Necenzurujeme.cz

Rakousko: povinné očkování schválili

Pro všechny občany od 18 let. Bylo to dopředu jasné, vládní koalice měla převahu a získala zčásti pomoc i od opozice. Ze schůze se ale více poslanců omluvilo.

Podle čerstvých údajů ze 170 poslanců Národní rady bylo pro zákon 137, 33 proti. Národní rada by měla mít 183 členů. Vládní ÖVP má 71, Zelení 26 - jedna poslankyně za Zelené ale na protest na schůzi nepřišla, se zákonem nesouhlasila. SPÖ (40) zřejmě zákon podpořila (novináři nicméně kalkulovali s ev. "rebely", 5 jejích poslanců mělo na schůzi chybět), za NEOS se rovněž počítalo s 3 - 4 odpůrci zákona. Pouze FPÖ (30) deklarovala absolutní nesouhlas.

Poslanci chtěli hlasování tajné, sčítali se lístky ručně. Některá rakouská média volila titulek "Krimi v parlamentu", protože nezvykle více zákonodárců se předem omluvilo za nepřítomnost, prý někteří dostali covid-19 či byli v karanténě. Vládní koalice svorně (až na jednu nepřítomnou protestující poslankyni) prohlašovala, že očkování je bezpečné a účinné. FPÖ naopak označila počínání vládních politiků za totalitarismus či zdravotní komunismus. 

Rakousko se tak - nepočítají Vatikán - patrně stane první (a možná jedinou) evropskou zemí se všeobecným povinným očkováním proti covid-19 od 18 let. Nejsem si jista, zda a jak vyřešili např. nesvéprávné dospělé, nicméně i opatrovník zřejmě může očkování ev. odepřít a platit za opatrovance pokuty. (V Německu si musí opatrovník vyžádat souhlas soudu, pokud jde o jakýkoli zdravotní výkon, u něhož hrozí riziko závažnějších následků.)

Návrh zákona tedy prošel jednou z komor, uvidíme další vývoj, ale nečeká se zvrat. Klíčové prvky zákona jsem popsala již dříve: z povinnosti očkování se lze vykoupit pokutami. Kritičtí členové FPÖ se ptali vlády: čeho tím zákonem dosáhnete v praxi? 

Během dnešního dne, kdy jsem pilně sledovala rakouská média (ORF, Oe24.at, Kleinezeitung, Kurier, TT.com, Heute), se však již před hlasováním o zákonu ukázalo, že společnost zůstane rozdělená. A to i přesto, že parlament schválil vedle povinnosti očkování také finanční pobídku k němu v hodnotě asi 1,4 miliardy eur: bude dál probíhat loterie s možností, že v průměru každý desátý očkovaný vyhraje poukázku (uvádí se 500 eur), obce s vyšší proočkovaností dostanou finanční příspěvek.

Vládní strany si prosadily ovšem i prodloužení "trestu" pro neočkované: prodloužily lockdown pro ně o dalších 10 dnů, za což je zkritizovala opoziční SPÖ (v tuto chvíli je to podle sociálních demokratů nesmyslné a neúčinné opatření - přes tento déle trvající lockdown neočkovaných nákaza omikronem roste).

V rakouské společnosti to vře: i nyní probíhaly demonstrace odpůrců vládních opatření a povinného očkování, na více místech, vč. Vídně. Do toho oznámilo 4300 učitelů, že pokud parlament schválí povinné očkování, pak budou oni stávkovat. Odbory policie už dříve oznámily, že nechtějí, aby policisté kontrolovali, zda je občan (jehož náhodou někde potkají) očkován, podle policie to má být úkolem hygieniků. 

Část lékařů napsala otevřený dopis rakouské lékařské komoře, resp. jejímu prezidentovi: porušujete medicínu založenou na vědeckých důkazech a svobodný výkon lékařského povolání, lékaři jsou mj. povinni poskytovat pacientům všechny relevantní informace vč. nežádoucích účinků vakcín, pojímáte lékařskou profesní činnost diktátorsky... Je prokázáno, že očkovaní i neočkovaní mohou infekci dále přenášet, po 6 měsících se ochrana očkováním vytrácí; není známo, zda doplňující dávka prodlouží ochranu; 98 % závažných případů covid-19 se týká osob s chronickou nemocí v průměrném věku přes 80 let. Zdraví lidé pod 65 let bez rizikových faktorů nemívají těžší průběh, nebývají hospitalizovaní, u nich by rizika z očkování s vyšší pravděpodobností mohla převážit nad potenciálním prospěchem.

Média se zamýšlela, že neočkovaným lékařům může hrozit vyškrtnutí ze seznamu členů komory (riziko ztráty povolení k profesi), a těm, kteří informují pacienty o riziku závažných nežádoucích účinků, může hrozit disciplinární řízení. 

Někteří novináři zjistili, že hapruje informační systém, takže ani ministr zdravotnictví nějakou dobu neznal čísla nakažených; postupně se ukázala prý tři rozdílné údaje, anebo žádné. Haprují i laboratoře přetížené PCR testy, proto ministr povolil antigentesty. 

Ač opoziční SPÖ patrně většinově podpořila povinné očkování, kritizovala vládu, že nařízení k opatřením proti covid-19 mění příliš často (už asi 80krát), v průměru nové nařízení platí jen 208 hodin. Neustálé změny pravidel kritizují i učitelé.

Dva vídeňští advokáti (www.covid-beschwerde.at) uplatnili asi 7 stížností proti postupům spolkové vlády (u ústavního soudu byly loni ohlášeny tři) vč. stížnosti proti lockdownu pro neočkované. 

www.covid19-dashboard.ages.at: ze 7 dní 1438,9 infikovaných na 100 000 obyv. (jak patrno, lockdown pro neočkované ani pravidlo 2G - vstup jen pro očkované a uzdravené - nepomohly), za den nyní bylo např. kolem 25 000 nově nakažených. Důležité ale je, že při omikronu (či při rostoucí imunitě v populaci vč. té přirozené po nemoci) je v nemocnicích jen 1062 covid-pacientů, z nich 193 na JIP. Právě na většinou nezávažný průběh infekce poukazovali odpůrci povinného očkování. 

Jak moc je očkování účinné? www.orf.at/Stories/3236061: počet infikovaných po vakcinaci roste, ze 79 794 příznakového covid-19 bylo 41 % plně očkovaných (29 818), šlo o období 11.10.-7.11.21, ale v jiných obdobích to bylo obdobné. Jde o úřední čísla AGES, která uvedla, že se počet infikovaných po plné vakcinaci zvýšil od 17 %; od 60 let se infekce po očkování týkala těchto starších ze 70 %. 

Rakouské úřady se zjevně nerady vyjadřují k podílu covid-pacientů v nemocnicích, nicméně alespoň např. za vídeňskou všeobecnou nemocnici: na standardních lůžkách v určitém období bylo 39 % covid-pacientů plně očkovaných, 61 % "ne plně očkovaných". Zdá se, že úřady vymyslely pojem "ne plně očkovaný", aby se nerozlišovalo mezi neočkovaným a zčásti očkovaným (pročpak asi, to si můžeme domyslet; např. izraelské ministerstvo zdravotnictví občas zveřejňuje, že v nemocnicích půběžně v různých obdobích převažují očkované osoby: po první, druhé nebo třetí dávce). Na JIP vídeňské nemocnice ve zkoumaném období bylo 13,5 % plně očkovaných (český ÚZIS nedávno pro ČRo potvrdil, že počet ne/očkovaných v nemocnicích se průběžně různě mění).

Jak moc je očkování bezpečné? www.BASG.gv.at (Impfungen Nebenwirkungen): na první pátrání se vyloupla ze systému zpráva od 27.12.20 do 5.11.21: u věku 12-15 let hlášeno 196 vedlejších účinků (resp. hlášení může obsahovat více vedlejších účinků), 16-17 let 203 hlášení, dalších věkových skupin se týkalo kolem 40 000 hlášení.

Mezi závažné je zahrnuto 175 hlášení o úmrtí v časové spojitosti s očkováním (20 z očkovaných zemřelo v souvislosti s covid-19), ve dvou případech úřad konstatoval spojitost s očkováním, u 34 konstatoval existenci jiné závažné nemoci, u jiných případů "neměl informace". Dle BASG se očekává, že za týden zemře 290 osob s rizikovou nemocí od 80 let nezávisle na očkování; týden po očkování v této skupině - očekává se 3,5 úmrtí na 1000.

137 hlášení zánětu srdce po očkování, u 239 pacientů hlášený život ohrožující stav, u 1239 byla nutná hospitalizace, přes 1000 alergických reakcí, 181 ochrnutí obličeje, trombózy aj. 

Po roce zkušeností s očkováním proti covid-19 jsem dospěla k vlastnímu názoru, že by se to mělo ponechat na dobrovolném individuálním rozhodnutí občana s pravdivou informovaností a bez nátlaku. Rakouští vládní politici vyzývali občany k "aktu solidarity", avšak já k tomu doplním, že i podle trestních zákoníků (vč. ČR) platí pravidlo, že člověk má druhému v nouzi pomáhat, ale není povinen nastavit vlastní život (to lze učinit výlučně dobrovolně). 

Debatu v Národní radě jsem místy sledovala na www.orf.at/newsroom/livestream/14155562

www.heute.at/s/4300-lehrer-drohen-wegen-der-impfpflicht-mit-streik-100185331: 4300 pedagogů kritizuje povinné očkování; měsíce jsou konfrontováni novými pravidly, často si odporujícími, z nichž mnohá ztěžují jejich práci; povinné očkování překračuje červenou hranici. 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: zákony

prestiž 1: 9,74 přečteno 247×

1 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Rakousko: povinné očkování schválili

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse