Necenzurujeme.cz

Švýcarsko brzy rozvolní?

Sotva vláda prodloužila covid-opatření, už se mluví o jejich možném zrušení. Veřejnoprávní televize, právníci a občané tlačí na politiky.

Největší čáru přes rozpočet politiků, jimž zjevně zachutnala moc, resp. možnost do nekonečna omezovat život společnosti, udělal omikron - počet hospitalizací spíše klesá, podnikatelé v praxi vidí neužitečnost karantény pro převážně zdravé zaměstnance. A hlavně - různé skupiny švýcarských občanů se nechtějí nečinně spokojit s vyrušením svých základních práv.

Jednou z ukázek je iniciativa švýcarských právníků (www.juristen-komitee.ch): jakmile spolková vláda od 20. prosince vyhlásila pravidlo "2G" (vstup na určitá místa jen pro očkované a uzdravené), do 24. prosince se nasbíralo přes 300 podpisů právníků - poté se do obou komor parlamentu odeslal jejich dopis. Ten upozorňuje, že parlament má povinnost kontrolovat vládu, zda neporušuje ústavu a zákony; podle mínění právníků je vyloučení části populace z restaurací, kultury, sportu či akcí protiústavní, není pro to dostatečný zákonný podklad. Stojí za to si jejich dopis na uvedeném odkazu přečíst (jsou tam sdělení i v angličtině), je tam rozebrána "pandemie" z různých hledisek.

Veřejnoprávní televize www.srf.ch správně tlačí mj. na ministra zdravotnictví A. Berseta: pod otázkami novinářů se místy ukazuje, jak politici někdy rozhodují cik cak bez vědeckých důkazů, bez uvážení možných alternativ. Ovšem omikron udělal politikům zčásti čáru přes rozpočet: při vysokém počtu pozitivně otestovaných (zatímco pacientů v nemocnicích ubývá) laboratoře ani testovací pracoviště nestíhají, rovněž hygienici by už nestihli dohledávat kontakty. Takže chtíc nechtíc, politici na národní i kantonální úrovni museli "vzít zpátečku" aspoň zčásti.

Např. sotva kantony vyhlásily pro školy a podniky možnost dobrovolně se preventivně testovat, nyní od toho začaly upouštět, mj. curyšský kanton (www.zh.ch) oznamuje, že od 29. ledna do konce února se přechodně upouští od testování ve školách - laboratoře by to nestíhaly.

www.zh.ch/de/suche.html?q=repetitive%20testung.

www.bag.admin.ch (Massnahmen): vláda 19. ledna prodloužila některá opatření do konce února, ev. do konce března s tím, že je 2. února znovu vyhodnotí. V některých vnitřních prostorách se mají nosit roušky, v některých místech se uplatňuje covid-pas jen pro očkované a uzdravené (příp. navíc s testem). Avšak již byla redukována karanténa pro kontaktní osoby: do 5denní karantény v zásadě jen osoby, které žijí doma s nemocným, zatímco např. ve školách by se při pozitivním případu v podstatě neměla uplatnit (rozhodně ne třída); na pracovištích i základních školách šlo o dobrovolnou účast - bezpříznakoví se tedy nijak nemuseli sledovat, takže v tomto prostředí se karanténa ani nemusela řešit.

Nyní některé kantony, sociální partneři, podnikatelé, ale i občanské iniciativy a novináři "tlačí" na vládu zrušit některá opatření dříve. Např. svazy podnikatelů navrhují zrušit karanténu pro kontaktní osoby (když se dobrovolně podnik přihlásil k testování, vznikl někdy problém s kontaktními osobami, ale bez příznaků nemoci) či dokonce izolaci (se zrušením izolace ale ministr A. Berset nesouhlasí, o karanténě se prý bude diskutovat). Diskutovat ve vládě se bude i ohledně povinné práce doma (pokud je možná) - zda ji nepřevést jen do doporučení.

Televize SRF "mačkala" ministra: podle jakých kritérií vláda rozhoduje? Vždy slibovala, že opatření zruší hned, jak to bude možné (co je to "možné"). Tady se ministr "kroutil", prý vždy do dvou týdnů situaci vyhodnotí, také proběhnou konzultace s kantony a sociálními partnery. Novináři poukázali na to, že pravidlo 2G (jen očkovaní a uzdravení) je silný zásah do života neočkovaných a neuzdravených; ministr "doufá, že brzy bude možno uvolnit".

A pozor: Vrátit se k pravidlu 3G (i ti s testem) ve chvíli, kdy zatím nemáme dostatek možností testování a je téměř 40 000 infikovaných za den, to by taky nebylo fér - uvedl A. Berset. Veřejnost si tak může domyslet, že omezování práv neočkovaných je založeno (vedle donucování k očkování) nikoli na vědě, ale na zahlcení laboratoří testováním bezpříznakových - někdy bez důvodného podezření na infekci - i příznakových (jsou tedy obětí sporně fungujícího systému?). I když ministr uvádí, že těmito opatřeními se tlumí cirkulace viru.

www.srf.ch/news/schweiz/corona-massnahmen-ist-die-zeit-reif-fuer-lockerungen-herr-berset (Je čas na uvolnění, pane Bersete?). 

Už příští týden se má probrat zrušení karantény a převést práci doma jen na doporučení. Pro zrušení dalších opatření (např. covid-pasu) vláda ještě potřebuje konzultace. Ministr na tiskovce připustil, že kolem 90 % populace je buď očkováno nebo uzdraveno z infekce. Navzdory vysokým číslům pozitivně otestovaných nevzniká problém v nemocnicích. 

Novináři poukázali na to, že německý ministr zdravotnictví K. Lauterbach varuje před rizikem, že by se děti nakazily. Ve Švýcarsku se ale tato oblast hodnotí zřejmě jinak? Švýcarský ministr Berset uvádí, že ochranu dětí před nákazou je třeba vnímat i z pohledu jejich psychiky - neuzavírat je, nebránit jim ve sportování apod. Omikron znamená, že přes přísná opatření se stejně mnoho dětí nakazilo. To jde těžko zastavit. 

Na poslední tiskové konferenci v kantonu Aargau švýcarský ministr uvedl, že vyhlídky jsou dobré, brzy by měla odpadnout mj. karanténa pro kontaktní osoby, jako další možné uvolnění vidí mj. nepoužívání covid-pasu ve Švýcarsku (jen pro přeshraniční cestování).

www.corona-transition.org/volk-wird-uber-impfpflicht-abstimmen: Hnutí za svobodu Švýcarska nasbíralo přes 125 000 podpisů, čímž se překonala překážka pro vznik lidové iniciativy (vyvolání referenda) pod názvem "Za svobodu a tělesnou nedotknutelnost". Iniciativa chce v předpisech zdůraznit, že zásah do tělesné nebo duševní nedotknutelnosti člověka vyžaduje jeho souhlas a dotčená osoba nesmí být za nesouhlas trestána ani společensky nebo profesně postihována. Stop povinnému očkování. 

Ve Švýcarsku je očkování všeobecně dobrovolné, ale kantony by mohly při významném riziku stanovit očkování např. zdravotníkům. Nicméně i tak nikdo nesmí být očkován násilím. Občanská iniciativa (zčásti za ní stojí i někteří politici) však poukazuje na to, že tzv. dobrovolné očkování proti covid-19 je nepřímo vynucováno v podobě covid-pasu. Povinnost očkování je tak vlastně zavedena prolomením "zadních dveří". 

A hlavně občané chtějí prosadit i ve Švýcarsku rozvolnění jako v Anglii, Skotsku, Irsku či Dánsku. Přes 90 % imunizovaných vč. uzdravených (ministr přiznal, že asi jen 10 % populace by se mohlo nakazit), pokles hospitalizací i úmrtí...

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 6,83 přečteno 146×

1 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Švýcarsko brzy rozvolní?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse