Necenzurujeme.cz

Diskriminující Francie

Zatímco ministr zdravotnictví "uvažuje" o zrušení očkovacího pasu, prefekt zámořských území ho chce udržet. Majitelé falešných potvrzení budou omilostněni, když podstoupí vakcinaci.

Aktuální epidemiologická situace ve Francii:

www.worldometers.info/coronavirus/country/france: z 6,3 miliónu aktivních případů nákazy (vč. jen pozitivně otestovaných, kteří nemusí být infekční) je ve vážném stavu 3055 covid-pacientů, což nečiní vůči pozitivně otestovaným ani jedno procento; Francie má přes 65 miliónů obyvatel, v přepočtu na ČR by covid-pacienti na JIPkách činili asi 500 osob.

22. února bylo registrováno přes 97 000 pozitivních a 285 covid-úmrtí, ale ve statistice jsou výkyvy, např. 21. února přes 17 000 pozitivních a 283 úmrtí, 19. února přes 76 000 infikovaných a 148 úmrtí.

K 31.12.2020 měla Francie 64 780 covid-úmrtí, k 31.12.2021 to bylo 123 741 úmrtí, nyní celkem 137 276 úmrtí - vakcinací se úmrtnost celkově nesnížila.

www.sortiraparis.com (vaccination in France): k 21. únoru má plné očkování 53,1 mil. obyv., což je 79,2 % populace. 

Média zachycují určitou neochotu francouzské vlády vzdát se covid-restrikcí, např. až od 28. února nebudou roušky tam, kde se vyžaduje tzv. očkovací pas (vnitřní akce, restaurace, turistické záležitosti aj.); žáci primárního stupně nebudou muset mít roušky na hřišti (!), v polovině března možná zaniknou roušky ve vnitřních prostorách, ale žádné konkrétní datum pro zrušení očkovacího pasu, podle ministra zdravotnictví by se ale jeho užití mohlo zredukovat např. na noční kluby - možná na konci března či na začátku dubna.

Pro většinu míst se zatím vyžaduje očkovací pas (3 dávky vakcíny nebo dvě dávky plus uzdravení z covidu). Děti 12-15 let místo očkovacího pasu mají klasický covid-pas.

Francouzské instituce pro zdravotní pojištění vysvětlují změny kolem očkovacího pasu: www.ameli.fr/assure/actualites (asi 4 miliónům Francouzů po 15. únoru zanikla platnost tzv. očkovacího pasu): doba platnosti se mění podle statutu očkování, plně očkovaní musí mít mezi 3.-4. měsícem doplňující dávku (od 18 let, nižšímu věku je doporučována); potvrzení o uzdravení rovněž platí nanejvýš 4 měsíce. Když člověk onemocní až po 3. měsíci po dvou dávkách vakcíny, pak uzdravení platí jako "doplňující dávka".

Jsou to složitější a málo pochopitelná pravidla z vědeckého hlediska (patrně se nepočítá s ověřováním protilátek). Pomalu jediným "pozitivním" prvkem je, že nyní mohou do Francie přijet i neočkovaní, jen s negativním testem.

Očkovací pas se vydává nejen očkovaným, ale i lidem se zdravotní výjimkou z vakcinace a dále i těm uzdraveným z covidu. Zatímco francouzský ministr zdravotnictví na jednu stranu slibuje, že při snížení počtu infikovaných a pacientů v nemocnicích se tento pas asi zruší, prefekt pro zámořské oblasti Martinik a Guadeloupe ho chce mít k dispozici.

Zároveň však právě v těchto zámořských oblastech Francie, kde je jen málo občanů očkováno, došlo loni k odložení povinného očkování zdravotníků po "násilných nepokojích" - např. o tom informují www.france24.com (26.11.21) nebo www.reuters.com.

www.msn.com (16.9.21): kolem 3000 neočkovaných zdravotníků bylo postaveno mimo službu bez platu.

Ministr nedávno tvrdil, že by restrikce mohly zaniknout, kdyby v nemocnicích bylo asi jen 1000 - 2000 pacientů a infekce by měla poklesnout asi na 500 / 100 000 obyv. Nyní činila cca 1400, ovšem vychází se i z testování bezpříznakových, kteří mohou často být pozitivní, ale přitom neinfekční (podle odborníků různých zemí vč. ČR).

Francie tedy zatím zůstává přísná i vůči dětem, ač média přinesla např. výsledek šetření britského statistického úřadu, podle něhož i žáci základních škol mají ve vysoké míře protilátky proti covidu, bez ohledu na očkování nebo uzdravení: 4 z pěti dětí v UK (věk 8-11 let) má protilátky, např. v Anglii 82 %, ve Walesu 79,7 %, v Severním Irsku 72,2 %. Informoval o tom www.leparisien.fr

Uvedená redakce má i článek, podle něhož druhá podvarianta omikronu BA.2 patrně neodstartuje žádnou (novou) epidemii. Dále informuje, že do Francie zamíří první dodávka vakcíny firmy Novavax (1,1 mil. dávek, vlády se zřejmě musí zavázat k odběru určitého množství, aniž by zkoumaly předem zájem obyvatelstva). 

www.lemonde.fr: francouzská firma Sanofi se svou partnerskou britskou firmou GSK žádá americké úřady a EU o povolení pro svou vakcínu; klinické studie zatím nebyly zveřejněny, ale firmy tvrdí, že vakcína bude bránit hospitalizacím a z 50 % příznakové infekci. (Moje pozn.: zatím jde jen o tvrzení firem, což bývá spíše jen inzertní proklamace.)

Francouzská vláda identifikovala nejméně 192 000 falešných potvrzení o očkování. V lednu změnila předpisy tak, aby jejich majitelé nemuseli být postiženi, když si do 30 dnů od spáchání přestupku nechají aplikovat první dávku vakcíny (novináři to vyjádřili jako "pokání"). Jinak za držení falešného potvrzení hrozí 5 let vězení a pokuta 75 000 eur.

Úřady zaslaly poskytovatelům zdravotní péče dokument, aby majitele falešného "pasu", pokud přijdou do očkovacího centra, nehlásily policii, ale naočkovali je (General Directorate of Health).

Tento list uvádí, že ministerstvo se zmiňuje o možnosti zrušit většinu covid-opatření v polovině března, ovšem "pokud se zlepší situace"... V průměru za týden činí denní počet pozitivně otestovaných přes 83 000 a 202 covid-úmrtí (v přepočtu na ČR jde o vyšší denní úmrtnost, rozhodně nespadá mezi nižší, přestože v zemi je silný tlak na očkování; roli tu může sehrát ev. i horší zdravotní stav lidí v zámořských oblastech či i nižší úroveň zdravotní péče).

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,06 přečteno 290×

1 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Diskriminující Francie

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse