Necenzurujeme.cz

Reinfekce v Americe

V porovnání s infikovanými po vakcinaci je jich výrazně méně. Univerzity upouštějí od vynucování očkování - mj. zásluhou advokátů.

Jako ukázku, co se nyní děje v USA, jsem zvolila převážně stát New York - má kolem 20 miliónů obyvatel, takže např. počet hospitalizovaných covid-pacientů je třeba vydělit zhruba dvěmi, abychom dostali srovnání s ČR (kde je nyní asi 200 pacientů na JIP). 

www.coronavirus.health.ny.gov/covid-19-breakthrough-data (úřední web newyorského ministerstva zdravotnictví, pojem "breakthrough" znamená, že se plně očkovaná osoba nakazila covid-19; americké Centrum pro kontrolu nemocí CDC už loni zveřejnilo, že do statistiky nakažených po očkování zahrnuje jen příznakové jedince).

Celkem od začátku pandemie má mít New York registrováno 4,7 miliónu infikovaných. K 30.1.2022 stát New York registruje 1 124 785 infikovaných po plné vakcinaci (laboratorně potvrzené případy nákazy po očkování). To je na první pohled dost vysoké číslo. Úřad k tomu uvádí, že jde o 8,5 % případů nákazy mezi plně očkovanou populací od 12 let, ovšem když to vztáhneme k celkovému počtu infikovaných, vychází, že se po očkování nakazilo přes 20 % z infikovaných.

Dále úřad uvádí, že bylo s covid-19 hospitalizováno přes 36 000 plně očkovaných, což vyčíslil jako 0,27 % z plně očkovaných od 12 let, ale z registrovaných 1,1 miliónu infikovaných po plné vakcinaci jde o více než 3 %. 

Úřad dále uvádí, že účinnost vakcín v prosinci vůči omikronu byla odhadnuta na 78,8 %, což by odpovídalo tomu, že přes 20 % očkovaných mohlo onemocnět. 

Porovnejme počet nakažených po vakcinaci s počtem lidí, kteří byli podruhé pozitivně otestováni na covid-19 a kteří se berou jako reinfekce (podruhé nakažení), úřad bohužel nevysvětluje, zda jde jen o příznakové či také o bezpříznakové (podobně jako v ČR je to zamlženo). 

www.coronavirus.health.ny.gov/covid-19-reinfection-data: reinfekce znamená, že občan uzdravený z covidu je po uplynutí 90 dnů podruhé pozitivně otestován (na rozdíl od ČR, kde se lidé po covidu testují už po 30 dnech, v USA i jiných zemích se uzdravení testují až po 3 měsících, aby se nezobrazili na PCR testu jako falešně pozitivní).

K 30.1.2022 New York registruje 188 401 reinfekcí, což je prý 3,8 % ze všech případů covid-19 v tomto státu; nicméně z čísel vidíme, že je to významně méně než počet nakažených po očkování (při vyjádření počtu fyzických osob). 

Mimoděk úřad prozrazuje, že se na tzv. reinfekce u uzdravených zaměřil spíše až v prosinci, kdy byli zřejmě politici a úředníci zneklidněni nárůstem nakažených po vakcinaci, tak "to řešili" zvýšenou pozorností vůči pozitivním testům u uzdravených (obdobně se k tomu přistupuje i v ČR - viz ÚZIS). 

Jistota dat v USA je místy asi i nejistá: úřad uvádí, že sbírá data "více cestami", někdy vedle vlastních čísel uvádí odlišnější data od CDC či dalších institucí. Např. pokud stát New York uvádí, že je plně očkováno 72,2 % populace, pak podle CDC 74,4 %. 

Počet hospitalizovaných s covid-19 podle statutu očkování jsem vynechala, protože jde o přepočet na 100 000 (u jiných zemí jsem si ověřila, že to někdy může zkreslit realitu) a nebyly vždy vyjasněny další souvislosti (např. můžete mít "málo" očkovaných pacientů na JIP, ale k tomu byste museli mít přístup k počtu očkovaných zemřelých ať s covidem nebo bez něj). 

V úředních informacích mě ale zaujala vysvětlivka, že z pacientů přijímaných do nemocnic byla zhruba jen polovina těch, kteří byli léčeni kvůli covidovým potížím, druhá polovina byla přijata kvůli jiným komplikacím (jen měli navíc pozitivní test), což odpovídá mj. informaci od ředitele FN Motol - pacienti byť s pozitivním testem bývají nyní více hospitalizováni pro jiné zdravotní problémy.

www.coronavirus.health.ny.gov/daily-hospitalization-summary: covid-hospitalizace nebo covid-pacienti na JIP. Vidíme, že během ledna ubývalo hospitalizací; k 5. únoru 5147 covid-hospitalizovaných, z nich 854 na JIP. Dostavil se tedy stabilní pokles (z původních více než 7000 covid-pacientů a přes 1100 na JIP), tedy žádné drama v nemocnicích, proto se i zde mluví o rozvolňování covid-opatření.

Administrativa prezidenta J. Bidena u některých soudů nepochodila, pokud šlo o záměr vymáhat povinné očkování např. u větších firem. Vynucované očkování zdravotníků napříč USA ještě čeká na rozuzlení. Newyorské úřady uvádějí, že v nemocnicích (patrně veřejných?) jsou pracovníci proočkováni v průměru na 98 % - dvě dávky či jedna dávka Janssen. Povinnému očkování je tu podrobováno přes 450 000 pracovníků nemocnic.

V USA je v oblasti povinného očkování mj. aktivní organizace právníků New Civil Liberties Alliance (www.nclalegal.org): Již loni v létě pomohla mj. univerzitnímu profesoru práv T. Zywickému, jemuž univerzita neuznala prokázané protilátky po covidu ani odborný posudek, v němž lékaři nedoporučili očkování, protože u člověka s protilátkami by mohla převážit rizika z očkování nad potenciálním prospěchem. Právníci dosáhli toho, že univerzita jeho protilátky uznala jako "zdravotní výjimku" z očkování, jež vynucovala spíše z vlastní inicitivy (ač zřejmě nemusela). 

Nyní se tato organizace postavila mj. za studenty, u nichž univerzity začaly vynucovat i třetí - doplňující dávku vakcíny, a dále za lékaře, které začaly úřady postihovat za neočkování vlastní osoby. 

Jako příklad je uveden stomatochirurg, jemuž úřady ve státu Rhode Island zavřely ordinaci, když se odmítl nechat očkovat. Právníci jednak poukazují na fakt, že se to týká více lékařů, a jejich postižení státem zhoršuje dostupnost zdravotní péče. Stomatochirurg Skoly, jemuž úředníci zavřeli praxi, prý má v anamnéze Bells Palsy paralýzu, dále má protilátky po prodělaném covidu, u něho by mohlo převážit riziko z očkování. 

Je to protiústavní, nevědecké a neetické porušování práv, uvádějí právníci jak ve vztahu k uzdraveným lidem s protilátkami, tak ve vztahu k donucování k vakcinaci mladých zdravých studentů. Spolu s guvernérem a prokurátorem tohoto amerického státu se dosáhlo zatím dílčích zlepšení: studentům jsou uznávány zdravotní i náboženské výjimky, některé univerzity (vč. např. státu Virginie) změnily vynucování očkování na "doporučení". Republikánští guvernéři postupně vydávají předpisy proti vynucování očkování mj. u zaměstnanců (veřejná univerzita nemůže zasahovat do základních práv vlastním předpisem).

Média (např. www.News.yahoo.com, USA Today) píší o právním i soudním chaosu, např. sotva soud zrušil roušky (ve školách či vnitřních prostorách), už je zase přechodně obnovil do dokončení odvolacího řízení, ale soudy prý mj. v New Yorku tlačí na jejich zrušení. 

Nová guvernérka státu New York (www.governor.ny.gov) konstatuje úbytek covid-pacientů a slibuje, že nebude protahovat restrikce déle, než je nezbytné (pojem nezbytnost je ovšem politicky velmi relativní). Místy ještě přetrvává dílčí diskriminace neočkovaných (vč. dětí ve školách), na druhou stranu omikron donutil politiky k ústupu - pozitivně otestovaných je tolik, že už hygienici dostali úlevu - nemusí dohledávat každý kontakt. A hlavně pozitivně otestovaným učitelům a studentům se umožňuje za určitých okolností pokračovat dál ve výuce (mimo školu ale prý mají zachovávat "karanténu"). 

www.coronavirus.health.ny.gov/covid-19-variant-data nebo www.health.ny.gov: izolace / karanténa, zčásti bez ohledu na očkování:

když máte pozitivní test, izolujte se na 5 dní, pak dalších 5 dní noste roušku / respirátor; pokud musíte do práce / školy, dostanete potvrzení o ukončení izolace. 

Jako blízký kontakt (nakažené osoby) nemusíte do karantény, když od 12 let máte třetí dávku vakcíny, když mezi 5-11 let máte dvě dávky, když jste měl covid-19 v posledních 3 měsících. Požadavek mít 3. dávku vakcíny se netýká žáků ani učitelů - nemusí do karantény, resp. mohou chodit do školy. S rouškou, ev. test po 5 dnech nebo při prvním dnu. Ale nejsou všude stejná pravidla, některé státy mají i kratší izolaci / karanténu, některé školy využívají testování, jiné nikoliv.

U státu New York je zajímavá informace pro zaměstnavatele: ti se ptají, jak poznají, že by zaměstnanec měl být doma v izolaci či karanténě. Jasnou odpověď nenajdeme, patrně záleží na tom, zda má člověk zjevné příznaky, jinak záleží na osobní odpovědnosti občana, zda něco nahlásí zaměstnavateli či hygienikovi. Příznaky či pozitivní test by zaměstnanec měl nahlásit (lokální zdravotní úřad dostane automaticky informaci, jen když test byl proveden např. v laboratoři či u lékárníka). Lokální hygienik ale nemusí šetřit každý případ. 

Na pracovištích to tedy přibližně funguje jako v ČR: při pozitivitě 5 dní izolace, bez příznaků lze jít do práce a nosit 5 dní roušku; do karantény jako blízký kontakt jde v zásadě jen ten, kdo - bez příznaků - přizná rizikový kontakt; mj. do karantény nemusí ten, kdo měl covid v posledních 3 měsících (netestuje se, zatímco v ČR se má testovat už po 30 dnech od covidu). 

Média propírají vysoké náklady na testování: např. poslední týden se v New Yorku mělo testovat kolem 10 700 neočkovaných státních zaměstnanců (jednou týdně, týká se to prý asi 14 % státních zaměstnanců), stát má navíc uzavřenu smlouvu s laboratořemi a dalšími firmami až přes 31. březen (proč na tak dlouho, ptají se novináři, je to drahé) - náklady jdou do desítek miliónů USD. 

Politici jsou kritizováni mj. subjekty, jež se zastávají obyvatel sociálních ústavů: je tu nedostatek personálu a absence kontroly správné péče. V r. 2020 se tu projevila vysoká úmrtnost. 

K současnosti má stát New York na cca 20 miliónů obyvatel celkově 66 730 covid-úmrtí podle CDC. Z celkového počtu infikovaných (4,7 mil.) by šlo o covid-úmrtnost přes 1 %. Nakolik je přiměřené oklešťovat občanům jejich ústavní práva?

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 9,65 přečteno 237×

1 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Reinfekce v Americe

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse