Necenzurujeme.cz

Sobotní demo v Evropě

V ulicích Švédi, Němci, Rakušané, Francouzi. Odborníci na infekční nemoci v Berlíně sabotují? Neposílají děti po kontaktu s nakaženým do karantény.

www.thelocal.se: 10 000 protestujících proti vakcinačnímu pasu ve švédských městech.

Podobně Svenska Dagbladet: www.svd.se/demonstranterna-grov-inskrankning-av-var-frihet: Tisíce lidí protestovaly proti vakcinačnímu pasu ve Stockholmu a Göteborgu - proti omezování svobody tím, že by se na některá místa dostali jen očkovaní. Ne vakcinačnímu pasu, ano svobodě; "stát je virus". 

Ve Francii před týdnem protestovalo proti corona - opatřením a vynucování očkování asi 54 000 lidí, tuto sobotu kolem 40 000: www.geo.tv/latest/399742-thousands-protest-covid-vaccine-pass-in-france: novináři oslovovali některé demonstranty, např. právníka a pracovníka IT - oba říkali, že jsou sami očkovaní, ale nechtějí nechat očkovat své děti. 

www.lefigaro.fr nebo The Hill: podle francouzské ústavní rady smí vláda využít vakcinační pas jen po dobu nezbytně nutnou, totéž potvrdil premiér Castex, který se zmínil o možnosti zrušení omezování vstupu do restaurací, kin či dálkové dopravy pomocí vakcinačního pasu, avšak nevysvětlil ani pojem "nezbytně nutné využití", ani neupřesnil, kdy bude toto opatření zrušeno. S negativním testem se nyní občané dostanou např. jen do zdravotnických zařízení.

Demonstrace ve Francie se odehrály dva dny před platností vakcinačního pasu od 16 let (od 24. ledna). Přitom se paradoxně očekává, že od začátku února se některá opatření uvolní - nadále by neměly být omezovány kapacity (kolik návštěvníků), už ne práce doma, noční kluby budou otevřeny. 

Média konstatují, že přes vysoký počet pozitivně otestovaných (téměř půl miliónu za den) stále klesá počet hospitalizovaných či covid-pacientů na JIP, kde jich mělo být přes 3000 (v přepočtu na ČR by šlo asi o 600 pacientů). 

Ve Francii roste agresivita lidí nespokojených s vládou, v jednom městě mělo dojít k napadení úředníka, někteří politici - údajně po vyhrůžkách - měli dostat ochranku. 

Le Figaro informuje, že se do Francie brzy dostane Pfizer - pilulka (paxlovid), ale nebude pro každého covid-pacienta, existují kontraindikace. Má snížit riziko hospitalizací a úmrtí. Je tu i článek: 60 000 vědců požaduje ukončit plošné testování, ale byl jen pro předplatitele.

www.glonaabot.at: zde je přehled o rakouských médiích, jež se mj. věnují sobotním demonstracím, zvláště proti povinnému očkování, v různých rakouských městech, opět jde o tisíce lidí. 

www.tt.com/artikel/30811263/tausende-bei-demonstrationen-in-innsbruck-graz-und-bregenz: Protestující požadovali svobodu, právo na sebeurčení, zdraví bez povinného očkování apod. Od 11. ledna proběhlo téměř půl miliónu policejních kontrol dodržování opatření. Ve vztahu k demonstracím se konstatuje, že existuje riziko radikalizace občanů. Asi dva policisté měli být zraněni, je několik oznámení proti účastníkům demo. 

www.kurier.at: vláda diskutuje o ukončení lockdownu pro neočkované a zrušení uzavírací hodiny 22 hod. u restaurací. Není jednota ohledně zkracování karantény či izolace, někteří členové poradní komise GECKO jsou proti zkracování u infikovaných, nicméně nyní se lze z karantény dostat po 5 dnech pomocí dobrovolného rychlotestu či PCR.  Na rakouských JIP je jen 194 covid-pacientů. (Zahraniční média potvrzují: covid-hospitalizace klesají v Itálii, Francii aj.)

www.badische-zeitung.de (corona demo, 22. ledna): Ve Freiburgu (SRN) tisíce lidí protestovaly proti vládním opatřením, demo vedla iniciativa Svobodu pro Freiburg. 

www.berliner-zeitung.de: chaos ohledně corona-karantény u berlínských žáků. Přestože zemský úřad má na webu pravidla, podle nichž se karanténa týká žáka (či dítěte ve školce) po setkání s infikovanou osobou, berlínští "hygienici" děti po kontaktu s pozitivně otestovaným do karantény neposílají.

Mluvčí zemského úřadu potvrzuje, že pravidla karantény pro kontaktní osoby nadále platí, ale redakce získala dopis podepsaný všemi úředními lékaři z Berlína (zástupci 12 obvodů) z oblasti infekčních nemocí. V dopise odborníků se konstatuje: necílená paušální karanténa pro kontaktní osoby není nadále epidemiologicky smysluplná. Dohledávání kontaktů má smysl jen ve spojitosti se zranitelnými osobami; pro všeobecné obyvatelstvo  to není relevantní. 

Aktuálně se tedy berlínští hygienici zaměřují na šetření infikovaných osob s kontaktem se zranitelnými jedinci, přednostně ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Redakce se domnívá, že rozpor mezi hygieniky a berlínskou vládou může způsobit právní nejistotu rodičů - zda jim zaměstnavatel bude vyplácet 67 % mzdy, když zůstanou s dítětem (do 12 let) jako kontaktní osobou doma. Hygienici ale potvrzují, resp. novináři si ověřili, že nyní školní děti nejsou posílány do karantény po kontaktu s pozitivním jedincem (berlínští lékaři o to usilovali už loni: ověřili si po roce a půl, že 95 % školních dětí je opakovaně posíláno do karantény zbytečně, jde o zdravé děti; lze se věnovat jen výjimkám - dětem s chronickou vážnější nemocí).

Švédská televize www.svt.se nyní informuje mj. o tom, jak ve Skandinávii nabírá na síle omikron, resp. jeho další podvarianta BA.2. Zatímco zde někteří odborníci uvedli, že se lidé po uzdravení z podvarianty BA.1 možná mohou nakazit i druhou podvariantou, v rakouském tisku se prezentoval zcela opačný názor britského odborníka, podle něhož kdo se nakazil první podvariantou, už se nenakazí tou další. Tady vidíme, jak se někdy zásadně liší výroky expertů. Proto se osobně zastávám svobodné výměny názorů s předkládáním vědeckých důkazů (např. Dánsko nyní podvarianty omikronu blíže zkoumá, vč. schopnosti testů detekovat je - testy povolené v Dánsku by měly být dostatečně spolehlivé, ale pokud existují rozdíly v kvalitě testovacích a laboratorních pracovišť, výsledky se mohou lišit).

www.svt.se/nyheter/inrikes/hy-omicronvariant-tar-over-i-danmark. Redakce mj. informuje o probíhajícím šetření v parlamentní komisi ohledně toho, jak se švédská vláda za premiéra Löfvena vypořádala s řízením pandemie, konečná zpráva má být zveřejněna v únoru. Možná i toto vyšetřování (zda vláda něco nezanedbala) způsobilo, že loni v prosinci i Švédsko zvolilo pro některá místa covid-pas, resp. v horší podobě vakcinačního potvrzení (opožděné hledání alibi?).

Většinová, ukázněná švédská populace si podle mě omezující prostředky zasahující do ústavních práv nezaslouží - občané po dva roky vydrželi chovat se správně, a to dobrovolně, resp. stačilo doporučení držet mírný odstup apod. Ti méně ukáznění jsou již dávno "promoření", jak si ověřil švédský epidemiolog A. Tegnell výzkumem protilátek. Tak ať se vláda nediví, že nyní chodí demonstrovat také desetitisíce Švédů.

Demonstrovalo se také v Česku. 

 

 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: 12,45 přečteno 278×

1 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Sobotní demo v Evropě

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse