardéry) narušila švédský vzdušný prostor. Výsledkem jsou zřejmě ještě intenzivnější jednání Švédska o jeho vstupu do obranného NATO. 

www.svt.se/nyheter/inrikes/ryskt-stridsflyg-har-krankt-svenskt-luftrum: 4 ruská letadla narušila švédský vzdušný prostor na východ od švédského ostrova Gotland. K incidentu se vyjádřil mj. náčelník letectva s tím, že jde o extrémně závažnou událost. Ze strany Ruska je to neprofesionální a neodpovědné. Za švédskou armádu: incident je zdokumentován, armáda má situaci plně pod kontrolou, událost ukázala, že jsme dobře připraveni zajistit územní integritu a suverenitu Švédska. 

V minulosti se už takovéto události děly, např. mezi r. 2016-18 se to stalo 10 - 20krát za rok. Ministerstvo obrany: Je absolutně nepřijatelné, aby Rusko narušovalo švédský vzdušný prostor, musí respektovat naši suverenitu. 

Ovšem v podstatě ve stejnou dobu se švédská policie zabývala šetřením, kdo zavinil nezákonné vypuštění dronů kolem některých chráněných objektů; ve Švédsku narůstá ostražitost vůči všem chráněným či obranným objektům vč. jaderných elektráren. 

www.20min.ch k tomu uvádí, že Švédsko bylo po desetiletí neutrální, nyní intenzivně jedná o svém přistoupení do NATO; vláda oznámila posílení vojenské připravenosti. Původně Švédsko nechtělo dodávat zbraně do regionů s válečnými konflikty, ale nyní se oznámila dodávka vojenské výzbroje (ochranné vesty, helmy, protiraketová obrana) na Ukrajinu.

Různá zahraniční média: EU plánuje sankce v oblasti kryptoměn. Export do Ruska zastavují němečtí výrobci vozidel (jeden z nich vyrábí i tanky) Mercedes-Benz a BMW aj. 

Berliner Zeitung: Otevřeným dopisem požádalo Putina o zastavení války proti Ukrajině přes 17 000 ruských umělců a dalších osobností v oblasti kultury - Zastavte válku, neveďte ji naším jménem. Jsou to např. architekti, kritici, historici - válka je podle nich tragická nejen pro Ukrajince, ale i pro Rusy. 

Rakouská televize www.orf.at: Putinovi poslední přátelé se od něho odvracejí. Téměř denně politických podporovatelů Putina ubývá; z různých důvodů se od něho odvracejí oligarchové, ale i politické subjekty v různých zemích, jež se k němu v minulosti hlásily či s ním byly (údajně) spojeni i finančně. Např. ve Francii pravicová populistka, kandidující na post prezidentky (v dubnových volbách), Marine Le Pen nechala zničit 1,2 miliónu volebních brožur, v nichž měla svou fotku s Putinem. Podle některých zdrojů prý jde jen o izolovanou iniciativu poslance parlamentu.

Německá AfD je kvůli Putinovi vnitřně nejednotná, probíhají v ní spory. "Poloviční" postoj pak zaujmul italský pravicový populista M. Salvini: sice odsoudil útok na Ukrajinu, ale vyslovil se proti vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, podobně maďarský premiér V. Orbán zaujal "poloviční" stanovisko: na úrovni EU podpořil sankce, přes Maďarsko ale nebude dodávat Ukrajině zbraně.

SRF: Swisscom vyloučil z programu ruské státní vysílání.

Rezoluci v OSN odsuzující vpád Ruska na Ukrajinu podpořila většina států, na straně Ruska zůstaly jen čtyři, např. Bělorusko a Severní Korea.

Někteří miliardáři rychle přeparkovávají své luxusní lodě - dál od USA, dál od Evropy. Podle www.20min.ch: ruští oligarchové převážejí své jachty do bezpečí, obávají se také o svá auta a vily. Např. francouzská vláda chce konfiskovat majetek osob blízkých Putinovi (domy, letadla, lodě). R. Abramovič již odvezl své dvě jachty i další boháči je zakotvili např. v Mexiku nebo Rusku. Superjachta Eclipse je nyní v Karibském moři. Na www.en.wikipedia.org (Roman Abramovich) lze sledovat životní osudy některých těchto jedinců, u uvedeného jména figuruje - po předcích Ukrajinec plus další předkové patřili mezi běloruské Židy. Někteří jeho předci zahynuli tu kvůli nacistům, tu kvůli ruskému NKVD. 

www.orf.at: Vicekancléř W. Kogler se chce zabývat také majetkem oligarchů v Rakousku - co je možné v EU, mělo by být možné také zde, existují plány na přezkoumání této oblasti - majetkové podíly, nemovitosti... 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: 10,26 přečteno 323×

0 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putinova válečná kasa

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse