Necenzurujeme.cz

S nudlí u nosu do práce?

Boris Johnson trvá na zrušení covid-izolace. Britská vláda konzultuje, zda zrušit povinné očkování ve zdravotnických a sociálních službách.

O zrušení posledních opatření proti covid-19, zatím v Anglii (ostatní části UK to mohou řešit pomaleji), se má rozhodnout ve čtvrtek. Včera ale britský premiér B. Johnson zveřejnil svůj pevný postoj: při pozitivním testu už nemá být právně povinné jít do sebeizolace a od dubna se ukončí dobrovolné testování placené z veřejných peněz. Informují o tom mj. i rakouská média: www.orf.at/stories/3248186.

www.bbc.com/news/uk: včera B. Johnson oznámil, že v Anglii budou zrušeny všechny právní restrikce vč. sebeizolace pozitivních, v dubnu pak konec plošného dobrovolného testování, lidé ponesou vlastní odpovědnost. Už od 21. února se nemusejí testovat studenti. Od 24.2. se právně nebude u lidí s covid-19 vyžadovat sebeizolace, ale bude jen doporučení zůstat doma 5 dní (lze přerušit ev. testem); nemajetní již nedostanou finanční podporu při sebeizolaci.

Zaměstnavatelé již nebudou muset řešit covid-19 zvláštními opatřeními na pracovišti, pracovníci jim nemusí oznamovat svou pozitivitu. (Moje pozn.: z komplexu informací lze usuzovat, že Anglie si vyzkouší režim "jedné z chřipek", např. zaměstnavatel patrně bude moci doporučit "práci doma" při silných příznacích nemoci apod.)

BBC uvádí ukázky, co již bylo či ještě přetrvává v ostatních částech UK, např. Severní Irsko již zrušilo covid-pas a roušky, ty jsou jen doporučeny na některých místech, kontakty pozitivních se nedohledávají. Ve Walesu ještě zůstala rouška ve veřejné dopravě, obchodech, nemocnicích, školách. Podobně ve Skotsku; v nočních klubech covid-pas, ve zdravotnických zařízeních odstupy; po 4 měsících je tu doporučena další dávka vakcíny, pokud by někdo chtěl být brán jako plně očkovaný.

Skotsko se nechalo slyšet, že dobrovolné testování a izolace pozitivních by ještě měly zůstat. Britská vláda by měla tuto oblast více vyjasnit. Ale i zde se už s covid-pasem do budoucna nepočítá, podle premiérky je třeba balancovat mezi pokračující kontrolou šíření viru a návratem k normálnímu životu.

Z vládního webu UK si nejsem jista podmínkami pro osoby vstupující do země: www.gov.uk: jsou výjimky z covid-pasu, uzdravení by patrně měli mít negativní test, děti pod 17 let bez testu, ev. sebeizolace závisí na zemi, z níž cestovatel přijíždí. Test, pokud nejde o plně očkovaného, lze patrně absolvovat také po příjezdu. Národní zdravotní služba (NHS) vydává potvrzení pro osoby se zdravotní výjimkou z očkování.

Britská vláda zahájila konzultace ohledně zrušení očkování jako podmínky pro práci ve zdravotnických a sociálních službách. Tyto konzultace proběhly už loni v květnu, pak v prosinci parlament schválil povinné očkování u pracovníků v oblastech péče o zranitelné, zčásti byly stanoveny termíny prokazování očkování zdravotníků a sociálních pracovníků až do letošního dubna. Nyní však konzultace probíhají znovu se záměrem vlády zrušit povinnou vakcinaci jako podmínku pro zdravotnická a sociální zařízení. Příslušný dokument nese datum 9. února 2022.

www.gov.uk/government/publications/vaccination-of-people-working-or-deployed-in-care-homes-operational-guidance, nebo www.gov.uk/government/consultations/revoking-vaccination-as-a-condition-of-deployment-across-all-health-and-social-care:

Úřad uvádí, že povinné očkování ve zdravotnictví a sociální sféře bylo zavedeno ve vztahu k variantě viru delta, avšak s novými vědeckými poznatky a s nástupem omikronu (působí méně závažné případy nemoci, vakcíny jsou vůči němu méně účinné) je záměrem vlády přehodnotit (zrušit) povinné očkování. Jsou zmíněny zásluhy pracovníků v uvedených oblastech během 2 let pandemie, dále neochota části z nich se očkovat (není jisté, kolik z nich by radši změnilo povolání než se nechat očkovat), dále že zranitelné lze chránit i jinými prostředky (např. testování personálu). 

Podle dat NHS u svého personálu: 92 % personálu ve zdravotnických zařízeních je plně očkováno a 77 % má doplňující dávku; v sociální péči 95 % má dvě dávky (v některých typech zařízení méně). Zranitelní obyvatelé ústavů mají z 92 % plné očkování a 87 % doplňující dávku. 

Podle dat UKHSA: omikron je méně závažný, primární očkování neposkytuje dlouhodobější ochranu před šířením nákazy (kvůli tomu se loni zakotvila povinnost vakcinace pro personál zdravotnických a sociálních služeb); i po doplňující dávce, byť se nejprve ukáže vyšší ochrana, účinnost vakcín opět klesá, např. proti infekci po 5.-9.týdnu chrání asi na 45 % - 50 %. 

Podle dat ONS: cca 24 % populace Anglie měla nejméně jednou pozitivní test, jeden z 15 občanů měl covid-19 (omikron); i s doplňující dávkou cca 30 % populace nebude chráněno, byť se vakcinace nadále preferuje.

Vláda ve veřejném stanovisku doporučila zaměstnavatelům, aby neočkovaný personál nepropouštěli.

K dokumentu jsou připojeny otázky, kdy lze zaslat svůj názor, zda je vhodnější zrušit očkování jako podmínku zaměstnání ve zdravotní a sociální péči (resp. v určitých oblastech péče o zranitelné) apod. 

I britští odborníci uvádějí, že riziko intenzivní péče po nákaze omikronem je nyní asi poloviční oproti variantě delta. 

www.worldometers.info/coronavirus/country/uk: 21. února přes 38 000 pozitivně otestovaných a 15 úmrtí, 20. února přes 36 000 infikovaných a 88 úmrtí, 19. února přes 34 000 pozitivních a 128 úmrtí. UK má přes 68 mil. obyv.; data jsou spíš jen orientační, v současnosti už v UK není moc zapotřebí se testovat, takže se zachytí méně infekce, není však patrný žádný tlak na nemocnice. Vykazování covid-úmrtí se může mezi jednotlivými částmi UK lišit (Wales tam zřejmě zahrnuje i jen "podezření" na covid-19), aktuální čísla se mohou ještě změnit na základě ověřování či doplňování statistik.

Britská vláda počítá s tím, že nové varianty viru nejsou vyloučeny, ale na druhou stranu považuje za nepřiměřené udržovat restrikce v době příznivého vývoje. 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 6,70 přečteno 203×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

S nudlí u nosu do práce?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse