Necenzurujeme.cz

Návrat k normálu: jak kde

Skandinávie: covid-19 již vážně neohrožuje. Německo a Rakousko pokračují v restrikcích. Česko se snad vydává správnější cestou.

Rakousko: www.orf.at/stories/3246072: Spolková rada před konečným hlasováním o všeobecném povinném očkování proti covid-19 od 18 let. Část sociální demokracie možná bude proti. Podle ministra zdravotnictví ještě není jisté, zda se při nesplnění termínu očkování budou lidé postihovat automaticky všichni (nikoli individuálně): pokud budou odborníci proti nebo ústavní právníci řeknou, že je to nepřiměřené, pak tato forma pokut nebude, uvedl. Povinnost očkování, pokud zákon podepíše i prezident Rakouska, se zřejmě může opozdit o několik týdnů.

Různé skupiny podnikatelů chtějí covid-opatření uvolnit (covid-pas), někteří odborníci se naopak děsí, že ve školách vláda ruší roušky (např. při sezení nebo při tělocviku - osobně roušku při sportu nepochopím). Striktní pravidla každopádně v Rakousku ničí různé oblasti, např. chybí personál ve školkách (v Česku mj. řidiči MHD z důvodu karantény).

www.covid19-dashboard.ages.at: ve vážném stavu v intenzivní péči je jen 184 pacientů (přes nárůst počtu pozitivně otestovaných lidí).

www.worldometers.info/coronavirus/country/austria: z 330 471 pozitivních je 188 ve vážném stavu (0,1 %). 

Rovnou se u tohoto zdroje podívejme na Česko (na konci odkazu zvolit czech-republic): z téměř 300 000 infikovaných ve vážném stavu 202 pacoentů (dle MZ ČR). V Česku to loni nedopadlo dobře mj. s covid-úmrtím (konstatovala to včera i ČT): k 31.12.20 jsme měli 11 887 covid-úmrtí, na konci loňského roku (při vakcinaci) 36 209 úmrtí, což je výrazný nárůst během loňska; k 31.1.22 máme 37 233 covid-úmrtí.

Naštěstí se česká vláda rozhodla pravidla uvolňovat: už bez covid-pasu a bez testování ve školách či firmách (9.2. - 18.2.), byť prodloužila platnost pandemického zákona. "Naštěstí" říkám proto, že více důvěřuju skandinávským zemím, nyní se po Dánsku a Norsku rozhodlo zrušit covid-opatření (vč. očkovacího pasu) i Švédsko.

www.folkhalsomyndigheten.se: Švédský zdravotní úřad uvádí, že většina covid-opatření skončí 9. února, lidé jsou většinou očkováni a omikron způsobuje nízký počet pacientů. Dnes by měla vláda zřejmě rozhodnout podle návrhu zdravotního úřadu o tom, že covid-19 už ve Švédsku nebude označován za závažné onemocnění pro společnost. (Vláda zřejmě musí dostat souhlas parlamentu.)

Opatření musí být přiměřená a ne více restriktní, než je nezbytné, uvádí ředitelka úřadu K. Wisell. Občané nyní ponesou odpovědnost, že zůstanou doma s příznaky. Už se nebudou omezovat počty hostů či návštěvníků na různých místech, žádné odstupy, žádný očkovací pas, rouška v MHD ve špičce už není doporučována (ale člověk si ji vzít samozřejmě může, ostatně úřad doporučuje opatrnost zranitelným).

Úřad uvádí, že nejvyšší míra očkování je u osob od 80 let (zřejmě 90 % i s doplňující dávkou, ovšem tito jedinci průběžně umírají - moje pozn.), ve speciálních ústavech SÄBO má 87 % doplňující dávku, 65-79 let 82-86 %. Personál nemocnic 2 dávky 94 %, v SÄBO nižší, ale vyšší než u všeobecné populace; personál nemocnic má z 55 % třetí dávku, v SÄBO 54 %, v domácí péči apod. 42-43 %. 

Přes tuto proočkovanost, kterou úřad chválí, instituce dále uvádí, že právě v sociálních ústavech a zdravotnických zařízeních je "počet nakažených extenzivní" (vychází z toho, že možná ani 3. dávka ve vyšší míře nepostačuje?, ptám se).

Švédsko podobně jako Dánsko a Norsko má speciální ochranná pravidla pro zdravotnická a sociální zařízení (stejně tak SRN). Regionům je doporučeno věnovat se testování ve vztahu ke zranitelným: personál, pacienti, klienti zařízení - ale mluví se jen o příznakových osobách (bezpříznakových se tento stát moc neobává). Izolace / karanténa 5 dnů.

Worldometers: ve Švédsku z 865 129 infikovaných je ve vážném stavu 111 pacientů (0 %). 

Odborníci různých zemí (Skandinávie, Německo) uvádějí, že u nemocnic a sociálních ústavů mají být zvýšená ochranná opatření, avšak riziku přenosu nákazy tu nejde zcela zabránit; infekce se stejně různými cestami dostane dovnitř, lidé ji tu někdy dostanou jako "nemocniční nákazu", ani očkování tomu zcela nezabrání.

I německý Institut R. Kocha nyní radí, aby se také plně očkovaný personál působící u zranitelných (i uzdravený z nákazy) testoval, avšak přes veškerá opatření se přenos nákazy nedá vyloučit (proto se Švédsko zaměřuje jen na příznakový personál, u bezpříznakových postačí rouška). RKI zatím doporučoval u zdravotníků 7 dní izolaci / karanténu a test.

Německo: www.rki.de: 74,1 % plné očkování, 53,3 % třetí dávka, za den přes 200 000 infikovaných a 196 úmrtí (SRN má cca 83 mil. obyv.). Covid-pacienti ve vážném stavu 10 % kapacity JIP, což není moc. Míra hospitalizací 4,7 případu na 100 000, od 60 let 7,7 - to také není moc. 

Přes vyšší proočkovanost nejstarších a více nemocných má i SRN ohniska šíření nákazy v nemocnicích a sociálních ústavech (což neovlivní drakonická opatření zemských vlád s diskriminací neočkovaných): Situationsberichte/Wochenbericht z 27.1.: 

v letošním 3. týdnu bylo 637 infikovaných ve zdravotnických zařízeních a 2708 v sociálních ústavech. Hospitalizace souvisejí mj. i s jinými akutními respiračními infekcemi; hospitalizace kvůli covidu je nižší, více hospitalizací souvisí "s covidem" (jen pozitivní test, ale obtíže jsou způsobeny jinou nemocí), uvádí RKI.

V dokumentech RKI dnes (pod politickým tlakem) najdeme "až příliš konzervativní" úvahy (např. co vše by vláda mohla ev. nechat zavřít kvůli nákaze), ale vedle toho i velmi dobré vědecké poznatky - např. jak moc je nespolehlivý PCR test, rozhodně nevyloučí všechny infekční osoby, jak sám PCR test nepozná, kdo skutečně je infekční, zkrátka tam, kde by mohla infekce skutečně více škodit, se vyplatí spíš ono základní - držet odstup, větrat, nevyhledávat rizikové situace, rouška... V mnoha prostředích infekční bezpříznakový člověk nenadělá žádné škody...

V nejaktuálnějším dokumentu (Situationsberichte, Wochenbericht, Omikron) mě zaujalo, jak snadno se dá mlžit ve statistikách (viz trapné, nevědecké informace od českého ÚZIS ohledně "podezření na reinfekci"): RKI přiznává, že do škatulky "ne plně očkovaný" při hospitalizacích se zahrnují zčásti očkovaní, ale také uzdravení (podruhé pozitivně otestovaní), nicméně i tak statistika RKI ukazuje (podobně izraelská), že podíl hospitalizovaných s reinfekcí je nejnižší:

Mezi 52. loňským týdnem a letošním 3. týdnem bylo hlášeno v SRN téměř 5000 covid-hospitalizací, k nim byla data o očkování jen v 88,1 %. Ze 4379 covid-pacientů bylo 55,5 % neočkovaných, 33 % plně očkovaných, ale jen 11,6 % "ne plně očkovaných" (507 případů), mezi něž byli zařazeni také uzdravení z nákazy bez očkování (tím se poněkud rozmělnila zjevně dobrá spolehlivost přirozené imunity po nemoci - k uzdraveným s reinfekcí se přičetli i zčásti očkovaní, přesto je podíl těchto hospitalizovaných nejnižší). 

www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Wochenbericht/Wochenbericht_2022-01-27.pdf?_blob=publicationFile.

www.deutsche-apotheker-zeitung.de/news/artikel/2021/12/15/ist-eine-natuerliche-covid-19-immunitaet-besser-als-die-impfung: Dříve nebo později se každý setká s nákazou atd. Nejpodstatnější je tu citace německého Institutu P. Ehrlicha (PEI), který šetřil protilátky u uzdravených a očkovaných s tím, že u uzdravených je větší rozmanitost spike-specifických protilátek ve srovnání s očkovanými (jinými slovy dává za pravdu českému prof. V. Thonovi - imunita uzdravených je širší, měla by se lépe vypořádat se všemi variantami viru).

Z webu berlínské vlády www.berlin.de vidíme, že se jí moc uvolňovat opatření nechce, avšak praxe ji sem tam nutí ke změnám: od 5. února např. odpadá povinnost dokumentování přítomnosti lidí u akcí, v gastro, u sportu, dále u některých příležitostí se zřejmě nemusí předkládat covid-pas (dostačují kontaktní data), odpadá požadavek PCR testu pro izolaci, PCR jen u personálu u zranitelných... Nicméně platnost covid-pasu u očkovaných a uzdravených se zkracuje z 6 na 3 měsíce, např. služby s tělesným kontaktem pravidlo 2G (očkovaní a uzdravení) navíc s testem, s výjimkou osob s třetí dávkou apod. Zkrátka, němečtí politici se nechtějí vzdát další vakcinace vynucované těmito různými prostředky. Aniž by se ptali, zda lidé, kteří mají např. dvě dávky a ještě se nakazili, náhodou nemají dostatek protilátek (v některých spolkových zemích ovšem vypukla lidová tvořivost, volí rozdílná pravidla):

www.berliner-zeitung.de: poukazuje na nejasná doporučení RKI v této oblasti a na rozdílné přístupy spolkových zemí, např. Bavorsko, Hamburk, Severní Porýní pojaly infekci jako "booster" (jako doplňující dávku), v Berlíně nikoliv, doporučení RKI prý vyznívá, jako by si přál "booster" v podobě infekce někdy až jako 4. dávku. Novináři a někteří odborníci tu vidí absenci vědeckých důkazů.

Norsko má 5,4 miliónu obyvatel a rozhodlo se zrušit covid-opatření vč. covid-pasu v situaci, kdy odborníci předvídají, že do léta se nakazí omikronem asi 3 - 4 milióny lidí, tedy vč. plně očkovaných či i s doplňující dávkou. Má v takové situaci smysl vynucovat očkování zákonem či prostřednictvím různého omezování práv obyvatelstva? S minimem pacientů v nemocnicích?

Berliner Zeitung citoval předsedkyni Spolkového sněmu B. Basové (SPD): Možná už nepotřebujeme povinné očkování, nelámejme to přes koleno...

Novinky.cz (26.10.21) informovaly o uniklých smlouvách mezi firmou Pfizer a vládami různých států či i Evropské komise, k nimž se dostala americká organizace na ochranu spotřebitele (Public Citizen) a zveřejnila je; zčásti šlo o návrhy smluv. The Washington Post se měl vyjádřit, že smlouvy stavějí zájmy Pfizeru nad zájmy veřejného zdraví; asi jen 5 smluv bylo zveřejněno a jen se značně začerněným textem. Různí novináři aj. mají podezření, že bylo např. dohodnuto určité množství povinně odkoupených dávek vakcín.

Berliner Zeitung měl včera zajímavý článek o několika německých odbornících, kteří kladou firmě BioNTech záludné otázky ohledně důslednosti kontroly kvality šarží; z více zemí mají experti podezření (i předkládají určité známky či důkazy), že cca 5 % závadných šarží mohlo způsobit většinu nežádoucích účinků. 

Uvedená redakce také včera bilancovala, jak roste počet protestujících občanů v Německu: V pondělí téměř 300 000 napříč státem, na transparentech např. Kdo v demokracii spí, probudí se v totalitě. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 11,57 přečteno 184×

1 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Návrat k normálu: jak kde

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse