Necenzurujeme.cz

Neočkovaný smí k holiči

Rozhodl německý soud. Politici se radí, co dál. Reinfekce nepatrné, ale chtějí výhody pro očkované. Itálie: neočkovaný od 50 let nedostane práci.

Evropská unie se zajímá tu o práva občanů v Bělorusku, tu na Ukrajině, ale pohřeb demokracie a právního státu v Evropě si, zdá se, neuvědomuje.

www.sueddeutsche.de (Italien - Impfpflicht, 6. ledna): Až dosud měly mít jen školní děti povinné očkování proti 10 nemocem, poprvé se v Itálii zavedla povinnost očkování proti covid-19 všeobecně pro dospělé od 50 let vč. cizinců (kdyby zde chtěli pracovat). Od 15. února smějí lidé od 50 let pracovat jen při prokázání očkování nebo nedávného uzdravení z nákazy.

Mezi 50-59 roky se to týká zhruba miliónu lidí, celkem asi 2,3 miliónu od 50 let není očkováno. Nebude jim vyplácena mzda, na pracoviště nesmějí pod hrozbou pokuty až 1500 eur. Není jasné, jak se bude kontrolovat očkování u lidí bez práce. 

S odvoláním na La Repubblica redakce Süddeutsche uvádí, že nyní se povinné očkování týká také personálu univerzit a škol, zdravotnických a sociálních zařízení, pracovníků kritické infrastruktury. (Kladu si otázku, jak skončí občané, kteří např. nebudou chtít riskovat závažnější vedlejší účinky vakcín, ale nezískají potvrzení lékaře o zdravotní kontraindikaci - zda bez práce ne/získají žádnou podporu pro chudinský život.)

Německý Institut R. Kocha (www.RKI.de):  za 24 hod.hlášeno 140 160 infikovaných a 170 úmrtí (s rozdíly v regionech); míra hospitalizací se stabilně drží na nižší úrovni - 3,7 případu na 100 000 obyv., u osob od 60 let 5,9. Plně očkováno 73,2 %, doplňující dávka 49,6 %. 

Vzhledem k ČR, kde vnímám tendenci prezentovat vyšší počet reinfekcí (nová nákaza z covidu již uzdravených, přitom jde spíše jen o podezření, patrně i jen na základě antigenních testů), sleduju pravidelně data německého RKI, z nichž vyplývá, že od 46. týdne loňského roku ve vztahu k omikronu se počet reinfekcí stabilně drží pod 2 %, což je s ohledem na nárůst nakažených po vakcinaci velmi nepatrné.

Ze 268 519 případů, k nimž byl v SRN přiřazen omikron (zčásti ale jde rovněž zatím jen o podezření, byť přes PCR test, ale zčásti bez sekvenování), bylo jen 2427 hospitalizací (pod 1 %) a 5530 reinfekcí (necelá 2 %). 

www.br.de a www.berliner-zeitung.de informují, že dnes bude spolkový kancléř O. Scholz jednat se zástupci spolkových zemí, jak dál řešit vysoké přírůstky nákazy (např. některé třídy mnichovské základní školy přešly na online výuku, protože jsou děti buď pozitivně otestované nebo poslány do karantény jako blízký kontakt, rodiče pak s nimi musí být doma). Chtějí diskutovat také o povinném očkování ev. pro celou populaci, na druhou stranu mají informace o nedostatku personálu ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v nichž bude obtížné vymáhat povinné očkování - upozornily na to východní spolkové země. Někteří zřejmě uvažují o "přechodném období" pro prosazení povinné vakcinace u personálu. 

Hygienici a laboratoře už nestíhají testování či dohledávání kontaktů. Mezi návrhy tedy mj. je prioritizace v této oblasti: PCR testy či trasování kontaktů ponechat jen pro rizikové osoby či oblasti (nemocnice, ústavy). Mluví se o novém statutu uzdravený a očkovaný - zkrátit ho ze 6 na 3 měsíce. Dále se mluví o dalším zkracování izolace / karantény a jejich ukončení jen antigentestem. Z karantény by měli být vyjmuti ti s doplňující dávkou a nedávno uzdravení a očkovaní druhou dávkou. 

www.haufe.de: Ministerská konference měla (už) 7. ledna schválit o zkrácení a zjednodušení izolace či karantény pro kontaktní osoby, vyjmout z karantény kontaktní osoby, když nemají příznaky, mají 3. dávku či jsou nedávno uzdravené nebo plně očkované. "Nedávno" si politici představují jako 3 měsíce. Hlavní starost dělá personál ve zdravotnictví a sociální péči: izolaci ukončit 7. den s PCR testem, karanténu po 7 dnech i s antigenním testem (ale možná že to dnes už nestačí).

Většině politiků se patrně nechce nic moc z opatření uvolňovat, z článků v médiích se zdá, že jsou poněkud bezradní, zároveň touží přitvrdit vůči neočkovaným. 

www.berliner-zeitung.se/news/corona-gipfel-am-montag-die-beschlussvorlage-im-wortlaut-li.207698

Základní práva tzv. neočkovaných v Německu (často by ale mohli prokázat své protilátky po prodělání infekce) jsou podle mě v některých směrech "na nule". Tady už nejde jen o to, že neočkovaný nesmí do kina apod., za jedno z "krutých" opatření považuji to, že od loňského listopadu neočkovaný zaměstnanec poslaný do karantény jako kontaktní osoba nedostane plat od zaměstnavatele (a zaměstnavateli, který by ho přesto vyplatil, by ho stát nenahradil). Pokud se neočkovaný nakazí, má nárok na nemocenskou, ale když je jen podezřelý jako kontaktní osoba, pak musí do karantény bez finanční podpory (zastavení "pokračující" výplaty mzdy). 

V SRN se tomu věnují právníci; někteří jsou patrně v šoku, takže si s problémem ani moc nevědí rady, spíše zkoušejí přemluvit zaměstnavatele, aby neočkovaného pokud možno nechali pracovat doma (když má mít karanténu). 

www.anwalt.de/rechtstipps/wirklich-keine-lohnfortzahlung-bei-quarantaene-ab-01-11-2021-fuer-ungeimpfte-193532.html: kdo se nenechá očkovat veřejně (státem, spolkovou zemí) doporučenými vakcínami, "zaviní", že je mu nařízena karanténa kvůli kontaktu s infikovanou osobou, nemá nárok na pokračující výplatu mzdy během karantény. K výjimkám patří např. ti, kteří se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou. 

Někteří právníci zkoušejí z občanského zákoníku vykřesat aspoň jiskřičku záchrany pro neočkované, např. www.iww.de (lohnfortzahlung-corona-quarantaene): zaměstnanec neztrácí nárok na kompenzaci, když je mu bez jeho zavinění bráněno v práci (na tohle by občan asi u soudu nevyhrál, ač by mohl poukázat, že nemá příznaky nemoci a pořídil si negativní test dříve, než to připouštějí pravidla, dříve než po 7 dnech, loni ale bylo zřejmě 10 dnů); právníci ale zkoušejí podle judikatury z minulosti dovodit, že by se dalo odvolat na jakýsi "nepřiměřený čas". To bych musela dohledat, oč jde, ale souvisí to s tím, že soud by musel přezkoumat každý případ zákazu činnosti nebo nařízení karantény. 

Právníci také uvažují, že politici nepočítají s ev. existencí "dobrého důvodu" k neočkování, např. náboženské přesvědčení zaměstnance. Být německým právníkem, trvala bych mj. na ověření protilátek dotčeného občana, dále bych soudu položila otázku, nakolik je ospravedlnitelné vyžadovat očkování vakcínami. jež nechrání před infekcí ani očkovanou osobu ani druhé osoby. Po nákaze bude tento původně očkovaný občan "uzdravený", čili pomůže teprve přirozená imunita, kterou politici zjevně pohrdají, z neznámého důvodu.

Průběžně se soudy na úrovni spolkových zemí některých občanů zastanou. 

www.faz.net (niedersachsen-gericht-kippt-friseur-verbot-fuer-ungeimpfte): Podobných rozsudků je v SRN již více, kdy se soudci postavili proti pravidlu "vstup jen pro očkované a uzdravené". Tentokrát se vrchní správní soud v Dolním Sasku zastal neočkovaných, aby směli jít do kadeřnictví a obdobných služeb (např. péče o nohy). Italská vláda chtěla prosadit, aby neočkovaný nesměl např. ani do banky, opozice to zřejmě nepodpořila. 

Německý soud zrušil s okamžitou platností zemský předpis proti neočkovaným s tím, že jde o opatření nepřiměřené a nikoli nezbytné, v kadeřnictví a podobných službách nebývá mnoho lidí.

Němečtí politici patrně moc nečtou doporučení RKI, tento institut např. počítá s tím, že blízký kontakt bezpříznakové osoby lze vzápětí vyjasnit testem vč. antigenního, u rizikové osoby doporučil PCR - tj. karanténa by nemusela být nařizována nadbytečně. Na rozdíl od politiků, kteří by chtěli zvýhodnit osoby s doplňující dávkou (vyjímat je z karantény), RKI doporučuje test i u nich (také třikrát očkovaní se mohou nakazit).

Osobně bych ale radši přešla na pravidla Anglie: rozvolnit a dát lidem jen doporučení chovat se opatrně, bezpříznakové bych netestovala - omikron projde stejně celou populací, uvádí příliš mnoho odborníků různých zemí. 

 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: 13,26 přečteno 445×

1 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Neočkovaný smí k holiči

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse