Necenzurujeme.cz

Dánsko zruší restrikce

A Švédsko možná taky. Němečtí odborníci prověřili testy na protilátky: ty nejspolehlivější zachytí imunitu po nemoci i po více než 14 měsících.

www.aerzteblatt.de, německý lékařský časopis má přímo smršť zajímavých článků. Např. k dnešní demonstraci v Berlíně, na níž občané protestovali proti povinnému očkování v době, kdy se o něm bavili poslanci německého parlamentu. 

Dále je tu článek o výzkumu týmu německých a britských odborníků: proč omikron způsobuje většinou jen mírný průběh infekce - vytváří se při něm interferony, které brání poškození organismus, varují buňky před nebezpečím a alarmují imunitní systém. Omikron na rozdíl od delta není schopen uniknout interferonové reakci.

Dánsko chce zrušit všechny restrikce (článek z 26. ledna): www.aerzteblatt.de/nachrichten/131272/Daenemarks-Regierung-will-alle-Restriktionen-aufheben (potvrzuje to dnes i redakce www.thelocal.dk): Přes rekorní počet infikovaných chce dánská vláda od prvního února zrušit označení covidu jako ohrožení společnosti. Oznámil to dánský ministr zdravotnictví M. Heunicke v otevřeném dopisu poslancům (moje pozn.: zvláštní způsob komunikace s parlamentem?). 

Dánsko má 5,8 mil. obyvatel, včera mělo být registrováno rekordních 46 000 pozitivně otestovaných, ale vláda vychází z toho, že přes 60 % populace (3,5 mil. obyv.) má již doplňující dávku vakcíny (81 % by mělo být plně očkováno). Na nemocnice v současné době nevzniká tlak pacientů: podle Worldometers.info je ze 468 934 infikovaných jen 44 osob ve vážném stavu. Např. 25. ledna bylo hlášeno 43 734 infikovaných a 14 úmrtí. 

Máme dobrou kontrolu nad nemocnicemi, potvrzuje ministr, nejsou přetížené, omikron způsobuje méně závažné onemocnění.

Švédská televize www.svt.se: Většina restrikcí ve Švédsku bude zrušena velmi pravděpodobně 9. února - švédská ministryně zdravotnictví L. Hallengren chce ale ještě aspoň týden s rozhodnutím počkat, "tlak" ve zdravotnictví a na pracovištích způsobuje příliš vysoký počet lidí odesílaných do izolace či karantény. Počet pacientů ve vážném stavu je ale nepatrný podobně jako v Dánsku (Worldometers). 

Švédská premiérka M. Andersson zve opozici k diskusi o národní obranné strategii ve vztahu k Rusku a Ukrajině.

Pro české ministerstvo zdravotnictví by byl užitečný článek o tom, jak německý Institut P. Ehrlicha (www.PEI.de) spolu s univerzitní klinikou ve Frankfurtu n. M. prověřil 12 testů na protilátky co do jejich spolehlivosti a doby, v níž se daří protilátky detekovat a vlastně prokázat dlouhodobost imunity po prodělání covid-19.

www.aerzteblatt.de/nachrichten/131193/SARS-CoV-2-Antikoerpertests-bleiben-auch-14-Monate-nach-einer-Infektion-positiv: výsledky přezkoumání 12 testů na detekci protilátek po nemoci byly zveřejněny také v Journal of Clinical Virology, informace pak i na webu institutu PEI (Antikörpertests).

Přezkoumalo se přes 800 vzorků, někteří pacienti prodělali infekci již na jaře 2020, takže se u nich o to více mohla ověřit spolehlivost testů a délka jejich schopnosti detekovat protilátky. Senzitivita a specifita činila takřka 100 %, měřilo se vše, co měřit lze (IgG, IgA, IgM aj., u některých testů byly rozdíly, ale lze si vybrat ty nejspolehlivější). Testy lze využít jak v klinické praxi (u některých pacientů radši ověřit protilátky, ať po nemoci nebo po očkování), tak z epidemiologického hlediska - ověřit skutečný podíl uzdravených z nákazy v populaci (a existenci jejich protilátek). 

Protilátky u uzdravených (fungující buněčnou paměťovou imunitu) bylo možno potvrdit i po více než 14 měsících od uzdravení. Nejspolehlivější testy mohou potvrdit imunitu v podstatě celoživotně.

ČR by tak mohla "jít na jistotu", bez větších rizik používat to, co je oficiálně přezkoumáno v Německu (dlužno říci, že přinejmenším některé naše laboratoře už německé postupy při testování protilátek už dávno využívají). Není tedy pravdivé tvrzení některých našich "protagonistů", podle nichž je imunita uzdravených "nespolehlivá", prý "nevíme, jak dlouho trvá", bylo slyšet ještě nedávno z MZ ČR.

Německý lékařský časopis má i výsledky studií, z nichž vyplývá problém antigentestů při "lovení" omikronu, např. podle americké studie každý pátý test selže, tj. nezachytí infikovaného nebo až později (kdy už infekčnost člověka pomalu končí). Měli bychom se tedy poučit od Anglie, patrně i Dánska - přestat bezhlavě testovat za miliardy Kč bezpříznakové, když se nepohybují mezi zranitelnými jedinci, když se infekce projevuje bez příznaků či jen s rýmou. A po vzoru Švýcarska umožnit lidem testy na protilátky - jejich výsledky mají podle nejnovějších poznatků německých odborníků trvanlivější hodnotu než testy na covid-19. Pokud vůbec je třeba testovat, když v nemocnicích máme jen kolem 200 pacientů s vážnějším stavem.

Dánsko tedy označí covid-19 jako společnost závažně neohrožující, přestože má kolem 20 % populace neočkovaných.

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,35 přečteno 221×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Dánsko zruší restrikce

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse