Necenzurujeme.cz

Avizované uvolnění ve Švédsku

Švédsko nedoporučilo všeobecné očkování dětí ve věku 5 - 11 let. Experti optimisticky očekávají konec pandemie. PCR testy nepoznají, kdo je či není infekční.

www.folkhalsomyndigheten.se: švédský zdravotní úřad (Public Health Agency) má mezi hlavními sděleními i to, že tento stát se rozhodl neočkovat proti covid-19 všechny děti ve věku 5-11 let, ale očkovací látka bude nabídnuta při zájmu rodičů jen těm, které jsou zvláště náchylné vůči respiračním onemocněním.

Ředitelka zdravotního úřadu Karin Tegmark Wisellová uvádí, že zdravotní prospěch dětí mezi 5. - 11. rokem z očkování je v současnosti malý, pro období jara 2022 ho proto úřad nedoporučil jako všeobecnou vakcinaci pro všechny tyto děti. Úřad bude tuto oblast dále sledovat, vědecké poznatky a vývoj pandemie ve Švédsku i ve světě a před podzimem zveřejní nové stanovisko. Od všeobecného očkování dětí 5 - 11 let nelze očekávat velký efekt ohledně šíření infekce, a to ani vůči dětem, ani mezi jinými skupinami populace. 

Během pandemie se ukázalo, že děti jsou ve významně nižším riziku rozvoje vážného onemocnění covid-19 v porovnání s dospělými. Všeobecně mají menší děti nízké riziko. Od konce října 2021 zdravotní úřad doporučil všeobecné očkování od 12 let na bázi individuálního prospěchu jednotlivého dítěte. Proběhla diskuse mj. s pediatrickou společností, s lékaři z oblasti infekčních nemocí či lékovým úřadem - u věku 5-11 let se doporučilo očkování jen pro některé děti.

Ředitelka úřadu zároveň avizuje, že od 9. února se očekává zrušení některých covid-opatření. Ač roste počet pozitivně otestovaných lidí, omikron přináší všeobecně jen mírné příznaky. Opatření proti šíření infekce musejí být přiměřená situaci a ne více omezující, než je nezbytné. Detaily se upřesní v nejbližších dnech. 

Optimisticky vystupovali i experti ve švédské televizi www.svt.se: matematik T. Britton a odborník na infekční nemoci J. Dillner očekávají konec pandemie jak ve Švédsku, tak globálně. Do jednoho - dvou týdnů bude vrchol vlny omikronu, kdy už mnoho lidí bude imunních (očkovaní nebo uzdravení z infekce). Ačkoli úřední statistiky nyní v lednu zaznamenávaly denně kolem 40 000 či dokonce přes 50 000 pozitivně otestovaných, tito experti odhadují, že ve skutečnosti denně může být nejméně 150 000 Švédů nakažených. Vzhledem k tomu, že nákaza probíhá u většiny bez zdravotních problémů, vidí další vývoj příznivě. Přinese to imunitu bez škod - v různých částech světa by covid-opatření mohla být zrušena.

Další odborník v SVT mj. vysvětloval, jak je to s ne/infekčností člověka, který prodělal covid-19. Vzhledem k tomu, že šlo o rychlé mluvené slovo ve švédštině, dohledala jsem na webu zdravotního úřadu národní směrnici pro testování na covid-19 a vysvětlivky k izolaci či karanténě (překlad pomocí angličtiny). 

Stručně lze říci, že Švédsko se ve vztahu k jakékoli variantě koronaviru neobávalo bezpříznakových, pokud jde o většinovou populaci, u níž se až na výjimky covid-19 nestane závažnou nemocí. Odborníci se soustřeďují na personál a pacienty v nemocnicích a sociálních ústavech (SÄBO, kde jsou ti nejzranitelnější) - tady doporučují větší opatrnost a ev. individuální ověření lékařem. U většinové populace se izolace a karanténa zkrátily na 5 dní s tím, že se vychází z mnoha výzkumných studií, jež potvrzují, že nejvíce infekční je člověk v prvních dnech (pokud je ovšem vůbec infekční - viz dále). V zásadě je stát pozornější spíš jen vůči příznakovým jedincům.

5 dní karantény se uvažuje převážně jen pro blízký kontakt, kdy někdo má doma skutečně nemocného, ale sám zůstává bez příznaků. Ve školách a na pracovištích nebylo zavedeno nucené testování bezpříznakových. A kdo sám měl covid-19 (resp. byl pozitivně otestován či dokonce měl příznaky), měl by zůstat doma 5 dní a nemít 48 hodin horečku, než půjde do práce či školy. (Žádné zvláštní "štráchy" se s tím nedělají.) 

Odborníci samozřejmě vědí, že u jednotlivců může nákaza probíhat individuálně; pokud déle přetrvávají silné příznaky, měl by člověk zůstat doma (nebo se otestovat). Ale Švédsko v zásadě stále věří na hygienu, mírný odstup, větrání - po pár dnech by člověk neměl být v normálním prostředí významněji ohrožující. 

Roli tu sehrává i fakt, že "PCR technologie užívaná při testování k detekci viru nemůže rozlišit mezi viry schopnými infikovat buňky a viry, jež byly neutralizovány imunitním systémem - tyto testy nemohou určit, zda je někdo infekční či nikoliv", uvádí se na webu zdravotního úřadu (www.folkhalsomyndigheten.se, pak stačí zadat karantän). 

RNA z viru může být často detekována po týdny až měsíce po nemoci, ale neznamená to, že je člověk infekční - proto Švédsko patří k zemím, které netestují lidi po covid-19 tři měsíce (nikoli jen 30 dní, jak se nyní rozhodlo v ČR). Do karantény se nyní tedy ve Švédsku neposílají ti, kteří měli covid-19 v posledních 3 měsících, a dále ani ti, kteří mají třetí dávku vakcíny. 

Vzhledem k vysokým denním přírůstkům pozitivně otestovaných lidí i Švédsko zredukovalo provádění testů: prioritně ve vztahu ke zranitelným, a pokud člověk s příznaky či důvodným podezřením na nákazu potřebuje jít do práce, jinak se upouští od testování bez vážného důvodu. Zrušilo se např. testování po vstupu do země z ciziny, pokud jde o bezpříznakové. 

Od 12 let je plně očkováno 83,6 % populace, od 18 let má 45,4 % doplňující dávku. Celkově je plně očkováno asi 74,3 %. 

Osobně jsem zvědavá, zda vláda (a nová ředitelka zdravotního úřadu) zruší v únoru tzv. vakcinační pas, kvůli kterému nedávno demonstrovalo přes 10 000 Švédů a tisíce občanů uplatnily stížnost u ombudsmana. Vakcinační pas (jen pro očkované) byl zaveden krátce u některých druhů setkávání či akcí po nástupu nové ředitelky zdravotního úřadu. Nyní jsem ho našla povinně jen u většího shromažďování; pokud jde o méně osob, pak zřejmě může provozovatel rozhodnout sám do jisté míry.

K hlavním doporučením nyní patřilo: očkovat se, s příznaky být doma nebo když je podezření na covid-19; vyhnout se špičkám ve veřejné dopravě, pokud zde není možné udržet odstup, pak použít roušku; zdržte se velkých večeří a párty (Švédi zřejmě mají rádi společenské večeře s více přáteli); pokud možno pracovat doma, uzpůsobit provozní hodiny tak, aby nebyla kumulace lidí v dopravě. Na pracovištích držet odstupy, řešit online, co jde.

Školky a základní školy by měly fungovat normálně, vyšší školy si mohou rozhodnout, zda např. část výuky řešit dálkově (podle toho, kolik učitelů a studentů bude v izolaci či karanténě). 

Úspěch a neúspěch vakcinace: www.worldometers.info + sweden: 

K 31.12.2020 mělo Švédsko 9817 covid-úmrtí, k 30.12.2021 šlo o 15 327 zemřelých, nyní už jde celkově o 15 855 covid-úmrtí.

V posledních dnech denně přes 50 000 či 40 000 infikovaných, denně úmrtí 9, 17, 20 apod. Ve vážném stavu je kolem 100 pacientů (0 % z celkových aktivních případů).

Některá česká média upozornila na Izrael, k němuž svět kdysi vzhlížel s obdivem, jak úspěšně očkuje: jenže za letošní leden měl mít tento stát 1,16 miliónu infikovaných, za r. 2021 šlo o 960 500 infikovaných (měly třetí a čtvrtá dávka smysl?, odborníci ve světě ani v ČR se na tom zatím neshodli). Podle Worldometers.info (Israel): k 31.12.20 bylo 3373 covid-úmrtí, k 30.12.21 šlo o 8250 covid-úmrtí, nyní je to už 8658 úmrtí. Z aktivních 482 584 případů bylo nyní ve vážném stavu 1010. 

 

 

 

Štítky článku: pandemie

prestiž 1: 6,43 přečteno 180×

2 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Avizované uvolnění ve Švédsku

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse